Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   710 / 3960
(#) pityu_18 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Mit is kell itt nekem pontosan keresni?
(#) wtc válasza proli007 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Tehát a számolásom: 0,1A (a relé áramfelvétele) /10(a bétája a tranyónak)=0,01(a bázisáram)
12V-1,3V(a nyitófesz, meg gondolom a végődióda fesz.) =10,7V/0,01= 1070 ohm. Ha jól számoltam, akkor ide jólesz 1K ellenállás .
Igen mostmár értem a diódamártix működését is ahogy kibogarásztam.
Ebből disco fény lesz, a relékkel színes izzókat akarok működtetni, és mostmár úgyérzem megtudom magamtól is tervezni hozzá a diódamátrixot
Ja és ugye csak npn tranyóval tudom megcsinálni ,mert a pnp emitere pozitív fesz tud kapcsolni ugye?
Köszi!
(#) Müszi válasza wtc hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
A szines izzókat a helyedben triakkal kapcsolnám, mert a relé hamar beég, és hangos is.

üdv
(#) wtc válasza Müszi hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
És abban segítenétek még hogy akkor hogy tegyek triakot a relé helyett? köszi!
(#) proli007 válasza wtc hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Hello!
- Hát igen szegényes az a tranyó, aminek 100mA mellett csak 10 a bétája.. De lehet fordítva dugtad be a béta-mérőbe, mert akkor "igaz lehet".
- Leg célszerűbb, ha valami opto leválasztást alkalmazol, ami egyből meghajtja a triac-ot is. Nézd meg a MOC3020 adatlapját, ott találsz mintát is a triac vezérléséhez. Az optocsatoló diódáját, pedig kötheted a Led-ek hejére. (De ha lehet a Led katódok és a GND közé tegyél egy előtét ellenállást a tisztesség kedvéért.)
üdv! proli007
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Nem lehetne egyszerűbben?
Mivel a triac, az ugye úgy működik hogy ha a gate kis áramot ka (100mA) akkor az rövidre zárja a 2 anódot? Nem lehettne valahogy diak segítségével, vagy simán bekötni a triakor?
Mert amit linkeltél, azt se tudom mi
Köszi!
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Hello!
Hát kapcsolási rajz nélkül ez elég vicces.. Mert honnan tudjuk mit akarsz?
De a trafód bekötése biztos ilyen? És a nyomógomb mátrixot biztos, hogy 16 potra akarod rákötni?
üdv! proli007
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Akkor ha maradnék simán a reléknél, meddig működne?
köszi!
(#) elektromania92 hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Hello.
Kaptam egy feladatot a suliban.
Nem tudom megoldani. Biztosan egyszerű, de nem megy.

Milyen értékűek az egyes ellenállások, ha R12 = 300R, R13 = 400R, R23 = 500R ?

Az ellenállás mérésekor a harmadik nincs bekötve.

Valaki eltudná magyarázni, hogy kell?

Köszönöm
(#) pityu_18 hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Ezek az adatok közül melyik kell a HE-s led előtét ellenállás számolóhoz?

Új kép.JPG
    
(#) kadarist válasza elektromania92 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!

Nem az eredő ellenállás a kérdés? A egyes ellenállások értékét tudjuk.
(#) kadarist válasza pityu_18 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!

A 30mA a jó válasz.
(#) elektromania92 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Hat en az egyes ellenállások értékére vagyok kivancsi. Lehet, hogy te tudod, de én nem. Elhiszem, hogy nagyon egyszerű, de nem tudom.
(#) kadarist válasza elektromania92 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Ez mire vonatkozik?
Idézet:
„Milyen értékűek az egyes ellenállások, ha R12 = 300R, R13 = 400R, R23 = 500R ?”
(#) moltam válasza kadarist hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Az egyes métőpontok közötti ellenállásra...
(#) El_Pinyo válasza elektromania92 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Ha jól értelmezem a feladatot, akkor az X bemenetek között mérhető ellenállásokat jelentik az R12...
Van három egyenlet, három ismeretlen, mi a probléma?
Az egyenletek: R13 = R1 + R3; R12 = R1 + R2; R23 = R2 + R3 . Ez egy három ismeretlenes egyenletrendszer, innen már csak matek.
Üdv
(#) elektromania92 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Köszi a válaszodat. Ez elvezetett a megoldáshoz.Én rosszul indultam neki. Én párhuzamos ellenállásokkal számoltam, pedig sorosban kell.
(#) pityu_18 hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Köszönöm a segítségeket.
(#) petya85 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Köszi meglett 124 forint és márt jó is!
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Eldöntöttem, maradok a relés változatnál, mert a relé az már van, triakot még venni kellene.
Szóval middig lesznek működőköpesek a relék?
Köszi!
(#) petya85 hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Sziasztok!
A minap találtam egy kis finomságot a Youtubon!

http://www.youtube.com/watch?v=b4HtUwAkVDg

erről tud valaki valamit bővebben esetleg kapcsolási rajz??Vagy hogy lehetne megépíteni?
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
hát ugye vagy 150 órát kibírnak?
(#) kendre256 válasza wtc hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Reléje válogatja. Jobbfajta reléknél megadják a mechanikus élettartamot pl. >100000 kapcsolás. "Mégjobbfajtáknál" ez a szám elérheti az egymilliót is.
A 100000 kapcsolás nem olyan sok ám, pl. egy fénysor 3 másodpercenkénti lefutásakor 83 óra alatt leketyeg. A félvezetők közül rengeteg fajta kapcsol 100000-szer. Másodpercenként...
És ezt megteszi évekig...
(#) El_Pinyo válasza petya85 hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Szia!
Előre leszögezem, hogy sajnos semmilyen doksim nincs az áramkörről, pusztán sejtéseim a működéséről. Kétféle megoldást képzelek el. Az egyik analóg, a másik digitális.
A digitális megoldáshoz szükséges egy uC, vagy FPGA, egyéb alkalmas programozható eszköz. A mintavételezett zenei jel amplitúdó spektrumát FFT (Fast- Fourier- Transform) algoritmus segítségével meghatározzuk, majd az egyes frekvencia komponensek amplitúdóinak függvényében vezéreljük a ventillátorok fordulatszámát (pl. PWM elven), ez leírva egyszerűnek tűnik, de korántsem az!
Az analóg megoldásban pedig egy Attila86- féle spektrum analizátort képzelek el, melynek a kimenetei nem a ledsorok, hanem a motorokat vezérlő áramköri modul.
Hozzáteszem ez csak az én elképzelésem, egyáltalán nem biztos, hogy a linken szereplő készülék is így működik. Elnézést a kisregényért!
Üdv.
(#) petya85 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Köszi! Én is pont arra gondoltam hogy az attila86 féle cuccost kéne átalakítani, annak a kimeneteivel kéne valahogy a fordulatot szabályozni, nincs valami ötleted hogyan lehetne!
Nagyon köszi
(#) El_Pinyo válasza petya85 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Ötletem éppenséggel akad, csak azt nem tudom, hogy a valóságban hogyan szuperálna. A ventillátorok meghajtása nem nagy kaland, csak kérdéses, hogyan nézne ki működés közben. Leírom, én hogyan próbálkoznék első körben: az Attila-féle spektrum analizátor kapcsolást alapul véve, a sávszűrő panelt használnám fel, ill. alakítanám át. A sávszűrők erősítését meg kell növelni- a mellékletben közölt módon számítjuk ki- annyira, hogy egy N-csatornás FETet lineáris (nem kapcsoló!) üzemben meg tudjunk hajtani. Ehhez az ellenállásokat kell átméretezni. Célszerű kis teljesítményű FETet használni, egyrészt olcsóbbak, másrészt alacsonyabb feszültséget igényelnek a vezérléshez. A kimeneten levő trimmer bekötése: az egyik lába a dióda katódjára, a csúszka meg a testre, ezzel tudjuk majd beállítani, hogy milyen sebességgel kövesse a csúcsegyenirányító az erősített jelet. A FET Gate elektródáját szintén a dióda katódjára kötjük, Source elektródáját a testre, Drain elektródáját pedig a terhelésen keresztül (ventillátor) a pozitív tápra kötjük. A ventillátor kivezetései közé záró irányban egy diódát is kell kötni. Talán nem felejtettem ki semmit.
Üdv.
(#) kiskacsa2009 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Minden fejből jött...
A 12 gomb átalakítódik BCD kóddá (ezért a sok dióda), a BCD kódnak, az utolsó diódák után van egy-egy 10k-s lehúzó ellenállása (utólag került fel), a címkék felkerültek néhány helyre, az egyik 7805adja a tápot az IC-nek, a 2 jumpernek a helye azért van, hogy le lehessen választani égetéskor, a mások 7805 meg van emelve 2 diódával, hogy ami esik a BCD-zéskor, akkor még mindig meg legyen az 5V.
A jobb oldali 2 panel az égető panel (még buherálok vele), és a táp-relé panel, 12V-os dugasztápom van...
A gomb-, és a vezérlő panel egymásra kerül, a táp-relé panel a dobozba az előbbiek mellé, a programozó, meg majd a gépbe...
Azt hiszem mindent elmondtam...
Üdv.: Litldákk

gomb_PIC.GIF
    
(#) szulek hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Helló! Szeretném megkérdezni hogy a csatolt linken lévő frekvenciaváltó megtud-e hajtani egy 400V-os 1800W-os csillagba kötött villanymotort?
http://www.vatera.hu/frekvenciavalto_moscon_yaskawa_1_5kw_200v_1579...2.html
(#) Polka1021 hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Valaki használ E27-es foglalatba helyezhető led-es fényforrást? Napokban láttam több félét egy barkácsboltban. Állítólag van meleg fehér fényű is. Tapasztalatra milyen a fényük?
Az jó, hogy keveset fogyasztanak, de olyan drágák, sztem évekbe telik, mire behozzák az árukat egy hagyományos izzóhoz képest.
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Hello!
Az pozitív, hogy a "fejedből jött ki", de az elvi rajz, pont azért van, hogy az ember átlássa a működését. De legalább egy papíron ceruzával. Én is arra rajzolgatok mikor "gondolkodom". Néhány dolgot azért nem értek, így ránézésre. :eek2:
- A BCD-ben benne van a decimális avagy, a tízes számrendszer. Tehát vagy nem lehet 12 gomb, vagy egyszerűen bináris a kódolás. (Persze ez csak elvi kérdés.)
- A második sorban mire jó a négy dióda? Mert szerintem szükségtelen.
- A a nyomógomboknál megnyomom az első és második gombot, akkor a válasz a "hármas" nyomógomb lesz?
- A dióda miatt felesleges felemelni a tápot, hiszen a procinak nem kell 5V a "H" szinthez. (Nézd meg az adatlapját!)

(Kitölteni a nyákot, akkor érdemes, mikor már minden oké, mert így még átláthatatlanabb.)
üdv! proli007
Következő: »»   710 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem