Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VU meter probléma
Lapozás: OK   5 / 20
(#) csabaka hozzászólása Jan 25, 2009 /
 
Hali
Keszitettem egy vu metert de az a baj hogy csak 3V-al mukodik es nekem az erosittom 15V- al hogy tudnam megcsinalni hogy a 15V-ra ra tudjam kotni mit kenne elejebe tegyek mijen ellenallast vagy valamit ha valaki segitene megkoszonnem!
(#) zs0lt hozzászólása Feb 9, 2009 /
 
Sziaztok!

Én egy tranzisztoros vu metert, szeretnék..
kiszedtem egy rossz deck-ből..
De sok fölösleges dolog van rajta.
(audio konfiguráló gombok, és potik...)
és sok csatlakozó van rajta...
ki szeretném szűrni, és a segítségeteket kérem!
tranzisztorok típusa: A1309
kapcsolást szeretnék.
köszönöm!
(#) papask1 válasza zs0lt hozzászólására (») Feb 9, 2009 /
 
Ezt kukkantsd meg. :photo:
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Ápr 22, 2009 /
 
Sziasztok!

Böngésztem, de nem igazán találtam megfelelő kapcsolást, VU meter ügyben. Olyan kellene nekem, ami legalább 20 led csatornánként. De ez a minimum. a 30-40 ledes jobb lenne. Pontos kivezérlés mérésére és beállítására kellene. Gondoltam az lm3914-3915 jó lenne erre a célra. Esetleg az oldalon megtalálható LED soros hőmérőt át lehet alakítani ilyen célra?

Köszönöm.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Ápr 22, 2009 /
 
Kérem szépen a moderátort, hogy legyen kedves és helyezze már át a kérdésemet a "LED-es kivezérlésjelző" nevű topikba.

Köszönöm.
(#) zenetom válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Hali!
2db LM3914 tud 20 LED-et is vezérelni, nézd meg az adatlapját, van benne sok alkalmazásra még kapcsi!

lm3914 IC.pdf
    
(#) valory hozzászólása Nov 19, 2009 /
 
Sziasztok,

szeretnék építeni egy VU-méter panelt és segítséget is kértem a szomszédtól, aki fiatalabb korában foglalkozott ilyesmivel, adott egy ledes sztereo vu métert, amin 2 sor led van, egy régebbi román gyártmányú erősítőből lett kiszerelve. Mondta, hogy az egyik IC rosz benne, lemérte nekem, h melyik, mondta h vegyem meg, bár olyat már nem találok, de van helyetesítője és kicseréli nekem rajta. A boltban persze nem volt, és nem is tudta az eladó, mivel tudnám helyetesíteni ... az IC kódja B L 108 (a B az béta). Szóval a segítségeteket kérem. Képet csak holnap tudok felrakni ha kell, ma le volt merülve a gépezet.

Válaszotokat előre is köszi!
(#) valory válasza valory hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
szóval ő lenne a beteg
(#) danci1995 hozzászólása Nov 29, 2009 /
 
Sziasztok!

Nagyon kezdő vagyok.
Szeretném ha segítenétek. Nem tudom hogy ezen a kapcsolási rajzon mit kell a GND-re kötni. A 12 volt negatívját?

Előre is köszi

vu meter.jpg
    
(#) Hegyi_zs válasza danci1995 hozzászólására (») Nov 29, 2009 /
 
Igen, de elég lenne 9V is szerintem.
(#) danci1995 válasza Hegyi_zs hozzászólására (») Nov 29, 2009 /
 
Kössz a gyors választ
(#) zolimobydick hozzászólása Dec 8, 2009 /
 
Az lenne a problémám van nekem ey Sony TC-186SD magnó deckem, ezen két analóg VU méter van. A tünet: mozognak de szerintem csak kis mértékben, ugyan arra a felvételre a másik deckem led-es Vu-ja már majdnem kiakad mire ez csak kicsit mozog. Mi lehet a gond és ezt hogy lehetne kezelni!!
(#) proli007 válasza zolimobydick hozzászólására (») Dec 9, 2009 /
 
Hello!
Ez lejátszásnál, vagy felvételnél van? Mert ha a lejátszás, akkor lehet valami gond (és általában belül lehet trimmerrel állítani). De ha felvételnél, akkor lehet az is, hogy más-más érzékenységű a két magnó bemenete.
üdv! proli007
(#) zolimobydick válasza proli007 hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Lejátszásnál (felvételt nem is próbáltam még). Amatőr is eltudja végezni ezt a műveletet vagy inkább szakira bízzam?
(#) proli007 válasza zolimobydick hozzászólására (») Dec 11, 2009 /
 
Hello!
Felvételt kellene készíteni mindegyikkel, majd a sajátját lejátszani, és megnézni, mekkora volt a felvételi és lejátszási szint.
Ez után kicserélni a két kazettát és úgy lejátszani és megnézni a szintet egymáshoz képest.
Csak ez után érdemes hozzá nyúlni, és csak akkor, ha kicsi az eltérés. Mert a két magnó felvételi szintje, nem biztos, hogy azonos. Ha meg nagy az eltérés, lehet nem a beállításnál van baj. Akkor pedig olyan kell hozzá, aki érti is hogy mit csinál.
üdv! proli007
(#) danci1995 hozzászólása Jan 15, 2010 /
 
Sziasztok!

Megépítettem a mellékelt kapcsolást. Működik is, de csak akkor világít rendesen ha teljesen felhangosítom a lejátszót.
Az lenne a kérdésem lenne hogy ,hogy lehetne az érzékenységét állítani?

Üdv.
(#) danci1995 válasza danci1995 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Sziasztok!

Utánna néztem a dolgoknak. Műveleti erősítővel nem lehetne felerősíteni a jelet?
Ha igen valaki betudná jelölni a mellékelt rajzon hova kell kötni?

Előre is köszi
(#) proli007 válasza danci1995 hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Hello!
- Az erősítő fokozatot a bement elé kellene kötni. (De nem elég csak bebiggyeszteni az áramkörbe a műveleti erősítőt..)
- De előbb próbálj meg a 6. lábbal sorbakötni egy 10kohm-os ellenállást. Ezzel a referencia feszültség a felére csökken. Ha az IC-nek ez megfelel, 6dB-el érzékenyebb lesz. (Tehát ha eddig csak az utolsó 4db. Led égett, most mind fog.)
Ja nem kell egy rajzot többször feltenni, főleg nem két egymást követő hozzászólásban..
üdv! proli007
(#) danci1995 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Hello!

Nagyon szépen köszönöm. Működik, a 6os lábra kötöttem egy 10kohm-os ellenállást.

Köszi!
(#) csukadani hozzászólása Feb 14, 2010 /
 
Üdv!
Van egy deckből kiszerelt analóg VU méterem és egy Genius SP-Q06S PC hangszóróm. Ha lehetséges, hova kell kötni a VU metrer-t? (Képet nem tudok küldeni a nyákról.)
(#) proli007 válasza csukadani hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Hello!
Ha valami egyenirányítóféle is van a műszerhez, akkor a hangszóróra.
üdv! proli007
(#) kuzin hozzászólása Feb 16, 2010 / 1
 
Sziasztok!

Megépítettem az adatlapban lévő 3915 és 3916 ből -40dB től +3dB -es VU metert. A bemenetre nem tettem egyenirányítót igy elég gyorsan ugrál a fényjelzés. Az a bajom vele, hogy nagyon melegszik az IC. Közepes hangerőnél a 3915-ös szinte állandóan világít, ezért nagyon melegszik az IC. Ha "dot" modban használom akkor az utólsó előtti led szinte mindig világít mindkét IC-nél, bár igy nem mekegszik annyira mivel nem világít annyi led. (sima 10ft-os 5-ös ledekkel)
(#) zoli_cso hozzászólása Feb 16, 2010 /
 
Sziasztok lenne egy vu meteres kerdesem ha lehetseges?Megpedig kaptam egy vu metert es beszereltem az erosiobe,a vu meternek kulon tapja van(laptop tap 24volt 1amper)a jelet a hangfal kimenobol kapja mert a bejovo jel nagyon kicsi,na es amikor halkan megy a zene kb10% akkor normalison villog a sztereo vu meter de amikor felhuzom siman vilagit.Gondolom egy ellenallas kellene a hanfal kimenet es a vu meter bejovo jele koze,csak nem vagyok tisztaban az ilyen elotet ellenalasok kimereseben.Esetleg valaki tudnae segiteni kb hany ohmosat vagy kilost tegyek be.
(#) proli007 válasza kuzin hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Hello!
Sajnos az IC-nek magas a disszpációja, az indokolatlanul magas tápfeszültség miatt. 12V tápfeszültségen, ha még a Led kb. 2V nyitófeszültségét levonva is az IC-re kb 10V jut. 12mA Led-áram és 10db Led esetén, ez már 1,2W hőt jelent. Az IC-tok maximális disszipációja viszont , még az 1W-ot sem éri el.

A legegyszerűbb megoldás, ha a Led-ek anódját leválasztod a plusz tápfeszültségről, és a kettő közé, egy megfelelő értékű ellenállást teszel sorba.
Természetesen egy stabilizátorral, vagy más megoldással is lehetne csökkenteni a Led-ek tápfeszültségét.
Akkor választod meg helyesen az ellenállás értékét, (amikor az összes Led ég) ha az IC Led kivezetésein minimálisan 4V feszültség. 12V tápfesz és 12mA Ledáram esetén, ez kb. 47ohm/1W-os ellenállst jelent.
Az IC-ben áramgenerátorok vannak, tehát attól, hogy a Led-ekre jutó feszültség változni fog, a Led árama nem változhat. Viszont a termelt hő menyisége megoszlik az ellenállás és az IC között. (természetesen ezt külön-külön kell megtenni minden IC-nél.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza zoli_cso hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Hello!
Nem tudni, milyen a VU méter érzékenysége, és az erősítő teljesítménye (kimenő feszültség maximuma).
De nem előtét ellenállás kell, hanem egy feszültségosztó, mivel le lehet osztani a végfok kimeneti feszültségét. Ez mindössze két ellenállásból áll.
De lehet a Te esetedben pld. egy ellenállás és egy potméter (pld. 1kohm-os trimmer) lenne a legcélszerűbb és ezzel beállíthatóvá válna a szükséges feszültség a VU méter számára.
üdv! proli007

VU-osztó.png
    
(#) kuzin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Hello!

Közben én is rájöttem, mert figyelmesen elolvastam a pdf-et és irja, hogy a Vled<7V a jelentős disszipáció végett.
Ugy gondoltam leviszem az egész tápfesz-t 5V-ra így nem kellenek az előtétellenállások.
Már csak azon gondolkozom, hogy a ref fesz a második ICnél 7,89V (lsd. kép).
Ha a tápfesz 5V akkor a komparátor bemeneteknél, hogyan lesz meg a 7,89V, mert az nagyobb mint az 5V?
Változni fog emiatt az érzékenységem(ha ut 12V- > 5V ) ?

Ha változik akkor a ledekre rakok egy 5V stabot az IC meg marad 12V on ?Bár jobb lenne az 5V-s táp csak..

megj:
Nem értem az adatlapban a 7,89V ref fesz kiszámitását
Vref = 1,25*(1+R2/R1)=1,25*(1+9,09k/1,91k)=7,19V -re jön ki nekem ??


(#) proli007 válasza kuzin hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Hello!
Jól számoltál. Annyival lesz még kicsit nagyobb a referencia feszültség, hogy a REF-ADJ lábon még kifolyik egy kis áram (Adjust Pin Current ami itt 75..120uA), ami a szabályzó vezérléséhez szükséges, és ez is átfolyik a 9.09kohm-os ellenálláson. Ezzel megemelve kissé az ADJ láb feszültségét. A tényleges referencia, pedig a két ellenálláson eső feszültség összege. 75uA árammal számolva ez még kb. 75uA*9,09kohm=0,68V. Így a tényleges referencia feszültség, 7,19V+0,68V=7,87V (De a belső referencia feszültsége is 1,2..1,34V között mozoghat...)

Viszont a múltkor nem írtam, hogy itt valami kis árulás van. Mert a Leden átfolyó áram, kb. A REF-OUT és a REF-ADJ láb között lévő ellenálláson átfolyó áramnak tízszerese. Itt a 3915-nél ez az ellenállás 750ohm, míg a 3916-nál 1,91kohm.
A 3915-nél 1,25V/750ohm=1,66mA és ennek tízszerese kb. 16mA
A 3916-nál 1,25V/1,91kohm=0,65mA melynek tízszerese kb. 6,5mA
Tehát a két IC között, jelentős Led-áram különbség van. Ráadásul, az alsónál, ami - mint mondod - szinte állandóan ég.
Gyakorlatilag nem szabadna a Led áramnak 12mA fölé menni, ami a referenciánál 1,2mA-t jelentene. Tehát a két referenciapont közötti ellenállás nem lehetne kisebb, mint 1kohm. (Jellemzően 1,2kohm-ot szoktak alkalmazni.) De ez így is 12V mellett már 1,2W disszipációt ad a maximális 1,36W mellett.

A referencia feszültség értéke az adatlap szerint nem haladhatja meg a tápfeszültség-1,5V-ot. Ez 5V tápfeszültség mellett csak 3,5V lehetne. A dB-es kijelzés miatt, elég nagy a skála átfogása, így az LM315-re már igen kevés (RHI-RHO) referencia feszültség esne. Nem biztos, hogy ezt még logaritmikusan leosztva, megfelelően működnének az alsó komparátor áramkörök..
üdv! prolli007
(#) kuzin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Szia!

Köszi.
Ha az IC nek 12V-t adok és a ledeknek 5V-t az jó nem? Az nem befolyásol az áramgenerátoros meghajtáson semmit ugye?
Az ellenállás értékeket átszámolom ennek tükrében.
A ref áram x10-re folyik a ledeken azt az adatlapban találtad?
(#) kuzin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia!

Közben megtaláltam én is az adatlapban hogyan függ R1 és R2 értékétől a ledáram. Nagyjából jó a x10, de megvannak a pontos képletek. Bár a két képletben van némi eltérés. Az elsőben 2,2k-val osztja a Vref-t a másodikban R1 számításánál már csak 1k-val. Most akkor melyik a helyes? Elvileg ugyanaz a képlet csak másra van rendezve. Én a 2.2k-ra voksoltam.
A Vref állításával 5-8V -os tartományban 9-11mA a led áramok, szerintem az elhanygolható változás.
Az első Icnél miért adhattak meg 0,75k azt én sem értem. De nagyon kiváncsi vagyok ra! Lehet kicserélem 1k(13mA)-1.2k(11mA)-ra.

Az ICnek meghagyom a 12V-t a Vlednek meg 5V-t adok. Ez nem befolyásol semmit a ledek áramgenerátoros meghajtásán semmit ugye? A fenti képletek ugyanúgy megmaradnak.?

Iled.JPG
    
(#) kuzin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Szia!

Zavar hogy amikor zene szól akkor akkor mondjuk 3 led villog viszonylag rendes fényerővel ahogy a mély szól de ettől még további 3ledre lévő ledek is pislákolnak egy kicsit. Arra gondoltam, hogy egy egyenirányítóban lévő RC taggall megfogom a gyors változásokat. Az Orionban lévő műszer egyenirányítóját építeném meg egy kis modosítással.
Arra lennék kiváncsi, hogy a második dióda miért kell?

Szükséges egyáltalán a dióda bele vagy elég ha csak egy 47u-os kondit teszek az osztóm után? (a depreznek kellettek csak a diódák hogy ne menjen a negatív tartományba, a 391x-nek nem kellenének?)
Következő: »»   5 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem