Fórum témák
» Több friss téma |
Kezdem érteni a dolgot. Köszi, hogy igyekeztek felvilágosítani. A 7- es lábat a kisütési ciklusra értettem, de proli007 írta hogy csak a plusz töltőáramot kell vinnie a kisütőtranyónak.
Elvileg 8 V-ról ketyeg az áramkör. Legalábbis a kapcsrajz többi részében a tápnál van egy 7808 stab ic. Tök jó, hogy Neked megy a szimuláció. Én végül is NiMultism 10-el csináltam, a BAW62 diódával. Bíztató, hogy sima 4148-al is elmegy. Egyébként nem gond a nagyobb fesz., mert csak az oszcillátor részre van szükségem a kijelzésre meg a többire nincs.
Ha valakit érdekel belinkelhetem a teljes doksit. Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.
Sziasztok!
Itt az eredeti problémám,de felteszem érthetőbben a kérdést. Kikapcsolás késleltető áramkört szeretnék lehetőleg 555-el,vagy más IC-vel(mert ezek biztosabbak mint a csak kondenzátoron alapuló kikapcsolás késleltető áramkörök). Szóval olyanra lenne szükségem,hogy a kimeneten folyamatosan van feszültség,rövid idejű impulzusra elindul az időzítő a beállított időre,majd a lejárt idő után megszűnik a feszültség.
Hello!
És ez csak egyszer fog működni? Mert ha nem, akkor a következő indításnál, már a szint nem "H", hanem "L" lesz! üdv! proli007
Igen,csak egyszer kell hogy ezt produkálja.Szóval ha azt szeretném hogy a diagramon ábrázolt vezérlés újra megvalósuljon akkor a feszültséget meg kell szüntetni.
Sziasztok!
40kHz jelet akarok előállítani egy TSOP 4840 számára (csak a 40kHz fényt látja, így nem zavarja be a napfény). A mellékelt képen lévő kapcsolást építettem meg azzal a különbséggel, hogy R1 egy 1k ellenállás és egy 1k trimmerpoti sorosan, hogy pontosabban beállíthassam. A kimeneten egy infraled van. A vevő nem érzékel semmit, bármit bárhova tekerek. Frekvenciát mérni 20kHz-ig tudnék, azt is csak multiméterrel... Telefonkamerával ha ránézek a ledre, látni hogy világít, tehát gondolom működik az áramkör, csak nemjó a freki. A használt led hullámhossza 940nm, a TSOP adatlapja annyit említ, hogy a megadott mindenféle grafikonok 950nm hull.hosszú tesztjellel készültek. Találtam egy másik kapcsolást, próbálkozzak inkább >ezzel<?
Ahogy keresgélek neten, legalább 25 féle 40khz kapcsolás van 555ic-vel, de ha esetleg valaki már megépített egyet, és működött, akkor annak jobban örülnék, minthogy 2 hétig próbálgassak...
Köszi, de időközben kiderült, hogy a dugdosóspanelon rossz helyre ment a kondi egyik lába... Csak 2 nap kellett, hogy észrevegyem. Most minden jól működik végülis.
Hello!
Kissé komplikált lett, de hát ez van.. Az időkről - feszültségről... nem beszéltünk, azt neked kell beállítani. A bemeneti fokozat, akkor kell, ha pld. kapcsoló, vagy relé adja az indítójelet, tehát pergésmentesíteni kell. üdv! proli007
Köszönöm hogy megtervezted.
Tegnap késő este találtam egy oldalt ahol vannak időzítő kapcsolások.
Hello!
Megnéztem, csak éppen a működési feltételnek amit leírtál, egyik sem felel meg.. (Már amennyiben jól fogalmaztad meg az igényedet, hogy mit szeretnél, mert az nem mindig biztos, hogy pont azt szerette volna az ember, ami van.. Mert nekem fogalmam sincs, mire jó ez.) üdv! proli007
Két 555-össel megoldható az élindításos kikapcsolás késleltetése. Lásd a melléket példát. A kapcsolás a bemenetre adott negatív él hatására indul. A tényleges kikapcsolási időt az "E" potméterrel ( és a hozzá kapcsolódó kondenzátorral ) lehet beállítani. A kapcsolás könnyen átalakítható újraindításos üzemmódra... ( Az újraindításos kapcsolás igen jól alkalmaztató impulzushiány érzékelésre is.)
Köszönöm,de ezt a kapcsolást nem látom át.Nem tudnád lerajzolni más programmal? Ez nagyon össze-vissza van nekem,miért van 2 relé?hova kell adni az indítóimpulzust?mi az a piros áthidalás?
Sajnos kicsit macerás... Mert ha látványossá teszem akkor igencsak nagy kép kerekedik ki ebből az egyszerű kapcsolásból! A piros és kék vezeték az az oszcilloszkóphoz megy, s így nem kell velük foglalkozni. Az IC felülnézetben van és így a lábak számozása baloldalt fölül kezdődik. Az 1-es láb a GND. STB... Ha az alap időzítőket ( AMV. MMV. ) megérted akkor a rajz is szelídebb lesz. Az áramkör önkioldó elvű! Így a relének vagy több érintkezője kell, hogy legyen, vagy párhuzamos relékkel kell megoldani. Ahogy jobban megfelel. Igaz nem írtam oda de a "0"-ás kapcsoló zárásakor indul el a késleltetett kikapcsolás.
Üdv!
Építettem egy villogót 555-tel csak az a problémám, hogy a T1-kb. 3 másodperc a T2 pedig 0.6 másodperc, nekem pedig pont fordítva kellene, de a segédprogramok közötti program szerint ezt nem lehet megcsinálni(legalábbis a próbálgatásaimmal nem sikerült). Tudom hogy egy inverterrel meg lehetne oldani, de ezt jelzőfénynek szánom egy távirányítós helikopterre, hogy sötétben is lehessen látni, és az az inverter-ic plusz súly lenne. Erre esetleg van valami más megoldás, vagy maradjak az inverternél? A választ előre is kösz. Üdv.: mate_x
Szia!
Proli007 kapcsolásával egymástól függetlenül be lehet állítani a ki-bekapcsolások időtartamát.Bővebben: Link
Ha fontos a kevés alkatrész... és a kis súly, vegyél villogó LED-et. Csak az ellenállás kell elé, nagyjából 50% kitöltéssel villog (lehet, hogy pontosan 50-50%). Az árammal kismértékben tudod változtatni a frekvenciát.
Helló az astabil multivibrátorban hány Farád a C2-es kondenzátor kapacitása?
Sziasztok.
Nem igazán tudom mire lenne szükségem ,csak elmagyarázni tudom. Adott egy kapucsengő ,ami ugye elkezdi játszani a dallamot.(ezt nevezzük el impulzus sorozatnak IS) Ezt az IS szeretném rákötni egy kis kapcsolásra ,ami egy FET -et kapcsolna. Tehát nem egy impulzusról van ugye szó ,hanem többről. Hogy lehetne megoldani ,hogy ez a IS kapcsolgassa nekem a FET-et? Első IS kapcsol ,második IS kikapcsol. Válaszaitokat előre is köszönöm.
Gondolom rádiós kapucsengőről van szó...
Vagyis ha jól gondolom akkor az első dallamra az áramkör a kimenetét bekapcsolja. A második pedig kikapcsolja. ( )
Így van.
Ezt szeretném megoldani hogy az 1. dallamra az áramkör kapcsol ,második dallam kikapcsol!
A hangszóróra kimenő jelet egyenirányítani és erősíteni kell. Az így kapott jellel egy MMV-(Monostabil MultiVibátor)-t kell vezérelni. Az a monostabil. lehet élindításos vagy újraindítható üzemmódú is. Az MMV kimenete egy D-tárolót vezérel. A D tároló akár CD4013-as is lehet. A D-tároló már meg hajthatja a kapcsoló MOSFET-et.
( Nem lesz egy nagyon bonyolult áramkör! )
Ha elég nagy a jel akkor az >> élindításos MMV << is talán elég lehet.
A trigger (555-ös 2. lába) bemenet és a +UT közé egy (KB) 100K-s ellenállást kell kötni. S a trigger bemenet és a jelforrás közé egy 100-220nF os kondenzátort kell bekötni. A HF-jel elindítja az időzítést. Az időzítés időtartama legyen nagyobb mint a vezérlő dallam! Így az egyenirányító kapcsolás nélkülözhető. Egy próbát szerintem megér...
És mi az az élindítás?
Írtál időzítésről.Olvasgattam már a CD4013ról ,de ez időzített üzemmódban tud csak dolgozni ha jól tudom ,tehát megkapja a jelet ,számol ,majd az eltelt idő után újra enged.Nekem meg tartani kellene az adott üzemmódot (ki/be). Tehát hogy érthető legyen mihez és miért kell. Kaqkk barátom felajánlott hogy ír nekem egy programot PICre amit majd teló segítségével tudok vezérelni. Egy kapu nyitásáról van szó. A Kaqkk féle nem működik sajnos (később még átnézzük közösen) biztos én hibáztam ,de a lényeg hogy olvastam hogy kapucsengővel se nehéz megoldani ,csak kell hozzá ez a MMv cucc.Én ehhez meg nem értek ,ezért kérem a segítséged ,segítségetek!
Az élindítás azt jelenti, hogy a bemeneten megjelenő első jelváltozás indítja az időzítőt. Jelen esetben egy 555-st. Az 555 MMV-s kapcsolásban a lefutó élre fog elindulni... A tartós magas és alacsony, valamint az alacsony szintről magas szintre felfutó él nem okoz változást az időzítőben...
A 4013-as tárló D-tárolóként lesz bekötve. Így mint egy jel osztó, megfelezi a beérkező ( az 555 időzítő kimenetéről érkező) jeleket. Azaz minden második jelre lesz a Q kimenet aktív szintú... Egy lehetséges változat! Lásd F. mellék. Tesztelni kell! |
Bejelentkezés
Hirdetés |