Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ellenállás
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 4, 2005
Lapozás: OK   5 / 16
(#) llaci56 hozzászólása Máj 1, 2010 /
 
Zoly15!
Válasz erre a kérdésre.

Ha nem teszel be mérendő ellenállást, akkor az végtelen nagy ellenállás, és akkor jogos a teljes végkitérés, nem?

A kapcsolás egy áramgenerátor. Állandó áram folyik a mérendő ellenálláson. Minél nagyobb a mérendő ellenállás, annál nagyobb feszültség mérhető rajta.
(#) zoly15 válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Hali!
A végtelen kitérés azt értem.
De ha átváltok 0-1R- es állásba akkor a végkitérés "feljebb tolódik" a trimerrel már vissza szabályozni nem tudom. A műszer az ütközőjébe ütközik bele.
Megpróbálom akkor az eredet alkatrészekkel..
Később jelentkezem!
(#) Action2K válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Hogy érted, azt, hogy 100 uA-es a műszered? itt feszültséget kell mérni. 100 mV - 1V köröl tudom én beállítani. Ampermérőt nem lehet ide betenni, épp én voltam aki emiatt szívott.
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Oké, értettem! No akkor vajon hány voltos a max kitérés nála? Mert 1 ohm mérésekor 343 mV nálam a max fesz, letekert kalibráló potival.
(#) zoly15 válasza Action2K hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!
Most terveztem hozzá egy picike nyákocskát, mert utálom a próbapanelt.
Holnap kimaratom összerakom aztán nyilatkozom.
Sajnos késni fogok mert reggel 9:10 kor irány a piac.
Hátha lesz valami jó lomi nekem.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Tehát ez szívatott engem?
(#) llaci56 hozzászólása Máj 2, 2010 /
 
Feltettem csatolmányba egy kis ellenállatok mérésére alkalmas kapcsolást. Működése hasonló az előzőhöz.

Tápfesz: 5-15 VDC
R4 - a mérendő ellenállás
(#) zoly15 hozzászólása Máj 2, 2010 /
 
Hali mindenkinek!
Összedobtam a nyákon az ellenállás mérőt.
Azonban még most sem kerek. :no:
Ab 200Ohm tól mér lefelé, 0-10R állásban.
A műszerrel sorosan egy 6K8 van, így már tudom állítani a végkitérést.
Mit ronthattam el ebbe a "semmiségben"?
(#) llaci56 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Küldj el minden adatot! Rajzold vissza az egészet. Add meg a műszer adatait is! Esetleg tegyél fel képet!
Ha valami nem működik úgy, ahogyan szerintem kellene neki, akkor nagyon okosan tudom nézegetni.
(#) zoly15 válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
A rajzot már mutattam.
A műszer 100uA-es.
Holnap rakok fel képet róla.
(#) llaci56 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Nem arra a rajzra vagyok kiváncsi amit már mutattál, hanem arra, amit megépítettél.
A visszarajzolás azt jelenti, hogy az elkészült áramkörről készítesz rajzot. Nem lehet ugyanaz mint az eredeti, mert már tettél sorba a műszerrel egy ellenállást.
(#) zoly15 válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Rendben visszarajzolom.
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 4, 2010 /
 
Hali!
Elnézést hogy tegnap nem tettem fel.
Valahogy ez "kiesett" (valaki mondta a vicces topicban hogy a 80' években az IC-k tetejét addig lecsiszolták hogy a vezetők látszanak. No, úgy gondoltam ilyen kell nekem is, ezért esett ki)
Vissza rajzoltam, annyiban tér el az eredetitől hogy a műszerrel sorosan van egy 6K8-as ellenállás.
A panelról is készítettem képeket.
Az a 2 furat ne ijesszen meg senkit, 2 méretű trimerhez csináltam a nyákot.
(#) vilamvili válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 4, 2010 /
 
Ez a kapcsólás 15éve jólmükodi multiméterrel ajánlom. öreg.
(#) llaci56 válasza vilamvili hozzászólására (») Máj 4, 2010 /
 
Ezt nem vitatta senki. Abban kéne Zolynak segíteni, hogy az ővé miért nem működik.
(#) zoly15 válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 4, 2010 /
 
Bizony, abban én sem kételkedtem hogy működik-e hiszen akkor nem tették volna bele az újságba a kapcsolást.
Rá fogok mérni multiméterrel hgoy mennyi feszt kap a műszerem..
(#) zoly15 hozzászólása Máj 5, 2010 /
 
Méregettem egy picikét.
0-10 R állásban a műszeren 183mV van, ez már elég neki a végkitéréshez.
Ha átváltok 0-1R állásba 311mV-ot mérek a műszeren, de a műszer már az ütközőben ütközik..
Lehetséges hogy ez a műszer nem lesz alkalmas erre a feladatra?
(#) Saggitarius válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Kedves Zoly15, remelem azt nem hagytad figyelmen kivul, hogy ez egy aramgeneratoros, sont rendszeru ellenallasmero, azaz nyitott meropontok eseten max. kb 300mV fog megjelenni. Ugy velem, hogy az altalad kozolt 311mV azert annyi amennyi, mivel Te merendo ellenallas nelkul es a rajznak megfeleloen germanium diodat hasznaltal, aminek ennyi a nyitofeszultsege. Az a dioda vedelmi szempontot lat el, ezert kerult oda, es ezert egy regi germanium, nem pedig egy korszeru szilicium alapu.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Köszönöm mind a kettőtöknek
Áhá, hogy mérendő ellenállás nélkül nem működik
Én úgy képzeltem el ezt hogy beállítom a égkitérést aztán ott a skála vége.
Ezek szerint hibásan gondolkodtam, így a hiba nem a készülékben hanem bennem volt.
Akkor valószínűleg hibátlan a szerkezetem...
Csak a skálát tudnám hogy hogyan fogom megrajzolni.. (de ez már más probléma)
Megyek és meg is nézem mit tud a műszer.
A múltkor tévedésből rendeltem 10Db 0R47 ellenállásból 1%-ost.. Most pont jól jön.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Köszönöm hogy felhívtad a figyelmemet hogy Rx-el működik jól.
Műűködik
Igaz nem 1.5V hanem 3V ról működik jól..
Most keresek valami skálatervező programot
(#) llaci56 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Ha beszkenneled az eredeti skálát (mérethelyesen) akkor szívesen megrajzolom neked. (Persze, ha nem ragaszkodsz a saját készítéshez.)
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hello!
Ennek az ellenállás mérésnek (OHM törvény értelmében) lineáris a skálája, ha az áramgenerátor árama nem összemérhető a műszeráramával..
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza llaci56 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Köszönöm a felajánlást!
De már elkészítettem a skálát
Igaz az ív nem 100%-os így a vonalak se, de elég jó lett elsőre.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hát még én hogy örülök.
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Idézet:
„lineáris a skálája, ha az áramgenerátor árama nem összemérhető a műszeráramával..”

Ez mit jelent pontosan?
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hello!
Pontosan azt, amit írtam..
Ez egy analóg műszer, ugyan feszültséget mérünk, de a műszer áramra tér ki, tehát van fogyasztása. Avagy a végérték eléréséhez áramra is szükség van.
Tehát a műszer belső ellenállása, kiegészítve az előtét ellenállásával, párhuzamosan kapcsolódik a mérendő RX ellenállással. Így meghamisítja a mért feszültséget és linearitás hibát okoz. De ha a műszer ellenállása százszor nagyobb a mérendő ellenállásnál, akkor közel 1% hibát okoz csak. Ideális az lenne, ha a feszültségmérő belső ellenállása végtelen lenne.
Természetesen linearitási és mérési hibát okoz az is, ha az áramgenerátor belsőellenállása nem végtelen nagy. (Vagy nagyságrendileg nagyobb a mérendő ellenállásnál.)
De ezek csak elvi dolgok, jelen esetben nem sok jelentőséggel bírnak. Csak az elvek tisztázása és a skála kivitele miatt írtam le.
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 5, 2010 /
 
Hali!
Köszönöm hogy leírtad, így már értem.
Az előtét ellenállást egyébként ki kelet vennem mert akkor nem tudott kitérni végig 3V-al sem..
(#) kútfúró hozzászólása Jún 26, 2010 /
 
Üdvözlök mindenkit!

Én szintén ellenállás mérésben gondolkodom, de a dolog kissé, vagy talán nagyon bonyolultabb mint az első hallásra tűnhet. Egy geofizikai műszert szeretnék építeni, építtetni és ehhez keresek ötleteket, tanácsokat, segítséget. Amire gondolok azt lerajzoltam, megpróbálom linkelni. Remélem sikerül majd. Egyszerű ellenállás mérésére ezen a területen van módom, a szintet és az alkotás örömét szeretném emelni és megvalósítani. Kerestem itt geofizika témában, de semmit nem találtam, lehet új témának is megfelelne ez.
Üdv: k.
(#) KTobi válasza kútfúró hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Szia!

Nagyon nagyjából értek a témához. Elvi működést értem is. Mit sikerült neked találnod, egy jobb blokk diagram is segíthet.
Végeztél már ilyen mérést? Milyen elektronikai ismereteid vannak?
Ha jól értem, akkor itt a visszavert jel erősségét kellene meghatározni. Tehát egy függvénygenerátor jelét sugározni a mágnesre, majd a visszavert jel erősségét monitorozni, mindezt a mélység függvényében. Mert akár a visszaverődési fáziskésést is lehet figyelni. Esetleg frekvencia spektrumát. Ha mindezt megvalósítod, még utána be is kell kalibrálni, mármint meghatározni hogy az adott jelerősség minek felel meg. Ezt elég nehéz lehet elvégezni. A megvalósítása sem túl egyszerű, nem csak elektronikai rész van itt, hanem mechanikai is, persze mindent megfelelően szigetelni a víz végett.
Mit szeretnél vizsgálni? A pillanatnyilag fúrt kút körüli föld minőségét? Milyen PCvel történne a mérés? Laptop, vagy asztali gép, mennyire mobil berendezés kellene.

Egy jó kihívás lehet az elkészítése.
(#) Bell válasza kútfúró hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Az elvi működésből annyit értek, hogy mit kellene mérni. Azt hogy hogyan, arra csak egy halvány utalás van.
Néhány ezer oldal homályos szabadalmat, pár száz oldal féltve őrzött kutatási doksit elemezve egy kicsit közelebb kerülnénk a megoldáshoz.
A mérés az egyszerű fix frekvenciás abszorpciótól kezdve a mágneses rezonancián át akár 1 Hz-100 GHz tartományban mért spektrum analízis módszerével is történhet. Az egyik olcsóbb, és lehet próbálkozni. A többi drága, mert sok munka van mögötte. (Az esetek többségében.)
Az sem kizárt, hogy a sok százezezerért vett szondát szétszerelve csak egy BFY34 -el kivitelezett kvarcoszcillátort találunk benne 32,768 KHz -es órakvarccal, két tekercset egy diódával és pár kondit.
És ez már itt egy nulladik tipusú rendszerterv egyik legfontosabb eleme.
Következő: »»   5 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem