Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Aktív PFC
Üdv!
A piacon ugye vannak a számítógéphez aktív PFC-s és sima tápegységek is. Szóval azt szeretném kérdezni hogy az aktív PFC-s-e a jobb? Ugyanazon konfig mellett az aktív PFC kevesebb villanyszámlát eredményez? És hogy mennyire tűri jobban az aktív PFC-s táp az áramkimaradásokat, pillanatáramszüneteket, ingadozásokat mint a normál táp? Chieftec 400W-os aktív PFC tápot szemeltem ki ami jóval drágább mint az aktív PFC nélküli tápok. Köszi előre is!
Üdv!
Igen! Az aktív PFC-vel ellátott tápok a jobbak! A villanyszámla az valamivel kevesebb lesz mert egy kicsivel jobb a hatásfoka mint a sima tápoknak. Az áramkimaradásokat szerintem ezek sem és a simák sem nagyon szeretik, főleg, ha egymás után többször van rövid szünetekkel... Nem akarlak elkeseríteni, de én már hallottam olyat, hogy a Nagyobb teljesítményű Chieftec tápok néha túlmelegednek. Nekem egy Hyper Power Type-R Series 480W-os van s ezzel meg vagyok elégedve. olyan halk, hogy alig lehet hallani, s a terhelésre sem nagyon változik. Melegedni sem melegszik túlzottan. Egy jó pár kilóval megdobja a konfig súlyát....
Jajj... elírtam..
Hiper Power.... ugyanis rövidítés. Idézet: „High Performance Group”
De akkor miért írják mindenhol hogy a szünetmentes tápokat előbb lemeríti?
Amúgy az ilyen táp a váltórelével való átkapcsolgatásokat (éjszakai áramról nappalira stb)mennyire tűri?
Nem lemeríti, hanem a nem sinus-os kimenetű tápokat a meghülyülő APFC túlterheli és ezért leoldanak.
Sziasztok!
PFC kontroller ICkből írom a projektemet a suliban. Ha valakinek van anyaga a témában, megköszönném ha tudna segíteni. Most adatlapokat válogatok, melyik cég melyik ICje mit tud. A cél egy demo panel, amin a delikvensek mérni tudnak a laborban, és megértsék a PFC (Power Factor Correction = teljesítmény-tényező javítás) működésének lényegét. Ha jól tudom, egy ideje már nem lehet forgalomba hozni az EUban 75W feletti nem PFC-s tápegységű készüléket. (nem preferálják a klasszikus - trafó dióda kondi - tápokat)
Sziasztok!
Én aktív PFC-t szeretnék csinálni, de nem nagyon találtam eddig anyagot, hogy milyen IC-k valók erre. Illetve kapcsolási rajz is kellene. Van egy pdf-em, IR1150-el van épitve. De az alkatrészek értékei nincsenek megadva, és leírva sincs hogy hogyan kell méretezni. 1kW-ra kellene minimum. Köszönöm!
Szia!
Időközben elkészült a projektem féligmeddig! Csatolom az IR egyik demó paneljét, feszültség növelő kapcsolás, az enyém is erre hajaz, bizonyos átalakításokkal. Megfelelő alkatrészek cseréjével növelhető a teljesítmény. Üdv: DAni
Egy nagyon egyszerű és olcsó megvalósítás, az L6561-gyel: Bővebben: Link A méretezés pongyolán: A FET. Ezt az effektív terhelő áramerősség durván 5x-ösére méretezd, ha szükséges, párhuzamosítással-az IC bírni fogja, 400mA-t képes táplálni/vezetni rájuk/róluk, a működési frekvenciából és a FET-ek GS kapacitásából számolható, hogy mennyit. Az áramérzékelő ellenállás: A felső három rajzon R6 néven a 4-es lábra szolgáltat figyelő feszültséget, a küszöb azt hiszem, 2,5V. Trafó: Ennek vasmagját, és primer huzalozását a várható áramerőségnek megfelelően számolod és készíted el. Nagyáramú diódák: A gratez és a kimeneten látható dióda megfelelő méretezése szükséges, értelemszerűen.
Szia!
Te az IC-t honnan vetted? Eddig nem láttam sehol itthoni boltban. Az átalakított kapcsolás esetleg nyákterv nyílvános? (a többi alkatrészt is elég nehéz beszerezni) Jelenleg egy kapcsoló üzemű tápot építek. Cimopata rezonáns tápját alakítom át, sajnos az ott közölt kapcsolás feleslegesen bonyolult (felesleges az IC-nek stabilizátor és segédtáp). A kimeneti teljesítményt is meg akarom növelni, és emiatt szükségem lesz aktív PFC-re is.
Szia lorylaci!
Nos most külföldön vagyok, de megpróbálok segíteni. Az IC-t az IR gyártja, itt vannak a magyar disztribútorok, pl. a Farnell-nél ahogy látom, 2,4€. Tavaly az Incomp-ban is ígérték, hogy megrendelik, ha kell. A fenti pdf alapján egy kis kísérletezéssel összehozható, az induktivitás bontott, más speckó alkatrész nincs benne! A kapcsolást nem adnám még közre, mert nem tökéletes, 24VAC-ra van belőve, és elég zajos. Most szünetelek vele, diplomamunkának szánok egy PFC-s labortápot. Sok sikert a tápodhoz!
Itt néztétek? Bővebben: Link . Náluk kapható az IR1150.
A farnellnál és a Incompnál csak SMD kivitelben találtam, amit inkább elkerülnék. Az Soselectroincnál van DIP tokban is, de minimális rendelés 50 darab.
Ha esetleg lenne valakinek egy-két darab feleslegben megvenném tőle.
Szia Laci .Én abban tudnák segíteni ,hogy van NA lámpa elektronikus előtétemim és azokban van L6561 -es ic .Igaz SMD , de szerintem kiindulásnak jó lenne és tanulmányozhatnád ,kísérletezhetnél vele .Ha állod a posta költséget akkor küldök vagy tíz darabot ha érdekel . Amúgy a télen én is akarok PFC-s táppal kísérletezni tehát érdekel a téma ill. az eredményeid .
Ha jó tulajdonságokkal bíró PFC-t szeretnétek javaslom az UCC28060-as IC-t.
Ez a többivel ellentétben 2 fázisú és így a kimenő áramingadozás kb a fel a szokványos PFC-knek. Farnellnél kapható 3,05 euró. Jah, és ne sajnáljátok, hogy SMD, ilyen cuccokat abban ajánlatos elkészíteni. Az induktivításnak nem mindegy hogy milyet használtok. A Jó eredményeket 100khz felett értek el ehhez pedig nem szabad használni sima rúdvasmagosat mint TyeDa használt. Az ötlet nem rossz, de nem az igazi. A legjobbak olyan vasmagok amiknek nagyon lapos a B-H görbéje. Tehát nagyon nagy áramsűrűséget elbírnak telítés nélkül. Ilyen pl a Micrometals kínálatából a T106-2 vagy a nagyobb T158-2 es toroid. Ezek direkt kimenő fojtóknak valók. Valamint nem elhagyagolandó a jó fet, mert csak így lesz jó hatásfok. Tudom hogy nem könnyű beszerezni az alkatrészeket,de ha valaki ilyen cuccot épít, megéri a legjobb alkatrészeket felhasználni. lorylaci! szerintem nincsen semmi felesleges a kapcsolásban, stabilizátort pedig visszautasítom üdv!
Nincs itt valami fogalomzavar? Mi köze egy fojtónál az áramsűrűségnek a telítéshez?
Fojtó alatt az induktivítást értettem.
Szerintem tudod melyikre gondoltam. Az áramsűrűséget valóban elírtam, mágneses térerősségre gondoltam, de az összefüggésben van a telítéssel.
Cimopata, igazad van, olyan induktivitást kell használni, valószínűleg javulni fognak a tulajdonságok, akkor csak ilyen volt kéznél ekkora teljesítményhez.
Köszi a tippet!
Nekiálltam az alkatrészek beszerzésének. Rendeltem IR1150 IC-ket (SMD tokban). Most induktivitás, illetve vas után kutakodok. Egyenlőre csak külföldi cégeknél láttam PFC induktivitásokat, és nem hiszem hogy ők néhány darabot küldözgetnének.
Megnzéem a talis vasakat, hátha találok ott megfelelő anyagot megtekerni.
Sikerült egy cégtől termékmintaként rendelnem induktivitásokat, amik 100kHz-en működnek, így terveztem egy nyáktervet (még persze lesz szépítgetve). Most elég kevés időm van szerelni, de ahogy lesz valami közlöm az eredményeket.
Sziasztok!
Lenne az Aktív PFC-vel kapcsolatban egy kérdésem: nagyon egyszerű: "összedugom és nem megy" Komolyra véve; vettem 5 darab Q-Tec -QT-01300 R300- tápot. rá az alaplapra a 20 tűs részt, majd a 4 tűst, végül be a 230V tápkábel, POWER gomb a tápon.... Power a az alaplapon, és meg sem nyikkan, csak az alaplapi LED megy Nos 3 különböző lappal probáltam eddig, a lapok tuti jók... Mind az 5 tápot teszteltem, de mind így reagál. Rájöttem, hogy itt már nem lehet rossz semmi, csak némi információhiány lépett fel. Amit észrevettem a többi táphoz képest, hogy a 18 lábnál a többiben nincs, ebben pedig van egy fehér huzal. Lenne valami megoldást, hogy az Aktív PFC-s tápot hogy lehet életre kelteni ? Vagy a hiba mégiscsak máshol keresendő? ( környezet: Szólóban vannak a lapok, nincsenek házba szerelve. Egy Intel D865, egy MSI G865 és egy MSI 645-el próbáltam. semmi hdd, optika csak bill és vga csatlakoztatva.... a lapban természetesen CPU-k és memoriák. pl egy noname táppal is leteszteltem mindegyik lapot, majd egy FSP és egy DELTA táppal.. Ezek nem aktívak voltak, és gond nélkül indították a rendszert.) Trükk?? üdv: Old
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy nemrég vásároltam egy Chieftec CFT-650-14CS tápegységet. Aktív PFC stb. Egy hétig körülbelül semmi baja nem volt, és most is üzemel, de elkezdett egy érdekes berregő hangot adni. Úgy 25-30sec-onként adja 1másodpercig kb. Ha kikapcsolom a gépet akkor is hallani, tehát nem ventillátor. Ha a tápegység főkapcsolója is ki van kapcsolva, akkor is csinálja. Tehát elvileg nem a főpanelen van a bibi, ha ez bibi. Amennyire értek hozzá a betáp résznél a 230V-ra van párhuzamosan egy zsugorfóliázott valami, amit én egy tekercsnek(sárga téglatest műanyaggal kiöntve,2 lába van,lehet kondi is) és egy ellenállásnak nézek, szintén párhuzamosan. A kérdésem az lenne, hogy mi adhatja ezt a hangot, illetve, hogy ez normális-e. Ha pár napig ki van húzva áramból, akkor pár napig kussol,de aztán újra csinálja. Szervízben volt, de állítólag nincs baja. Bővebbet nem mondtak. Kérlek benneteket, hogy segítsetek megoldani. Köszönet: Duck
A hiba szerintem a következő lehet. Mivel ezek stabilizált kapcsoló üzemű tápok, a szekunderről egy visszacsatoláson keresztül figyeli, hogy jó -e a feszültség. Normál esetben ezek kb 100kHz-en mennek, a hallható tartomány felett. Ha a szekunderen megnőne a feszültség (nincs elég fogyasztó), akkor kikapcsol, majd ahogy ez lecsökken egy határ alá, bekapcsol. Lehet olyan terhelelési állapot, hogy amikor kikapcsol és visszakapcsol, ez állandóan ismétlődik, és ennek a frekvenciája pont hangfrekvenciás. Különböző kapcsoló üzemű tápjaim emiatt szoktak zúgni.
Amit tehetsz: kiszámolod, hogy mekkora a terhelés. Ha táp ajánlott terheléséhez képest kis terhelés van, akkor lehetséges ez. Ha ilyen standby módab megy a táp, akkor is lehet iylen a probléma Amit még tehetsz hogy próbálod belőni a hang forrását. Az ilyen tápok belselyét a knnyen rezgő alkatrészeknél jól megszokták nyomni ragasztópisztollyal. Lehet hogy hőtöl egy iylen ragasztás emgodlvadt és kilazult, és emiatt valamilyen megneses vagy elektrosztatikus erőtől berezonál egy alkatrész. Ragasztópisztoly, vagy mondjuk epokitt ekkor ezt megoldhatja.
Nézd meg a bekötési táblázátot. Valószínű, hogy a beiktatott fehér az pin valami standby kapcsoló, és így a bekapcsoló pineket variálták meg. (a +-5 +-12 és +48 -at em hiszem hgoy variálták), érdemes multiméterrel beméregetne, úgyhgoy egy dróttal a bekapcsoló pint (álltalában ez a "szürre", valamiért a kínaiak a szürkét mindig így írják) földre kötöd.
Köszönöm a tippeket, megnézem, amiket mondtál. Lehet a terhelésben valami, mert ha folyamatos játék megy és fel van húzva a gép teljesítmény, akkor egy idő után nem csinálja, most éppen 2 napig semmi, ma reggel megint hallom.
Mégegyszer köszönöm!
Végig olvastam ezt a 2 oldalt, de nem tudtam meg, hogy gyakorlatilag mi ez az aktív PFC?
Mire jó? Gyakorlatilag csak arra, hogy jobb a hatásfoka?
Hello, a hatásfok nálad, a PC-ben és környékén nem nől, sőt egy kicsit csökken is, viszont a vilanyórán túl, ahol a hosszabb vezetékek miatt nagyobb lehet a veszteség, ott már a kisebb csúcsáramok miatt csökkennek a veszteségek. Szóval ebből inkább csak a villamos szolgáltató profitál, nem Te, hacsak nincs egy céged, többszáz géppel, többszáz méternyi "vékony" vezetékkel a villanyóráig.
Egyszóval az FPC a hálózatot tisztítja a zavaroktól, és a teljesítmény tényező korrigálásával az energia átviteli rendszer kapacitásigényét csökkenti.
Értem, akkor ez is egy marketing fogás ezek szerint. Velünk meg többet fizettetnek, a tudatlan (L)userekkek. Hangzatos szavak, amiket nem ért csak egy nagyon kis réteg.
Szia!
Valamilyen előírás vagy ajánlás is van arra, hogy ilyen tápokat részesítsenek előnyben a forgalmazók. Bővebben:Bővebben: Link
Igy igaz, egy háztartásban semmi előnye nincs, csak egy nagyobb cég esetén éri meg alkalmazni, ott viszont megfontolandó, mert cserében olcsóbbak lesznek a hálózat elmei a kisebb teljesítményigény miatt. (nem összetévesztendő a fogyasztással, a számla attól még ugyanannyi lesz!)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |