Fórum témák
» Több friss téma |
az esetemben ugy van hogy bejön az óraszekrénytől a fázis és a pen a megszakító dobozhozba, alatta az aljazatba levertem egy 3m hosszú 1.5 cm átmérőjű betonvasat a földbe aminek a végére hegesztettem 6os acélcsavart és erre rá saruval két anya közé a sodrott földvezetéket(ami olyan 3db 1.5-ös rézvezetetéknek felel meg keresztmetszetre) magyarul csináltam egy szondát. Ebből a vastag zöld sárga vezetéket felvittem a megszakító doboz sínjébe és ide kötöttem az összes konnektor földelését is. akkor most ami bejön pen vezeték azt bekötöm a fi relébe párhuzamosan egy zöld sárga vezetékkel amit a védővezető sínjére kötök. a rajz alapján ezt értelmezem. vagy fizikálisan mindenképp a fi relé előtt kössem rá a földet a pen-re mondjuk egy méterrel előtte ugy mint a képen látszik? van ennek jelentősége? vagy belerakom a fi-relébe (mert ugye elfér) a pen-t meg a földet amit tovább viszek? szerintem így is ugyan az nem?
Idézet: „akkor most ami bejön pen a dobozba ide kössem be azt is és innen vigyek egy kék vezetéket nulla-ként a fi reléhez majd abból a nulla sínre ami szétmegy a fogyasztók felé?” Elméletileg igen,így van. De kérd ki/várd meg más kolléga véleményét is.
Én leszakaszoltam a házat nem egyet tettem be hanem ahány kör van így könnyebben meg lehet állapítani ha az fi leold hogy hol a hiba például.
Igen ami bejön az órátol pen vezető azt bekötöd egy sínbe és ebbe sínbe kötöd a szondát és ebből a sínből kötöd be az fi és erről a sínről vezeted el a zöld sárga vezetéket minden konnektorhoz de ami kijön az fi ből majd nulla azt egy teljesen külön sínre kötöd rá ide pedig a kék vezetékeket kötöd az fi ből kijövő fázist meg a kismegszakítóba kötöd és onnamn tovább
helló
Tudna valaki segíteni hogy a kismegszakító betűjelű kiolvadási jelleggörbe milyen fajtái vanak?
Szia
Lehet B,C vagy D B vezetékek,kábelek védelmére szolgál C nagy bekapcsolási áramlökéssel működő fogyasztók(nagy motorok pl.) D nagyon nagy bekapcsolási áramlökéssel működő fogyasztók védelme(nagyon nagy motorok) Idézet: „Én leszakaszoltam a házat nem egyet tettem be hanem ahány kör van így könnyebben meg lehet állapítani ha az fi leold hogy hol a hiba például.” Ezt az "eljárást" szelektív védelemnek hívjuk. Egyébként elég drága "mulatság" és helyigényes is... egy FI relé 3-4 ezer forintnál kezdődik...
Szia! Tudom de így ha valami gond van akkor tudom hol keressem és a háznak egy részébe nem lesz áram nem az összesbe,szerintem ennyit megér. Nekem összesen öt darab van felszerelve.
Ahol szükséges(pl fürdőszoba,vagy műhelyben,ahol fémházas,elektromos gépek vannak) csak oda raknék Fi relét,de végülis a Te döntésed
Az meg a másik,hogy túlterhelés ellen nem véd az az áramkör,ahova csak FI relét tettél. sőőőőt még rövidzárlat ellen sem... ugyanis a Fi relé,csak test-fázis zárlat ellen véd. Igaz még ott van a fő(kis)megszakító... Nem kioktatás,csak sok időm van Mellesleg tanulok is,mert ha nem jó,akkor talán még warn is kapok(nem célom),hogy csöndbe legyek ha nem tudok valamit,és akkor tudom,hogy nem jó Szép Estét,Tomi
Van olyan kismegszakítóm, amire az van írva, hogy L16A. Ez mit jelent?
2009 február 01.-től ismét kötelező a FI relé beépítése lakó ingatlanban is. Eddig is kellett, csak a kültéri szerelvényekhez és a párás - nedves helyiségekhez (2003 óta ). De végre rájöttek, hogy ki az a marha, aki a külső szerelvényeket és a fürdőszobai szerelvényeket beköti, a többit pedig kihagyja. Persze a beépítési kötelezettség csak az újonnan épített épületeket és a jelentős villamos hálózati átépítéseket átélt épületeknél kötelező. Ez olyan, mint a villanyóra szekrény. Ha 50 éves, de működik, akkor még akár 50 évig jó, de ha újat csinálsz, vagy átépíted, mindig a jelenlegi vonatkozó előírások szerint kell eljárni.
Egy lakóházba elég 1 db FI relé . Ha már még egyet berakunk, azt elméletileg a pezsgőfürdő külön védelme miatt kell kiépíteni. Persze be lehet építeni 5-10db-ot, de teljesen felesleges.
Kb 30 éves szerelvény. Régi jelzése a lomha kioldásúnak. Ma "C" karakterisztikájúnak felel meg.
köszönöm neked is és pulykának is a választ, holnap bekötöm a fi relét, most már tiszta a kép. Az egész hálózatot újrahúztam a házban és most értem a megszakítókhoz már csak a fázist kell rálöknöm és megy élesben a rendszer, csak ez a fi relé nem volt tiszta, köszönöm mégegyszer!
Szia!
Csak pontosításképp. A TN-C annyit tesz hogy a nulla és a nullázó vezető ugyanaz az ér (C= common). A TN-S a nulla és a nullázó vezető külön van. (S= separate). A Magyarországi viszonylatban a háztartási hálózatok TN-C-S rendszerűek, mivel az áramszolgáltatónál TN-C-t, a lakáson belül TN-S-t használunk. A szabvány 16mm2 -ig engedi a közösítést. Ami a lényeg: amennyiben egyszer már szétszedted a nulla és a védővezetőt, onnan már nem lehet újra közösíteni, akkor sem, ha a keresztmetszet különben megengedné!!
Hi Mesterek
Lenne egy kérdésem, szóval lenne egy irányfényes villanykapcsoló és mostanában vettem észre hogy felkapcsolva is izzik benne egy kicsit az izzó a kapcsolóban. Ez normális vagy valami el van kötve? Másik hogy a villanykapcsolóban a nullát vagy a fázist kell szakítani/kapcsolni? Válaszokat előre is köszönöm.
1. Nem normális
2. A fázist biztosan, bizonyos esetekben a nullát is.
Ha normál egy pólusu kapcsolónál világít halványan,akkor az nem természetes,hiszen a kapcsolónak rövidre kellene zárnia a lámpa két kivezetését.Ilyenkor nem érintkezik rendesen a kapcsoló!
Viszont ha a kapcsolód pl. váltó(alternatív),két pólusu stb... kapcsoló, akkor a lámpa ill.a vezetékek kötéséből adódó szabadon maradt szálra kerül a lámpicsku másik pólusa.Mivel ez a vezeték a többi mellett fut akaratlanul is indukálódik benne annyi feszültség hogy pislákol a kapcsolódban lévő lámpád,felkapcsolt állapotban is.Ez természetes.
1.) Nem izzó van a kapcsolóban (néhány igen speciális esetet nem számolva) hanem glimm (ködfénylámpa).
2.) Glimm nagyon kicsi kapacitív áramtól is képes halványan világítani (lásd fázisceruza). Normál esetben egy izzólámpa kisöntöli, de például ha sötét éjszaka kompakt fénycsővel "dereng" azon nem csodálkoznék egy picit sem (lásd még a rendszeres kérdéseket: Miért villog a kikapcsolt fenycső világítós kapcsolóval ).
Sziasztok! Én is ezt a kicsi világítást tapasztalom a LED-es lámpáimnál. Eddig GU10-es foglalatú 50 W-os égők voltak berakva a szpotokba, nem világított lekapcsolt állapotában, most viszont átcseréltem mindet LED-esre és bizony halványan világítanak az égők. Alternatív kapcsolós a rendszerem 4 kapcsolási lehetőséggel. Ez jelent valamennyi fogyasztást egyébként?
Sziasztok.
Bárszekrénybe szeretnék világítást. Milyen kapcsolóval tudom megoldani hogy ha kinyílik az ajtó akkor világítson ha becsukom az ajtót akkor meg ne? A segítséget előre is köszönöm.
Hi
Akkor jó, nekem alternatívként van bekötve, és igaz idáig nem is nagyon figyelgettem, nem tudom mért most tűnt fel. Nekem 12V spotlámpa van rákötve trafón keresztül. Köszönöm a válaszokat.
Szia!
Egy nyomógombbal megoldható a probléma.
Az a nyolcezres szerintem tök szép
Köszönöm a válaszod.
Milyen nyomogombal? Nem vagyok otthon teljesen ebben.
Hány voltos lámpa lenne és hány wattos? Ezek alapján kellene választani. Persze Köbzoli által linkelt oldalon látható egyszerű mikrokapcsolók jobbak, mint egy nyomógomb. Én ezzel csinálnám meg:Bővebben: Link
Egy ledsor lenne rá kötve.
Annyit tudok 12v-os
Oda jó lesz bármilyen kapcsoló, ami fel tudsz szerelni.
Ugyanazt a jelenséget tapasztalod mint a világítós kapcsoló esetében,csak nálad feltünőbbek a sötétben pislákoló ledek.Fogyasztás tekintetében elhanyagolható a jelenség(mW-ok). Hátrány csak üzemóra tekintetében van,bár a LED-es izzó élettartama több tízezer óra.Egyébként ha zavar, vagy növelni akarod a LED-ek élettartamát akkor egy kis relé közbeiktatásával orvosolható a dolog.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |