Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   251 / 842
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia!

Ezt nem értem... mi a megfejtés?
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Az általad felsorolt adatok alapján ez lenne a Hamlin típusa.. Ennyi!
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ja, köszönöm!
(#) andras1 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Az SMPS mikor lesz kész? ( Tudom marha nehezet kérdeztem...) És a 2x36V-os trafó jó lesz e hozzá, mert akkor megvárom azt, és nem építem meg ezt.
(#) Attila86 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Annak kapcsolóüzemű lesz a 230V-os tápja.
(#) c27 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Helló.
4 tranzisztoros nyékterv változata van elérhető formában a labortápegységnek? Végül úgy döntöttem maradok a 4db tranzisztornál és valahol szerzek be L alakú alumínim sínt csak még nem tudom hol, de ha tudnál tippet adni valami olcsó helyről megköszönném(esetleg még T is szóba jöhet nem?)
(#) SALáta válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Itt az adatlapja: Bővebben: Link PRME15005AB 2 darab van.
(#) roland0327 hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok. Pioneer 2.7-es labortápját szeretném megépíteni a közeljövőben, de nem 2N3055-el hanem valami BD-s tranzisztorral leginkább BD249-el. Van ennek valami akadálya? Szerintem nincs mert az eredeti terv is azzal van, de azért megkérdem. Nekem 3A kellene csak. Mi történne ha 2 BD249-et tennék bele? Gondolom minnél több egyformán összeválogatott tranyó van benne annál több fele oszlik a terhelés. (Javitsatok ha tévedek)

Üdv. Roli.
(#) Attila86 válasza SALáta hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Köszönöm de ez sajnos nem morzés. Ilyen morzétlenből van itthon egy egész cső még valamelyik börzéről.
(#) roland0327 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Akkor jól gondoltam
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szia!
Szerintem nincs semmi akadálya, hogy "nagy" BD-kből rakd össze, de azoknak van 1 hátránya. A hűtőfelület. Más a tokozása, és emiatt a hőmegfutása is hamarabb következhet be, mint a TO3-as tokozásúaknak. (Tapasztalat, hogy hamarabb sikerül nekik felmelegedniük. ) Előnye, hogy könnyebb a bordához csavarozni őket, nem olyan macerás, mint pl. a 2N3055-ösök. (Az én szerény véleményem szerint azért fontold meg, hogy inkább TO3-as tokozású tranzisztorokat használj.)
(#) andras1 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
De attól még lehet "analóg" tápról járatni, nem? ( Felvetődhet hogy lehet, de minek-azért mert már van egy 1kW-s trafóm, ami másra nem nagyon lesz jó...)
(#) Attila86 válasza lidi hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Idézet:
„Pár képet / kapcs rajzot közzétehetnél a készülő műről.”

Összeraktam, most már tudok fényképet mutatni:
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Igazat adok neked ebben, mert olvasom folyamatosan a témát és most amúgy is a hűtést tárgyalják. De.. a legfőbb gondom az az, hogy nem tudnék szerezni L idomot sajnos még a közelbe sincs olyan lehetőség ahonnan tudnék szerezni. És a tápot a lehető legkisebbre akarom. Nekem nem kell csak 2A nagyon nagyon max. 3A. Ehhez az igényhez is kellene a 3 darab 2n3055?
(#) magneto válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ha ezt vasalásos technikával gyártottad, akkor minden elismerésem a tied!!!
(#) roland0327 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ez nagyon csúcs szuper:nyálcsorgatós: Ez nagyon profi gratulálok.
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hány voltos tápod lesz, amire szeretnéd a 2 ampert?
(#) Attila86 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Elvileg igen. De nem így terveztem és ezért nem olyan egyszerű... Mert egyrészt a táp főpanelje már pufferelt DC feszültségeket vár, másrészt kell neki vagy 3db szekunder tekercs, kettős táp esetén 6db.

Mindegy, azzal a táppal még elég soká fogok csak foglalkozni.
(#) Attila86 válasza magneto hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Lamináltam!
Bővebben: Link
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ha a trafóra gondolsz akkor 2x27VAC és 4-5 amper. Csak kettős táp lesz. Egyébként lehet, hogy 2-3 Amperra egyszerűbb kapcsolás is van? De ez nagyon tetszik és sok jó visszajelzés is van róla.
(#) magneto válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Nem tántorítottam el! Nem azt mondtam, hogy ne csinálja, hanem azt, hogy szerencsésebb a TO3 tokozásúval csinálni! Kinek a pap, kinek a papné! Nekem volt elég sok rossz tapasztalatom a "lapos" tokozású tranzisztorokkal. (Sokkal hamarabb melegednek fel, mint a TO3 tokozásúak. És én csak a véleményem mondtam el...)
(#) magneto válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ezt nevezem! Tökélyre fejlesztetted ezt a technikát! Csak gratulálni tudok hozzá! Elismerésem érte!
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Nehogy aztán miattam vesszetek itt össze. Nem vettem eltántorításnak, szivesen tanulok a nagyobbaktól és okosabbaktól és a véleményekre is kiváncsi vagyok. Csak egyszer akarok labortápot építeni, majd ha már ott tartok építek egy erősebbet és komolyabbat de ez egyenlőre bőven eléglesz.
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
27*1,4142 = 38,9V egyenirányítva pufferelve. 30 voltos tápot simán csinálhatsz belőle, vagy akár 35 voltosat is.
Azt hogy végül is mekkora lesz, az rajtad áll. Pár ellenállás változtatásával tudod meghatározni, hogy a tápod mekkora áramot és mekkora feszt adjon ki magából.
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Tudom láttam, hogy bizonyos értékekkel lehet beállítani a feszt. és az áramot. Bár ezt magamtól nem valószínű, hogy kiszámolnám. Amit ki lehet hozni a trafóból azt ki is kell.
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Csak részben gondoltad jól. Magnetónak nagyon is jó a meglátása. Köbzolinak is igaza van, valóban működni fog, csak kérdés mit várunk el egy ilyen elektronikától.
Szerintem itt messze többről van szó mint működik/nem működik. Sokkal inkább a "nagyon megbízható" és a "kevésbé stabíl, hőmegfutásra nagyon is érzékeny" állapot között kell választani. A labortápnál "üzemszerű" állapot lehet a durva és agresszív rövidzár, illetve a legösszetettebb terhelési kombinációk.
Mivel árban a BD249C és a 2N3055 között nincs jelentős különbség, ezért mindenképpen a TO3-as tokos tranyót illik ilyen célra használni.
Pioneer eredetileg éppen 3db BD-re rajzolta át a 2.7-et. Ebből próbáltam továbblépni, és így született a 2.7.1-es változat (ami egy teljesen új terv, nem a régi átalakítása), TO3 tokos tranyóhoz a fenti okok miatt.
(#) Alkotó válasza c27 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Nincs 4 tranyós változat, legalábbis én nem rajzoltam.
(#) roland0327 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Én hiszek neked (nektek) mert mégis ti tudjátok mire képes és mire nem, mert elméletben és gyakorlatban is sokat vaciláltatok rajta, tudom. De nem lenne gond a 2n3055-el sem mert van itthon kb. 10db. csak alu profilt nem tudnék sehonnét szerezni. Ezért is gondoltam a BD249-re. Akkor elírtam, 3 akart lenni
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Tiszteletben tartva köbzoli véleményét leírok 1 konkrét esetet, ami velem esett meg. (2 alkalommal is.) Megépítettem ezt a tápot. 2 darab BD249C tranyót tettem a végére. Egyszer terheltem 12V 2,5 amperrel. Elvileg bírnia kellett volna, mégis elszállt kb. 8-10 perc elteltével. Tranyó csere, ismét a fenti értékekkel terhelés és megint ugyanaz. Tranyók elszálltak. (Aztán, ha egy kicsit visszalapozol, akkor láthatod, hogy Alkotóval hasonló dolgokról beszélgettünk a táppal kapcsolatban, csak ez a táp már a 2.7.1-es volt. Ő rövidzárral terhelte és bírt 2 percet. Ha jól emlékszem kb 58V 4A volt az érték. Én csodálkoztam, hogy nem bírták ki a TO3 tokozású tranzisztorok, úgy hogy volt benne 3 darab is. Aztán persze beláttam, hogy miért nem bírták, és így utólag az én tápom "elszállásán" sem csodálkoztam.) Én ezért nem javasoltam a "lapos" tranzisztorokat, de megfelelő darabszám és hűtés mellett azok is alkalmazhatók. De én biztosan nem fogom a BD-ket ilyen célra használni többet az tuti!
(#) c27 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
De nyákterv csak pdf-ben van fent a forrásfájlt nem tudnád feltenni? Akkor csak kibővíteném 4db tranyóra, de még azt megkérdezném, hogy L alumíniumot hol lehet venni olcsón? (Abban ugyen nem tévedek, hogy ha 4db tranzisztor van benne akkor jobban bírja a terhelést és kevésbé melegszik? Amúgy a hőmegfutás jelenségét mennyire befolyásolja a 4db tranyó?)
Következő: »»   251 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem