Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   838 / 2208
(#) Gery78 válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 22, 2009
CHZ mester rajza nekem jobban tetszik, mert követi a szamuráj útját, a japán erősítők mind kétfokozatúak... A másik rajz több fokozatú, de triódás. Ott több slagon megy át a jel. Annál kevesebb torzulást szenved a jel, minél kevesebb az erősítő elem.
Mekkora ebben a beállításban a bemenőjel-szükséglet?
Fleta mester szokta itt tekerni a trafókat? Szépen dolgozik? Mi az általános vélemény a munkáiról? Fleta mester meg tudná méretezni a kimenőket 4 Ohmra is? Egyébként szerintem meg lehetne csinálni DC csatoltra, csak el kéne tolni az előfokcső tápját negatív irányba, hogy a csatolásnál a -95V előfesz legyen, csak ehhez kell negatív táp is. A végcső tápellátását nem lehet megoldani egyenirányító csővel? Mondjuk két db párhuzamosan kapcsolt AZ4-el?
(#) lpcollector válasza CHZ hozzászólására (») Dec 22, 2009
Kérünk, ha időd engedi szóljál is hozzá. Már csak azért is, mert sokszor hivatkozunk Rád, és lehet, hogy nem is mindig a legpontosabban...
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
Akkor inkább már PV200/600 vagy /1000 ezek a csövek 300 V körül már 300 mA -el is lehet terhelni, bár az is lehet, hogy nem szeretnek alacsony feszen menni.
vagy valamilyen higany egyenirányító A típusszámból ítélve 250 mA-t tud.
De én maradnék az UF5408-as (ultrafast) diódáknál.
(#) Gery78 válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
Szia Máté!

Semmi gond.
Na azt nem értem, hogy a második mérésnél ahol az olajpapír csatolókondik vannak beépítve, ott a magas tartomány 10kHz fölött 1dB esést szenved, de a másik esetben, pedig végig lineáris. Hangra nagyon jó, de azért fogtam gyanút, mert megépült az EL84SE erősítő is, és annak sokkal robosztusabb mélyei vannak, és sokkal jobbak a magasak is. Ott sikerült tökéletesen lineárisra beállítani a frekimenetet, és az EL84SE-hez képest a 782/A magashiányos egy kicsit. Hiányzik az EL84SE hangja... Az jobb volt, mint a 782/A. Tehát a két mérés látszatra hasonló, de még sem teljesen egyforma, és nem értem miért különbözőek az eredmények, amikor ugyanazt a kapcsolást mértem. Csak annyi volt a különbség, hogy a sallangot kidöntöttem belőle, és a csatolókat olajpapírra cseréltem. Azt szeretném még kérdezni, hogy azt mondják itt a srácok, hogy az ECL86-os slagok közül nagyon sok a hibás, és hogy 40db-ból lehet 2 jót kiválasztani. Igaz ez, hogy tényleg ilyen rosszak ezek a csövek?
Üdv: Geri
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
PY500 lehet jó ide? 2db hogy kétutas legyen. 440 mA amit bír.
(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
Őszinténszólva ? I don't know
Ugye az egy booster dióda impulzusüzemre van tervezve, sorvégfokban volt, hogy 50 Hz-en mint tud, azt kell megkérdezni, aki használt már ilyesmit.
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Ez jó hír, tehát van ilyen nagy teljesítményű egyenirányító cső. Ha lehet, inkább mellőzném a félvezetőket, ha már csövest építek. Én a MUR4100E típust próbáltam ki, de nagyon zajos volt. Aztán meghallgattam egy olyan erősítőt ami EZ81-el van egyenirányítva, és annak sokkal jobban tetszett a hangja, mint a MUR diófás egyenrángatással.
Ezeket a PV200/600 v. 1000 csöveket nem kell párhuzamosan kapcsolni? Azért kérdem, mert ha ki lehet venni a csőből a 15W teljesítményt, akkor már lehet hogy kevés az a 300mA Vagy nem kell olyan nagy áramon járatni a 6C33C-t és akkor is kijön belőle a 12-15W?
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Abból idultam ki, hogy valaki már használt PY88-at és bevált. Akkor a PY500 is működhet. Adatlapban azt írják 440mA a max folyamatos anódáram ami lehet. És ekkor 45ohm a belső ellenállása. Ami annyit tesz, hogy csupán 19,8V esik rajta. De akkora áram nem fog folyni rajta. Az anódja meg 11W-ot tud eldisszipálni. Ha kiszámolom 440mA el akkor nem egész 9W fogja fűteni az anódot.
(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
De ami biztos jó lenne az 2 db 6c33c mert ugye azzal is lehet egyenirányítani.
így már akkor egy monóblokkon lehetne 4 db cső sztereóban meg 8 db bekapcsolod és a 230 V-ból egyből 200 V lesz
(#) lpcollector válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
A bemenőjel szükséglet a teljes kivezérléshez szintén megtalálható a rajzokon. Fleta munkáival én elégedett vagyok. A kimenő méretezését fórumos segítséggel készítettem, de be kellett látnom, túl sokat akartam. Alacsonyabb illesztésre (vélhetően nagyobb torzítással) könnyebben hozza a 15W teljesítményt.
Mint említettem, számomra nem tünt praktikusnak ekkora áramot csövekkel egyenirányítani, plusz akkor még ott van a kétszeres szekunder.
Igyekeztem mindig gyors félvezető diódákat használni. Szeretem a BYV26C-t, de most a monoblokkhoz olcsóbb megoldást kínált az SF18G.
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Szerintem azért jobb az egyencső, mert nem esik rajta akkora fesz. Ezáltal kevesebbet fűt el. Ki kéne ezeket próbálni a gyakorlatban is. Nekem nincs 6c33c SE erősítőm és szerintem nem is lesz. En 15W kimenőteljesítményért nem fűtők el annyit. Inkább egy EL84PP De nem vagyunk egyformák. Kinek ez, kinek az...
(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
Ki kell próbálni deszkán, a trafó meg úgy megcsinálni, hogy át lehessen térni szilícium diódákra.

(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
Én úgy vélem, hogy egy erősítő hangjában az hogy szilíciummal egyenirányítasz vagy csővel az kis százalékban van benne.

Ami perdöntőbb az a kimenőtrafó, ha jó a kimenőd, akkor már nehéz elrontani, de azért el lehet.

De mint mondottam, ezek az én tapasztalataim, másnak más a véleménye.
(#) Gery78 válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
Hát igen mondjuk elég sokat elfűt ez a cső. Nem feltétlenül szeretnék ezzel építeni, csak azt hallottam, hogy ez egy jó cső. Esetleg tudnál ajánlani egy másik jó hangú triódát, ami elérhető áron van? (Nem a 300B-re gondolok, mert az horribilisen drága.) 15W teljesítmény sem muszály, kevesebb is elég, mert a 2W-os EL84SE is bőven kihajtotta a hangfalaimat. Szerintem 4-8W elegendő lenne bőven.
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Igen ez így igaz. Én csak akkor használok csöves egyenirányítást ha pl.: adott a hálózati trafó. A most készülő EL84 SE ilyen lesz két db Videoton rádió (Szimfónia de Luxe) hálózati trafóval két EZ80-al. Dual mono lesz a kialakítás. A kimenő SM65-re lesz tekerve. Még az is lehet hogy két monoblokkot csinálok.
(#) djhans válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
Ottvan a kistesó 6c41c például.
(#) mayky válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Ugye a csöves egyenirányítás ellen szól, hogy a csőhöz kell igazítani a hálózatit, (de ezt mintha már írtam volna), ha nincs meg a trafó megfelelő ellenállása, akkor hamar kinyírja az egyenirányító csövet. (szerencsére ez nálam még nem tapasztalat)
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
6C6C ?

Szerintem szebb is mint a 6C33C. és itt minden gond nélkül mehet a csöves ei, l 5C3SZ-el
(#) djhans válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
Vagy van még a 2A3 ha elég kisebb teljesítmény. Ennek az ára fele a 300B-nek. Nekem még ez is drága. Akkor inkább 6C41C.
(#) mayky válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
6c4c-t akartam írni, de nagyon rövid az idő a javításra
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Tényleg szép cső a 6C4C! Szemezgettem ezzel is, ez mennyire elérhető? Börzén milyen árban szokott lenni, ha van egyáltalán? Az egyenirányító is nagyon szép! Ennek az áráról, és a beszerezhetőségéről van valami infód?
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
6c4c-vel kapcsolatban Rhesust kell kérdeni ő dolgozik egy ilyen projekten.

5c3sz: hát én úgy 1000 Ft/db-ért vettem. az amcsi (?) 5u4g-nek felel meg.
(#) Gery78 válasza djhans hozzászólására (») Dec 22, 2009
Hát a 2A3 is marha drága. A 6C41C szép hangú? Eszembe jutott még a 211-es cső. Ez akkora mint egy uborkás üveg... Ha jól emlékszem kb. 20 cm magas... Hallottatok erről valamit?
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
Nem kezdőknek való, a többek között kb 1000 V feletti anódfesz miatt, + (jó) kimenőt sem egyszerű hozzá készíteni.
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Az egyenirányító nem is vészesen drága. A Börzén vetted? OK majd megkeresem Rhesust ezzel kapcsolatban.
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 22, 2009
A börzén lehet, hogy olcsóbb, én a neten innen onnan vettem.

Persze egyenirányítóban lokálpatrióta lévén kedvencen a PV200/1000
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
Hát igen az 1000V-os anódfesz tényleg magas. Ahhoz már elég nagy menetszám kell a kimenő primerének, meg rendes szigetelés stb szóval tényleg nem egyszerű.
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 22, 2009
A PV-k sem rosszak azt egy régi csöves teljesítmény hanggenerátorban láttam utoljára... Haveromnak van két hanggenerátora, és azokból is erősítőt csinált. Nem is szólnak rosszul.
(#) rhesus23 válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Itthon nem tudtam beszerezni olcsón ezért
itt kerestem és 9000-ért postával együtt itt volt a pár. Figyeld az árfolyamot és lehet még olcsóbban is sikerül...
(#) sturbi válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Ha innentől kezdve átnézed a hozzászólásaimat (a 6C33C-re vonatkozókat), megismered a véleményemet az üggyel kapcsolatban (ami summázva az, hogy nem kell 300 W-okat megetetni az erősítővel, hogy legyen egy 2*10-12 W-os nagyon jó hangú SE erősítőnk, ki kell használni, hogy fél fűtéssel is lehet működtetni a 6C33C-t, nagyobb tápfesszel (hosszabb karakterisztikán), nagyobb impedanciás kimenővel. Bővebben: Link
Következő: »»   838 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem