Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD kijelző vezérlése, életre keltése
Lapozás: OK   11 / 71
(#) zsoltee0001 válasza zenetom hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia

Elnézést, hogy csak most reagálok. Sikerült az eredeti panel bekötése alapján életre kelteni ezt a kis LCD modult.
Teljesen más a bekötése mint a szabvány LCD-é, de szerintem kinyomozható.
Mellékelek egy képet a bekötésről, sajna még csak ott tartok, hogy a felső sor jelenik meg, karakterek még nincs.
Van ötleted, hogy induljak el?
Jó volna kinyomozni, mert van egy pár ilyen LCD-m
Van egy tipus azonosító rajta: G535G / 20 C
Sajna a Google nem ad semmi értékelhetőt.
Üdv

LCD.JPG
    
(#) zenetom válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Nos, én se találtam az interneten róla semmit. Nekem csak az az ötletem van hogy 1K ohmos ellenállással az 5V-ot próbálgatod a lábakra aztán majd lesz valami
(#) jdani hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
Hali. Egy inteligens LCD modulrol van szó. Mondjuk 8 bites módba van kapcsolva. és ha PIC-vel irányítom, megadom neki a 8 bites adatot, aztán Enable, hogy bevegye, és a következő karakter helyére ugorjon, vagy megadom neki az első kódot, aztán a másodikat, aztán a harmadikat, és magától léptet tovább?... és mi a különbség a HD44780 és a KS0066 vezérlésű között?
(#) gabi20 válasza jdani hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Ha 8 bites módban működteted, akkor minden 8 bites adat kiküldése után kell neki egy E jelet adni. Vagy működtetheted 4 bites módban, ekkor először átviszed a felső 4 bitet, adsz neki egy E jelet, majd az alsó 4 bitet, és ennek is adsz egy E jelet.
(#) jdani válasza gabi20 hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Aha azt tudom. SZóval akro 8 bites módban, minden jel után E kell neki, és úgy lép tovább.. És mi a különbség a vezérlés között?
(#) roland0327 hozzászólása Márc 20, 2010 /
 
Sziasztok. Már két napja szívok egy LCD vezérléssel. A Topi féle 8 bites DIP kapcsolós vezérlést csinálom egy 1x16-os kijelzővel. Amit csinál: ráadom a tápfeszt és a kijelző bal felén halványabb, a jobb felén pedig erősebb kontrasztú téglalapok jelennek meg. Ezután meg adom neki a kijelző bekapcsoló és kurzor villogtató parancsot(00001111), ezután már minden téglalap egyformán gyenge kontrasztú, csak a kurzor nincs sehol. Gondoltam már arra is, hogy mozgatom jobbra és balra a kijelzőt de így se jött elő. Kifogytam az ötlezekből így segítség kellene. Tuti valamit én csinálok rosszul csak nem bírok rájönni, hogy mit. Aki már ezt az utat végig járta at kérem segítsen. Köszi.
(#) proli007 válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
Hello!
Olvasd el itt az inicializáló eljárást.
- Először háromszor egymásután közölni kell vele, hogy 8bites üzemmódban lesz. '00011000'
- Majd Beállítani a sorok számát, és a pontmátrix típusát. Ez szintén '00011000' mert egysoros és 5x7 pontos a kijelződ
- Majd ki kell kapcsolni a display-t '00001000'
- Majd letörölni a display-t. '00000001' Ezzel a kurzor (kiíratás helye) az első karakter helyére kerül.
- Majd beállítani az ENTRY módot '00000111' kurzor léptet előre és display is léptet előre.

Most kész a 8 bites inicializálás.
- Most lehet bekapcsolni a display-t '00001111' Display be, kurzor be, kurzor villogás be.

Ha igaz, ezek után a kurzor az első karakter alatt villogni fog. Az összes művelet alatt, az RS és RW vonalakat alacsony szinten kell tartani, mert a display-nek parancsokat adunk, és írjuk a display-t. Természetesen az E vonalat a parancsok beadádánál működtetni kell. E= \_/ Időzíteni nem kell, mivel kézzel nyomogatod.
Remélem működni fog.
üdv! proli007
(#) roland0327 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
hello!
Köszi. Akkor a kapcsolónak nyitva kell lennie? RS nyitva? RW meg a testen?
(#) pipi válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
olvasd el a proli007 linkjén a doksit, a táblázatban benne vannak a jelszintek IS
(#) roland0327 válasza pipi hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
Oké.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Márc 21, 2010 /
 
Sziasztok

Szereztem egy HD44780 IC-s LCD kijelzőt, ez most már szabványos, viszont így is elakadtam.
1 soros lcd-t hajt meg, szóval 4 bites módba kéne üzemeltetni.
Találtam ezt a
LCD simulatort
Ebből kiindulva a folyamat a következő:
Áram ráad-> D5: 1-re -> E: 1-re majd 0-ra.
Átvált 4 bites módba, ez idáig tiszta.
Szeretném, ha villogna a sor elején a kurzor:
D7-D4 ig :1 re-> E: 1-re majd 0-ra.
Semmi reakció.
Ebbe tudna valaki segíteni, pic nélkül, csak kapcsolókkal+ próbapanellal próbálgatom.
Üdv
(#) kaqkk válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Nem valószínű hogy a csak kapcsolós próbával sok eredményt fogsz elérni , ugyanis : a kapcsolóknál van egy jelenség amit prell nek hívnak . Egy bekapcsolás több gyors impulzustis eredményezhet a kapcsoló érintkező
mozgása miatt ezért hibás lesz a kijelzés . Akkor érhetsz
el kézzelfogható eredményt ha legalább az E és RS bemenetekre teszel prellmentesítést (mondjuk 1-1 monostabil áramkört . )
(#) zsoltee0001 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Szia

Értem, de nekem nem az a gond, hogy egy karakter véletlen többször jelenik, meg, hanem egyáltalán semmi reakciót nem látok a kijelzőn, ehhez is szükséges a pergés mentesítés?
Mert akkor tényleg egyszerűbb közvetlen rákötni pic-re és úgy próbálni.
Csak először az alapoknál akartam kezdeni.
Még egy kérdés: Amikor logikai 1 van, az azt jelenti, hogy kapcsoló zárva, tehát a Dx testre van húzva, vagy fordítva?
(#) pipi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
olvasd el a kijelző "kötelező" inicializálását pár sorral feljebb Bővebben: Link
a jelszintek is benne vannak. hogy mikor 0 és 1 neked kell tudni a kapcsolót hová zár, felhúzó, vagy lehúzó ellenállásod van...
a kijelzőn csak korrekt inic. után látsz reakciót, ami ugye nem egy lépés.
ha pergés miatt elrontod az inic.-et akkor nem látsz semmit
(#) proli007 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Hello!
Teljesen igazuk van a kollégáknak. Sokkal jobb lenne egy procival végezni a dolgot. Akkor a programot Te is és Mi is könnyen áttekinthetnénk.
Amúgy nem ilyen egyszerű a dolog. Az inicializálást ugyan úgy kell elkezdeni, mint 8 bites módban. Azzal nem kell foglalkozni, hogy az alsó 4 bit mit mutat, hiszen az első lépéseknél nem számít az állapotuk, ha meg át állt a kijelző 4bites módba, már ezeket a biteket nem veszi figyelembe. Tehát a kijelző alsó 4 bitje vagy leköthető GND vonalra, vagy akár a levegőben is lebeghetnek (nem lesz belőle gond), ezért az alsó négy bitet "x"-el jelölöm.
- Először háromszor egymásután közölni kell vele, hogy 8bites üzemmódban lesz. '0011xxxx'
- Majd átállunk 4bites módba. '0010xxxx' A parancs kiadása után, viszont már a byte alsó-felső bibble (4-4 bit) értékét külön-külön kell bevinnünk a kijelzőre!
- Még egyszer a 4 bites mód parancsa, (de most már külön a parancs nibble-ket, először a felső, majd az alsó nibble-t) '0010xxxx" felső nibble, majd '0000xxxx' alsó nibble (parancs: egysoros, 5x7 pontos kijelzés)
- Kikapcsoljuk a Display-t '0000xxxx' felső, majd '1000xxxx' alsó nibble
- Bekapcsoljuk a Display-t '0000xxxx' felső, majd '1111xxxx' (Parancs: bekapcsol, kurzor be, kurzor villog)
- Entry mód beállítása '0000xxxx' felső, majd '0111xxxx' alsó nibble (parancs: kurzor és kijelző léptetése, minden kiírt karakter után)
- A kurzor első helyre terelése (Return-Home) '0000xxxx' felső, majd '0010xxxx" alsó nibble.
- Inicializálás kész. Természetesen ha programból készül, akkor az adatlapnak megfelelő időzítéseket kell beiktatni a parancsok között. Az összes művelet alatt, az RS és RW vonalakat alacsony szinten kell tartani, mert a display-nek parancsokat adunk, és írjuk a display-t. Természetesen az E vonalat a parancsok beadásánál működtetni kell. E= \_/ (E vonal mags szintű, majd az utasítás bitek beírása után, az E vonalat alacsony szintre húzzuk, majd ismét magas szinten a helye.
üdv! proli007
Ha ezek után karaktereket írsz ki, akkor az RS vonalnak magas szinten a helye (H).
(#) Kónya001 hozzászólása Márc 22, 2010 /
 
Sziasztok !
Olyan kérdésem lenne hogy a napokban elkezdtem egy 2x16 karakteres lcd-t programozni amiben HD44780 chip van . Egy atmega16-tal van összekötve helyesen!!! az biztos ! Az a gondom inicializálom a kijelzőt ahogy illik és egy 'A' betűt szeretnék kiírni rá és léptetni tovább a kövi karakterre, de mindig az 'A' ascii-je előtti karaktert írja be és mindig 2töt ugrik a karaktertáblázatban pedig csak egyet léptetek program szerint és 2 szer ír ki minden betűt is . Esetleg lehetséges hogy tönkretettem a kijelzőt valami úton módon vagy esetleg a programomban az időzítések a rosszak ? Előre is köszi a segítséget mellékelem a .c forráskódot ha valaki komolyabban utána szeretne nézni a dolgoknak .

Üdv Robi.
(#) pipi válasza Kónya001 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
szerintem zárlat van valahol, pl adatvonalak...
(#) proli007 válasza Kónya001 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Hello!
Szerintem, meg el kellene olvasni a HD adatlapját, mert van egy érzésem hogy a teljes inicializálás eljárása rossz.
Nem tudom, olvastad-e a kérdésed feletti hozzászólást. Igaz a tied 8bites, de csak annyi a különbség, hogy nem kell átváltani 4 bitre, és nem kell a nibble-ket külön küldeni. De hogy 8 bites üzem van, az háromszor el kell neki mondani, mint a hülye gyereknek.
üdv! proli007
(#) jdani hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Hali. Szert tettem egy 1x40 kijelzőre. Az IC-ről találtam valami doksit, de csak olyat hogy 2x20, de 1x40-est nem. Annyit kihoztam belőle hogy van rajta E, R/S, R/W, mint egy hagyományos 2x16-os kijelzőn. 8 adatbemenet. Viszont nem tudom hogyan kell vezérelni, (beállítani indítás előtt) És van rajta 14 kimenet, azoknak a sorrendjét nem tudom. Ugyanaz lenne mint egy hagyományos 2x16-os kijelzőn?
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Hello!
Pedig az adatlapon ott van minden, sajnos el kell olvasgatni. De első ránézésre, ez is HD kompatibilis áramkör. A 2x20 karakteres, ugyan az, mintha 1x40 lenne, legfeljebb 20. karakter felett, mintha a második sorba írnál..
Az Ic bekötése ott van az adatlapon, orról "visszacsipoghatod", ki hova van kivezetve.
Az inicializálási eljárás is le van írva, az adatlap 12. oldalán..
üdv! proli007
(#) antal27 hozzászólása Jún 8, 2010 /
 
Sziasztok.

Lenne egy használaton kívüli dvd lejátszóm ,aminek van egy nagyon jó vdf kijelzője.Mindenféle karaktert kiír.Na-most én ezt valahogy szeretném a pc-be rakni,hogy az ott zajló eseményeket kiírja nekem"hőfok,venti sebesség stb..."de ez még odébb van.A kérdésem az lenne ki lehet-e úgy szedni,hogy fel tudjam használni a saját vezérlőjével.Egyenlőre azzal is megelégednék ha csak kiszedni tudnám,és egy betűt ki tudnék vele íratni.Tudom ez nem olyan egyszerű de pont azért kérem a ti segítségeteket.

Előre is köszönöm mindenkinek
(#) zenetom válasza antal27 hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
A vezérlő IC típusát írd le..
De ha ki akarsz vele valamit íratni, tuti kell hozzá PIC, vagy AVR, esetleg direktbe kötni PC-vel LPT proton, de oda is kell programozás.
szerk: ha csak a kijelzőt szeded ki, ahhoz kell még egy vezérlő IC, mivel valószínűleg multiplexelve vannak a szegmensek.
(#) antal27 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Szia.

Még egyenlőre egyben van.
Mindjárt megnézem a vezérlő típusát.
Mindenképpen a saját vezérlőjét szeretném hasznélni.

Kép001.jpg
    
(#) antal27 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Az a baj nem tudom hol van a vezérlő.??
(#) zenetom válasza antal27 hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Vagy a kijelző hátlapján van, vagy a panelon, a többi SMD IC között, amivel valószínűleg nem mész semmire, hacsak nincs SMD forrasztód
Képet rakj föl.
(#) antal27 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Fentebb van egy kép.
(#) zenetom válasza antal27 hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
A kijelzőről képet...
(#) antal27 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Itt van a kép.remélem jó így!
(#) zenetom válasza antal27 hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
A kijelzőn nincs (legalábbis én nem látok) vezérlő IC.
Valahol a panelon lesz, de az valami cél IC, egyesével talán ütögesd be a google-ba hátha kiad valamit, de szerintem felejtős lesz a dolog, hacsak nem mikrovezérlőzöl.
(#) antal27 válasza zenetom hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Oké.Azért köszönöm.A mikróvezérlőről van valami jó topik ahol szájbarágósan le van írva?
Következő: »»   11 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem