Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   52 / 3975
(#) _JANI_ válasza MaxPower hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
50-70voltal heggesztenek! Ekkor mire lenne képes a 230V ha elég nagy áramerősséget adnánk neki!?
(#) Krisz03 hozzászólása Nov 21, 2006 /
 
Hali!
Hallottam valami olyat, hogy tranzisztorral meg lehet oldani invertálást. Csak nem tudom, hogy miként. Nekem arra lenne szükségem, hogy a egy reed relé kinyit (eltávolítom előle a mágnest), akkor jelenjen meg azon a tranzisztoron a test. Szerintetek ezt hogyan kell megoldani?
Előre is köszi!
Krisz
(#) MaxPower válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
hát, ha a 230V-al akarsz hegeszteni, akkor ott rövidzár lessz. Mivel rövidzárnál a biztosító kiold, megszakadna az áram.
Egy leválasztótrafóval ez elkerülhető, de így számít a trafó teljesítménye, ami U*I, ebből viszont kiderül, hogy ugyanakkora teljesítményű trafóval akkor lehet jobban hegeszteni, ha kisebb a fesz., mert akkor nagyobb az áram.

(ez csak vélemény)
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Ez egy érdekes kérdés!
Legegyszerübben egy PNP tranzisztorral lehetne ezt az invertálást megoldani.

Legegyszerübben egy tranzisztorral úgy lehet ezt az invertálást megoldani, h. pl:

KAPCSOLÁS:
A NPN tranzisztort földelt emiteres kapcsolásba kötöd.
Ekkor az emittere a -TU -re lesz kötve, a bázisára megy a vezérlőjel, a kollektorára és a +UT közé megy a felhúzóellenállás, vagy a védődiódával ellátott relé.

Amikor a bázisa -UT -re kötöd (Tremészetesen kell egy soros ellenállat a bázisra (1-10Kohm) !), akkor a tranyó kikapcsolt ZÁRT állapotban van. A kollektoron nem folyik áram. A relé ki van kapcsolva.
EKKOR A KOLLEKTORON A (+UT) +TÁPFESZ MÉRHETŐ (H szint) .

Amikor a bázisra + nyitófeszt (nagyobbat mint +0.6Volt) kapcsolunk a tranyó kinyit és ezáltal a kolletor körben is áram tud folyni, aminek hatására a kollektoron a feszültség leesik kőzel GND-(-UT)-re és ÍGY a relé meg tud húrni.
EKKOR A KOLLEKTORON (közel) A GND MÉRHETŐ (L szint) .

Ez a tranzisztor kapcsolóüzemű-üzemmódja, és ekkor a tranzisztor vagy ki van kapcsolva vagy telítésbe van vezérelve...

A pnp tranyónál minden ugyanígy van csak fordítva!!!
A PNP tranzisztor emittere a +TU -re lesz kötve, a bázisára megy a vezérlőjel, a kollektorára és a -UT közé megy a lelhúzóellenállás, vagy a védődiódával ellátott relé.

Amikor a bázisa +UT -re kötöd (Tremészetesen kell egy soros ellenállat a bázisra (1-10Kohm) !), akkor a tranyó kikapcsolt
ZÁRT állapotban van. A kollektoron nem folyik áram. A relé ki van kapcsolva.
EKKOR A KOLLEKTORON A GND (-UT) ÉRTÉKE MÉRHETŐ (L szint) .

Amikor a bázisra - nyitófeszt (nagyobbat mint +UT minusz 0.6Volt) kapcsolunk a tranyó kinyit és ezáltal a kolletor körben is áram tud folyni, aminek hatására a kollektoron a feszültség közel tátfeszültség(+UT)-re emelkedik, és ÍGY a relé meg tud húrni.
EKKOR A KOLLEKTORON (közel) +UT MÉRHETŐ (H szint) .


Remélem sikerült érthetőel leírnom. DE ide is érdemes balaolvasni: Elektronikai alapismeretek - 6. Félvezetők: Tranzisztorok.
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Köszi szépen!
Szimulálóprogiban kipróbáltam, de valami nem jó, vagy én értettem félre.
Így csináltam: BC182 bázisán 1k és a kapcsoló, ami tápfeszen van; emitter testen; kollektor 1k-val tápon.
Ha a kapcsoló zárva, akkor 18mV, ha nyitva, akkor tápfesz van a kollektoron. Pont fordítva, mint ahogy szeretném.
Ja, és olyat relé nélkül nem lehet csinálni, hogy vagy test, vagy "semmi" legyen a "kimeneten"? Ugyanis az nem jó, hogy a tápfesz is megjelenik itt...
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
A kapcsoló helyére tegyél egy 10K-s felhúzó-ellenállást, és a tapcsolót kösd úgy be, h. az testet kapcsoljon a bázisellenállás és felhúzóellenállás csomópontjára.

Nem a H szintet kapcsolgatod, hanem az L szintet.

Remélem érthetőlett.
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Persze, érthető. Működik is. Köszi!
Csak még mindig nem tetszik az, hogy tápfesz is megjelenik. Ugyanis a kapcsolásnak (riasztó), aminek a testet kellene adni, hogy elinduljon, az nem hinném, hogy örülne a tápfesznek.
(#) Tomee válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Tegyél vele sorba egy diódát úgy, hogy csak a minuszt engedje át.
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Mármint mivel kössem sorba a diódát?
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 21, 2006 / 4
 
Hagyd ki a soros felhúzó ellent. és úgy kapsz egy tranzisztoros kapcsolót. (Persze nem analóg és nem nagy áranút! Max 100mA.) A kapcsolt berendezést értelemszerüen kell bekötni. AZT a felhúzó ellenállást mint fogyasztót kell tekinteni aminek saját-különálló áramforrása van...
(#) lgyk hozzászólása Nov 21, 2006 /
 
Hali!

Hogy lehetne ezt a kapcsolást felturbózni, hogy a LED fényesebben világítson? Próbáltam 1N4148-as diódával 3 V-on, de az túl sok volt a LED-nek. 1N5819-assal 1,5 V-on pedig nincs túl nagy fényereje. (Ha lehet, akkor az It maradjon 1 mA alatt - az alapáramkör fogyasztása ~400 uA*1,5V).

És egy hülye kérdés: mi a Schottky-dióda helyes kiejtése? S-sel? Vagy talán Sz-szel?
(#) gtk válasza lgyk hozzászólására (») Nov 23, 2006 /
 
Idézet:
„mi a Schottky-dióda helyes kiejtése? S-sel? Vagy talán Sz-szel?”

schotty --> Szkátti
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Nov 23, 2006 /
 
„mi a Schottky-dióda helyes kiejtése? S-sel? Vagy talán Sz-szel?” schotty --> Szkátti

Schottky

http://en.wikipedia.org/wiki/Schottky_diode

Nem találom a kiejtést, de fura aza néma K a végén, ettől még lehet
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Nov 23, 2006 /
 
Eskudtem volna ra hogy schotty, es nem Schottky.
Megyek megnezem az elektro konyvemben hogy irja
(#) Frankye válasza gtk hozzászólására (») Nov 23, 2006 /
 
Schottky a becsületes neve, és "sottki"-nak szokták ejteni. (Nem biztos, hogy így helyes, de így biztos megértik.
(#) gtk válasza Frankye hozzászólására (») Nov 24, 2006 /
 
sottki? ejj
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Hali!
Végre eljutottam odáig, hogy összeépítsem az általad ajánlott kapcsolást. Meg kell, hogy mondjam, tökéletesen működik.
A bázis és tápfesz közé egy 33k-s ellenállst raktam, így már csak kb 1mA-t vesz fel, szemben az 1k-snál tapasztalt 12mA-rel.
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!
Üdv
Krisz

Ui: Mivel _JANI_ sokat segített, szeretnék megkérni egy illetékest, hogy ha megoldható, akkor jutalmazza ezt neki pár ponttal (inkább minél többel ).
Köszönöm!
(#) Baxi hozzászólása Nov 25, 2006 /
 

Hi Mindenki
Én othon most hangfalat barkácsolok, és aztat nem értem hogy van 2 db mélyközép (80w/8ohm/db )és 1db magas (75w/8ohm) hangszoró egy dobozban, "szóval ezek kész tervek,hangszoró gyártó cégek adták ki: sal, mnc" szóval az ehez tartozó hangváltó 4ohm-os ,de miért, az rendbe van hogy 2db mélyközepet párhuzamosan kötöm, 4ohm-os lesz(gondolom én),de mi van a magassal az 8ohm-os maradt, ami nem késziti ki a hangváltot vagy az erösítöt? Meg ha ezeket összekötöm menyit fog birni egy hangfal?
(#) Frankye válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Idézet:
„Mivel _JANI_ sokat segített, szeretnék megkérni egy illetékest, hogy ha megoldható, akkor jutalmazza ezt neki pár ponttal (inkább minél többel”

Megoldható, sőt. :yes:
(#) robbbb hozzászólása Nov 25, 2006 /
 
Sziasztok!!

Van egy 16ledes futófényem,amit multisimbe simulálva tökéletesen fut,de amikor próbapanelen összedobtam,csak a ledek világítanak...mind a 16.
Ha lát valaki valami hibát a rajzon az léci jelezze,ill. ha valaki tudja hogy esetleg melyik alkatrész lehet hibás.....
Ja és ha valaki egy nyákrajzot tudna csinálni a kapcsolásról azt nagyon megköszönném!!
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Én is nagyon köszönöm.
(#) Müszi hozzászólása Nov 25, 2006 /
 
Én is kérdeznék!

A HQ árlistájában van egy ilyen jelölés néhány alkatrésznél zöld bötükkel: RoHs

Ez mi jelent? talán azt hogy ólommentes alkatrész?

Üdv.: mÜszi
(#) Balázs válasza Müszi hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Restriction of Hazardous Substances.

Tehát nem tartalmaz nagy mennyiségű veszélyes anyagot (mint pl. ólom).
(#) Müszi válasza Balázs hozzászólására (») Nov 25, 2006 /
 
Köszönöm
(#) source2 hozzászólása Nov 26, 2006 /
 
Jó reggelt!

szeretném ha valaki más is átnézné ezt a nyákrajzot, mert valahogy nem akar működni, csak egy számot jelez ki, amit a potik tekergetésével változtathatok, sajna csak ezt tudom felrakni, mert a kész nyákról a képet nem :S nem simeri fel a kártyaolvasót.

itt is megvan a kapcsolási rajz a hobbielektronikán, hőmérő néven

ha rosszak az értkéket a (kondenzátor), akkor is csináljhatja ezt? (mert SMD kondikat raktam bele, és lehet rosszul írták fel rá az értkékekt, nem teljesen ez a kész nyák rajza. a vonalrajzolat ua,csak az alkatrészek SMD ék, kivéve IC LCD.)

előre is köszönöm.

hom.jpg
    
(#) source2 válasza source2 hozzászólására (») Nov 26, 2006 /
 
itt az SMD és, megcsináltmaa kártyolvasót. a két pirossal jelölt részt javítottam.

mod03jpg.jpg
    
(#) robbbb hozzászólása Nov 26, 2006 /
 
Sziasztok!!

Azt szeretném megkérdezni,hogy a 74154et lehetugy vezérelni,hogy ne odavissza,hanem csak egyirányba számláljon??
Azt szeretném ha a futófény ne knight rideres-en fusson,hanem ha a ledek végére ért,akkor kezdje előről.
Ja,ésvan akapcsolásba 1 trimer poti,amit ha letekerek,akkor hirtelen megáll az egész.
A sebességet hogy tudnám növelni ill .csökkkenteni??

Előre is kösz a segítséget!!


16led.JPG
    
(#) szabi83 válasza robbbb hozzászólására (») Nov 26, 2006 /
 
74154 nem számláló ic!
sima bináris to hexadecimális
bin 4 be(ABCD), bin 16 ki (0,1,2,3.....14,15.)

üdv
(#) Müszi hozzászólása Nov 26, 2006 /
 
a tip121 mivel helyettesíthető?
(#) robbbb válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 26, 2006 /
 
ok,értem.

Konkrét ic-t tudnál léci mondani??
Következő: »»   52 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem