Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   47 / 137
(#) lapose válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Szia!

Az egyszerű kapcsolások nem feltétlenül rosszak, főleg a mai műveleti erősítők képesek jó minőséget produkálni.
Abban igazad van, hogy nem lehet teljes mértékig kivezérelni, de ez itt nem is feltétlenül cél.
Ami nekem szúrja a szemem, az a tranzisztorok áramának esetleges alakulása. Rossz esetben ez ennél a kapcsolásnál párszáz mA is lehet, amivel még az 1W-ot sem éri el, és a hozzá tartozó 2V körüli kimeneti feszültség sem vonzó.
Ha minimálisan tervezhető áramgenerátort rakok bele, ezek a problémák fel sem merülnek.
(#) Mayan hozzászólása Ápr 2, 2010 /
 
Nem értelek. Nekem az otthoni verzióban kb. 0,25A-el megy mindkét oldal, és bőven elegendő szobai zenehallgatáshoz. Lehet hogy nincs 1W. És ? Te hol hallgatsz zenét, discoban ? Egyébként ha megemeled a tápot +-18V-ra és tisztességes áramot adsz neki, komoly hűtéssel, lesz az 10W is.
(#) Mayan válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
A vicc kategóriába ? Tudod mit ? Próbáld már ki ! Lehet hogy az lesz vicces ahogy nézel mikor meghallod, és nem a hang.
(#) (Felhasználó 46585) válasza lapose hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Igen, a szimpla ellenállással történő "áramgenerátor " beállítás már ki lett veszézve. Kissé instabil...
Szerintem az 1 W nagyon kevés, még nagyon jó hangfalakkal is.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
25 W körül lesz.
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Mayan, azért maradjunk a földön. Hiába szól elfogadható minőségben egy erősítő, ha nem rendelkezik akkora teljesítménnyel, hogy az tisztességesen meg tudjon szólalni. 1W sajnos - némely különleges esetet leszámítva - semmiképpen nem elegendő, még szobai hallgatásra sem. Nem hinném, hogy én a diszkóba hallgatnám a zenét, de néha érzem, hogy a 3,5W körüli csövesem "beleszalad" egy-egy túlvezérlésbe a hangosabb részeknél, ha - számomra - megfelelő hangerővel szeretném hallgatni. Én ezért azt mondom, hogy otthoni zenehallgatáshoz szükség van 2x 6-10W teljesítményre, hogy ez ne okozzon soha hiányérzetet.
A 2,5W-os csöves PCL86-ossal ugyancsak gyönyörűen szól, mégsem építenék ilyet soha, egyszerűen azért, mert nekem nem felel meg ez a teljesítmény.
(#) Mayan válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Találtam egy érdekes táblázatot, tanulságos. Hogy mire elég 1W? Mekkora is a hangdobozod érzékenysége ?

hangero.gif
    
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Valóban érdekes, meg az is, amit én tettem fel.
Azzal meg gondolom egyetértünk, hogy semminek nem tesz jót (még az A osztályú erősítőnek sem), ha a maximális kivezérlésen járatjuk. Ezért én a szükségesnél 2x nagyobb teljesítményt gondolok elégségesnek. Ott még lehetnek tartalékok.
A szükséges teljesítmény 2, 0,95, 3,25, 0,82W volt. Ezek szerint, hol elég az 1W, hol pedig korántsem. Márpedig egy erősítő ne akarja meghatározni, hogy én mit hallgathatok rajta, és mit nem. Ezért gondolom én a 6-10W-ot a szükséges minimumnak.
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Jelenlegi erősítőm kb 1W-os, ráadásul a hangszóróim sem a legérzékenyebbek. Így is ökéletesen meg vagyok elégedve a hangerővel, pedig közel sem járatom maxon.
Mindezek ellenére egy 2x8W-os A osztályú erősítőt készülök építeni. Úgyhogy lesz bőven tartalékom.
(#) highand válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Abban a hozzászólásodban, amire válaszoltam ez az egytelen kérdés:

Idézet:
„Azért én kérdezném azt, hogy egy ilyen erősen visszacsatolt erősítő az intermodulációs torzítás szempontjából mennyire lehet jó? Amikor mindenhonnan azt lehet hallani, hogy ne legyen az egész erősítőt átfogó visszacsatolás, hanem csak fokozatonkénti?”


Tehát én éppen erre válaszoltam azzal, hogy annyira lehet jó, amennyire a Quad-jó, vagy akár lehet jobb is, mert a fokozatoknak könnyebb a dolga.
(#) highand válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Teljesítmény ügyben az a véleményem, hogy ami számít az klipp, vagyis jel határolásának milyensége.

Egy 8W-os erősítő ha szépen klippel, tehát nem szögletes a határolásnál a jelalak, pláne nem csúnya kisebb nagyobb tüskés bezezgéses, akkor azt lehet olyan hangosnak hallani, mint egy szokvány belépő védelemmel ellátott, átlagosan durván klippelő 30W-ost.

A legjobb példák erre a csöves erősítők amiknél a 100% -os túlvezérlést alag-alig veszi észre a hallgatók többsége, pedig az már 4x-es teljesítmény.
(#) highand válasza lapose hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Ezért rakok én az ilyen jellegű kapcsolásokba, vagy legalábbis betervezem, a BD441-442-őt.
(#) Imi65 válasza highand hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Idézet:
„A legjobb példák erre a csöves erősítők amiknél a 100% -os túlvezérlést alag-alig veszi észre a hallgatók többsége, pedig az már 4x-es teljesítmény.”

Itt nyilván a vezérlés hatására létrejövő elméleti teljesítményről írtál, mivel a fizikai korlátok miatt a csöves sem képes 4x-es teljesítmény leadására.
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Az általad felrakott táblázattal sincs ellentmondás az állításomban. Ha megnézed, orgonánál 98dB-es csúcs van normál hangerőn. Nem ezen a hangerőn szól, csak van benne ilyen csúcs. Ezt egy 90dB-es dobozzal majdnem 8W hatására éred el.
Természetesen lehet halkabban is hallgatni a rendszert, de az már nem életszerű, ha egy emberi énekhangot hallgatni csak koncentrált figyelemmel lehet, mert olyan halk.
Tudjuk, fülünk logaritmikus, de ami kevés, az kevés.
(#) Mayan válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Orgonazenét nem is illik valódi hangerővel hallgatni otthon a szobában mert átjön a szomszéd furkósbottal, az ablakok meg kirobbannak )
(#) Mayan hozzászólása Ápr 2, 2010 /
 
Na hogy legyen valami kép is, itt az erősítőm mai állapota:
(#) highand válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Minden szavad igaz, igen úgy értettem.

Fizikailag nincsen értelme erről vitázni, mivel jelelak függő ugye.
Sínusos jelnél a legnagyobb túlvezérlésnél is 2x-es lehet max a fizikailag leadott teljesítmény, egy szűk tűimpulsusnál akár ezerszeres is.
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Egy orgonának szerintem több 10W a teljesítménye (itt nem a hangszóróba vezetett teljesítményre gondolok, hanem ami a "hangban van", és ezt csak több 100 [ vagy 1000?] Watt-tal lehetne rekonstruálni. Nyilván, nem erre gondoltam, csak a belinkelt anyag alapján gondolkoztam.
Az alapján - és a saját tapasztalatom alapján is - szerintem vajmi kevés az az 1W.
(#) varttina válasza highand hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Többek között én is ezért váltottam csövesre.
(#) andras1 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
gratulálok a 8W-os Hiragához, nagyon szép lett.( a hangja sajnos nem jön át))

A képeid között láttam, hogy a 20W-ost is megépítetted. Érdekelne, hogy a hangzásban mit tapasztaltál a 8 és a 20-as között( A JLH-val kapcsolatos összehasonlítást olvastam), illetve hogy a 20W-os dokumentációját is közzétennéd-e. Valamint a neten kering egy 30W-os verzió is, azzal nem e történtek kísérletezések?
(#) Gory hozzászólása Ápr 4, 2010 /
 
Én is gratulálok a 8W-os művedhez. Újra kedvet kaptam az erősítő építéshez. Csövest már csináltam, de úgy gondolom hogy a kimenő tekerés és a csöves utánépítés ennél jóval több munkát kíván meg. Ellenben a leírásod alapján ennek is hasonlóan jó hangja lehet kisebb energia befektetéssel. A tápegységhez milyen elkókat használtál?
(#) hapro válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Az a 30W-os verzió a 20W-os megemelt tápfesszel ha emlékeim nem csalnak. De ha ide feltennéd a 30W-os verziót, akkor össze lehetne hasonlítani a 20W-ossal.

Majd lesz 20W-os dokumentáció is, de annak dobozolása még várat magára. Várom az ihletet mert anélkül bajos dolgozni, és szépet alkotni.

Örülök, ha ezzel kedvet csináltam másoknak az építéshez, jól járnak vele akik megépítik. G-Luxon elkok, ha jól írom, olcsó nem tettem semmi extrát oda. Ja meg persze ha jól emlékszem, hogy ez a márkája.
(#) bakos13gab válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Én azt kérdezném, hogy milyen trafókat alkalmaztál (teljesítményben és feszültségben)? Ha jól számolom, akkor 0,7 amperes nyugalmi mellett 12*2*0,7 wattot vesz fel egy oldal, ami tartalékkal együtt is messze elmarad az ajánlott 160VA-től, főleg ekkora pufferméret mellett.
(#) hapro válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
2db 100W-os toroid trafót tettem bele. Az üresjárati feszültségét már meg nem mondom, és szétszedni ezért nem fogom, a tápfesz 13V vagy valahol ekörül van +-0,4-0,5V-on belül.
A trafók, meg igazából darabonként 200W-osak, csak középen megcsapoltam őket, és így fele akkora teljesítmény adódott.
(#) Gory válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Én két 50VA-est terveztem volna bele tenni, mert ilyenem van itthon. Elméletileg ez is elég lenne.
(#) andras1 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
nos tulajdonképp nekem erre fáj a fogam. A srác amellett hogy nagyon esztétikusat alkotott, lecserélte a végtranyókat, igy emelt tápfeszt alkalmazva 58W-ot ! facsart ki belőle...
(#) szamóca válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
És láttad már mennyibe kerülnek hozzá a 220 000uf/50V-os kondik? (6db):eek2:
(#) hapro válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Ez megemelt tápfesz nélkül ugyanaz...és anyagárban közel 100.000Ft. Bővebben: Link
(#) andras1 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Neked mennyi kondi van benne? és hogy szól a kicsihez képest?
(#) andras1 válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
valószínű azért vannak dobozon kívül, hogy mindenki lássa ha már ennyibe kerül
Következő: »»   47 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem