Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   705 / 3965
(#) kiskacsa2009 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Tehát: (100mA esetén)
hFE=Ic/Ib
270=0,02/Ib /*Ib
270Ib=0,02 / /270
Ib~ 0,0004

Tehát a bázisáram 0,4mA
R=U/I=12/0,0004=30000Ohm=30kOhm
A bázis ellenállás=30kOhm
Most jól csináltam?
És ezen képleteket alkalmazhatom bárhol?
Köszönöm szépen a segítséged!!!
(#) qvasz2 válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Ezt azért még gondold át picit :
A tranzisztort leggyakrabban erősítőként használjuk !!!
Áramot is és feszültséget is lehet ( akár egyszerre is ! ) erősíteni vele .
(#) rammeradrian válasza bladika hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Rádió: JVC KD-S641
Hangszóró: SAL AHP 2-130 50Watt 4 Ohm 45-20.000Hz
(#) kadarist válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Szia!

A bázisáram kiszámolása még kevés az üdvösséghez. Ismerkedj meg a tranzisztor három alapkapcsolásával, azok jellegzetességeivel.
Az irány nagyon jó, csak így tovább.
(#) kiss1999 hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Hali!
Szeretnék építeni egy rc autót házilag pl.:bozótvágó motorból és azt szeretném kérni hogyha tudtok terveket vagy megoldási lehetőségeket írjatok e-mail-ben: kiss1999@citromail.hu (Lehetőleg olcsón szeretném megoldani.Ja és hogy a kormánynál a szervóval mivan magától visszaáll vagy van valami visszahúzó rugós szerkezet?)sürgős lenne
előre is kösz
(#) kiskacsa2009 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Mármint a cikkekre gondolsz??
(#) bladika válasza rammeradrian hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Nos. Nézegettem a specifikációkat! A SALé iagz "sal-os" spec. (zenei 2x50w max.)

De a lényeg, ami az én véleményem és nem szent írás. Lehet építeni neki egy erősítőt, de nem hiszem, hogy érdemes. Javítana valószínűleg a rendszeren, bár még mindig nem tisztáztuk, hogy pontosan mi is az a halk, de ne várj csodát ettől a hangszórótól.
(#) kiskacsa2009 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Sajnos nem találtam meg mire gondoltál.
Na jó szerintem egyszerűbb, ha elmondom mit szeretnék:
Egy monostabil 555-ről szeretnék járatni egy astabil 555-t, de ezt akkor, amikor a monostabil 555nek a kimenete éppen negatív, és gondoltam egy PNP tranzisztorra.
Csak azt nem tudom, hogy hogy kössem be...
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Szia proli007!

A diódák jól voltak bekötve(de már vettem 2 bemenetű és kapus IC-t).Működik a rendszer,holnap csinálok hozzá NYÁK-ot mert próbapanelon tettem össze.
A diódásnál is mértem,meg a többinél is mértem.
Igazad van a diódás vagy-al kapcsolatban.

Köszönöm!

DOR.JPG
    
(#) adamisbalint hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Sziasztok
Egy 600 ohm mikrofont elbír egy pc?
(#) killbill válasza adamisbalint hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Nem tobb az par dekanal, biztos nem horpad be alatta.
(#) adamisbalint válasza killbill hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
hehehe
(#) killbill válasza adamisbalint hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Akkor maskepp fogalmazok: pontosan mire is vagy kivancsi?
(#) h.imr3 hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Hali

0.33 ľF az 330nF -as kondi?
(#) mex válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Egyszerű. Az astabil 4-es (reset) lába és a pozitiv tápfesz közé rakj 4,7-10k közti értékű ellenállást, és ide kösd egy NPN tranyó kollektorát. A bázis és a monostabil 3-as kivezetése közé szintén 10K körüli ellenállást köss, és az emittert pedig a testre. Igy csak akkor működik az astabil, ha a monostabil kimenete alacsony szinten van.
(#) adamisbalint válasza killbill hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
arra vagyok kiváncs, hogy ha veszek egy 600 ohm-os mikrofont és belekötöm a pc-be , akkor működni fog ez így?
Tehát hallatszani fog-e valami amit a mikrofonba mondok?
(#) h.imr3 válasza h.imr3 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
0.33µF akart lenni
(#) gg630504 válasza h.imr3 hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Igen.
Egy kis segítség: Mértékegység prefixek
G 000 M 000 k 000 1 000 m 000 /u 000 n 000 p 000
... /u 330 n ...
(#) h.imr3 hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Örök hálám gg, a link már ment is könyvjelzőbe
Neked is köszi Zoli
(#) Gaben92 hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Üdv!

Van egy Samsung SGH-i900-asom, és ahhoz szeretnék úti töltőt csinálni. Úgy nézne ki a cucc hogy 4DB Duracell akksiról menne. (1,2V 2650mAh) Ez alapban jó lenne, mert a töltő kimenete 5V 700mAh. Viszont ha tegyük fel az akksik lemerülnek fel lehessen tölteni alkáli elemről is, de az összességében már 6V-ot adna le. Gondolom csak egy dióda kell a pozitív ágba, de nem tudom hogy melyik lenne a legideálisabb.
(#) tszaboo hozzászólása Nov 26, 2009 /
 
Hello mindenki! Most építettem meg a hestore-ban kapható URH adót.
Bővebben: Link
Kiszámoltam az antennahosszat, de valami lehetetlen 2 méter jött ki. Valaki meg tudná mondani mekkora antenna kell hozzá?
(#) kendre256 válasza tszaboo hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
100 MHz-re a negyedlambdás antenna 75 cm.
(#) gg630504 válasza tszaboo hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Épp csak a frekvenciát ( pl. 70 MHz ) és az antenna típusát ( negyedhullámú, félhullámú dipól, 5/8 hosszú stb. ) nem írtad meg.
70 MHz-es félhullámú dipól hossza valamivel kisebb, mint 300/70/2 m = 2,1 m.
(#) mex válasza tszaboo hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Negyedhullámú antenna is létezik, igy már ~1m körüli hossz jön ki. A gyakorlatban még ennek egy részét is felcsavarják tekercs formában, és csak egy kis darab marad egyenes drót. Persze a hatásfok jóval alacsonyabb, mintha egészhullámú antennát használnál, ami az én számitásom szerint ~4m (73MHz) -el számolva.
(#) tszaboo válasza mex hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek az infókat, megpróbálkozom vele!
(#) zoka hozzászólása Nov 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Elolvastam Topi cikkét a "Vezeték nélküli kommunikáció 434 MHz-es modulokkal"
Az első részében eljut odáig, hogy egy kapcsolóval több méterrel távolabb lévő LED-et lehet kapcsolgatni (vezeték nélkül).
Ez eddig így szép és jó. Viszont nekem odáig kellene eljutnom, hogy 4 LED-et lehessen be/ki kapcsolni távolról egymástól függetlenül. Mivel a feladat mindig ugyanez, ezért "valódi adatok" átvitelre nincs is szükségem. Elég volna ha lenne 4 nyomógomb és mindhez tartozna egy-egy bináris szám, amit megnyomáskor átvisz.
Amire ki akarok lyukadni: mindenhogyan szükséges PIC, még ilyen egyszerű feladatra is? Nem lehet logikai IC-kel megoldani sehogyan sem

Köszi:
zoka
(#) pucuka válasza zoka hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Üdv!
Van jónéhány távirányítós (RC) és vezetéknélküli adatátviteli topik. nézd végig, őket, biztos találsz megoldást. Enkoder/dekoder, pic/pic stb.
(#) zoka válasza pucuka hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Üdv!
Találtam valamit: Itt
Csak nem igazán értem azok a címző bemenetek mire valók: remélem nem kell őket "menet közben" babrálni. (Talán arra jó, hogy a vevő oldalon is ugyanígy kell beállítani, csak akkor működik, vagyis csak ha tudom a vevő "címét" akkor tudok neki adni. Lehet, hogy butaság... )
Másrészt lövésem sincs, hol kapok HT12 IC-t
De talán van remény PIC nélkül is.
(#) sprofan válasza zoka hozzászólására (») Nov 26, 2009 / 1
 
Szerintem ezt lehet használni helyette: Bővebben: Link
baji elektronikánál 520 és 550Ft a két IC
(#) steev hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy párhuzamos áramstabilizátort szeretnék csinálni, 12V és 180 mA-re.
Csak a méretezéssel nem vagyok tisztában, valaki nem tudna segíteni? Nem találtam eddig semmit hozzá.
Köszi előre is
Következő: »»   705 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem