Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   978 / 2208
(#) buburobi válasza sturbi hozzászólására (») Máj 14, 2010
Én ie arra gondoltam, hogy a cső van kifáradva.
Idézet:
„Van itthon 1 szatyor csövem amikből szeretnék építeni egy erősítőt és van 1 régi rádióm is amiben már elhasználódott valamejik cső és nem tudom mit lehetne a helyére tenni. Mivel a csöveket nem ismerem, így nagyon konkrét segítség kellene.”
(#) PetAd válasza fater0827 hozzászólására (») Máj 14, 2010
TV-nél tényleg nem volt baj a trafó hiánya (csak nekem, mert én is épp egy ilyen tv-t találtam), de erősítőnél nincs leválasztótrafó a bemenetnél és én is emiatt szívtam meg az autótrafóval. Bekapcsoltam a csövest és levágta a biztosítékot meg a pufferkondi mellett is eltűnt egy kevés a nyákból.
(#) sturbi válasza szoftveres hozzászólására (») Máj 14, 2010
Örülök, hogy nem szívatad mellre, az egyébként jogos felvetéseimet és mégis maradtál a "Cég"-nél.
(#) sturbi válasza buburobi hozzászólására (») Máj 14, 2010
Az ECL86 helyére nem jók a "szatyros" csövek, de pl. ECL 84 pentódájának katódjára ráakasztasz 270 ohm hidegített (50uF) ellenállást, a triódára 1 K-t (10µF-al), mindegyiknek 100-220 K rácslevezetőt, a trióda anódjára 100 K-t, innen 47-100 nF-al rámész a pentóda vez.rácsára, a pentóda anódjára bekötsz egy 5-6 K-s kimenőt, a segédrácsot 2 K körül felkötöd a 220-250 V tápra, vagy ha van UL kivezetés a trafón akkor oda (25-50 %, ekkor a 2K ellenállás nem kell), és már mehet is bele az elejébe a "Magyar atom" Tátrai Tibivel. (A pentóda vezérlőrácsával sorosan kellhet még egy valamilyen ellenállás gerjedésgátlásnak és osztónak, hogy kisebb legyen a vezérlőfesz neki (10-50 K a csatolókondi és a rácslevezető találkozási pontja és a vezérlőrács közé)).
(#) hgy válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 14, 2010
A tükrös, getteres csőoldal a Tungsram EL84 "specialitása" új csöveknél. Külföldi eladók, vagy az Ebay is szokott rá külön hivatkozni.
(#) MrBrown hozzászólása Máj 14, 2010
Sziasztok, elkezdtem kerülgetni a zsáknyi PCL86-jaimat, a jövő héten munkaidőben mondjuk napi tizesével lepróbálom őket az ampomban. Találtam köztük egyet aminek le van kopva a feirata és gyanítom hogy PCL82 talán. Mivel némileg eltér a lábkiosztása mi a legrosszabb ami történhet ha bedugom a 86-osok helyére? Ha csak a cső bánja az nem gond, de nem szeretném nulláról újrakezdeni az erősítő építését
köszi!
(#) mark.budai válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 14, 2010
Nem lett volna szerintem különösebb baja, mert a fűtések ugyanott vannak, és a többi elektródánál nem okozhat nagy bajt.
(#) MrBrown válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 14, 2010
Csak azért kérdeztem mert egy ősrobbanás már egyszer megváltoztatott mindent
(#) Imi65 válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 14, 2010
Barna, az PCL82-esnél a trióda anódja ugyanolyan magas, mint a pentódáé, míg a 85-86 esetén a trióda jóval alacsonyabb.
Egyébként a típusazonosítást "visszafelé", a bekötés azonosításával is meg lehet ejteni.

PCL82 2.pdf
    
(#) MrBrown válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 14, 2010
Ez első ránézésre szinte teljesen azonos a 86-al csak a pentóda anódján lévő három kis nyílás fura, igaz a Mullard PCL86-osaimon is sokkal apróbb lyukak vannak mint a Tungsramon, a Polam-on meg téglalap alakú...
Látom már hogy ebből fotózás lesz!
Köszi mindenkinek a bátorítást!
(#) varttina hozzászólása Máj 15, 2010
A börzén sikerült vennem 6n6p csöveket. Építettem belőlük egy paralell SE kapcsolást. 120V-os anódfeszültséggel hajtom, a nyugalmi áram 4x30mA. A meghajtó cső E88CC SRPP-be kötve. A kimenő trafókat még meg kell tekernem, úgyhogy egyenlőre egy 300V/24V-os hálózati toroidot használok helyette. Sok mindent kell még rajta állítani, de így is elég komoly hangja van.
(#) CIROKL válasza varttina hozzászólására (») Máj 15, 2010
Idézet:
„A kimenő trafókat még meg kell tekernem”
Idézet:
„de így is elég komoly hangja van.”
Akkor most ez hogy van ? Mivel van komoly hangja ha nincs kimenő .
(#) sturbi válasza CIROKL hozzászólására (») Máj 15, 2010
Kötözködés.
Talán, ha nem szelektíven olvasnál...
Idézet:
„...egyenlőre egy 300V/24V-os hálózati toroidot használok helyette...”

Elnézést, bal lábbal keltem ma.
(#) CIROKL válasza sturbi hozzászólására (») Máj 15, 2010
[OFF]Á nem kötözködés ez olvastam én rendesen láttam is hogy egy toroid volt a kimenő egy se -.ben légrés nélkül ! De ezzel nem mondod hogy jó a hangzása ? Szóval nem csak a sorok közt olvastam és én már régen fölébredtem, de jobb lábbal .Szóval a szelektiv látásom az lehet még jó ?[OFF]
varttinanak meg gratulálok a kitartó kisérleteihez és az elért eredményeihez .
(#) mark.budai válasza sturbi hozzászólására (») Máj 15, 2010
Az oké, de ez SE, és nem hiszem, hogy a hálózati toroid légréses lenne.
Van kondival van leválasztva a kimenő, és a csöveknek egy ellenállás van bekötve munkaellenállásnak?
Varttina, gratulálok, tetszik. Dobozolni is fogod, vagy deszkamodellben hallgatod?
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Máj 15, 2010
SM85b-re ill. SM102b-re max mekkora teljesítményre lehet ill. érdemes légréses trafót tekerni (pontosabban tekertetni)?
(#) djhans válasza lpcollector hozzászólására (») Máj 15, 2010
Kimenő vagy hálózatinak gondoltad?
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Máj 15, 2010
Az SM 102B már izmos darab, szerintem 20 W-ig el lehet vele menni (12-15-ig visszacsatolás nélkül is). Az SM 85B sem kicsi, az előbbiek feléig szerintem jó SE trafó készíthető belőle.
Ha valaki nem tudná:1942-ben az egész világ rádióexportjának mintegy 25-30 százalékát az Orion bonyolította le, és a világ sok országában gyártottak Orion licenc alapján rádiókat.
(#) 6C4C válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 15, 2010
Igen. A parafeed kapcsolásban még jobban teljesíthet egy síma légrés nélküli toroid... De más trafó is, ha megvan a szükséges áttétel. A csatolókondi megfelelő megválasztásával lehet finomítani a mélyátvitelt

Viszont sejthető, hogy ezek a trafók légrésesek lehetnek Bővebben: Link
(#) varttina válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 15, 2010
Tényleg nem légréses, viszont hatalmas darab. Nem hiszem, hogy az a 120mA 640 menetben mágnesesen telítené. Egyébként csak azért kötöttem be, hogy meggyőződjek róla, hogy érdemes-e ezzel a kapcsolással próbálkozni.
Természetesen dobozolni is fogom, miután megépítettem a párját, és megtekertem hozzá a kimenő trafókat.
Mindenekelőtt egy fűtő tekercset kell tekernem a hálózati trafóra, mert a szabályozható tápegységem igen csak melegszik folyamatos 2A-es terhelés miatt.
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Máj 15, 2010
Tehát ha a Paravichini-ben gondolkodom, akkor nem úszom meg az SM102b alatt (még jó, hogy éppen most sikerült két darabra szert tennem.)
Így a Magnum (4*PL509 PSE) még két párhuzamos EL509-el sem férne bele. Lehet egyáltalán ekkora (65W-os) légréses kimenőt csinálni? Létezik ekkora vas?
Ha mégsem válna be az EL509SE, mihez lehetne használni egy 5K/8ohmos 15W-os kimenőt?
(#) lpcollector válasza djhans hozzászólására (») Máj 15, 2010
Légréseses, tehát SE kimenőben gondolkozva...
(#) sturbi válasza 6C4C hozzászólására (») Máj 15, 2010
There is no air gap, resulting in a stacking factor of 97.5% of its weight. Since all the windings are symmetrically spread over the entire round, gapless core, a higher flux density is possible (toroidal transformers operate at flux densities of 16 to 18 kilogauss, while traditional EI transformers operate at 12 to 14 kilogauss). The magnetic flux is in the same direction as the grain oriented silicon steel core, thus achieving very high electrical efficiencies. Typical efficiency figures for toroidal transformers are 95% (e.g. 18kVA at 98% efficiency).
(#) sturbi válasza lpcollector hozzászólására (») Máj 15, 2010
Nemigen tudok a Kérdésre választ adni, 6C33C SE-nél szokásos méret a 25-30 cm2 is (nagyon trafó), de a 15 cm2 is elfogadott (kevésbé nagyon trafó), az enyém csak 9 cm2 SU (ez is trafó).
(#) sturbi válasza varttina hozzászólására (») Máj 15, 2010
Idézet:
„Tényleg nem légréses, viszont hatalmas darab.”

Lényeges meglátás ! A légrés csökkentés (meszüntetés) kulcskérdése a vastömeg növelése jó linearítású konstrukciókban (pl. SU, Toroid).
(#) djhans válasza CHZ hozzászólására (») Máj 15, 2010
Kipróbáltam a RIAA korrektort. A kapcsoláson nem módosítottam semmit és 2/3 részben kihajtja a végerősítőt. 220V anódfeszt kapott lehet, hogy 300-ról már teljesen kihajtja. Egy próba tápot dobtam össze. A csövek ECC83 helyett 6N2P-k. A fűtések sorba vannak kötve és 25,2V-ról megy így. Azért gondoltam ezt, mert csak 300mA-nak kell így folynia a stabon és a táp és a korrektort összekötő vezetéken. Egy 7824-et emeltem meg 2db 1N4148-cal. Az anódfesz csak egy R-C szűrést kaptt. Ennek tudom be, hogy van egy pici brumm. A végleges tápban stabilizálva lesz egy BU508-cal 300V-ra. A fűtés maradhat soros majd?

Nagyon jól szól, meg is lepődtem rajta. Elsőre működött a kapcsolás. Ha nem lenne elég majd az erősítése a nagyobb tápfeszről sem, akkor hidegíteni fogom a katódellenállásokat.

És végezetül néhány kép a tesztről:
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Máj 15, 2010
Akkor a PU eléggé nagy jelet szolgáltat ...
Tápfesz növelése nem fog akkora erősítés növekedést hozni . Brumm oka más is lehet . Tápfeszültség legyen több , hogy elegendő feszültség essen az áteresztő tranyon (30-50V) , csak akkor lesz igazán hatásos . Ez a fűtés megoldás nem igazán ideális .
(#) djhans válasza CHZ hozzászólására (») Máj 15, 2010
Akkor inkább 6,3V egyenről fűtsem őket? Az is legyen stabilizált?
(#) CHZ válasza djhans hozzászólására (») Máj 15, 2010
Stabilizálás nem lényeges , 4db. cső fűtését nem kötném sorosan , 6,3V -ról korrektebb megoldás .
(#) hangszoros hozzászólása Máj 15, 2010
Megfontolás tárgya:
Vagy az összes feszt stabilizálni kell _de minek ? _ vagy semmit
Következő: »»   978 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem