Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   711 / 3959
(#) kiskacsa2009 válasza Polka1021 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Apám mesélte, hogy a LED lámpáknak nagyon kevés, koncentrál a fénye...
(#) qvasz2 válasza Polka1021 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Főleg, ha ki sem bírják majd azt a 10-20 évet, amit ráírtak.
Viszont amiket eddig láttam, azok nagyon gyengék: kb. ha 40w-os égő fényét adják !
(#) kiskacsa2009 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Átalakítgattam, amit mondtál, válaszok:
- Akkor nem BCD-nek nevezem, hanem valami egészen másnak, csak arra szolgál, hogy a 12 gombot leszűkítse 4-re;
- Nem tudom, ha másra nem, akkor helyfoglalásra, ha nem sietnék, akkor kiszedném, de most sietek...
- Majd ha eljutok a programban oda, akkor majd megoldom, hogy ilyenkor az utolsó variáció "éljen"... (bár még programozni is alig tudok...)
-Kiszedve!
A GND-t leszedtem...
Meg esetleg a táp-relé panelen a bázis ellenállás elég? (relé: 30mA 12V, vezérlés: 5V)

gomb_PIC.GIF
    
(#) sprofan válasza Polka1021 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
2500Ft-ért kapsz ilyen E27-es foglalatot amibe tehetsz ledet, beleraksz egy 300lm 140°-osat és elég szép fénnyel tudsz világítani, de ez szerintem inkább csak kisebb helységekbe jó. A boltokban kapható ócsóó termékeket pedig kapásból el lehet felejteni, semmire sem jók... Talán a 3000Ft-os kategória, de akkor már inkább veszek az árából 10db 50lm-es ledet és úgy helyezem el őket ahogy én akarom.
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Hello!
"Akkor nem BCD-nek nevezem, hanem binárisnak, csak arra szolgál, hogy a 12 gombot leszűkítse 4 bitre;"
- Ib=Ic/béta Tehát elég. De a relének egy reverz dióda nem ártana.
- Nem tudom, hogy tényleg váltót kap-e a kapcsolás a dugasztápról (a nyákrajzon ez áll), mert nincs puffer kondi. De ha egyen, akkor is illik a stabi elé-mögé minimum 100nF-os kondit tenni.
üdv! proli007
(#) kiskacsa2009 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Én butus tudtam, hogy valamit lefelejtek... :hide:
Amiket most felsoroltál azon kívűl van valami még?
És biztos váltó jön a dugasztápról...
(#) adyz hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Sziasztok!

Remélem a kérdésemmel jó topicba tévedtem, ha nem, akkor megköveztek...

Építettem autóba egy mély ládát egy Videoton HA-25 típusú mély hangszóróval. (100W, 8Ohm, az érzékenysége 90dB@1W*1m)

A segítségeteket abban kérném, hogy ehhez milyen hangváltó kellene?
Hány W-os legyen, mekkora legyen a vágási frekvencia?

Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Hello!
Ha tényleg váltó lesz, akkor a hídegyenirányító után tegyél egy diódát, és csak ez után a puffert. A relét, pedig a hídra kösd rá. Annak nem kell szűrt feszültség, és így csak a PIC áramát kell szűrni. Grátiszként lehet 12V-os trafót használni, kicsi a kondi és nem lepkézik a fesz, amikor a relé kapcsogat.
Ha szép lassan elárulod mit miért tettél és milyen a környezet amihez kapcsolódik, akármi is kiderülhet..
De egy rajz nyet?
üdv! proli007
(#) qvasz2 válasza sprofan hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Melyik LED tud 300 lument?
Másrészt, ha tud is, az tuti nem 230 V-os, akkor LED-driver kell neki, + egy akkora hűtőborda, mint egy tányér.
Namost mindezt hogyan gondolod egy E27-es foglalatba beletenni?
(#) sprofan válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Például: Bővebben: Link
Az E27-es kérdésedre pedig: Bővebben: Link
Igen, kell hozzá driver, de az is elfér a tokban. (Vagy nem jó az oldalon az ár, vagy tényleg csak rosszul emlékeztem és csak 1500Ft) Nyilván nem alapozatlanul írtam az előző hozzászólásom..
(#) kaqkk hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Egy pic 16f 628 at szeretnék indítani
fényerő változásra (fotorelé) egy ilyen gondolatom támadt
ez működő képes lehet ?

fotorel.pdf
    
(#) qvasz2 válasza sprofan hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Rendben, létezik ilyen LED.
A driver, amit a 2. linken árul a muki, az nem jó hozzá, de lehet h. máshol van ilyen picibe.
Viszont hogy ez a hűtés kevés neki, abban tök biztos vagyok.
Nekem, 1,5W-os power LED-em van, amit egy P4_es bordán kipróbáltam, és pár perc után érinthetetlenül forró volt. Amit te linkeltél az 7,5W-os !!!
(#) sprofan válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Az a muki egész konkrétan én vagyok, és igen az a driver belefér abba a foglalatba. Ne is csodálkozz hogy forrósodik ha pl. egy max. 1000ma-es ledet 1000ma-el küldesz. Nálam nem 300 hanem csak 2db 100lm-es led vanm benne (2x1W) és 2-3óra után még csak nem is langyos, ezek a ledek is forrósodnak 330mA-ről, 300-ról már érdekes módon nem. Ennyit erről... Nem abba kéne belekötni aki segíteni próbál másoknak.
(#) qvasz2 válasza sprofan hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Azt mondod, h. ha 10%-ot visszaveszel az áramból, már egyáltalán nem melegszik??
És mekkora fénye van? Mert a 200 lumen kb 25-30-as körte lenne, ha kihajtanád maxig. De így visszavéve?
(Azt írták valahol, h. 300 lm -> kb. 40W-os égő fénye)
(#) moltam hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Hellosztok.
ISA buszon tudom kapcsolgatni Visual Basic ból az adat és cím biteket? 4 db 7 szegmentses kijelzőt akarok vezérelni.
(#) sprofan válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Lehet melegszik, de a külsejét megfogva ezt én nem érzem.
Nagyából akkora fénye van mint egy 21W-os izzónak. De ez nem is szobai világítás, hanem csak a kamra egyik sarkát világítja, de oda bőven elég. Ha ráadom a max 330mA-t, akkor csak szemmel nagyon minimálisan észrevehető a fénybeli különbség, de ekkor már venti kéne rá úgy fűt. Viszont ezt inkább a Led-es világítás otthon témában folytassuk, mert ránk fognak szólni a sok off-ért
(#) bec1234 hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
üdv
tegyük fel nekem van egy generátorom lehet az bicikli dinamó, vagy agregátor, vagy bármi ami villamos fesz álít elő. az a célom, hogy én be tudja táplálni a villamos hálózatunkba, hogy mondjuk ha van feleslege 50 liter gázolajam akkor azt hasznosítsam úgy hogy áramot álítok elő és akkor lehet kevesebb lesz a villanyszámlánk. azon filózok, hogy itthonra összedobok egy szélturbinát és nem egy különálló hálózatot táplálnék vele mint például a leválasztom a lakás világítását az eddigi szolgáltatóról és a szélkerék venné át a táplálást, hanem ezzel szemben csupán egy 2. betáplálást szertnék létrehozni és energiját beadni a meglévő villamos rendszerbe.
szóval a kérdés, hogy meglehet e ezt valósítani?
várom a megtiszetlő válaszokat

üdv
béci
(#) Directors hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy trafóm amit hilti szalaggal rögzítettem az erősítő házához és úgy felforrósodott mint állat.A ház fémből van és a házra ki van vezetve a test.
Miért melegszik fel a szalag és szerintetek milyen más módon tudom rögzíteni a trafót?
(#) kendre256 válasza Directors hozzászólására (») Dec 2, 2009 /
 
Kellene látni, hogyan készült az a rögzítés.
Nem csináltál a szalagból egy rövidrezárt menetet véletlenül?
Más nem nagyon magyarázza a melegedést, normál esetben nem szabadna melegedni (csak amennyire a trafóvas melegítené, de annak sem szabadna nagyon melegedni).
(#) Directors válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Itt van egy kép róla.Alul pedig a fémházhoz van rögzítve.

Akkor lehet csak tekerek rá egy ki szigetelőszalagot aztán úgy megnézem mert úgy.Úgy jó lesz nem?

DSC00125.JPG
    
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Hát ez bizony kemény rövidzár menet..
Tedd a vason kívülre, azaz ne bújtasd be sehol.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza bec1234 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Nézz utána a hálón. Léteznek ma már ilyen "házi" rendszerek, mert törvény is van rá.De sokkal fizikailag és jogilag sokkal komplikáltabb, mint gondolnád. Azért ez egy kis erőmű a maga módján..
üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Szia!

Rendben akkor megnézem úgy.
(#) proli007 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Hello!
Elvileg működhet, ha az opto áthatási tényezője megfelelő,és a fototranyó megfelelő áramottud szolgáltat. De mi a bánatnak két "optocsatoló" egymás után? Mert az első is az, csak fényről-villanyra. Ráadásul galvanikus elválasztás sincsen..
üdv! proli007
(#) kendre256 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
proli007 már megadta rá a választ, ez egy rövidrezárt menet. A szigetelésnek akkor volna értelme, ha a rögzítő csavarokat, a házat szigetelnéd el a szalagtól, hogy a szalagon és a házon ne tudjon "körbemenni" áram. De egyszerűbb, ha a vason kívülre rakod a szalagot, akkor nem kell szigetelni.
(#) kendre256 válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Bocs, nem neked akartam írni a választ, egy hozzászólással feljebb kattintottam a válaszra..
(#) kiskacsa2009 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
Megcsináltam amit mondtál!
A környezete Mint látni a jobb felső programozó áramkőr alapján a géphez fog csatlakozni, azt fogja kapcsolni.
ahogy mondtad a gombokat leszűkítem bináris "rendszerre", a diódák után van egy-egy lehúzó ellenállás, ami csatlakozik a PIC-re, a pi vezérel még két ledet, és amikor a zöld led amikor 1 mp-re felvillan, és akkor bekapcsol a gép...
Van még egy piros led, hogy amikor a 4 vagy 5 kombináció nem jó akkor az villan fel.
I/O port hiányában a tranzisztort a ledre kötöttem be.
Sajnos idő hiányában nem tudok többet írni...
Üdv.: Litldákk

gomb_PIC.GIF
    
(#) nagy_david1 hozzászólása Dec 3, 2009 /
 
Sziasztok!
2 problémám lenne. Az egyik ez a kérdés, mert azóta se kaptam rá megfelelő választ sehol és az a hűtőcsillag számomra nem teljesen egyértelmű. A második kérdésem meg az, hogy kb.100-140 méter 1,5 mm-es szálas rézkábelnek lehet ~140 ohm ellenállása? A sulirádióhoz csináltam egy erősítőt, és a hálózatot bővítetem ki egy osztáytársal, de pár nap után úgy tünt, hogy nagyobb hatással működhetne. Ekkor elmentem az erősítőhöz és mikor rámértem ez a 140 ohm érték fogadott, holott vártam egy kis ellenállás értékre a kábel hosszúsága miatt + a 8 ohm hangszóró ellenállására. A kábel egy kisebb részét úgy hagytuk ahogy volt és le se ellenőriztük, csak tovább bővítettük. Ez a 140 ohm valós érték vagy illesztéseknél, vezeték oxidálódásnál kell keresni a bajt? Esetleg a digitális mérőműszertől kapott értéket befolyásolhatja a vezeték hossza? Ahoz képest csodálkozok, hogy ennyire is jól szolt, ekkora ellenállással. Van értelme ellenőriznem az illesztéseket, és így le lehet hozni ezt a hatalmas ellenállás értéket? Köszönöm előre is válaszaitok.
(#) adyz válasza adyz hozzászólására (») Dec 3, 2009 /
 
100W
8Ohm
Vágási freki pedig 300Hz

Ez így jó lenne?
(#) Parázs Zoltán hozzászólása Dec 3, 2009 /
 
Hi!

Hogyan tudom kikapcsolni a villanybojlerem (Glasslined)?
Sajnos sehol nem találok rajta kapcsolót!
Sokszor napoking nem használom.
Nagyon magas áramszámlát kaptam, emiatt érdekelne egy esetleges takarékossági lehetőség.

Köszi, előre is.
Következő: »»   711 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem