Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv. Van nekem egy 2x40VV-os 2x120W-os végfokom.
Ehhez szeretnék szeretnék építeni egy szimmetrikus tápegységet ami 2x +-40V-ot ad le. Ehhez van egy 400W-os trafóm, ami 2x 39 és 2x18 V-ot ad le. Ha valaki tudna küldeni egy rajzot, esetleg tudna segíteni, kérem szóljon. Köszönöm.
az lenne a kérdésem hogy hogy lehet rendes tápból szimetrikus tápot csinálni halottam valami kapcsolásról ami ezt meg tudja csinálni ha valaki nem ért valamit nyugottan kérdezhet mert lehet hogy rosszul fogalmazok
Hello itt egy kapcsrajz! Szerintem elég egyszerű
Közbe mászkáltam más oldalakon is, esetleg még ez van.klikk
Van egy harmadik megoldás: 2 U feszültségből +- u feszültséget elő lehet állítani egy OPA és 2 teljesítmény tranzisztor segítségével. Az OPA nem invertáló lábát két db 1% os egyenlő értékű 1-10 kohmos elelnálááson megfelezzük. Dióhéjban ennyi. Nem kapcsolóüzemű.
figyelj ez is érdekel pontosabban le tudnád írni végül is sose lehet tudni hogy mire lessz szükségem még esetleg egy ábrát is tudnál melékelni
Jó, de ott nagyon fűtenek a tranzisztorok, ha jelentős áram folyik egyik tápágból földbe (vagy fordított irányban). Ha két tápág közt folyik az áram, és csak a vezérlésnek kell a föld, (pl hidalva van az erősítő) a veszteséget el lehet viselni. Ráadásul ahogy a kollega is írja, felezi a feszültséget.
Eltérő feszültségek kellenének? Vagy ugyanolyanok? A BSS kapcsolóüzemű szimmetrizáló rajza sem műkszik jó hatásfokkal, elvből nem működhet úgy, hacsaknem megy ki nagyon a műveletierősítő kimenete tápfeszültségközelbe. Sokat gondolkoztam már ilyenen. Maga az elve jó, de rosszul van méretezve, és én egyébként is inkább FET párti vagyok. (nincs maradékfeszültség) ZVS meghajtóval + trafóval pedig nekem nem sikerült stabilan átvinni feszültségeket.
Hát figyelj végül is erősítőhöz kénne ezért nekem elég lenne az amit DJgeorge javasolt először a fesz 2szerező szerintetek az jó lenne erősítőhöz ha igen mire kellene figyelnem a trafó választásánál?
Hali.KB mekkora árammal lehet terhelni ezt a kapcsolást?Mennyit bírnak a diódák?
Erősítőhöz jó. Ne felejtsd el, az ökölszabály szerint sima graetz egyenirányításnál 1A-nél 1000µF kell, de itt mivel csak fele annyi ideig tölti a kondit mint normál egyenirányításnál, ezért 2-3x akkora kondenzátorokra van szükség.
Ja még trafód sincs? Szerezz be inkább akkor szimmetrikus trafót. Diódának meg sztem nem 1n4009 kell bele, mivel az nagyon gyors, és kár lenne ide pazarolni, ráadásul nem bírja el az áramot. Érdemes kisfrekvenciás egyenirányító diódát, a szükséges áramerősségbírással alkalmazni. B400C10000W- ez jónak néz ki. (Bár graetz, de akkor csak 3 kivezetést kell belőle használni és kész (egyik hullámra rámegy a váltakozó fesz, pozitívról másik váltófeszre a nagykondi, negatívról ugyanerre a másik váltófeszre a nagykondi. Szóval egyik váltóáramú huzal megy az egyenirányítóra, a másik pedig a kondenzátorok közösített részére. Lényeg: olcsó legyen , és bírja az áramot.
természetesen a dióda függ a feszültségtől is
Ha Jó erősítőhöz ez a kapcsolás akkor nincs gond mert van trafóm Azért köszi a választ
sziasztok vettem egy trafót és ebből szeretnék egyen áramot csinálni olyan 40v kőrül ehez kérném segítségeteket.
Tiszteletem minden fórumozónak.
Én a mai nap folyamán egy ilyen tápot dobtam össze: Kép Trafó volt itthon, úgyhogy baromi olcsón tudom helyettesíteni a régi tápomat, aminek a nyákja és pár alkatrésze pár helyen szénné égett... (megjegyzem, hogy gyári, de már kb 15 éves) Még ez nincs bedobozolva. Jelenleg +/-5V és +/-12V-ot tud. Lesz még építve hozzá +/-6V, +/-9V, +/-24V-os rész is. Még nem próbáltam, hogy működik-e, de ígéretesnek tűnik. Üdv.: 002
Hehe. Ma megvolt az első beüzemelés. Egyik szemem sír, a másik nevet. a 7805-ösön kb 25W teljesítmény disszipálódik el, amit nem szeret. (24V-os a trafó, és még utána van egyenirányítás)
Ígyx hát a 7805 a kimenetére kiengedi a kb. 29.5V-ot. Okosok szerint ha 24V-os stabIC-ket tennék be oda, úgy működne. Így viszont kénszermegoldást találtunk ki. Triakos gyújtásszög-késleltetéssel megszaggatjuk a primer feszültséget, így szabályozva a trafóból kijövő feszültséget. Utána erre a transzformált értékre kötjük rá az adott stabilizáló fokozatot. Gondolkodom még azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb a szenkunder oldalt megszaggatni. Máködési elv végülis mindegyiknél ugyanaz.
Egy 7805-re kb.12V-nál ne adjál többet. A stabilizáláshoz 3V feszültség esés szükséges neki.
Ha a trafó primer körét szaggatod, akkor figyelj oda a trafó melegedésére.
Azt szeretném kérdezni ha a mellékelt kapcsolásba kicserélném a kondenzátort 2200µF kondenzátorra és a diódát pedig 1N4001 diódára és a tápfesz nem lenne csak KB: 15-20 V akkor működne-e. A választ előre is köszi.
Hááloo All!
Nekem lenne egy oylan kérdésem hogy nekem van egy +-50V-ot tudó tápegységem és hogy tudnám azt megoldani hogy +-40V-os legyen úgy hogy a trafóhoz nem nyúlok hozzá? Ja a kimeneti áram max 2,5A amire szükségem lenne a választ előre is köszönöm
Azt szeretném kérdezni hogy aszimmetrikus trafóból hogy lehet szimmetrikus trafót csinálni de kB 50V AC és 1500W a trafó ehez kéne kapcsolás!!! Ha tud valaki!
Szia!
50V AC az nem szimmetrikus. Ha 2*50V AC-re van szükséged ekkora teljesítménynél, át kell tekerni a trafót, vagy fogni kell két egyforma 50V AC-trafót, és a megfelelő módon összekötni!
szia nem kell ide 8 dioda a dupla táphoz elég 4 is
mellékelem viszont nagyobb feszültségü kell de az nem szokott probléma lenni
Hello!
Ahogy a topik legelején Kera_Will írta a második hozzászólásban, építettem két darab teljesen különálló 15 V-os stabilizátort pufferekkel, Graetz-hidakkal, gerjedés elleni kondenzátorokkal 78S15 (2 A-es) IC-k felhasználásával műveleti erősítők táplálására. Sajnos nincs középkivezetéses transzformátorom, ezért vettem két plusszos stabilizátort, hogy majd sorbakötöm őket. Ezzel szemben, egy 18 V-os trafóra kötöttem a két kapcsolást, közösítettem az egyik + kivezetését a másik GND-jével, és kaptam egy jó kis zárlatot! Külön-külön mindkét áramkör hiba nélkül leadja a 14,58 V-ot, de nem értem, valami elvi hibát vétettem, félreértelmeztem valamit? A két kapcsolás pozitív kivezetése között 9 V körüli potenciálkülönbséget mértem. Minden választ nagyon köszönök! Üdv.:omikron
Szia!
Persze, óriási zárlatot csináltál! Ha két 7815-el akarsz szimmetrikus tápot olyan trafó kell, aminek két független szekunder tekercse van, vagy két külön trafót kell használni!
Szervusz! Köszönöm, sejtettem, hogy ez lesz a hiba, bár az említett hozzászólásból ezt az apró dolgot hiányoltam, hogy ezt így nem szabad. Ezt a zárlatot jól megjegyeztem magamnak...
Sziasztok elhatároztam hogy jó 10 éves kihagyás után újra elkezdek hobby áramköröket stb építeni. Egy szub ládához tervezek egy TDA7294 végfokot építeni. A megfelelő "csendes" táp tekintetében szeretnék egy jó megoldást találni ehez készítettem az alábbi skiccet. Kérek egy véleményt tőletek hogy valyon ez szerintetek is jól tudna működni. Persz megfelelő teljesítményű (azonos) trafóval és kondikkal.
Köszönöm,
Szia!
Végfoknak szerintem fölösleges stabilizált táp.
Köszi akkor ez a kérdés lezárva, folytatom a hozzászólásokat a TDA9274 topicban.
Van egy olyan toroid trafóm ami kb 150 W-os és 48 voltos szekundere van.
Nekem olyan +- tápot kellene csinálnom ami kiszolgál korrekt módon egy erősítőt. Van erre valami kapcsolás? Nem szeretném szétszedni ,hogy megcsapoljam mert van már benne tapasztalatom... |
Bejelentkezés
Hirdetés |