Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 8 ohm-os erősítőhöz X ohm-os hangszóró
Lapozás: OK   5 / 11
(#) Lacika001 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Lehet hülye kérdés de akkor gyakorlatilag megnövekszik a "rendszer" érzékenysége, de mitől? Miért lesz két hangszóró ugyanazon a teljesítményen hangosabb mint egy?
(#) djyuri válasza Lacika001 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Grammra ugyanazon a teljesítményen nem lesz hangosabb.
Mivel párhuzamba kötöd a szórókat,így csökken az eredő impedancia és így ugyanakkora hangerő állás mellett többet küld ki az erősítő,így ezért mondják páran,hogy megduplázódik a hangerő.
Holott csak arról van szó,hogy az erősítők kisebb Ohm-számon nagyobb teljesítmény tudnak kiadni. Ésszerű határokon belül.
A lényeg,hogy egy ládán belül bárhogy is kötöd be a szórókat polaritás helyesen természetesen,de ha grammra ugyanakkora lesz az össz bemenő teljesítmény a ládába,akkor nem lesz se hangosabb,se halkabb.

Én már lemértem egy duplaszórós mélyládán.

A dolgot nem arra értettem,hogy 1 és 2 szóró között....hanem két szóró már megléténél.
(#) Lacika001 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
de itt soros kapcsolásról volt szó:

"magyarul a két hsz sorosan kötve, adott feszültségen ugyanolyan hangos, mint egy."

Ha adott a feszültség akkor sorosan kötve a felvett telj. az a fele az eredetinek de akkor ezek szerint mégis ugyanolyan hangosan szól.ezt nem értem
(#) djyuri válasza Lacika001 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ok...kicsit rájöttem,hogy nem vettem számításba a külön eseted.
De mivel ugyanazon térfogatban nem célszerű összehasonlítani egy és két szórós ládát,pláne ugyanazt a dobozt önmagával,így erre nem ez a válasz.
Ha a térfogatot nem növeled kétszeresére,amikor kétszer annyi szórót teszel bele,akkor a ládádnak nem kimondottan csak a hangereje változik meg,hanem az átviteli karakterisztikája is,mivel egy szóró pl 50 literben jól szól 30-40hze-n,addig ha teszel bele még egy szórót,akkor máris csak 25 liter jut egy szóróra,amiből gondolom lehet következtetni merre romlik az átvitel...a 30-40hz-ből lesz 50-60hz.

Hangszóró duplázást úgy célszerű végezni,hogy a láda térfogatát is duplázzák az adott hangszórókhoz mérten.

Amíg ez áll fent,hogy a liter nincs duplázva nem tudok választ adni.

Idézet:
„Ha adott a feszültség akkor sorosan kötve a felvett telj. az a fele az eredetinek de akkor ezek szerint mégis ugyanolyan hangosan szól”


sajnos ezt is csak akkor lehetne tapasztalni,ha a liter is duplázódna. De elég,ha belegondolsz,hogy kétszer akkora membrán felület mozog.
(#) Lacika001 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
AZ én kérdésem inkább elvi jellegű, a doboztól függetlenül.
A lényeg hogy ha pl szól egy hangdoboz X teljesítménnyel, és ha melléraksz egy másik ugyanolyat és arra is X teljesítményt kapcsolsz akkor a fentiek alapján 6db-el lesz hangosabb a rendszer.
Nem 3al kellene? (Mivel a teljesítmény a duplájára növekszik.)
(#) djyuri válasza Lacika001 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ha két ládád lesz egy ládából és így dupla akkora wattod is lesz összesen a két ládára,akkor is csak 3dB-el kéne nőnie...igen még a láda duplázásokkal én is hadilábon állok. De egy ládán belüli változásokat már kimértem műszerekkel és nem füllel.

Butaságot nem akarok rá válaszolni.

De elvileg a dupla annyi membrán felület miatt kéne,hogy kétszer hangosabb legyen a nyomás.
(#) kiraly0110 hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
Esetleg tudtok arról valamit amit említettem a #634775 hozzászólásomban?
(#) djyuri válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Az erősítőd sztereó vagy Mono?
Típusa?

Neked is azt tudom mondani,amit lejjebb:
Az erősítők kisebb ohm-számon nagyobb teljesítményt tudnak,de csak ésszerű határokig,mivel a végfokoknak is megvan a működési határai.

pl.:
4 Ohm 150W
8 Ohm 75W
16 Ohm 37,5W

nyilván nem lineáris a változás,de szemléltetésnek jó.
Amiért kellene tudni a végfok típusát,esetleg ha épített,akkor tápfeszültséget,mert alacsony Ohm-számra már nem lehet teljes tápfeszültséget ráadni.
(#) kiraly0110 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Nekem egy házimozi erősítőm van(Thomson dpl 560), annak a sub kimenetére kötöm rá, talán 50W a kimenőteljesítmény.a hangszórókra az van írva h max 150W.Csak azokkal a tekercsekkel nemtudom mit kezdjek, mi célt szolgálnak, hogy lehetne őket visszakötni
(#) djyuri válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Hát nem találok róla free dokumentációt.

meg kéne nézned,hogy az eredeti láda,ami a szub kimeneten volt az hány ohm-os. Mert ha 4,akkor a mostaniakat is rákötheted párhuzamba.
De ha 6 ohm volt,akkor már nem biztos,hogy elbírná.
(#) Lacika001 válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
A tekercsek nincsenek bekötve, de a kis kondenzátorok meg rá vannak forrasztva a hangszóróra?
(#) kiraly0110 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Az eredeti láda 8ohm-os az meg is van még, és az erősítő hátuljára is rá van írva.Azt észrevettem hogy ha az egyik hangszorót rákötöttem a másik membránja mozgásba lendül.Ennek így kell lennie?
(#) kiraly0110 válasza Lacika001 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Így van ahogy mondod. Régen szerintem rá volt kötve a kábelek megvannak ahogy látszik a képeken de most nincsen. A kondik meg rá vannak forrasztva igen.
(#) djyuri válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Oké..akkor sajnos lehet,hogy csak 8 ohm vagy afelett tud az erősítőd...látni kéne vagyis tudni mi van benne a szub kimenetre...

Persze,ha egy ládában és így egy légtérben van jó hogy megmozgatja a másikat is.

A tekercsekre visszatérve:
Ha neked szub kimeneted van,akkor eleve felesleges még külön hangváltókkal rontani a hatásfokot.
A kondik se kellenek rá...csak visszarúghatnak az erősítőnek...felesleges hibaforrás.

Akkor szükséges a hangváltó,azaz ez a tekercs és kondi bekötése,ha olyan erősítővel használnád,amin nem tudod levenni a basszuson kívüli egyéb frekvenciákat.
(#) Lacika001 válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Az úgy nem éppen jó ám az erősítőnek, vagy kösd be a tekercset valamelyik ágába a hangszórónak sorosan, és akkor a magas hangok nem jutnak rá a hangszóróra, vagy a kondenzátort szedd le onnan.
(#) kiraly0110 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Tehát akkor jobban járok ha leszedem a kondikat, és simán használom a hangszórókat, mert az erősítő sub kimenete eleve a kisebb frekvenciákat küldi csak ki?
(#) shalafi.66 válasza Lacika001 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Mert kétszeresére nő a membránfelület, ezzel együtt a Vas, vagyis térfogatéegyenérték. De Csak akkor érvényes, ha mindkettő hsz azonos, ugyanazt a jelet kapja, és a lesugárzott hang hullámhosszától nem nagyobb a távolság a két hangszóró között.
Az mindegy, hogy egy doboz, vagy kettő, vagy különválasztott.

Szóval két hangszórónál a rendszer érzékenysége (@1W) nő 3dB-vel, ha a bemenőteljesítményt is duplázzuk (4ohm@2,83V), akkor +6dB.
(#) shalafi.66 válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Azok nem hangváltók, csak szűrők, méyltartományban vágnak valamennyit. De ha nem jól találták el az értékeket, akár komoly terhelést is jelenthetnek az erősítőnek, 1ohm körüli impedancia pl.
Inkább fogalmazzunk úgy, ha az erősítőnek van szub kimenete, és az szűrt, akkor nem érdemes semmi más a hangszórók elé.
(#) djyuri válasza kiraly0110 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Így van. Laci elmondott neked mindent ebben a percekben.
(#) kiraly0110 válasza djyuri hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Köszi szépen a tanácsokat, hasznos volt, akkor így fogom használni
(#) magyarka hozzászólása Ápr 30, 2010 /
 
Sziasztok! Én a kérdés fordítottjára szeretném a választ megtudni. Mi van akkor, ha 4ohmos erősítőhöz 8 ohmos hangfalakat kapcsolok?

erősítő: http://hangshop.hu/spd/vk-s600/VoiceKraft_S600_vegerosito

hangfalak: 2 db http://www.armatrix.hu/Termek/omnitronic-dx-1222-1-darab-p55360.html
(#) szamóca válasza magyarka hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Feleződik a kimeneti teljesítmény. Más nem.
(#) amplifier válasza magyarka hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Üdv!

Nyugodtan rá lehet kötni a 8ohm-os hanfalat is, csak a kimenő teljesítmény körülbelül a felére fog csökkenni, és nem fog annyira fűteni az erősítő.
(#) magyarka válasza amplifier hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Kösz a gyors válaszokat!

A fent említett hangfalnak melyik jobb?

http://www.zaj.hu/aruhaz/1000239/reloop_dominance_1402

http://www.zaj.hu/aruhaz/1000368/reloop_dominance_2002

Számítógép kimeneti (3,5''jack, stereo) jelét vezetném bele, előfok nem kell hozzá? A hangfalból két darabot egy ilyen erősítő meg tud hajtani, és stereoban erősíteni?
(#) amplifier válasza magyarka hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Úgy a legjobb, ha az erősítőd teljesítményének legalább a dupláját elviseli a hangfal. Szerintem, a kisebbik erősítő bőven elég ezekhez a hangfalakhoz.
(#) shalafi.66 válasza amplifier hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Ez így nem igaz (így lehet kegkönnyebben kinyírni egy hangszórót). Úgy a legjobb, ha a kihasználni kívánt teljesítményszintet az erősítő képes torzítás nélkül leadni.
Mert a normálisan összerakott elektordinamikus hangszórók a valós névleges terhelhetőségük többszörösét is elviselik, míg nem torz a bemenőjel, viszont négszögesítve 50W-al is szétégethetők a többszáz W-osnak mondott hangszórók.
(#) shalafi.66 válasza amplifier hozzászólására (») Ápr 30, 2010 / 1
 
Illetve (ha tényleg 4 ohmra van tervezve) jóval kisebb kimenőteljesítménynél kezd torzítani.
(#) shalafi.66 válasza magyarka hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Ezt tőled jobban senki nem tudhatja, attól függ a dolog, hogy mekkora hangnyomásra lenne szükség.

A hangkártya veszélyes üzem, egyrészt azért, mert ha túlvezérled a kimenetét, annak a hangsugárzó issza meg a levét, másrészt, nem mindig azonos a felvételek RMS szintje, és elég nehéz PC-n visszaszabályozni, ha épp gyorsan lenne szükség rá.
(#) magyarka válasza shalafi.66 hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Erre jó a virtualdj, ami próbálja azonos hangerővel lejátszani a számokat, és a maximumnál is feljebb tudom csavarni a kimeneti teljesítményt, de akkor recseg, és csak kézzel tudom megtenni, szóval attól nem félek, hogy magától ütne egy nagyobbat, és elvinné az erősítőt vagy a hangfalakat. Még az RMS-t nem tudom hogy mi, utánanézek wikin.
(#) magyarka hozzászólása Máj 1, 2010 /
 
Négyzetes átlag... Mi ez pontosan?
Következő: »»   5 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem