Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   839 / 2208
(#) mark.budai válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Nekem egy toroidom van Tőle, semmi gond nincs vele, szépen is van tekerve. Ezenkívül olcsó, és gyors is. Kimenőjének hangját még nem hallottam, de mások tapasztaltai szerint jókat csinál abból is Fleta. Készül Nála pár kimenőm, 2-t (remélem) holnap fogok megkapni.
Mayky, szép mind a 3 cső, de a 6C33C alakjából csak ez az egy cső van, viszont 6C6C alakjából több is van. Pl. G-807, 6AS7/6N13Sz, a drágák közül a 2A3, 300B, meg egyenirányítócsövekből is, ott vannak pl. az AZ1, meg AZ4.
Amúgy minden cső szép, de úgyis az építkező szellemű hobbista dönti el, hogy mivel építkezik..
Gery, a 211-től nem várnék annyit, mint a 6C41C-től, az is egy adőcsó, egyszerűen nem HF-re találták ki. Az anódfeszültsége elriaszthat egy még nem annyira tapasztalt csövest, na meg a pufferek se 20Ft lennének bele. A kimenőre sok menet, vastagabb szigetelés kell, nem biztos, hogy belefér annak a trafónak ablaknyílásába, ami kell neki, így nagyobb kell, az is + pénz.
(#) Mate78 válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Idézet:
„az is egy adőcsó, egyszerűen nem HF-re találták ki”


Elég sok csövet nem HF-re találtak ki, mégis készülnek belőlük jobbnál jobb HF erősítők.A 211-es csőből meg pláne.Én egyszer hallottam szólni egyet, pontosabban az amcsi változatát, ha jól emlékszem VT4C volt.
Jól szólt az, pláne abban a láncban.

üdv
(#) Gery78 válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Szia

Köszi az infót!
Kimenő terved van már esetleg? Tudsz valakit aki megtekerné hozzá a trafókat? Én sajnos még sosem tekertem trafót, és nem tudom a csínját-bínját, bár nagyon szeretném megtanulni a méretezést is, és a tekerést is. Egyébként ezzel a triódával mekkora teljesítmény érhető el?
(#) Gery78 válasza sturbi hozzászólására (») Dec 23, 2009
Köszi az infót, ha lesz egy kis időm átolvasom mindenképpen! Csak hát a karácsonyi készülődés...
(#) rhesus23 válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Kimenő még nincs megtervezve. Itt a fórumon vannak többen akik megtervezik a kimenőt és meg is tekerik, bár én magamnak akarom csinálni. 3 Wattnál többet nem hiszem, hogy tud. Ugyanaz, mint a 2A3 csak ennek 6,3Voltos a fűtése meg oktál foglalatos (és harmada annyiba kerül), de egyéb paraméterei megegyeznek és valaki szerint még a hangja is jobb, mint a 2A3-é. Ha számít a külső is akkor ajánlom mert nagyon szép kis dundi cső!
(#) mark.budai válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Jaa, az volt a VT4C? Mondjuk a GU hangja is tetszett, és az is adócső. A 6C33C-t is audiofil triódának írták, mégis adócső. (Az is az, nem?) Azért meghallgatnám a 811-et is. Tényleg szép nagy ubisüveg.
(#) mayky válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Stabilizátorban használatos, mint ahogy az általam csatolt kapcsolásban is dolgozik az egyik. Ez az eredeti szakmája.
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Idézet:
„Ezeket a PV200/600 v. 1000 csöveket nem kell párhuzamosan kapcsolni? Azért kérdem, mert ha ki lehet venni a csőből a 15W teljesítményt, akkor már lehet hogy kevés az a 300mA Vagy nem kell olyan nagy áramon járatni a 6C33C-t és akkor is kijön belőle a 12-15W?”


Hátha biztosra akarsz menni, akkor monoblokkokat építesz és 2-2 PV-t teszel.
A probléma csak a hálózati lesz mert ugye a huzalnak bírnia kellene kb 500 mA-t az kb 0,4-es huzal ezzel a vastagsággal meg nehéz azt összehozni, hogy a szek. tekercs DC ellenállása úgy 60 ohm köröl legyen. Hát valami hatalamas nagy vason össze lehetne hozni talán. Szóval szerintem elég gányos lenne a csöves ei ezen cső esetén.
(#) djhans hozzászólása Dec 23, 2009
Ma volt időm méricskélni és pontosítom a 6P14P PP adatait. A tápfesz 280V. 10W-ot ad le ilyenkor. 30Hz és 30kHz között egyenes az átvitel. 25-30Hz között még elfogadható a színusz. 25Hz-től lefelé elkezd szétesni. Ezeket határteljesítménynél néztem. Aztuán a hálótrafójával sorbakötöttem a pákatrafót. Így a DC-ben már 310V-om lett. Itt 12W-ot lehet kivenni belőle. Összegzésképpen elmondhatom hogy nálam az EL84PP (6P14P-vel) 2x10W-osra sikerült. Elégedett vagyok ezzel az eredménnyel.
(#) MrBrown hozzászólása Dec 23, 2009
Sziasztok,
tudom hogy szinte mindenhol külön tekercse van az egyenirányító cső fűtésének, de nálam úgy alakult hogy ugyanarról a 6,3-as szekunderről kéne fűtenem egy EZ81-et és két EM84-et is. A tekercs terhelhetőségével nem lesz gond mert simán elbír 5-6 A-t , de a kérdésem az volna hogy mehetnek-e együtt vagy tekerjek a varázsszemeknek egy külön 6,3-at?
köszönöm, barna
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 23, 2009
Köszönöm.
Csináltál EL84 SE-t?
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 23, 2009
Ezt fogjam fel ítéletnek?
Mi nem stimmelt vele?
(#) mark.budai válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Szerintem ne, Zoli azért rakhatta össze, mert kiváncsi lehetett, milyen a hangja. És meghallgatta, szétszedte.
(#) MrBrown válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Én is ezért építek többek között, csak lusta vagyok szétszedni
(#) Gery78 hozzászólása Dec 23, 2009
Sziasztok!

Volna hozzátok egy komoly kérdésem! Arra gondoltam, hogy szeretnék építeni egy triódás SE erősítőt. Végül is a 6C4C trióda mellett döntöttem. Azon gondolkodtam, hogy fel lehet-e használni ehhez a csőhöz az EAG AE-782/A erősítő kimenőjét mégpedig úgy hogy a két primert párhuzamosan kötöm, a szekundereket is párhuzamosan kötöm, és ekkor ha nem tévedek, a kimenő primerje kb 3,4kOhmos, a szekunderje pedig 4 Ohmos lesz. A szekundert már átkötöttem 4 Ohmra, mert eredetileg 15 Ohmos volt. Azt olvastam, lehet hogy pont itt a fórumon, hogy ez a trafó így elkészítve jó lenne a 300B csőhöz is. A 6C4C-nek 2,5kOhm-os illesztés kell, bár egy picit fölé lesz illesztve, ha igaz. Természetesen a trafót át kell vasalni légrésesre, csak nem tudom mekkora légrés kellene a 6C4C-hez. Azt sem tudom, hogy az eredeti M85 magból ha szerzek légrésest akkor jó lesz-e az a légrésméret ami a vasból adódik, vagy ha nem akkor az SM85B, vagy SM85A belemenne-e ebbe a csévetestbe, mert ezekkel tetszőlegesen be lehet állítani a kívánt légrésméretet.
Azt sem tudom, hogy a huzalvastagságok megfelelőek lennének-e?
Ma erről beszélgettünk Mayky kollégával, de nem tudtuk eldönteni megcáfolhatatlanul, hogy jó lesz-e ez a kimenő a 6C4C-nek.
Ennek eldöntésében szeretném kérni a kedves hozzáértők segítségét.
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
A 0,2 -es drót ugye kb 80 mA-t bír. Párhuzamosan kötve akkor 160-at. de ahogy privátban is leveleztünk szerintem így az illesztés 2k:4 ohm lesz kvázi.

6n13sz-hez jó lenne.
(#) djhans hozzászólása Dec 23, 2009
Szórakoztam ma a PL36-okkal is. Van 16cm2-es kimenőm amit az 1996-os RT ÉK. ír a PL500 PP-hez. Még nem a végleges kimenő csak a vas miatt vettem de kimenőnek van megtekerve. Kevés osztás van rajta és a primer menetszám is kevés lehet mert jó vastagon, soronként van szigetelve. Gondoltam nem érdekes 1Khz-en jó lehet így is kimenő teljesítményt vizsgálni. Az áttétel 3,5K/8R. Ez pont jó. Csak 300V állt rendelkezésemre. Erről annyit adott le, mint egy 84PP 10-12Wattot. Meghajtásnak először egy 6F1P lett betéve. Pentóda az előfok, trióda a katodin fázisfordító. Gerjedt, nem tudtam vele mit csinálni, majd lecseréltem egy ECC85-re. Első trióda előfok, a második a katodin fázisfordító. Ez már jól meghajtotta a végcsöveket. Majd kipróbálom 400V-ról, hogy kijön-e az áhított 20W.
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 23, 2009

Más...
A Loctal Projechez ahogy azt korábban írtam Jani EL84-es kapcsolását használtam fel.
Önkényesen annyit változtattam kizárólag rajta, hogy az előfok (nála oldalanként fél ECC85, nálam pedig ECH21 triódája) anódjába tett 47Kohm helyett én 82Kohm-ot tettem.
Szerinted / szerintetek?
(#) djhans válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Jó lesz az úgy szerintem. Tudományosan meg a karakterisztika egyenes szakaszának a közepére kéne belőni a munkapontot. Ki kéne számolni az anód és a katódellenálást. A számolgatás nem az erősségem.
(#) MrBrown válasza djhans hozzászólására (») Dec 23, 2009
Annyit azért megtettem, hogy megmértem hogy mekkora fesz esik a 82K-n és elosztottam vele , így kijött hogy 2,7 mA folyik az előfok körben, az anódján pedig 110V van, ez bőven benne van abban a 12mA-ben amit a katalógus megad 100V mellett
(#) mark.budai válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Akkor ez a rajz jó lesz az EBL21-hez? De jó! Jó kis rajz, szerintem az EBL-el is szépen fog muzsikálni.
(#) djhans válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Ilyen izmos a trióda része? Szerintem jó lesz az adatok alapján. Ha nem is esik az egynes közepére (nem néztem) akkor is tudja szolgáltatni szimmetrikusan azt a kis meghajtó feszt amit a végcső igényel.
(#) djhans válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Majdnem mindenhez jó, csak az ellenállás értékek változnak a szükséges munkapont alapján. Amiket deszkamodellen megépítek azokhoz úgy szoktam összelapátolni az alkatrészeket, ami éppen kezem ügyébe kerül (persze azért ésszerű határokon belül)
(#) Gery78 válasza mayky hozzászólására (») Dec 23, 2009
Hú ez is egy szép darab! Csak itt az adatlapjában nem találom mekkora illesztés kell neki. Talán a 460Ohm? Ez is hasonló mint a 6C33C?

6N13C.pdf
    
(#) MrBrown válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Ja még annyi apróság, hogy az EL84 katódjába tett 150ohm helyett én 68ohm/2W -os ellenállást és 470ohm/2W-os potmétert tettem sorbakötve.
Azért 470ohm, mert az volt a "raktárban" és derogált volna kiadni a conrad-nál több ezer forintot 220ohm/2W-ért mert náluk sincs kissebb értékű ekkora wattokkal.
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 23, 2009
Én is..., 250V-nál
Persze ez alapján olyan 8-nak kéne lennie 100V-on, de ezt írja az adatlap a triódájára!
22. oldal lap teteje.

ech21.pdf
    
(#) mark.budai válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Azért majd megadod azt az ellenállásértéket, ahol jónak tartod? Mert én is építkezek ezzel a csővel, a kimenők már megvannak, meg a doboz is, a hálótrafó, meg a foglalatok hiányoznak már csak.
(#) mayky válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 23, 2009
Hát igen ez is egy stabilizátorban használatos cső.
(#) MrBrown válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 23, 2009
Milyen kimenőd van hozzá?
Mi lesz a végfokcső?
Esetleg ugyanaz a csőkészlet mint a Loctal Project-nél?
Én bíztatnálak rá, vadi új AZ21-et 1000-ért utánad dobnak
(#) mark.budai válasza MrBrown hozzászólására (») Dec 23, 2009
Ugyan az, talán egy EZ81, az AZ21 helyett. Végcső az UBL21 lesz, gyári EBL21 kimenőim vannak hozzá. Egy Orion 444-é, és egy nem tudom mié, de az is EBL21-es rádióban volt.
Következő: »»   839 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem