Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitár torzító / Effekt / Erősítő / Pickup
Lapozás: OK   97 / 316
(#) kopaszs válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Köszi a segítséget
(#) kopaszs hozzászólása Ápr 11, 2010 /
 
Sziasztok lenne egy másik problémám meg vettem a kondikat de buta voltam mert nem rakadtam külön őket és most nem tudom melyik melyik mert sajnos a mérőműszerem kondit nem mér
ilyen-ek vannak 474,XK6B3,103+,XK473,101,470,XK223,104
hogy tudnám kideríteni hogy most mi van?
(#) Rafael válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Szia!
Szerencsére közel a segítség!
Itt a Hobbielektronika felső menüben láthatod a Segédprogramok menüpontot és ott van Kondi meg ellenállás érték kalkulátor!
Neked a felsőbe kell írnod a "Kódból kapacítás"-hoz pl.: 474 = 470nF, 223 = 22nF ( a toleranciakód nem lényeges, mert az értéken nem változtat. ) Másik példa.: 103 = 10nF
Csupán a háromjegyű számot írd be a betűk nélkül!
Előfordulhat, hogy a rajzokon nem 10nF van feltüntetve, hanem 0.01 µF amit az alsó "Kapacitásból kód" számító írjál be és megkapod, hogy 103. Ott valószínű "uF" -re kell állítani, mert az nem mindegy!!!
A későbbiekben már fejből tudni fogod, hogy melyiknek mi az értéke.
Biztos valaki ki fogja fejteni, hogy melyik érték milyen hatványon stb... De neked egyenlőre ez a legegyszerűbb ha beírod az átváltó programba és azonnal ott az eredmény!
Egyedül a második "XK6B3" kódot írhattad el, mert az nem egyértelmű. /esetleg 683 lehet = 68n = 0.068µF/
(#) kopaszs válasza Rafael hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Köszi segítséget.Van egy másik dolog ahova a rajzba empty van írva oda nem kell ugye semmit raknom?

getFile.pdf
    
(#) Rafael válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Szia!
Jól mondod, ahova Empty van írva oda nem kell semmi!
Amúgy "cseles" rajzot választottál! (Bízom benne, hogy okosan vettél alkatrészeket!)
A biztonság kedvéért azért leírom. A színes ábra alatti "Parts List (common)" listára mindenképp szükséged van. A középső TA7136P és a jobb oldali TL072 Lista viszont két különböző IC-t vagyis jelen esetben két külön pedált takar. /Neked kell eldöntened, hogy a középső vagy a jobb oldali cuccokkal rakod össze./ Valószínű, hogy a jobb oldali TL072-est akarod megépíteni. Így a középső oszlopban a TA7136P-re és az alatta szereplő alkatrészekre nincs szükség.
Ennek ellenére a beültetési rajzon vegyesen szerepel az összes alkatrész! (Végülis gond nem lehet vele, ha jó helyre rakod a cuccokat.)
Ha nem érhető valami, esetleg a kondik nyugodtan kérdezz!
(#) csoka69 hozzászólása Ápr 11, 2010 /
 
Sziasztok!

A gitárerősítő végfokozatomhoz még nincsen rendes trafóm.+/-táp kell neki, ezt én úgy oldanám meg ideiglenesen, hogy 2 ellenállást sorba kötök, a köztes rész a 0V felső(+), alsó(-), ezt pufferelem...
Ez jó lesz neki, vagy sem?
(#) ZSozsóó válasza Rafael hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hali!

Én a fizikailag nagyobbal kezdeném. De karpi is írta, hogy a vas telítődése is fontos szerepet játszik a hangzásban, nem csak az induktivitás. Érdemes lenne visszamérned spektrum analizátor programmal és akkor hozzá tudod hangolni a kondit!
A kapcsoláson nem kell szerintem módosítani, először működjön, aztán finomhangolni lehet esetleg.

Zsolti
(#) kopaszs válasza Rafael hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Köszi szépen amúgy tudom mert egy szer már ezzel kapcsoltban már átrágtuk a témát amúgy igen a TL072 vátlozatott csinálom pont most akadtam meg egy kondi miatt C5-ről van szó mert ugye oda 0.47uf de viszont a rajzon + - ír annak meg ha jól tudom nincs +- fele.Szóval?
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hali!

Ellenállás nem is nagyon kell , hanem igen igen nagy kondi, meg jó minőségű. Persze az ellenállás is kellhet, az segít "felezni" a tápfeszt, így jobban eloszlik a puffereken a táp.
Magyarán 2 puffer sorban és a közepük a föld. Ezek mellé jöhet párhuzamban 1-1 ellenállás.
Menni fog, de csak addig használd, míg nem lesz jó trafód, nem lesz túl jó...
Ha jól értem, akkor egy szimpla tekercsed van és azon az egyenirányító, mondjuk egy graetz híd. Ekkor a graetz +/- fele a kondikra, a végfokod földje meg a közepük lesz. Nem túl szép és korrekt megoldás, de arra, hogy elindítsd és meghallgasd arra jó lesz.

Zsolti
(#) ZSozsóó válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Ha a rajzon polarizált kondi szerepel, de neked nem polarizált kondenzátorod van, nyugodtan beteheted, ahogy jól esik.
Fordítva szokott a baj lenni, ha nem polarizált van a rajzon és polarizáltat tesz be az ember, csak rossz irányba
(#) csoka69 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
okés, köszi!
10.000µF-al pufferálom, fejenként 50V osak,és 55VDC-t kapnak... nehogy már az előfok betorzítson a nagy feszeséstől...
Csak ideiglenesen lesz így, majd veszek hozzá toroidot, mert így bele sem tudom rakni a dobozba
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Brutális egy trafó, annyi szent
Milyen végfokozatot hajtasz vele?
Az 55VDC az az egyenirányított feszültség a szekunder tekercsről? Csak mert, ha igen, akkor a kondis- tápfelezős megoldásban csak +/-27,5V-od lesz. De ha az eminence-t akarod hajtani, nem is baj, ne nagyon kínozz egy olyan jó hangszórót túl nagy teljesítménnyel

Jó kis szerkezet lesz
Zsolti
(#) csoka69 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hát az
2x40V és 2x10V os szekunderfeszültsége van, és kb 4-500VA-es.
Őt fogom hajtani vele egyenlőre.
De ha meglesz a toroid direkt a hozzá való szekunderfeszültségekkel már normális lesz.
Gondolkozok egy kisebb teljesítményű végfokon, de az is lehet hogy ennek nem adok akkora tápot, mondjuk +/-25V, mint most...
Kicserélem a végtranzisztorokhoz menő vezetékeket, árnyékoltat tegyek, vagy mehet nyugodtan a sima?
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Adj neki nagy tápot, csak ésszel hajtsd. Jó döngős hangja lehet, van itt is árammal arányos hsz feszültség visszacsatolás, a hangszóró rezonancia komoly aljat adhat a hangnak. Enyém is így működik ,csak IC-vel, de kell neki a nagy tápfeszültség, hogy ne vidd el torzításba "lent" sem.
Bár, észrevettem valamit, egy bizonyos szinten, ha feltekerem, akkor jön egy kis dög, utána már csak torzabb lesz. Szerintem azért lehet, mert kezd clippelni a mély rezónál ráadott feszültség és pár százalék harmónikus torzítást még a fül tolerál a legrondább formából is és dúsabbnak tűnik. A régi csöves rádióknál is pont ez van, nagyon kicsi a kimenő, de ahhoz képest komoly mély érzetet adnak.
Jó végfoknak tűnik, de én maradok az IC-nél, tranyós végfokozat összerakása szerintem mazochistáknak való
Vég tranyókra mehet a sima, ott már nagyon nagy a jelszint.,.

Zsolti
(#) csoka69 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hú, már alig várom hogy kész legyen.
Attól félek, ha betorzul, begerjed az előfok, a végfok meg szépen kierősíti, akkor a hangszóró lerobban...
Ez az első komolyabb áramkör amit építettem, és elsőre sikerült, és szép hangja van.
Amikor ránézek mindig az jut eszembe, hogy" De jó volt megépíteni, biztos újra meglesz"
Még ma be szeretném fejezni, mert holnap suliban gyakszin dicsekednék vele..
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Huhh, hát ezt nem igazán értem, hogy ha betorzul a végfok, akkor visszahat az előre majd lerobban a hangszóró Nem lesz így, nyugalom. Azt a hangszórót kinyírni energia kell. Még ha 20-22VDC is ül ki a kimenetre, akkor sem döglik meg, csak jó pár tíz másodperc múlva, akkor ég le a tekercs. Addigra meg úgyis lekapcsolja az ember. Az ilyen védő áramkörökben nem nagyon hiszek, amik kimeneti DC-t figyelnek, mert ami relével dolgozik, oda elég brutális darab kell, ami a megfelelő DC áramot meg tudja szakítani. Nem vagyok egy géniusz, csak egy barom hülye villamosmérnök, de azt még én is tudom, hogy a DC áramot megszakítani gázosabb dolog, mint az AC-t. Nem beszélve arról, hogy a bizti előbb olvad ki a tápágban, mint a védelem megint csak életbe lépne, de lehet építeni ilyesmit, ha nyugodtabban akarsz aludni, szerintem a megfelelően méretezett olvadó bizti vastagon elegendő védelmet ad.
Egy highend-es haverom véleménye meg egyenesen az, ha égni akar, akkor égjen, ő a hangminőséget nem áldozza fel Van ilyen is, de az már más kategória!

Zsolti
(#) csoka69 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
úgy írtam, hogy az előfok torzul be, mondjuk valami efektel, vagy pont a torz csatorna, azt kierősíti a végfok, és BUMMM
Csak természetesen aggódok a hangszóró miatt, az áramkört újraépítem annyi, de a hangszóró az már drága mulatság.
Jó is az a "realista" barát.
Zajzárról írtál előrébb, van kapcsrajzod is róla?
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hú, bőrkötésben az agyam helyén, de van A brumm nem öli meg a hangszórót, nem kell félni. Gondolj csak bele, de most komolyan, ha azt akarnád, hogy a hangszóró azt mondja BUMMM, tehát szánt szándékosan a halálát akarnád, nem lenne az olyan egyszerű dolog. Nem hogy véletlenül, szánt szándékkal komoly feladat lenne. Nem kell aggódni. Biztit tegyél bele azért mindenképpen, aztán nem lesz galiba.
Zajzárat majd előásom valahonnan ,vagy megkísérlem lerajzolni úgy, ahogy volt, de azért az nem plug and play dolog, be kell állítani rendesen...
Jah a srác meg amolyan gigalomániás elmebeteg, van egy akkora mélytölcsére, amit asztalnak használ. De gyönyörű hangja van, orgonát meg zongora műveket hallgattunk rajta, meg a szélessávú TL-jeivel, volt audionális élmény, azt megmondom
Ha elkészül és megszólal, írj majd róla, hogy mit mutat

Zsolti
(#) csoka69 hozzászólása Ápr 11, 2010 /
 
A hangja leírhatatlanul szép, mostmár tényleg vissza kéne szerezzem a mikrofonomat.
A kis feszültség miatt ilyen halk? simán fel tudtam venni maxra a hangerőt...
Számolás szerint ~60W
De nincsen referenciában a +/-hoz képest...az egyik 21V a másik 34V...na majd holnap a suliban kipróbálom labortáppal...
(#) karpi válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Igen ez lenne a helyes ut.Tehat megepiteni a mukodokepes kapcsolast aztan cserebereled a tekercset amig a megfelelo hangzast kapod.Es ideiglenessen ahogy a multkor egy kapcsolasi rajzon adtam ,trimmereket tenni a visszacsatolo korbe mert lehet hogy egy adott LC + "gain" kombinaciora egy kis finom utannaallitassal megfelelo hangzast kapunk .
A "sipolast" is ezekbol a trimmerekbol kell leallitani .A kapcsolas nagyon "olcso" sporlasos kivitelezes es valoszinuleg erzekeny a gitar valamint az erositobemeneti impedanciara is ami visszahat .

Mar jartam igy hogy egyes erositokon "sipolt" az altalam epitett wah vagy phaser pedal ,mas erositon meg nem .A megoldas az volt hogy "buffer"-eket kelett tennem a bemenetre es a kimenetre .( emitterkovetot ,vagy IC-s feszulstsegkovetot)


Magat a torzitasi /harmonikus tartalom valtozast kimutatni a spektrumanalizatoron es kiertekelni eleg nehez dio.A lathato valtozasok igen kicsik .
Szerintem meghalgatas a jarhato ut.
(#) ZSozsóó válasza karpi hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Nem a telítődés miatti változtatást akartam volna megnézni. Inkább az átvitel ami fontos szerintem, bár a fülre való beállítás a legjobb, csak kiindulási pontnak jó, ha tudjuk, hogy hol is járunk a rezonanciával. Ha nem akar tekercset venni a kolléga, akkor meg úgyis mindegy mennyire szaturálódik a vas, azt fogja használni
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hát az előfokozatből azért kap jelet szerintem bőven, próbáld ki valami mással, effektel vagy hasonlóval, ha az ki tudja hajtani, akkor az előfokozat kimeneti jelszintjével lesz a baj...
Az ennyire asszimetrikus feszültség nem tesz valami jót, a kimeneten nincs dc-feszültséged? Mert azt nem nagyon szereti a hangszóró!
Ekkora feszültségről, +/-20V-25V ról egy sima feszültség kimenetű erősítő kb 30W rms-t tud leadni, ez mivel áram visszacsatolás is van, kicsit kevesebbet. Persze egy ilyen érzékeny dolgon szólnia kéne..
(#) karpi válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Itt van ket kapcsrajz egy Wah ,ezt megepitettem nagyon jo minden allithato Q es az atfogas ,a "potmeter"-el lehet az allithatosagi hatarokat finoman csinalni hogy oda vigyuk ahova kell a hangszinvaltozast .

Az "A1" IC visszacsatolo ellenallasat lehet allitani az atfogas beallitasra valamint a "+" bemenetre tettem egy ugyanolyan potmetert mint a "P1" evvel lehet az F kozepet ide oda tolni ( a pedalhoz kepest) . P2 a Q-t a josagot allitja ( golbalis visszacsatolas) ,
Nekem mas OTA-m van igy a feszultsegkoveto IC-k lemaradtak .Egyes OTA-kban van egy MOSFET amit az "A 2;A3;A4 " IC-k helyett veszik at " buffer" illeszto szerepet .

Alul egy OTA -val megepitett potmeter van .
Ugyanennek a kapcsolasnak lehet mas szerepe is ha egy megfelelo vezerlo kapcsolassal (EnvelopeFalower ,trigger , ADSR ..stb ) mukodtetjuk.Igy lehet zajzarat, limitert, kompresszort kialakitani de meg ringoszcillatort es tremolo-t is epitettem .

A fenti "wah" ugyancsak "automatizalhato " az elobb emlitett kaocsolasokkal kiegeszetve.
(#) ZSozsóó válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
30-at el is sokalltam szerintem 8Ohmra, inkább 20-25, ennek az áram visszacsatolásnak köszönhetően meg a relatív hangosság érzet kicsit csökkenhet. Ezért kell neki nagy tápfesz/dinamika
A tápágakban a feszültség különbséget tedd rendbe, mert egy tranyós erősítő kevésbé tolerálja ezt vígan, mint egy IC-s testvér.

Zsolti
(#) csoka69 válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Helló!

Beállítottam a nyugalmi áramot 22mA-re, (asszem annyinak kell lennie...)
Egy hifi erősítőn próbáltam legelőször, azon nagy hangja volt, az előfokot maxra, az erősítőn pedig felesre vettem a hangerőt. IC-s ha hazaérek megnézem mekkora teljesítményű.
A saját végfokján sokkal kisebb volt a hangja, ott is teljes jelet kapott...
Suliban kipróbáltuk stabil táppal, telefonról(zene) azzal tök magas volt a hangja +/-30V-al, és halk....(valami nagy dög hangosításos ládikán)A tápon az ampermutató minden mély hangnál fölment kb 0,5-1A-ig...
Aztán megpróbáltam az én trafómmal, akkor mély volt kellően, de még mindig nem hangos...
Kipróbáltam előfok nélkül telefonnal, akkor hangosabb volt mint előfokkal.
Valami okosságot biztos tudsz ennyi infóból mondani...

Hogy tegyem rendbe a tápot?
(#) ZSozsóó válasza csoka69 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hali!


Hát ez érdekes kérdés. Visszafelé haladnék,

Tápot rendbetenni, a födhöz képest ugyanannyi legyen a plussz meg a minusz. Ez azért elég fontos lenne!

Ha más forrásról hajtottad és hangosabb volt, mint az előfokozattal, akkor kevés neki az előfokozatból jövő jel, amit azért eléggé kétlek.

Először ezt a végfokot rendbe kéne hozni. Eddig működött rendesen? A 22mA nyugalmi áram elég rendben van. Az, hogy halk volt,mennyire volt halk, ez elég relatív dolog. Ha 1A csúcsot felvett, akkor hangosításra való ládán sem lehetett nagyon halk.
Le kéne szkópolnod ,hogy valóban jól működik e, vagy csak adni neki párszáz mV szinuszt és lemérni mi jön ki belőle...Így elég érdekesnek hangzik a hibajelenség, a hansgzóróval soros "figyelő" ellenállásod 100miliohm? Feszültségileg rendben van az egész kapcsolás?

Zsolti
(#) kopaszs hozzászólása Ápr 12, 2010 /
 
Sziasztok elkészült a remekmű Ds1 ennek ilyenek kell lennie?

Hang000.amr
    
(#) ZSozsóó válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hali!

Vegyél fel vonalból valamit, meg tekerd fel jól a gaint, arra való

Zsolti
(#) kopaszs válasza ZSozsóó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
megmondom őszintén gaint tekergetem nem veszek semmi különbséget észre hangerő oké tonet tekerem az is oké de gaintnél semmi.De most őszintén ezel a készülékkel lehet ilyen hangja amit linkeltem mert mielőtt nekiálltam hogy csinálok egy torzítót akkor kérdeztem hogy ezt a hangzást szeretném elérni és akkor ezt a D1 ajánlották hozzá Bővebben: Link
(#) ZSozsóó válasza kopaszs hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hát h a gaint tekered és semmi nem történik ,akkor ott galiba van. Hangerő,tone akkor működik, a gainnek nézz utána. Dobj fel egy képet a cuccról, lássuk kicsit a belét/potikat stb.

Zsolti
Következő: »»   97 / 316
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem