Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   15 / 75
(#) szucsip válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Azért nem, mert nem akarok kockáztatni. Megcáfolnám az állításodat, miszerint nem drágák az alkatrészek...
Az IC minimum 1300HUF, és azokok a "kicsi" (TO92-es) tranzisztorok nem csak ritkák, hanem drágák is. Sajnos túl óvatos vagyok ahoz, hogy beletegyek valami álltalános (pl. BC182, BC212 tranzisztorokat). Ha bele is tenném, akkor nem biztos, hogy rájönnék; vajon a tranzisztor helyettesítések, vagy más miatt nem működik a dolog.

Az alkatrészeken kívül még a tápot is meg kéne oldani, ami +gond.

Jogosan mondhatnád, hogy ha nem megy, akkor legfeljebb felhasználom az IC-t mezitlábasan. Ezt szeretném elkerülni, mert többen panaszkodnak a halandóságára, és tudtommal a dinamikája is csapnivaló.
(#) Holubek hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Üdv! Remélem még nem volt erről szó. Találtam egy kapcsolást, nekem hihetetlennek tűnik, hogy 8db ic-t összekötve 800W jön ki rajta. Ha valaki ismeri ezeket az ic-ket az segítsen.
(#) Carter válasza szucsip hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
"többen panaszkodnak a halandóságára, és tudtommal a dinamikája is csapnivaló"

Akik ezt mondják vagy hamis IC-t vettek, vagy nem tudnak erősítőt építeni.... Már több kapcsolásban használtam a 7293-at,7294-et még egyse ment tönkre pedig évek óta mennek...
(#) szucsip válasza Carter hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Nekem csak a TDA7294-vel volt tapasztalatom. Működött, de a tápfesz fele kiment DC-szintbe. Akkor még elég zöldfülű voltam, de nem hinném, hogy építési hibát követtem volna el, mert nagyon egyszerű a kapcsolás.
(#) Kovidivi válasza szucsip hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Na éppen azt a legnehezebb tönkretenni. Nekem 4db van belőle, kaptam már rövidzárat, túlhevülést, hídban 4ohmot, mindent, amit el lehet képzelni. Semmi baja!
(#) djyuri válasza Holubek hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Szia

Pedig nekem a 2 db-os verzió van és 125W-ot kiszedtem 34V-os atomstanil tápfeszen.

Valaki nem tudja melyik bemenő ellenállást kell kisebbre cserélnem,ha túl kicsi a vezérlőjelem?

mixed.JPG
    
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Üdv!
Elég ismerős ez a kép
Arra gondolsz, hogy nagyobb erősítés kellene ?
A 330K-10K ellenállás páros határozza meg az erősítés mértékét, ennél 33x-os.
Ha nem erre gondoltál, akkor bocsi...
Amúgy bevált a cucc ? Valami tapasztalat vele kapcsolatban ?
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Sziaaaa

Végre bedobozoltam....csak a finomhangolások a többi áramkörökön veszítették el az időmet...meg a mostanában a sok gond.

Igen arra gondoltam,de közben rájöttem,hogy van egy olyan védelme a kivezérlésjelzőmnek,hogy ha túl sok jelet küldök neki a nem is tudom milyen feszminta vételezéshez képest,akkor lehúzza a jelet.
Szal tulajdonképpen ahhoz betettem soros ellenállást és visszaállt a jel a normálra.


Azt tudni kell hogy annyira siettem és annyira nem volt itthon agyagom,hogy vannak bizonyos árulkodó jelek a kapkodásban...még pedig pl,hogy nem volt kedvem rögzíteni a trafókat,így kifújtam purhabbal

De a hűtés sajnos kicsi lett... 4 Ohm-on megcincálja a bordát a végfokocska. Kapott most tőlem egy últrabrutális ventilátortami barátok között is 8ezer felett pörög..

iszonyat mit szól!
simán kivezérli a tápfesz 82%-át!
34VDC terhelésfesz alatt kiküld 28V-ot 4 OHm-ra.
Kéne egy jobb táp,mert ez még csak egy végfok terheli és csak 450W-os a táp. Üresen 39VDC
De kondikat is kéne bele tenni,mert csak 7500mikro van benne....de most nincs hely benne.

Gyere fel skype-ra vagy msn-re,ha érdkelnek a részletek
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
A hűtéssel kapcsolatban: nekem +/-40V -ról megy, alaphelyzetben a 4 IC 20W hőt termel. Ventilátor nélkül, ez 0 hangerő mellett 50°C-ra fűti a bordát. Vagyis nekem sincs hatalmas bordám. Ez ugyanolyan, csak nekem 240x90x30. Egy képet csatoltam a dobozról, látható, hogy 2db 8cm-es ventilátor dolgozik benne.
A tetején ami van, az a doboz belsejét hűti, az oldala pedig kizárólag a bordát. A ventilátorokat egy profi kis hőfigyelő elektronika vezérli, már 3V fesz elég a 12V ventiknek, hogy lehűtse az erősítőt alaphelyzetben, tehát hangtalan szinte. Az oldalán az a 4 nyomógomb közül a felsővel lehet bekapcsolni a "turbót", ami kb 14V-ot ad a ventilátorokra (ezt már nem lehet nem meghallani, persze a zene elnyomja). A lényeg az, hogy így 1 oldal volt hajtva csutkán, igaz, hogy csak fél órán keresztül, sub-ot erősített, a borda 35°C-fölé nem ment!
Bizony ez a 4 Ohm ez már igénybe veszi a tápot, nem árt 50 A híd, illetve a nyákjaim Vs vezetékei fel lettek drótozva 1mm2 rézzel, így kényelmesebben elfér az áram

amp3.jpg
    
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Jól néz ki ez a doboz! Tetszenek a zöld LED-ek Egy képet raksz fel esetleg a belsejéről? Köszi, Üdv!
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Köszi! Igen, fogok felrakni róla több képet is, ebbe a topikba, meg egy kis leírást hozzá
Üdv!
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
CSodás

szépen néz ki!
Hát valóban nem hűtöd te se sokkal.
Én mondjuk karakterisztikában rosszabb minőségű hangszórókat hajtok vele,így biztosan több a melegedés. De ki fogja bírni. Egyelőre a táp kicsi.
Jelenleg még az egyik relé nem működik,ezen kívül nincs semmi baja.

Itt is át van folyatva ne aggódj
3 diódahidam van hozzá....
nekem 50W végfokot hűtött le a borda vígan 20 évig,de ehhez biztosan kevés. De középre lesz úgyhogy mindegy.

Majd teszek fel képeket,ha már kész lesz rendesen a rendszer.
(#) djyuri válasza djyuri hozzászólására (») Jan 29, 2010 /
 
Nah kész van

holnap majd megjönnek a közepek is a ládába,meg talán a festék is,de az most nem érdekel

Mára kész vagyok

Holnap fojt köv

DSCN5483.JPG
    
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Az a 2 láda már nyomhatja a magasat rendesen Az a sok pici meg piezo ?
És ezekkel a párhuzamos 7293 erősítőkkel csak közepet, meg magasat hajtasz?
Hát el sem merem képzelni, milyen hangvihar lehet ott...:hide:
Azt a régi készüléket fogod felturbózni az erősítőkkel ?
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Piezó? Nah azé ennyire mélyre nem süllyedek!
Meg különben is...ezek még a jó mnc dome-ok...amit ma kapsz rakás xar...ezeknek még jó erős a mágnesük.
Úgy ahogy a kicsi közepeimnek is az volt.

Nem...ezekkel csak a közepeket fogom hajtani...mutatom miket:
Bővebben: Link
Ezek körülbelül 97dB-esek. és 30 centisek!

A magasakat 400W-os végfokokkal tolom.

Igen ez egy régi készülék volt Egy hibás eszü villanyszerelő által bekötött 3 fázisú hálózat feszültség zavarai miatt megugrott túlfesz nyírta ki a két egyforma erősítőt. Az egyiket most átépítettem.
Csak a hangszóróvédelem,kivezérlésjelző,hangszínszabályzó,bemenetválasztó(digitális) és hangszórókimenet választók maradtak meg.
Nagyon pöpec a cucc...rendesen meglepődtem mit szól...számítottam kb2*80W-ra....ehelyett egy oldalról kijön a duplája

hát igen...van hangzavar...az előző ládákkal előző mérésekkel 127,5dB volt a közép és 126,5dB volt a magas. A mély meg 120,5dB...de ezt is megnő legalább 123,5dB-re.
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Bocsi, csak a kép alapján nem tudtam megállapítani. Az olcsó piezo tényleg egy rakás... Én vettem anno piezot, mert olcsón akartam magashoz jutni, egy ideiglenes kis ládába, igaz, hogy csak egy hétig használtam volna, de kb. 10 perc hallgatás után minden bajom volt, olyan, mintha valami 128kbits alatti mp3 szólt volna. Hát jó gyorsan ki is beleztem, és megnéztem mitől olyan s***. Aztán ment a kukába, szégyen, hogy ilyent egyáltalán árulnak.

Amikor ezeket a vadállatokat bekapcsolod, be mersz menni :hide: ?
Tehát a középtartományért felelősek a P7293-ak. Gondolom nyilván 4 Ohm-on hajtod majd. 30 centis 97dB-es közép ...:peace:
Látom Neked nem kell koncert hangerőhöz messze menni, sőt
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Semmi gond
Csak ma már általánosítva van a nevem a gagyi szórókkal.
Pedig a gagyik közül a mintadarabokat szereztem,ha tudtam. Ami nem az volt,azt már mára kidobtam.

Igen én a piezótól okádásig tudok lenni.
Borzalmas.
Pláne,hogy ma már szinte mindent release forrásban hallgatok (flac,ape,wav,aac vagy eredeti lemez)...

Persze,hogy bemerek...magamnak csináltam. magam tűréshatáráig pakolom fel. De annál már a magas többet tud. A közép is többet tudott,de nem volt az igazi. Ezért jönnek a PA közepek. Speciálisan nekem csinálva...mélyebben a tekercs,hogy közepebb freki legyen...stb...és pontosabb tekercs,hogy magas dB legyen az erős mágneshez.
igen a közép tartományért ők lesznek a felelősek.
Eddig a közepet/mélyközepet egy igen erős fisher erősítőm produkálta nekik,de természetesen ő is aktív hangváltóról kapta a jelet. De ennél egy elvileg tisztább hangú tda végfok most jobb lesz. A közép tartományban álítólag szebbet tud,mint a stk darlington pack...pedig azok is nagyon jó hangúak!

Igen...nem kell koncert. Már eddig is élvezhetőbb volt itthon,mint a legtöbb mulató helyen. Főként amiatt,hogy itt nem torzul/csörög a füled,ha túltekernek valamit,illetve nem halk az a tartomány,amiről a zene vagy műsor szól. Egyedül a hangtisztaságon javítgattam mindig. De eddig is felülmúlta az általam ismert szórakozóhelyekét. Pár hiányosságot kivéve,amit mostanában fogok orvosolni. Pl a mélyközép tisztasága...és a középtartományban a hangszerek visszaadása. Sajnos a 60-70Hz körüli értékeket nem tudom módosítani. Egyelőre. Ahhoz majd 4 új láda megépítése lesz az orvoslás,ha egyáltalán fojtatom ezt a tevékenységet,mert nem nagyon van pénz és inkább élni szeretnék már

Ma kicsit még vájkálódtam a decibelek világában. Végre pontot tettem az egy ládán belüli hangszórók bekötésében. Eredményt csak privátban mondok,mert csak 10W-on volt a teszt és amíg nem tudom biztosra,hogy egy szórón belül a két tekercs mennyire különbözik egymástól,addig nem hivatalos a végeredményem. Bár eléggé egyértelmű a jelenség.

A lényeg,hogy a TDA működik!
És nagy valószínűséggel,ha építek végfokot,akkor TDA lesz és a 8-darabos
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Az biztos, hogy minőségi hangosítással nehéz összefutni, ha hangerő kell, sokszor csak magas és közép tartománynak tekernek oda, amitől egyenesen rosszul leszek.
Látom folyamatosan fejlesztgetsz, én is, csak kicsit szerényebben
Az a lényeg, hogy bevált a TDA, majd megoszthatjuk a tapasztalatokat róla, csak most sok más dolog is foglalkoztat
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Jan 31, 2010 /
 
Igen

Hát azt nem mondhatnám,hogy sebesen haladok valamerre is...a pénz már itt régen nem folyik

Ezek amiket itt fejlesztek,már teljesen ingyen vannak,vagy már réges-régen a messzi-messzi galaxisban ki lettek fizetve. Csak van a ami most került el idáig,vagy csak most értem el ahhoz a tanulmányi szinthez,hogy értelmezni is tudjam.
Nagyon gáz,hogy sok méréshez csak komoly műszerek megléte szükséges. Még a legegyszerűbb hangkártyás méréshez is kéne vennem valamit,pl magát egy a programhoz való hangkártyát....szal vége úgyse lesz sose.
Pláne ebbe a válságba.
Útálok itthon ülni...főleg,ha nincs mit csinálni,mert elfogyott a pénz vagy nem is volt.

Naja...ha bármi van megosztjuk
Igazából nálam a hűtés és a reális teljesítmény lepett meg. Egyéb nem...gondolom majd fog,ha végre megérkeznek a közepek...ugyanis ebbe a hóna nem tudtak megjönni sajnos
(#) zoka hozzászólása Feb 1, 2010 /
 
Üdv!

Ahogy ígértem, itt van egy kis összeállítás a bedobozolt TDA7293-párhuzamos (P7293) sztereó erősítőmről.

Azért annyival nem ússzátok meg, hogy csak képet rakok fel, itt van egy kis leírás:

A doboza egy 330x250x100 méretű készen megvásárolható műszerdoboz. Az egész erősítő tömege 8 kg.

A hűtéshez használt hűtőborda, ahogy már említettem 240x90x30 méretű, és 2 db 8cm-es 12V-os ventilátor segít neki. A hőmérsékletet LM35 szenzorral figyeltetem, a bordán, középen, a 2 erősítőpanel között. Mivel PIC-et a mai napig nem tudok programozni, ezért 8db IC, köztük (lm324,555,xor kapu) segítségével lett megoldva a ventilátorok, és LED-ek vezérlése.
A táp ráadása után az áramkör megvizsgálja, hogy jön-e feszültség a Táp Vs+ oldaláról, ha 35V-nál kevesebbet érzékel, vagy a biztosíték kioldott, akkor azt egy fehér LED bekapcsolásával nyugtázza. Így ha nem szólalna meg, tudom, hol a hiba. Maga a hőmérséklet figyelése be van kategorizálva 35/50/60/75 fokokra. Minden tartományban 1-1 LED világíthat, ezek ott vannak az oldal ventilátor tetején. Ha 75 fokot eléri a borda (amit persze csak nagyon extrém körülmények között érhet el), akkor egy timer és relé segítségével 4 percre lenémítja az erősítőt. A ventilátor fordulat szabályozása fokozatmentes, kb 2,6-14V-ig, a hőmérséklet függvényében. Persze ez is külön állítható, illetve maximumra tehető egy gombnyomással.
A hűtőborda rácsaiban, 2 oldalt helyet kapott 4 kék és 4 zöld nagyfényerejű LED, amik sötétben fénycsövekre hasonlítanak. Jó, nyilván semmi köze az erősítőhöz, de valahogy megtetszett.
Az előlapon lévő LED-ek (on/clip/short/dc) közül a short csak dísz egyenlőre. Az on LED fényereje nyomógombbal a tizedére csökkenthető éjszaka, és ez a "default" érték is.
Az egész vezérlő inkább hasonlít egy pókhálóra, és tulajdonképen ez még nem egy végleges megoldás.

Az erősítő kialakításánál az egyszerűségre törekedtem, hangszín még csak véletlenül sincs, mert az + hibalehetőség lenne. Szerencsére végtelenül csendes is lett, 0 alapzajjal. A táp és hangkábelnek 4mm2-est használtam, szerintem 10cm távolságokra bőven jó. Hát nagyjából ennyi, néhány adat még a képen...

A külsőről néhány kép:
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 / 1
 
És itt van a belseje:
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Elég kulturált lett, szép!
Gondolom a hőmérséklet szabályzás, a feszültségvédelem mind saját fejlesztés, nem kis munka lehet benne! Ha nem titkolod, a kapcsolási rajzot szívesen megnézném, érdekelne, hogyan vannak megoldva a különböző igények! Én is így szeretek erősítőt építeni, hogy legyenek benne extra dolgok, amit egy gyári erősítő nem tud, és jól is néz ki, plusz hasznos Az én 2x hidalt TDA7294-es erősítőmben a legjobban az automata be- és kikapcsolás képességét szeretem és a hűtés elégtelenségét nem szeretem, de ez más téma
Tényleg szép munka! Üdv!
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Ezt úgy hívják,hogy szép munka!
Látszik,hogy foglalkozva van vele!
Szűk hely nagy tartalommal és még sincs keszekuszaság!
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Köszi!

Bizony, a DC védelmi áramkörön kívül minden nyák egyedi tervezés. Adott elfoglaltságot rendesen
Ezt a vezérlő részt lehetett volna elegánsabban is, de egyenlőre ehhez volt tudásom. Azért lehet, hogy még módosítok rajt. Természetesen, ha megtalálom a terveket, megmutatom, de sokat csak kézzel rajzoltam. Azért letisztult áramköri megoldásokra ne gondolj, szerintem bőven túlbonyolítottam, de ötletet lehet belőle meríteni
A hűtésről csak annyit, hogy ezzel a ventilátoros hűtéssel kényelmesen hűthető, alapból halk, bekapcsolás után még egy ventilátor sem jár, és terhelés alatt is bőven megállja a helyét. Mint már írtam, 1 oldal csutkán ment 4 Ohm hangfallal, maxra tett ventilátor fordulat mellett nem tudtam 37°C fölé menni (ugyanis végig a kék LED világított). És hol van még a 75°C, amit limitnek belőttem...

Ezt az automata be/ki kapcsolást a bemenőjel vezérli ? Nyilván egy kisebb trafó, vagy valami biztosítja a standby-t nem ? Hasznos kis cucc ...

Üdv!
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Köszi, hát igyekeztem. Tényleg egész jó lett a többi erősítőimhez képest, tanultam a hibákból, persze még van mit...
Igen, az nekem is tetszik, hogy ilyen kis dobozba bepréseltem. Sőt, lehetett volna még kisebb is, de azért meg kell húzni a határt
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Azt még megemlíteném, hogy a 4 Ohm-on történő teljes sztereó kivezérléshez kevés a 400W trafó. Ugyanis 1 csatorna képes megenni 300W-ot, és ebben semmi túlzás nincs, sőt..
Szóval legalább 600W illene hozzá, vagy ami még komolyabb lenne, a jelenlegi 400-as -ból 2db
Milyen kár, hogy 13-14 rugó egy ilyen trafó
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 

Igen!
Azt én is észrevettem,hogy 450W-os összteljesítményemmel kevés vagyok egy panelhez is,úgy megrángatja a tápfeszt.
Nekem van egy 2kW-os trafóm,ami jelenleg +/-26AC-vel rendelkezik és szabadidőmben áttekerem 30V köré 40-40ezer mikroval társítva 100A-es diódával,de jelenleg se drót,de türelmem. Meg nekem közepekre kell ez. Arra meg több,mint sok 4dB 97dB-es szóróhoz

Ha egyszer eljutok addig,hogy lesz a 8darab ic-s verzióból,akkor valószínű,hogy veszek csak primeres toroidot 20-ért 3kW fölött és megtekerem a szekundert 4-4 szál 3-as rézzel,de nem tudom,hogy meg tudom-e hajlítani azt.

Egyelőre álom.
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
A bekapcsolást a bemenőjel vezérli (kézzel ráadott brummra is bekapcsol, mikor laptopba dugom, az is bőven elég a bekapcsoláshoz, Winamp-pal tesztelve 7%-os hangerőnél kezd bekapcsolni.). Van egy témája, Bővebben: Link, ha érdekel!
Üdv!
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Köszi a linket, még jól jöhet
De lehet, hogy csak "master-slave" elven oldom meg: lesz egy fő készülék, amit ha bekapcsolok, kapcsolja ezt az erősítőt is. (mindössze azért, hogy ne kelljen 3 métert gyalogolni )
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Egyébként azon gondolkodtam, ha ismét építenék ilyen erősítőt, nem biztos, hogy trafót alkalmaznék. Pontosan az a gond ezekkel, hogy a nagy áramok rendesen megrángatják a feszültséget, és így csökken a kivehető torzításmentes teljesítmény. Például, ha jól emlékszem, 8 Ohm-ra 90W-ot mértem (26,8V), mielőtt torzítani kezdett, viszont 4 Ohm-ra nem 180-at, hanem csak 150-et. (24,5V). Na most elképzelhető, hogy ezt az okozta, hogy a trafón visszaesett a fesz a nagyobb áramok miatt? (És csak 1 oldal szólt)
Úgy tudom, Bassmester foglalkozott kapcsolóüzemű táppal, ha jól emlékszem hidalt 7294 hajtására. És ezeknek a tápoknak nem esik úgy vissza a fesz, mint a toroidnak. Sokkal könnyebb is, és talán olcsóbban kihozható (de lehet, hogy rosszul tudom)
Következő: »»   15 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem