Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   583 / 1320
(#) Kocska válasza (Felhasználó 41115) hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Most más .hex el is próbáltam most nem írja, hogy all protect. "Programming faield at Program Memory address 0x000000" csak a cím változik közben. 100nF se segített.
(#) trudnai válasza Kocska hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Szerintem a celaramkorod nagyon leterheli a PICkit2-t. A PICkit2 max nehany tiz mA-t tud leadni... Taplaldd meg kulso tappal az aramkorod -- PICkit2 eszre fogja venni, hogy van kulso taplalas es akkor nem fog erolkodni a Vdd-vel... Amugy nem egeszen ertem miert veszed le 5V-rol 4.5 ill 4.6-ra? Mi ertelme van?

Ja megvalami eszembe jutott mint lehetoseg: Nincs bekaplibralva a PICkit2-d, es emiatt nem adja le rednesen a tapfeszt.
(#) Kocska válasza trudnai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Azért van levéve az 5V mert sehogy se jön ki belőle 5V csak 4,6V hiába kalibrálom. Házilag utánaépített újkora óta ilyen. Megpróbálom a külsőt táplálást is.
(#) Kocska válasza Kocska hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Külső táppal se hajlandó felprogramozni. Stabkockával együtt vesz fel 5,6mA az áramkör. viszont MCLR láb a tápra van húzva 10k ellenállással. Esetleg növelni kéne az ellenállást?
(#) (Felhasználó 41115) válasza Kocska hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Egy másik PIC-et is próbáltál vele irni, olvasni?
(#) Kocska válasza (Felhasználó 41115) hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Igen, szintén 16f628A azzal nem volt gond. De csak azt is 4,6V on tudom programozni különben reklamál.
(#) trudnai válasza Kocska hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Azzal ne foglalkozz, hogy csak annyit ad le, hagyd nyugodtan 5V-on. Amugy nem tudom melyik PICkit2 klont epitetted meg, de pl a Szilva fele klonnal nem lehet a feszultseget allitani *marmint a Vdd-t) igy kalibralni sem lehet, azonban a szoftver lehet panaszkodik ha birizgalod a Vdd beallitast.

Ami pedig az aramkorod illeti, valami stab kockat emlegettel - fondolom ez nincs a tap utjaban? Rajzoldd mar le legyszi hogy nez ki ez az egesz. (megjegyzem az, hogy masik PIC-et tudsz programozni az nem jelent semmit, mivel masik PIC-nek mas lehet a programozashoz szukseges Vdd specifikalva, azonkivul a turese is mas lehet -- ugye meg azonos tipus eseten is lehetnek apro elteresek ami a szilikon lapka gyartasi pontatlansagabol adodik...)
(#) Kocska válasza trudnai hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Ezt építettem meg Először 1000µF kondira adtam 9V ot így vett fel 5mA körül. Másodszor ICSP csatira adtam külön tápról 5V ot így vett fel 12mA körül azt meg le kéne tudna adnia. Amit szeretnék programozni csatolom az egész rajzot. Programoztam vele majdnem ugyanezt az órát ( előző verzióba nemvolt RTC annyi különbséggel) sokszor gond nélkül. Közben reklamált a Vdd miatt de 2x mindig sikerült égetnem. Mondjuk a 16F628 kiforrasztottam és újra be lehet károsodott? Bár a program ami rajtvolt még futott.
(#) Hp41C válasza Kocska hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!

A gond az, hogy a TSOP kimenete a MCLR vezetékre megy. A TSOP nem viseli el a kimenetén a pic programozásához szükséges 13V-ot. A TSOP-n belül a kimenetét védő dióda a TSOP tápja felé kinyit és nagyon megterheli a Vpp feszültséget. Mint írtam az RTC-s változatnál a TSOP-t le kell választani a programozás idejére (Átkötés, jumper, 0 ohm ellenállás, Smd kivitelben egy kis megvastagítás a vezetéken, ami keresztben egy vékony sávval el van választva, forrasztással rövidre zárható.). Lehet, hogy ez a feszültség a TSOP-t tönkre is tette....
A 78(l)05 nem szereti, ha a bemenetén nincs feszültség és a kimenetére egy másik forrásból feszültség kerül. Érdemes pic és rtc nélkül (ha lehet) újra megmérni a tápfeszültség értékét, ha a pufferra kötöd a 9V-ot...

Szia.
(#) szilva válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Továbbá nem tudom, a Vled és VLED azonos pontokat jelöl-e, de úgy gondolom, hogy igen, mert sehol máshol nem láttam Vled-et, csak a tápcsatlakozónál lévő diódahíd pozitív pontján. Ellenben a VLED és a GND között ott van egy 12V-os zener, ami előtétellenállás nélkül elég nagy merészség, ha jól értelmezem a rajzot, akkor elvileg ezt a pontot fogja a Graetz megtáplálni, és áramkorlátozást csak az egyenirányító előtt lévő hálózati trafó belső ellenállása fog jelenteni. Az 1N4148-ak és a 12V-os zener is elég esélyes rá, hogy tönkremenjen akár egy dugasztáptól is. Vagy nem jól látom a problémát?
(#) trudnai válasza szilva hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Ezen mar en is gondolkodtam, csak nekem nem az elotet ellenallas hianyaval volt a problemam, hanem azzal, hogy a 7805 elott miert van egyaltalan az a zener?
(#) Hp41C válasza szilva hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!

Ez egy impulzus trafóval járatott forgó berendezés, csak próba alatt mehet labortápról (<10V). Közvetlen hálózati transzformátoros táplálása nem ajánlott a terheletlen állapotban felszükő feszültség miatt. Az 1N4148 gyenge típus ide (észre sem vettem), inkább 1N4001..1N4007 vagy 1A-es diódahíd illene ide. A zéver 3-5W-os típus kell legyen. Leírása a Propeller Óra cikkben...

A zéner a terheletlen állapotban (kikapcsolt LED-ek mellett) fellépő nagy feszültségtől (akár 50V-os tüske is lehet) védi a 78(l)05 -ot. Üzemszerű állapotban nem folyik raja jelentős áram.

Szia>
(#) Kocska válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Helló.

Hol írtad, hogy le kell választani a tsop kimenetét? Nem kötekedésből, csak nekem elkerülte a figyelmem :no: Kipróbálni se tudom, mert előjött a programozó gyermekbetegsége (az usb eszközt nem lehet felismerni) Első élesztésnél is ez volt a hiba. Akkor átforrasztottam usb csati lábait akkor segített de most nem segít. Úgyhogy most ezzel szívok.
(#) Hp41C válasza Kocska hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!

Itt...

Szia.
(#) Kocska válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Köszönöm. Nem követtem végig a topicot, akkor ezért maradt ki.
(#) lidi hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Hi !

Van valakinek tapasztalata, hogy egy 0.3F -os 5V -os backup kondival mennyi ideig marad életben egy 16F887 belső 8MHz órajellel ?

Nekem csak pár perc sajna.
Ha elmegy a tápfesz, akkor elaltatom a procit. Bár van még egy külső óraquartz is, amivel az időt mérem, ez másodpercenként felébreszti. De rögtön visszaaltatom ha nem jött vissza a tápfesz. Portokat Hi-Z -be kapcsolom, ad átalakítót és soros portot is lekapcsolom. Lehet még valamit tenni szerintetek, hogy megnöveljem a túlélési időt ?
(#) potyo válasza lidi hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Portokat olyan állapotba kapcsold, hogy ne húzzon róluk semmi áramot, de kimenetek legyenek. Pl. ha LED van a kimenet és a GND között, akkor húzd alacsonyra. A lebegő bemenet növeli a fogyasztást. Persze amit valami fel vagy lehúz kívülről, azt ne kapcsold kimenetté, de a nem használt és az egyébként kimenetként levő lábakat hagyd kimenetként.
(#) gulasoft válasza lidi hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Miért nem teszel rá két 1,5V-os elemet? Altatva egy évig elmegy róla!
(#) lidi válasza potyo hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Na ezt nem is tudtam. Köszi az infót. Csak 1 a bökkenő, van olyan bemenet amire 5V kerülhet. Persze ha nincs tápfesz, akkor nem. De teszek azért egy védő ellenálást, akkor gond nem lehet.

Gulasoft: a backup kondi is az utolsó pillanatban került fel a tervre (későn szólt akinek készül a cucc) De végülis ez sem rossz ötlet. Mondjuk 3-at raknék, az közelebb áll az 5V minusz dióda feszültséghez.
(#) lidi hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Ok, akkor a bemeneteket nem bántom. Közben találtam még ebben : PIC Microcontroller Compiled Tips 'n Tricks Guide egy olyan részt hogy "Low Power
Tips ‘n Tricks". Ezt olvasgatom most.
(#) trudnai válasza lidi hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
3 db "1,5V-os" elem az meg mindig csak 3V, mivel kb 1V-os szintig kepesek lemerulni mikor meg mindig elfogadhato terhelest elviselnek... Ha kozben 5V jut a bemenetre az nem egeszseges, de amugy a clamp diodak miatt ilyenkor a Vdd taplalodik -- nekem mar "kapcsolt be" PIC ilyen jellegu hiba miatt...

Amugy ha a bemenet analog, akkor nincs ez a problema amirol potyo irt -- ezert van az, hogy ahol csak van analog lehetoseg ott a Microchip alapertelmezesben analognak hasznalja a portokat (es nem azert, hogy szivasson minket az inicializalassal )

Amugy szimulald az aramkimaradast es mericskeld, hogy mennyit vesz fel az aramkor. Valaszd le a kulso aramkori elemeket, gyozodj meg rola, hogy mikor aramkimaradas van minden kulso aramkor lekapcsolodik stb. Ezekutan babrald a PIC-et, hogy "uresen" mi az amivel a legkisebb fogyasztast el tudod erni.
(#) CheeseE hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy PICes problémám...pontosabban az OPTION_REG regiszterrel...16F628as Pic..

és igy van beállítva a regiszter:
#define prescaler 7
.
.
.
MOVLW prescaler-1
MOVWF OPTION_REG

Ez most igy melyik biteket rakja magasra?
(#) trudnai válasza CheeseE hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
7 - 1 = 6 => 110
(#) CheeseE válasza trudnai hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
szóval a 8 bit igy fog kinézni?

'00000110'
(#) trudnai válasza CheeseE hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Nyilvan... decimalis-bol binarisba kell ugye atszamitani. Ha maskepp nem megy Windows-ban a Szamologeppel F5-F6-F7-F8 gombokat nyomogatva tudsz valtani a szamrendszerek kozt

WinKey+R (vagy magyar Windows-ban lehet WinKey+F nem tudom, ami elohozza a Futatast), beirod 'calc', elojon a kalkulator, View menuben beallitod, hogy Tudomanyos legyen (ezt eleg egyszer megtenned es megjegyzi), utana megy a valtogatas...

De amugy illik tudni a szamrendszerek kozotti atvaltast + hex-bin-dec atalakitast illik tudni fejbol 0-255 kozotti szamokra + specialis szamokra 16 bitesekig -- igazi computer nerd-ok es geek-ek akar 32 bites specialis szamokat is tudjak
(#) CheeseE válasza trudnai hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Köszi, azátváltás megy

Csak azt nem tudtam h 4-4 bitbe rakja be a hatot,vagy a 8ba...de mostmár világos.
(#) kissi válasza lidi hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Sokat vehet fel pl. a bekapcsolt BOR is ( 16F877-nél pl. 80 uA! ) és egyéb, nem használt, de bekapcsolt perifériák ( mondjuk AD) , erre is gondolj a fogyasztás minimalizálásánál!!
A kondinak nincs gond az önkisülésével?
dQ=C*dU= 0,3F * 3V ( így lesz 2V a fesz!) ~ 1 C

dt= dQ/dI ~ 1 000 000 s --> 277 óra! ( az áramot 1uA-nek vettem SLEEP-nél )

Steve
(#) icserny válasza kissi hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
A http://www.microchip.com/xlp címen, illetve a ChipCAD 2009. júniusi híreiben olvashatunk az extrém kisfogyasztású mikrovezérlőkről. A PIC16 kategóriában a PIC16F727 viszi el a pálmát, de jó az új PIC16F1937 is.

Energiatakarékosságban nem sokkal marad el tőlük a PIC18F14K50 (amiben USB vezérlő is van), s a PIC18F14K22.

Azt is érdemes megnézni az alkalmazás függvényében, hogy a WDT, vagy az RTCC funkció, vagy a mérsékelt frekvencián (pl. 1 MHz-en) való futás mennyi energia-többlet árán biztosítható (az alváshoz képest).
(#) Hujikolp hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Üdv!

Először foglalkozom pickit2-vel (eredeti, suliból kölcsön) és lenne pár kérdésem vele kapcsolatban.
Ami kijön a pk2-ből vonalak, azokat közvetlenül ráköthetem a pic-re? A pic-nek saját tápellátása van, arról kell, hogy menjen. Így is szükséges a Vdd rákötése? A Vpp-t az MCLR-re kössem? Gondolom a Vss-t mindenképpen rá kell kötni. PGC, PGD meg mennek a megfelelő portra. Ha van mögötte valami, az bezavarhat? Aux marad üresen?

Szükséges még valamit tudni róla?
(#) trudnai válasza CheeseE hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Igen, a felso bitek ugye nullak minden esetben (mindegy hany nullat irsz a szam ele az az erteket meg nem valtoztatja -- es ha bele gondolsz a digitalis szamabrazolas mikentjebe akkor vilagos mi tortenik).

Ha a bitmezo feljebb van akkor oda kell shiftelni, pl:

MOVLW (prescaler - 1) << 3
MOVWF OPTION_REG

Ez ugye az eredeti '00000110' -t fel-shifteli '00110000'-ra (aminek a prescaler peldaban semmi teteje sincs, de talan szemlelteti mire gondolok).
Következő: »»   583 / 1320
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem