Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   47 / 291
(#) zotyo91 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Szia a trafót és a végfokot is rákötöttem
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Szia!
Kezd úgy, hogy megnézed jó-e az IC
Másik: Az oldman féle kapcsolás először rosszul volt lerajzolva.
az egyik dióda fordítva volt bejelölve.
Ez a kapcsolás már a javított, nézd meg, Te is így csináltad-e.
Ha még mindig nem megy valami, írj.
uli
(#) ferzoo válasza uli hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Jó a kapcsolás,de ha a Bu326 nagyon melegedne,akkor tégy a +hajtó tranyó bázisba 4,7k-6,8kohmot.Azért hogy ne legyen túlhajtva,és a trafó se kapjon 6-7V nál nagyobb impulzust.Mérjél rá.Kapcsoló tranzisztornak nagyobb P,jü nem ártana pl.S2000A,SD1710,gyorsabb is.
(#) zotyo91 válasza uli hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia az ic-ből van másik de azzal se akar jó lenni.
Az gond lehet hogy a 470k helyett csak 430k van
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia!
Az biztos nem okozza ezt a hibát!
A diódát megfordítottad amelyiket kellett?

Amit felraktam kapcsolást elvileg az a jó. A második oldalon az egyik dióda még fordítva van, később ezt tárgyalták is, és felrakták a jav. rajzot.
Elképzelhető, hogy úgy is működik

Zotyo:
akkor ha az ic valszeg jó, nézd meg a többit.
Kezdetnek a bfy bázisa és a föld közt mérj feszültséget, miközben tekergeted a potikat. Ha ugrál a műszered az azt jelenti hogy odáig jó.
Aztán mérj újra, a bfy emittere és a föld közt is. Ha még ott is ugrál a fesz, akkor a bfy jó.
Utána ha az jó jön a BU. Ott is ugyan így, bázis-föld, majd ha ott is ugrál akkor a gy.t helyén is mérj. (1es, 15ös pont)
De mérhetsz még a bc182 bázisán is
Remélem sikerül összehozni, jó méricskélést
uli
(#) zotyo91 válasza uli hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Kössz szépen Még annyit hogy a bfy helyett nekem 2n2218-van
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia!
Az már nem oszt, nem szoroz.
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia!
Az már nem oszt, nem szoroz.
(#) zotyo91 válasza uli hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia megmértem a 2n2218 lábait és a fesz csak néhány század voltot ingadozott. A potikat akármerre tekergettem
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Az kevés.
Akkor nézd meg, hogy a megelelő ellenállásokat ültetted-e be a megfelelő helyre.
Színkód alapján üsd be a HE/segédprogramoknál a színeket és ellenőrizd, valóban annyi-e amiennyinek lenni kell.
Nekem is volt már, hogy véletlen mást adtak.
A BC182-t forraszd ki és ellenőrizd multiméterrel jó-e.
Aztán ha ezek sem segítenek majd kitaláljuk még
uli
(#) zotyo91 válasza uli hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia Uli szerinted érdemes megcsinálni ezt?
Mivel tudnám helyettesíteni a1n4005-ös diódákat?

villanyp.gif
    
(#) Dempsey válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia!

Azt a diódát 1N4007-el is lehet helyettesíteni.
(#) Dempsey válasza Dempsey hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Ja meg EM513 ; BY133; EM516.
(#) uli válasza zotyo91 hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia!
Attól függ mire szeretnéd használni. Ha csak egy kiskerted van, amit a kutyától védenél, nos arra elég. De arról ne is álmodj, hogy majd 1 centis szikrákat húz az állatka és a drót közt. Ez igazán csak akkor hatásos ha kisszőrű jószágod van, vagy jobb esetben orrmagasságba teszed és azt csípi meg neki. Hosszúszőrű állatot max akkor csípu meg ha nagon nekifekszik a vezetéknek.
Ezekkel az a baj, hogy csak az akkumulátor 12Vját kapcsolgatják rá a trafóra. Az pedig a gyertyának pont elég autókban motorokban, hogy azt a 0,5mm-t átüsse.
Ha nagyobb távra kell, javaslom az inverteres vp megépítését. Ennek előnye, hogy a feszültséget egy kis nyáktrafón feltranszfomálja, 150-200 vagy akár több v-ra, feltölt egy kondi, és azt süti rá a gyújtótrafóra. Itt már beszélhetünk tárolt energiáról is, így könnyebben összemérhető pásztorunk erőssége a gyáriakkal.
Ha 1 uFos kondit raksz bele, és 200 Vra töltöd, az energia:
E=1/2C*U^2
Azaz 0,5x1E-6*200*200=0,02 J energia. Ami egyáltalán nem sok, de hatásosabb mint 12 Vról.
Nagyobb, motorindító kondikkal 4,7-8 uF, újra átszámolható az energia, és akkor már el lehet érni 0,3 J-t is.

Előszörre én ia hasonlót építettem, mint ez, de elmaradt a hatás. Akkor döntöttem, hog megpróbálkozok ezzel, és nem csalódtam.
uli
(#) uli hozzászólása Jan 21, 2010 /
 
És itt a nyákterv ha köll
(#) zotyo91 válasza uli hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia még egyelőre az oldman félét próbálom életre kelteni mert nekem 200-400m hosszam kellene a kerítésen.A tolvajok ellen lenne.
(#) lyukaskez hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Sziasztok!
Már egy jó ideje olvasom végig a hozzászólásokat a legelejétől, de még maradt bennem néhány kérdés, amire véleményt szeretnék kérni tőletek. A kerítésem hossza kb 200 méter. Úgy vettem ki, hogy az nem lényeges, hogy ezen a 200 méteren egymás alatt 1, 2 vagy esetleg 3 szálat húzok ki, mivel valószínű egyszerre egy szálhoz fog hozzáérni az állat.
Van otthon 12V-os és 6V-os trabi trafóm is, melyikkel érhetek el nagyobb szikrát? (12V-ról hajtva a 6V-os nem zakkan meg?)
Amit távol akarok tartani azok kutyák, és legfőképpen vaddisznó. Jellemzően a disznó bontja meg a drótkerítést, aztán a kóborkutyák tágítják, az enyém meg kilóg a kutyák vagy a vaddisznó után.
A fő kérdésem az: szerintetek erre a távolságra, ilyen szőrös állat ellen elég lenne oldman kapcsolása (szerintem nem), vagy a 2x555-essel épített variáció, vagy mindenképpen inverterest építsek? Azt olvastam hogy a kutya túl szőrös és azért kell erőseb, de nem látom át hogy a 200 méter az most sok vagy kevés (inverteressel rendben hogy több kilométer is lefogható, de nekem ez most lényegtelen infó) Ja, a kert az ugyebár elég füves…
Mivel szorít az idő, mindenképpen olyat keresek amihez van nyákrajz meg beültetési, mert a hét végére össze kell dobnom, mert naponta foltozzuk a disznók miatt a kerítést. Szkópom az nincs, tesztelésre nem sok időm lesz.
Szóval erről a problémámról mi a véleményetek?
(#) alphaholdbázis válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Tapasztalatból mondom, hogy az inverterest építsd meg.
Nekem nincs hozzá nyák tervem, vagyis magam gyártottam, amolyan alkoholos filctoll megoldással.
200 méterre elég a 250 volt töltőfesz 4,7 mikrós kondira.
Az, hogy mennyi a huzalok száma abban számít, hogy párhuzamos kötésben csökken a karám ellenállása.
A fórumon lévő pásztorok közül az inverteres a legjobb.
Az"erősséget " nem a feszültségben kell gondolni.
Nekem is az van 6 voltos simson trafó, kb. 250 volt 10 mikrós kondi, 100m karám( egy szál villanypásztor vezeték, megfelelő szigetelőkkel). A végére tettem egy kb. 8mm-es szikraközt, és a vezeték néhány helyen a hó alá került. Még ekkor is csattogott a szikraköz a vezeték végén. Az energia az ami számít. Gyújtótrafóból az inverteres hozza ki a maximumot.
Bocs, hogy csak elméletben segítettem, de nekem is van egy kutyám... szeretne éjszaka csajozni... már nem akar ...
Szia!
(#) lyukaskez válasza alphaholdbázis hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Köszi a gyors reagálást, uli rakott fel egy elég sokféle alkatrészekkel használható nyáktervet, valószínű az lesz belőle. most már csak egy bevásárló listát kell csinálnom uli, ebben tudnál segíteni, mert a cav általi firka annyire kicsi a feliratok alig látom mi micsoda.
A tekercs vajon milyen árban van, amit bele kell tennem? 1000 vagy 5e Ft?
A szikraközt most akkor a vezeték végére kell tennem, és ott tulajdonképpen leföldelnem, vagy tehetem közvetlenül a kivezetéshez is?
(#) alphaholdbázis válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Egy kicsit olvass vissza... tudom ez néha idegesítő. A szikraköz fogalmát már leírták néhányszor.
Ha a karámod(kerítésed) zárt négyszög lenne, ami nem biztos, akkor a legtávolabbi pontjánál kell egy 5-8mm-es szikraközt kialakítani. Egy 30-40 cm-es drót leszúrva a földbe, és a föld feletti vége 5-8 mm -re van a huzalhoz.
A karámban felgyülemlett energiát valahol el kell vezetni.
klikk
(#) uli hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Bővebben: Link

Szia!
itt van fent szebben a rajz, a nyákterv az előző oldalon valahol. Nyáktrafó az bolttól függ, de 800-1000 pénz körül van. Ha mázlid van tudsz kibontani valamiből, vagy szoktak lenni bontott trafók is olcsóbban némely boltban.

Szikraközt pedig én csak az elejére raktam, de az előző hsz-okat olvasva a végére is tenni fogok.
uli

Még egy javaslat, az 555ösnél, ha a két ellenállást potira cseréled, akkor hangolni is tudod valamilyen szinten a kapcsolst. Tehát ha lassan éri el a 200 Vot tekergeted és talán gyorsabb lesz.
Ezt itt láttam az oldalon, és kjó ötletnek tartom.
(#) dizi hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
A fent említett rajz nagyon jó csak egy két alkatrész NEM kell bele, pl a C1,C5,R7 D1 aD1az nem tudom miért kell ,megépítettem és amikor a D1-et kivettem akkor kezdet normálisan dolgozni az R3 és R4 helyett egy 160ohmos 1 wattost tettem bele .
A D6 helyett én egy 1N5408-ast (3Amper) tettem sorba a pozitív ágban így fordított polaritással el sem indul.
Ja és még valami a gréc + és a tirisztor közé tettem egy 5,6k(0,5W) ellent ami a grécet védi a pillanatnyi rövid zártól.
ÜDV DIZI
(#) lyukaskez válasza uli hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Köszönöm a gyors reagálásokat.
Az ellenállat heyére rakott poti lehet trimmer poti? Elvileg bírnia kell, ott nincs nagy áram, igaz?

Egyelőre nem találok valami értelmes megoldást a kerti kiskapu kikerülésére, így valószínű hogy két pásztorral fogom megoldani a dolgot. Ha esetleg van ötletetek hogyan lehetne kikerülni annak örülnék. Az egyedül azt találtam hogy rugó vezeti át a dolgot, és azt leakasztom, de akkor ugye leföldelem a rendszert. Vagyis ez csak üzemen kívül használható rendesen. Én a Variációk (képek csatolva) megrajzolásakor arra gondoltam, hogy két pásztor viszi a két oldalt, és a vezetéket rugóval valahogy ráviszem a kerti kapura is, így nem kell kikapcsolni a rendszert, ha kiakarok menni. Az nem gond hogyha egy pásztorból két irányba is megy vakvezeték, igaz? Sőt, arra gondoltam nem simán elmegy egy vezeték, hanem az alsó elmenő felül jön vissza, így tulajdonképpen egy hurkot készítek. Ez így jobb lenne szerintem.

Vezetéket keresek ezerrel, hogy azt honnan tudok venni.

Isten bizony használom a fórum keresőjét, de valszeg béna vagyok, mert nem találtam arraól infót, hogy mi a különbség a villanypásztor SZALAG (pl 10mm, 20mm, 40mm) és a villanypásztor vezeték között. A szalag az nyúlós, és így azt jól meg tudom feszíteni, nem kell hozzá rugó?
Valami olyan bolt kéne ahol meg tudom venni, postázás nem nyert mert lassú. Mindez BP, Szfehérvár vagy Miskolcon, mert nincs kedvem Bajára kerülni emiatt. Szóvol szerintetek hol tudok ilyen dolgokat venni: vezeték, vezeték megvezető műanyag kampója, rugós kapuakasztó, stb.
Sürgős a dolog, ami azt jelenti hogy meg kell vennem és a hétvégén vinnem kell haza.
Szerintetek földkábelt vegyek valami speckósat, vagy ahhoz is gyertyakábel?
Hogyan tudom összedolgozni a vezetékeket ha toldani kell? Simán összekötöm, vagy forrasztom vagy mifenével?

ilyeneket keresek boltban:
http://www.lovasok.hu/lovasbolt/index.php?cPath=62
(#) lyukaskez válasza dizi hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
C1 az időzítő astabil része, komolyan el kéne hagyni? Hmmmm...érdekes amit mondasz, valóban így van-e.
Tirisztor melyik oldalára kötötted az 5,6k ellenállást?

Elsősorban Alphaholdbázistól kérdezném, mert ő javasolta: 250V töltőfeszt hogyan tudom megadni/korlátozni? Más tekercs kéne mint a rajzon van? (mégis mit kérjek a boltban)
(#) dizi válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
BOCSI C4,C5--ÖT AKARTAM ÍRNI.
Ahova a gréc + pontja van kötve az anódra.
(#) alphaholdbázis válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
A töltőfeszültség három összetevőből áll:
-az egyik az inverter frekije-mennyit tudsz kihozni a 555+trafóból?
-a másik a tápfeszültség növelése, vagy csökkentése, -illetve az impulzus idő csökkentése-növelése( növelés esetén csökken a kondi feltöltési ideje, ezért kevesebb feszre töltődik...)
A trimmerpotik alkalmazása jó dolog. Azokkal lehet kihozni a maximumot az adott trafóból... de, utána meg kell mérni az ellenállásukat és fix ellenállásra ki kell cserélni.(ha nem szabvány érték, annyira nem gond) Pára, oxidáció...stb. Itt kaptam tanácsot én is, ki is cseréltem őket fixre...
Nálam most egy 9 volt/300mA-es trafó üzemel, kb. 10 voltról megy az áramkör. Kb. 200mA-t fogyaszt. Azért írtam "kb", mert az elején méregettem, alakítottam, aztán működik.
Dugasztápról hajtom. Nem piaci kici kinai... normális táp. 3-12 volt között lehet állítani a feszt. Most a 9 voltos állásban ketyeg.
Csak jóindulatból, én nem a keresőt használnám, hanem olvasnék... ráment egy-két estém...tudom Te most gyorsan meg akarod oldani... ne kapkodj.
A nyák terv engem is érdekelne... esetleg pdf-ben!? nincs eagle-m...
Vezeték: a környékeden AGROKER áruház-bolt, esetleg nagyobb gazdabolt...én az agrokerben vettem 250 méter 3500Ft.- volt, ja és a szigetelők-nagyon fontos a tökéletes szigetelés, mert ott elszökhet az energia. Azt is ott vettem 30 db - 1500 FT.- tavaly volt... nem emlékszem pontosan. Rugófeszítés: autósbolt trabi gázrugó 150 Ft.-/db.
(#) exorcist válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
A villanypásztor szalag egy vastagabb (ahogy írtad 10-20-40mm) szövet szalag amibe rozsdamentes acélszálakat szőnek, sokkal nagyobb a szakítószilárdsága mint a vezetéknek és messziről is jól látható, általában lovakhoz és marhákhoz használják. A villanypásztor vezeték egy vékonyabb, sodrott műanyag madzagba szőtt acélszálas vezeték szokott lenni. Kisebb a szakítószilárdsága mint a szalagnak, ezt kisebb állatokhoz haználják általában, pl.: kutya, macska, csirke, disznó, birka és ezekhez sűrűbben kell tenni a sorokat egymáshoz. Én az AniVet-ben vettem vezetéket, szerintem olcsók és van minden más is ami kellhet a pásztorhoz, Budapest XIV. kerben vannak.
Arról hogy melyik állatnak milyen magasságban optimális elhelyezni a vezetékeket a SpeedRite prospektus utolsó előtti oldala szól. És egy elég jó cikk a pásztor telepítéséről és a vezetékek toldásáról: Lásd: Cikk
(#) lyukaskez válasza exorcist hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Sziasztok!

No, élesztés folyik. 12V-ról hajtva a dolgot a greatz után R6-on mindössze 150V feszültségem van (az inverterben a trafó 12/230V-os, szerintem bemegyek holnap a boltba és kicserélem 9V-osra).
Eredetileg beforrasztottam, de most kihagytam a kapcoslási rajzból egy diódát az 555 mellett, mert úgy nem működött. (D1-et)
Nincs benne C4 C5 R7 sem, mert nem kaptam a boltban ilyet. Komolyan kéredezem, most akkor ez kell bele? Amit uli írt a kapcsrajzhoz leírást végigolvastam, abban sincs benne hogy ezek miért kellenek, és eddig egyetlen vélemény volt, miszerint nem kell bele...

Összeraktam, megcsináltam a szikraközt 10mm-re. Elkezdett szikrázni, de a potival csak 2-4mp szikraidőt tudtam állítani, az alá nem ment.
A gond az, hogy szerintem kinyírtam a trafót (LADA 12V-os), mert letekertem a kupakját, kifolyt belőle a transzfomátorolaj, és kb a tizedik szikra óta nem kint szikrázik a nyüves hanem hallom hogy bent kattog valami a gyújtótrafóban...jól gondolom hogy annak kampec?


Az Anivetes bolt ötletet nagyon köszönöm, a fater már meg is vette a dolgokat
(#) alphaholdbázis válasza lyukaskez hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Tudom, hogy most meg fogsz sértődni!
De OLVASS VISSZA !
Azért kiabáltam veled, mert az összes problémádat itt megoldották már.
Az oldman féle inverteres pásztor nálam kiválóan működik. Minden alkatrész a rajzon szereplők voltak.
"Nincs benne C4 C5 R7 sem" nos, ezek az alkatrészek fogalmazzunk úgy, hogy zavarszűrést végeznek... kellenek bele... A trafót földelés nélkül TILOS üzemeltetni. Nem a 230 földelésere gondolok.
Tudom nehéz úgy szerelni, hogy kint vagy az udvaron és egy 1 méteres rudat leütöttél a földbe amihez földeltél s közben kipróbálod a kapcsolást. Pedig én így csináltam...
Az 555 oldal potijaival lehet kihozni a maxot a trafóból.
(#) dizi válasza alphaholdbázis hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ha az áramkört és a gy trafót megfelelő távtartókkal egy fém lemezre építi az ember és azt a föld pontra köti akkor már meg is van a zavarszűrés és így teszi bele a dobozba és kész is.
Következő: »»   47 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem