Fórum témák
» Több friss téma |
Az invertált bemenet az eredeti jel fordítottját kapja. Invertálás = megfordítás.
Én úgy tudtam, hogy az ideális terhelés:
1 IC = 8 Ohm 2 IC híd = 16 Ohm 2 IC párhuzamos = 4 Ohm 4 IC (2-2 párhuzamos és ezek hídban) = 8 Ohm Ha nem így van, akkor rosszul tudtam ![]() ![]()
A Pedro féle hidalt verzió 8 ohm-os. Ha ezekből kettőt szembe fordítasz az már csak 16 ohm-ra dolgozhat.
Ha két Ic-t párhuzamosítasz akkor elvileg jobban viseli a 4 ohm-ot sőt még a 2 ohm-ot is ki kellene bírniuk. Így akár 4 ohm-ra is dolgozhatnának hídban. Csak itt már előjönne a tortyogás is.
Igazad van!
"BRIDGE APPLICATION: In this application, the value of the load must not be lower than 8 Ohm for dissipation and current capability reasons." Vagyis 8 Ohm-nál ne legyen kevesebb! Pedro tesztje szerint: "Tesztelt telj. ( 8 Ohm, +/-43V, 10% torz.) 311W" Csak valahogy az volt bennem, hogyha híd akkor dupla, ha párhuzamos, akkor fele akkora terhelő impedancia az ideális. Idézet: „Ha ezekből kettőt szembe fordítasz az már csak 16 Ω-ra dolgozhat” Ezt nem értem. Ha már hídban van, akkor lehet "még tovább" hidalni ? ![]()
Nem! Nem hidalható már csak ha hidalható lenne akkor 16 ohm a megengedhető legkisebb impedancia.
Ez félig-meddig egy hangutánzó szó, amit a nagyon durva, recsegős-kopogós, hangszórómembrán kiugrasztós, hangjelenség kifejezésére használok. Ha valaki jobbbat tud, akkor szívesen átveszem
![]()
Szerintem ez tökéletes
![]()
Úgy nekem is volt valami fogalmam arról, hogy mit takar a tortyogás, én is használom valami hasonlóra, csak azt nem értem, hogy miért is tortyog a végfok, ha hídba-párhuzamba van kötve?
Nem az a lényeg, hogy "hídba-párhuzamba" van kötve, trotyogás akkor is keletkezik, ha csak 1 IC megy. A kulcsszó a túl alacsony terhelőimpedancia és/vagy az ehhez járuló magas tápfeszültség. A trotyogás meg nem más, mint az áramkorlát/hővédelem akcióba lépése. Szerintem... :vigyor2:
Így van.. nekem is csinált ilyet +/-40V-ról 4 ohmon nagy hangerőn.
Sziasztok! Én is építettem egy 7294-es végfokot, a Pedro féle hidaltat,43V -ról hajtom meg. A hangfalaim 8 Ω -osak kb 3/4 hangerőn az enyém is" tortyog "elég csúnya hangja van.De amikor a két hangfalat sorba kötöm és úgy próbálom akkor teljes hangerőn tökéletesen szól.Szerintetek ez miért van?
Üdv. Péter
Közbelép az áramkorlát, és/vagy a hővédelem. Viszont meg kellene nézni azt a "3/4"-ed hangerőt, hogy pontosan mekkora is (ez nem pontos mértékegység...), mert simán lehet, hogy a végfokozat a maximumon jár, és elkezd elfogyni a táp, vagy hasonló.
Kevés az IC 4 ohmban. Amit rajzoltam hidat, azt kéne megcsinálni.
Szerintem nem fogy el a táp mert a feszkó max 2V-ot esik.500VA toroidról megy,gondolod a hővédelem lehet?egy venti hűti a bordát és nem forrósodik fel, mikor bekapcsolom akkor még teljesen hideg, és ha hangosabbra veszem akkor már tortyog.Érdekes a két csatorna közül az egyik jobban mint a másik, de az is.A 3/4 hangerőt pedig úgy gondoltam, hogy egy régi rádios erősítő dobozába építettem bele és a gyári skálázás szerint határoztam meg.
Üdv. Péter
Az áramkorlát az IC-be van építve, és ha elér egy bizonyos határt (adatlapban közölve van), akkor némít arra az időre, vagy hasonló védelmi mechanizmus jön létre, a táp feszültségesésétől függetlenül, ezért tortyoghat. Attól, hogy hideg a borda, még közbeléphet a hővédelem. Ajánlom, hogy olvasd el a témát, Zoka sokat szívott ugyanezzel a problémával, tesztelt is sokat. A lényeg, hogy az IC-nek vannak határadatai, amiket ha túllépsz, lekapcsol. Az egyik pl. a max 50W disszipáció tokonként. Ezért is van megadva ajánlott kapcsolásnak bizonyos tápfeszültséghez bizonyos terhelőimpedancia. A 3/4-es hangerőhöz visszatérve: tegyél az egész erősítő elé egy 3x-os erősítésű előerősítőt, és már 40%-nál túl lesz vezérelve a végfok...
Szerintem Kovidivi úgy értette, hogy elfogy a táp, hogy a te rendszered nem tud akkora feszt kiadni, mint amennyit beállítasz a potival.
Példa: a tápod 43V, a bemenő fesz legyen 1,2V, a kritikus "3/4 hangerő" beállításnál pedig lehet, hogy a bemenettől a kimenetig (akármi is van a láncban) az erősítés kb. 40-szeres. Így a kimeneten 48V kellene legyen, de a tápod ezt nem teszi lehetővé. Nem azért, mert áramban nem bírja, hanem mert a fesz kicsi. Meg kellene szkópolni. Ettől függetlenül persze lehet az a baj, amit a többiek írnak.
Így van, ez is lehet hiba, túlvezérelheti is a végfokot
![]() ![]() ![]()
Az ,hogy 8 ohm-os eléggé tág fogalom. Minden hangsugárzónak ,hangdoboznak impedanciája van. Ami annyit tesz , nem DC feszültségen nézzük az ellenállását , hanem AC-val 20Hz-20000 Hz. Valószínű ,hogy a hangsugárzód impedancia minimuma jóval 8 ohm alatt van bizonyos pontokon.
A képen egy 8 ohm-os hangszóró impedancia görbéje van. Ha megszeretnéd mérni a hsz-ed akkor egy kicsit olvasgass a blogomban. Bővebben: Link
Ez tény, és pontosan ez az információ segített nekem is a következő "rejtélyek" megoldásában, vagyis:
- miért bír nagyobb teljesítményt nyitott reflexcsővel - tiszta szinusszal nézve, miért csak bizonyos frekvenciákon kopog stb... Elég volt csak ránéznem az impedanciagörbékre, és rögtön jött a megoldás. Ugyanakkor az is kiderült, hogy nem mentem 4 Ohm alá, és már 5 Ohm körül jelentkezett a probléma. Tehát "egyetlen Ohm"-nak is nagy jelentősége van az erősítő szempontjából. Köszönöm a linket ![]() Üdv! zoka
Egy lehetséges magyarázat:
Zát dobozban nagyobb a hangszoró negativ ellenálású szakasza, (ereje) _ilyenkor a hangszoró áramot ad, vissza pofázik_ aktivizálja a belső limitert. Ezért jobbak ló hangszoró hajtásra a nagyáramú tranyós primitiv erősitök, amik nincsenek agyonbonyolitva, és van bennük anyag, tranyó. Ebből kifolyólag tartósak is. Nagyon sok elhanyagolt szempontot is figyelembe kellene venni a jó erősitő csinálásánál, hogy a hangszoró kifuthasa magát. Mentől jobb annál macerásabb kihozni belőle Ezt nehéz mérni, és nagyon sok mindentől függ: program, kivezérlés, na és a hangszorótól. Köszönöm pteszának a linket , én is örülök neki
hello
Megépítettem 1 pedro féle TDA7294-et. és az egyik erősítőre ha adok feszt akkor rendesen szól, a másik pedig, sokkal halkabban szól és sokkal hamarabb is elhaélgat, a 2 erősítőnek ugyanaz a tápja és a puffere, mi lehet a baj? tapasztaltatok már ilyesmit?
Visszacsatoló ellenállások megfelelő értékűek? Ellenőrizd le, hogy minden jó helyen van-e!
Jelölésileg egyértékűek, de nem mind 1%-os tűréshatárú, viszont az nem hiszem hogy ekkora mértékben befolyásolná ezt, én az IC-re gyanakszok, de az rendesen volt használva mindig
Egy IC vagy szól, vagy nem. Köztes állapot nincs. Ha a visszacsatolásba viszont egy 47k helyett 16k kerül, akkor ugyanakkora bemenőjelhez kisebb kimenő feszültség párosul, ergo halkabb lesz. Lemérted, leellenőrizted, hogy jó értékűek-e? Eljut a megfelelő bemenő jel a végfok bemenetére? Ha van előtte előerősítő, az is okozhatja a hibát!
lemértem minden ellenállást, ugyanazok vannak mind 2 ben
|
Bejelentkezés
Hirdetés |