Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   655 / 3971
(#) hapro hozzászólása Okt 16, 2009 /
 
Egy eléggé megfoghatatlan kérdésem van. Erősítő végfokába hangerő potméternek ha 50-100Kohm helyett 10kohmosat teszek akkor az mennyire terheli az őt meghajtó egységet (tuner, CD-magnó deck, számítógép, egyéb)?
A kérdés azért merült fel, mert épp csak 10K potim van itthon, és ha nem muszáj nem megyek el a boltba ezt becserélni.
(#) K.Leslie hozzászólása Okt 16, 2009 /
 
Üdv! Egy 7805 ös fesz.stab ami (5V os). Miért 4.2V van a kimenetén? Elméletileg 5-18V között kell táplálni. 12V-al táplálom.Bővebben: Link
(#) AtomCity válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Köszönöm az érthető és részletes válaszodat...
Üdv
(#) proli007 válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
Két oka lehet. Vagy 8,2V alatti (vagy szűretlen) a bemenő feszültsége, vagy gerjed mert hiányzik a ki és bemenéről a 100nF-os kondi.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
Általában a Line kimenetek 1kohm alatti kimenő impedanciával rendelkeznek. Így gond nem igen lehet.
üdv! proli007
(#) zolee1209 válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Szia!
Használsz pufferkondenzátort? A bemenetre kell a "fő" kondi, kimeneten ne legyen nagyobb 100µF-nál... Kimeneten, bemeneten van zavarszűrő kondi? Illetve a kimenetet terhelted? Ha nem, akkor tegyél a kimenetre egy néhányszor 1-10k értékű ellenállást és úgy mérj ismét. Ha így sem tökéletes, és a bekötés helyes, lehet, hogy rossz a stabilizátor!
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
Ezt a kérdést már többször feltetted. Rajzot, viszont nem...
Gyanítható, hogy a két ellenállás miatt a szenzor hídja a féltápfeszültség közelében működik. Ha az ezt követő jelfeldolgozó áramkör nem képes Rail-to Rail vagy "féltápfeszes" üzemmódban működni, akkor a Hall kimeneti jele nem lehet a tápfeszültségek közelében.
De ha egyszerű paraszti ésszel gondolkodsz... Tennél Te két ellenállás, amikor egy is elegendő?
üdv! proli007
(#) K.Leslie válasza zolee1209 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
200ľF a bemenet. 100ľF a kimenet. Kimenetre csak egy pendrive van, az elég terhelés?
Kipróbálom az ellenállást és írok, hogy mire jutottam.
Köszi
(#) hapro válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Köszönöm. Így már nyugodtabban teszem be.
(#) K.Leslie válasza K.Leslie hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Az a gondom, hogy csináltam egy USB A-B átalakítót, emellett a kimenetre külön 5V os tápot raktam mert a leptop USB-je nem ad elég V-ot 1-2 eszköznek (Táp és a laptop USB tápja nincs összekötve). Ha rákötök valamit akkor 4V lesz a stab kimenetén. Elindul az eszköz, de azt írja ki, hogy ismeretlen eszköz. Sokszor végigmértem mindent és jól van bekötve, illetve érntkezik mindenhol.
(#) Logic83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hali.
Eddig nem mértem áramot
Alapvetően egy 24V-os tápom van és ahhoz csináltam egy kis áramkört 78s40-es IC-vel,ami a 24-ből 5V-ot csinál. Majd rámérek az áramra aztán majd kiderül az e a gond
Köszi a segítséget.
(#) K.Leslie válasza zolee1209 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Lemaradt
Ez alapján kötöttem: Bővebben: Link
(#) DecebaL válasza dolfin hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Üdv

Esetleg lenne egy működö kapcsolásod? mert én nem tudok hozzá tervezni. PIC és AVR nem megy.
(#) proli007 válasza DecebaL hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
Ahol az RGB-Led-nél kötéspontokat raktál, ott minden pont helyett egy (1N4148) dióda kell, úgy hogy a dióda anódja a Led felé, míg a katódja az IC felé nézzen.
Viszont igazán nem lesz jó a kapcsolás, mert ahol három diódát fog hajtani a kimenet, ott három felé oszlik az IC kimenő árama (ahol kettő, ott kettő). Viszont az áram elosztása sem lesz egyforma, ha a Led-ek nyitófeszültsége nem egyforma. (Nekem ugyan még nem volt RGB Led-em..)
Soros ellenállásra alapvetően nincs szükség, lévén, hogy az IC-ben áramgenerátor van. Viszont az árameloszlás miatt, lehet még is szükség lesz rá, persze ha a 9V táp a diódáknak és a maradék feszültségnek nem lesz kevés.
A tápfeszültségben lévő ellenállás, viszont felesleges. Inkább egy 47..100µF-os elkó kellene a tápra.
üdv! prroli
(#) DecebaL válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Köszönöm, nagy segítség!
(#) qvasz2 válasza dolfin hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Nyugodj meg, és nézd meg figyelmesen a pdf-et !
Mellesleg az összes DA-kezdetű közös anódos, és a DC kezdetűek a közös katódosak ennél a gyártónál !
A második oldalon van egy táblázat, hogy melyik milyen elrendezésű, színű, áramú stb. A tied közös anódos, zöld színű, 14 mm-es !
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Helló.
Képet igaz nem tettem fel, bár pár oldallal ezelőtt emlegettem az adatlapot. Bővebben: Link
Ezen ha jól láttam a hall kimenete kb. a tápfeszültség fele. A válaszod nekem nem egyértelmű. Én biztos nem tennék, de a rajzon 2 van.
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Értem, hogy könnyebb lenne azzal vagy venni egy kész vezérlőt, de ha már van 2db ta7712P ic nem akarom őket kidobni és tökéletesen megvalósítható velük is az egész, csak idő és munkaigényes. Kis segítséggel lassan befejezem.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 16, 2009 /
 
Üdv,

vettem egy 220/24 voltos 400VA-s trafót és épp üzemelném be.
Kötöttem rá egy 25A-es Grätz hidat és a kimeneten 20V DC-t mértem.

Én 24*1,41V-ra számítottam, nem feszültség esésre...

Mitől lehet ez?
(#) bladika válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 16, 2009 / 1
 
Puffer kondi?
(#) bölcsész hozzászólása Okt 16, 2009 /
 
Jaaaa
Nem tettem rá semmit!
A'la nátúr!

Kondi nélkül nem is megyen??
(#) bladika válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Illene, mert ha jól gondolom, úgy már nem is csúcs egyenirányító! Rakj rá valami elektrolitot, de figyelj a polaritásra és a feszültség értékre!
(#) bölcsész válasza bladika hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Köszi!
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
Őszintén szólva, nem csodálom, hogy "nem egyértelmű" számodra. Már javasolni szerettem volna, hogy kicsit el kellene mélyedned a tranzisztorok alapkapcsolásában, és a műveleti erősítők lelki világában. Akkor nem lenne olyan ködös a dolog. A Tinában viszont le szimulálhatod azon áramköri részeket, aminek működését nem érted.

- Az IC-kben nem egészen azok az áramkörök csücsükéznek, amit az adatlapon látsz, azok feladata elsősorban az áramkör működésének megértése, tehát belül nem biztos hogy pont ilyen képet mutatna. Sőőt...
- Az adatlapból kiemeltem azt a részt, ami ide vonatkozik. Itt látható, hogy a bement közösmódusú jeltartománya (CMRH) 2..4.5V. Tehát a differenciál komparátor bementi jeleinek ezen értékek között kell lenni. A 9. oldalon látható is, hogy a differenciál bemenetek "referencia feszültsége" 2,5V. Talán nem véletlenül. A tesztet is ehhez képest mutatja a rajz.
- Ha ezeket a paramétereket figyelembe veszed és a Hall helyére egy Wheatstone hidat képzelsz, akkor megérted mire jó a két ellenállás.
üdv! proli007
(#) vagnerjazon hozzászólása Okt 16, 2009 /
 
Üdv. mindenkinek!

Terepasztalra építenék valami olyasmi kapcsolást, ami az átjáró jelzőlámpáit vezérli (piros-piros, ill. fehér villogó), amikor közeledik, ill. távolodik a mozdony. Olyan módszerrel gondoltam, hogy egy 555-ös IC adja az órajelet egy 4017-es számlálónak, aminek az első kivezetése egy piros LED-re, és a fehérre van kötve, a másik kivezetése a másik piros LED-re. A két piros LED a mínuszt egy tranzisztoron keresztül kapja, aminek a bázisa egy másik 4017-essel van összekötve(az válastja ki, hogy a pirosak villogjanak vagy a fehér). A fehér LED egy külön tranzisztoron kapja a mínuszt, hasonlóan a pirosakhoz. A második 4017-es órajel lábára érkezne a jel, ha jön a mozdony, így választaná ki, hogy mi villogjon. Ez eddig készen van próbapanelen, csak az a gond, hogy valamiért néha önállóan átváltogat. Ezt hogy lehetne megoldani? Vagy az egészet hogy lehetne egyszerűbben? (Tudom, hogy mikrokontrollerrel könnyebb lenne, de azokhoz nem értek.)
(#) proli007 válasza vagnerjazon hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Hello!
A piros-fehér 4017 bemenetét prellmentesíteni kell, legalább egy RC taggal. Akkor nem fog indokolatlanul átváltani.
üdv! proli007
(#) bladika válasza vagnerjazon hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Mi adja pontosan a jelet a mozdonytól? Hogy néz ki a kapcsolásnak az a része?
(#) vagnerjazon válasza bladika hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Azt a részét még nem tudom biztosan, arra gondoltam, hogy a mozdonyra kéne egy mágnes, a sínhez meg valami tekercs-féle. Az eddigi kapcsolásról majd igyekszem csinálni egy kapcsrajzot, és felteszem, de majd máskor, mert mostanában nincs rá időm.
(#) vagnerjazon válasza proli007 hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Mi az a prellmentesítés? És az RC tag?
(#) bladika válasza vagnerjazon hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
itt csak arra akartam fényt deríteni, hogy Potyo javaslata mellett (ami kell) , hogy hogy van a kapcsoló? nincs esetleg az a helyzet abban az esetben amikor nincs a közelben vonat, hogy csak úgy lebeg az a láb?
Következő: »»   655 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem