Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   550 / 2499
(#) szamóca válasza lapose hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Szervusz Tibi!
Rég jártál nálunk. :kalap:
Igen azt hiszem ez az. Emlékeztem rá hogy volt szó erről a technikáról, bár én még soha nem alkalmaztam.
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Nem ártana egy időgép, ami a szabadidőt megtöbbszörözné..
A munkanélküliség meg egyéb hátrányai miatt nem jöhet szóba.
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Sziasztok
Nekem olyan kérdésem lenne hogy az oldalon találtam aűegy "a"osztályu erősítő kapcsolást de én nem a kapcsolás szerinti tranyokat raktam bele(BD244 helyet TIP2955) a teljesitmenye változnifog?
A müveleti erösitö egy TL081 mono ha töbfelé osztom a kimenetét a végfok telesítméne változni fog?
(#) lapose válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Hali!

Ha nem változtatod a tápfeszültséget nem változik a teljesítmény.
Nem értem mit akarsz többfelé osztani, a végfok kimenetét?
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Nem a TL-kimenetét :yes:
(#) lapose válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Ha a TL a végfok része ne nyúlj hozzá, de ha előerősítő köthetsz rá több végfokot. Esetleg egy rajz segítene..
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Ok
Ez a kapcsolása én egy kicsit átépítettem

shamana.gif
    
(#) lapose válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Minden egyes végfoknak külön TL kell!
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Értem
szoval e áljam szétosztogatni a TL kimenetét
Amúgy nem gond hogy TIP-eket haználok benne(+/-20v-tal)?
(#) lapose válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Nem gond a TIP.
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
A TL 081-nek valaki tudná a helyetesítését(ic,tranyo stb)
Vagy annak mi a szerepe
Mi lenne ha én egyből a tranyora adnák jelet?
(#) bankimajki válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Miért akarod tovább egyszerűsíteni, az egy sima műveleti erősítő. Ettől már csak bonyolultabban tudod meghajtani. pl. 3 tranzisztorral, meg ellenállásokkal.
(#) szilva válasza CéCó hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Gyakorlatilag majdnem mindegy, hogy milyen erősítőt építesz meg, a kimeneti teljseítményt a rendelkezésre álló tápfeszültség fogja meghatározni (2x35V tápfeszültség esetén 8 ohmon 50-55W körüli teljesítmény nagyjából reális elvárás).

Persze ez azért egy kicsit túlzás, mert van különbség abban, hogy melyik erősítő mennyire tudja kihasználni a teljes tápfeszültség-tartományt, illetve lehet olyan eltérés is, hogy az egyik képes meghajtani akár 4 ohm-os hangszórókat is, míg egy másiknál ilyenkor már esetleg életbelép a kimeneten egy áramkorlátozás. De nagyságrendi különbség nem lesz közöttük, azaz nem lesz az egyik 15, a másik meg 75 wattos ugyanarról a tápegységről megtáplálva. Természetesen hagyományos, normál kapcsolástechnikákról beszélek, nem pl. híd felépítésről.
(#) gery1212 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Értem még volna egy kérése hogyha ennek a kapcsolásnak én +/-40v-ot akarok adni, ez lehetséges?
Ez a kapcsolás is csak 8 ohmos hangszórót tud meghajtani de a kimenetre tettem egy 4500mikronos 50voltos kondit (a hangszóróval sorba az erösítőbe)
(#) bankimajki válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Ahhoz olyan műveleti kell, ami elbírja azt. Vagy kicsit módosítani kell a kapcsoláson. Tehát ha a műveleti el tudna menni + - 40V-ig (Amit ha jól tudok, akkor a TL081 nem tud) akkor lehetséges lenne. De az azért sem ajánlatos, mert gondolom kicsi impedanciájú (4-8ohm) hangszórót akarsz vele meghajtani. És emiatt megnőne az Ic árama. Emiatt megnőne a műveleti erősítő kimeneti árama is. Egy szó, mint száz ezt a primitív kapcsolást ne használd + - 9V-nál többel.
(#) unitraman válasza bankimajki hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Adhatsz neki nagyobb tápot is, csak figyelni kell, hogy a TL081 ne kapjon többet mint amit elbír. Fesz-osztót rakva a kapcsolásba, ez megoldható.
(#) bankimajki válasza unitraman hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
De semmi értelme nincs annak a megoldásnak, mivel emitterkövető a kapcsolás, tehát a kimeneti jel követi a műveletiből kijövő jelet. És ha abból kevesebb, mint 9V jön ki, akkor a kimeneten is kb. annyi fog megjelenni. + a Bázis-Emitter fesz. És még a hatásfokát is nagyon elrontaná, hiszen ugyanakkora áram mellett a tranyóknak 4-5X akkora teljesítményt kellene eldisszipálni. De egy sima AB osztályú emitterkövető komplementer és az elé egy kis feszültségerősítő fokozat. És akkor már mehet is a + - 40V-ig. De ilyen kapcsolás van rengeteg. Csak keresni kell. :yes:
(#) A.d.r.i.á.n. hozzászólása Máj 27, 2010 /
 
Sziasztok!
Nem tudom hogy jó topicban járok-e, csak remélem.
Van egy JVC SP-PWA9 erősítőm, és az a gondom hogy az input olyan csati mint ami az egérnek van csak hogy ez 8lábas, az egér meg ügye 6.Szóval mondom se baj, át alakítjuk, jah de eléggé összetett.
Egy képet csatoltam, de kétlem hogy bármit is segítene.
Szóval van-e valami ötletetek hogy hogyan is lehetne meghajtani, és még, miért kell ennek 8láb?
Üdv.:Adrián

Kép0099.jpg
    
(#) szamóca válasza A.d.r.i.á.n. hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Mert a DVD játszó 5.1-es hangját kötik ide.
(#) A.d.r.i.á.n. hozzászólása Máj 27, 2010 /
 
Értem, és akkor csak dvd-vel lehet hajtani
(#) maTaKee válasza A.d.r.i.á.n. hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Helló!
Ha van a számítógépedben 5.1-es hangkártya, akkor azzal is lehetne!
(#) A.d.r.i.á.n. hozzászólása Máj 27, 2010 /
 
Nem az a baj, mert van DvD-m, aminek van erősítője csak gyenge, szal annak is van kimenete sub, front left, front right, stb.De am. köszi az ötletet de nincs a gépbe mert laptop.
De ügye az DvD az jó lessz?
(#) unitraman válasza bankimajki hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Ez oké, én nem is erre gondoltam, hanem arra, hogy megoldható 40 volttal is, ha nincs más trafója. Persze, értelme nem sok van, mert a teljesítmény nem nő, csak a fűtés. Azt nem írta, hogy azért akar +/-40-et tolni rá, mert teljesítménynövekedést akar elérni.
(#) bereczk.jans válasza unitraman hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Szervusz!
Pár nappal ezelőtt láttam sikeresen elkészültél a tápáramcsatolt - dumping - erősítővel. Csodálkoztam a BD-k elhalálozásán és a darlingtonok "helytállásán". Óvintézkedések nélkül általában fordítva szokott történni. Pár nap hallgatása után is nagyon jónak találod a hangját? Elégedett vagy vele? Mindenesetre nem egy hétköznapi kapcsolás! Az induktivitást úgy vetted vagy magad készítetted el. Állítólag ennek nagyon pontosnak kell lennie.
Én is tervezem ennek az elkészítését egy éven belül.(Most egy jó ideje nagyon kevés az időm a szerelésre, de még a fórumozásra is.) A rajzzal egy német oldalon találkoztam.
(#) szilva válasza A.d.r.i.á.n. hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Véletlenül nem ilyen az a csatlakozó?

Mini DIN 8p apa

Mert akkor talán a legegyszerűbb lenne venni egyet, és csinálni kábelt a laptop és az erősítő közé. Feltéve persze, hogy ezen a csatin normál analóg jeleknek kell bemenniük.
(#) Moderátor hozzászólása gery1212 hozzászólására (») Máj 27, 2010
 
Használd a válasz gombot, mert nem tudni hogy kitől kérdezed, és mire vonatkozik!
(#) gery1212 válasza unitraman hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Értem és igen azért akartam 40voltot adni neki hogy több legyen a teljesítménye
Amúgy valaki nem tudna ehhez a kapcsoláshoz valamit hogy növelni tudjam a teljesítményét? Vagy valamilyen más egyszerü erösítő kapcsolást ami tranzisztoros(soros vagy koplementer) ajánlani?
(Nagyon megköszönném)
(#) kadarist válasza gery1212 hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Szia!
Én ezta darlingtonos kapcsolást építettem meg, mégpedig a 100W-os verziót. Egyszerű szimpla tápról megy, kondenzátoros kicsatolással. Kevés számú, viszonylag olcsó alkatrészből épül fel, és a táp elkészítése sem okoz problémát.
(#) CéCó válasza kadarist hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Helló!

Szerinted mi történne kb. ha az általad épített/említett kapcsolást 8Ohm ra 35V tápfesszel építeném meg?
(#) kadarist válasza CéCó hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Megoldható. A leírásban van egy 40V-os változat. Viszont 8 ohm-al és 35V-al 20W alatt lennél.
Maga az áramkör rendkívül kis méretben elkészíthető. A hangja kellemes, tiszta. A torzításmérés még hátra van, és persze még csak egy próbanyákon, próbatrafóval ketyeg. A bemeneti feszültségosztót (R1-R2) változtathatóra kell elkészíteni, mert a kicsatoló kondi előtti féltápfeszültséget csak így lehet korrekten beállítani.
Következő: »»   550 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem