Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   82 / 3975
(#) robbbb hozzászólása Márc 18, 2007 /
 
Sziasztok!

Van egy 12V-os adapterem,amit a panelfúrómhoz adtak,de ha megmérem multiméterrel akkor 16,2V-ot mutat...most akkor hány voltos valójában???
(#) Isti válasza robbbb hozzászólására (») Márc 18, 2007 /
 
Ha leterheled fúróval, v bármilyen nagyobb teljesítménnyel akkor biztos hogy 12V lesz a feszültsége, még alá is mehet. De félvezetőket 16,2V fölé kell méretezni, ha kapcsolná rá.
Ha sima Graetz-egyenirányítás + pufferkondi van benne akkor ennyire töltődik fel maximum a pufferkondi. Ezt elosztva gyök 2-vel megkapod a trafó AC effektív feszültségét. Ennek a maximuma a 16,2V.

Remélem érthető voltam
(#) Kicsa hozzászólása Márc 18, 2007 /
 
Szevasztok!
Lenne egy tök alap kérdésem : hogy lehet tranzisztorral feszültséget kapcsolni?
Szal nekem jó a tranya de ugye az úgy van hogy a C és az E láb összezár,ha a bázist birizgáljuk megfelelően
Namost nekem olyan kéne hogyha a C-E összezár akkor 25 Vot 'menjen tova'.Tehát úgy lenne a jó hogy a tranya E lábát a 25 Vra kapcsolni...de azt úgy tudom,nem díjazná...valakinek van 5lete?
köszi
(#) Dudus válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 18, 2007 /
 
Gyönyörű kérdés egzaktan megfogalmazva

Az eszköz amire a feszültséget akarod kapcsolni, az egyik lábán kapja meg a +25V-ot, a másik lábát a tranzisztor kollektorára. Az emittert a testre. Ha a testhez képest a bázisra nyitófeszültséget kapcsolsz, akkor testre húzza az eszközöd kollektorra kötött lábát ( vagy majdnem ) Így az eszközön 25V lesz.

Ha induktív a foogyasztód érdemes védődiódát is berakni.

PLS BMP-t mellőzd!! kössz! szabi83

Kapcsoló.jpg
    
(#) Kicsa hozzászólása Márc 18, 2007 /
 
Igen de ez nem jó... A test közös...egy 7szegmenses csőről van szó...a test 1 szál,közös és a szegmensekre kell adni egyenként a 25 V-ot...remélem érthető így...
Először én is erre gondoltam de sajna nem kivitelezhető a test kapcsolgatásával...
(#) Dudus válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 18, 2007 /
 
Használj PNP-tranzisztort és cseréld meg a polaritást.
(#) Kicsa hozzászólása Márc 18, 2007 /
 
Huh hát ezt így nem vágom... Esetleg egy skicc jól jönne...
(#) Dudus válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
Pedig csak a tranzisztort kellene kicserélni és megfordítani a telepet

Így a terhelés a 0V - ot kapja fixen és a tranzisztor a másik lábát felhúzza +25V-ra ha a bázisa az emmiterhez képest nyitófeszültséget kap.
(#) pifpaf válasza fureszk hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
De akkor több helyen kellene ilyen labdáknak lenni, nem? Én már nagyon sok távvezetéket láttam, de csak néhány helyen láttam ilyen labdákat. Vagy lehet, hogy csak oda tesznek, ahol például mezőgazdasági repülőgépek vagy helikopterek permeteznek a vezeték alatt?
(#) Kicsa válasza Dudus hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
Tehát akkor az emiterre megy 25V-ra.A kollektor köszöni szépen,jól van a fogyasztó + felén.És akkor a bázisra megkora feszültséget adjak hogy összezárjon a kollektor-emitter?25 V-nál többet kellene?
bocsi de még mindig nem 100 %ig világos a dolog...
(#) fureszk válasza pifpaf hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
lehet. én Pesthidegkúton láttam. Megkérdeztem mi az, erre mondták hogy ezért van.
(#) Dudus válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 19, 2007 /
 
Szerintem itt ezen az oldalon is találsz leírást a tranzisztorok működéséről, abból többet tanulhatnál!!

A PNP szilicium tranzisztor akkor nyit ki, amikor az emitterén a bázishoz képest kb. 0,6V-tal nagyobb feszültség van.

Tehát emitter 25V bázis kb, 24,4V és kinyit....
(#) Kicsa hozzászólása Márc 19, 2007 /
 
Hát már olvasgattam..az elméleti különbség meg is van köztük de a gyakorlatban valahogy nem érzem...
a 24.4 mennyivel lehet kisebb? Mert igazából pic által kapcsolt 5 V van 'kéznél'...de majd gondolkodom a megvalósításon...köszi szépen az eddigi segítséget is...
(#) _JANI_ válasza Ricsa hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Neked egy hagyományos DC (egyenáramú szénkefés) motorra lenne szükséged. Annál a táp. pólusainak felcserélése tényleg +fordul a forgásirány... A "PC"-ben alkalmazott egyenáramú ventillátorok állórész tekercseit, egy kis CHIP vagy egyéb elekrtonika vezéri, és így egy egyszerű polaritáscserével a forgásirányt nem tudod +fordítani. (Legfeljedd csak a vezérlő elektronikát vágod haza, a védődióda nélkül. )
(#) _JANI_ válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
Ha neked VDF-ed van, ami naggyából IGY véz ki, akkor a "Fluoreszcens kijelző használata "-ban ezt már boncolgattuk... De ha mégsem, akkoris szivesen látnánk egy kis képet róla.
Addigis egy kis segítség a mellékletben. :awink:
(#) Kicsa hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Üdv!
Igen,nekem van...jelenleg még csak 1 db de a közeljövőben fogok vásárolni több db-ot is.Igen,VFD cső,iszont nem sík hanem olyan mint egy pici eletroncső.7szegmenses kijelző + a szokásos pont.A cső szegmensei 25 Vról mennek,a fűtés 1 V körüli értékről.És ezt az egészet hozzá akarom kapcsolni a BigClockomhoz.(pontosabban egy másikat készíteni).Tehát a pic kimeneti 5 V-ját kellene valahogy úgy illeszteni hogy a megvelelő szegmensesek kapcsolgatni tudja.Ehez kérnék egy kis segítséget...A másik topicot meg se néztem, de ha lesz rá egy kis időm,átolvasom...
köszi
(#) tams hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Üdv!
Valaki el tudná nekem mondani pontosan, hogy mit csinálnak, hogy működnek a különbőző feszültségjelzésű zenner diódák?
(#) attila26 hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Nézegettem a HQVIDEO árlistáját,de anyi féle ellenálás van,hogy én aztán nem tudom mijet kellene rendelnem..

pl hány watos legyen?
12 v os kapcsolasokban gondolkodom(autoba)
pl:RES 36R 1/4W -2,24 ft

Egy pár fontos adat kellene,és akkor rendelnék sokat,mert ugye erre felé arany árba mérik az ijet.

szerintetek miböl érdemes bevásárolnom?
(#) Dudus válasza tams hozzászólására (») Márc 20, 2007 /
 
A google segítene, de vázlatosan:

Záróirányban vannak bekötve egy előtétellenállással. A dióda letörési feszültségénél adott áramot elvisel és ez az áram feszültségesést hoz létre az előtétellenálláson. Pont annyi feszültséget fog ejteni az előtéten, hogy a zener kapcsai között közel állandó feszültség legyen, ami egyezik a feszültségjelzéssel.

Használható még szinteltolásra is.


03_dioda.ppt
    
(#) Kicsa hozzászólása Márc 20, 2007 /
 
Szevasztok!
Akkor tudna valaki segíteni ebben a cső dologban?Mert hiába olvasgatom a topicot meg a doksikat,az én problémámra megoldást egyenlőre nem találok...Tehát van egy cső aminek 20 Vra van szüksége.Tehát egy pic 5 Vos lábát kéne illeszteni úgy hogy ezt a 20 V-ot rá tudja kapcsolni a csőre.Sajnos a gnd-t nem lehet kapcsolgatni,tehát a pozitív feszültséget kell.A pnp tranyón gondolkoztam de ott megint számomra az a gáz hogy a bázisra - 25 V esetén - 24.4 Vot kéne adni.Tehát van valami 1xű megoldás?
köszi Péter
(#) maTaKee hozzászólása Márc 21, 2007 /
 
üdv!
ezt a kapcs. nem tudná vki megmondani h a LEDek hogy villanak fel??

LM3915.JPG
    
(#) Frankye válasza maTaKee hozzászólására (») Márc 22, 2007 /
 
Hogy érted, hogy
Idézet:
„a LEDek hogy villanak fel”
?
Ez egy 60dB-es kivezérlésjelző, pontszerű kijelzéssel, vagyis a kivezérlési szintnek megfelelő LED világít (tehát nem az az alatti összes, hanem csak az az egy.
(#) maTaKee válasza Frankye hozzászólására (») Márc 22, 2007 /
 
csak 1 LED világít?? akkor ez egy ...!
(#) Marco_HUN hozzászólása Márc 22, 2007 /
 
szijasztok!
olyan kérdésem lenne hogy van egy lm40x21a típusú kétsoros karakteres lcd kijelzöm ezt én hogyan tudom használni vagyis hogyan tudok én azon megjeleníteni dolgokat?
a hátulján ott van pl egy hitachi 44780 típusú ic (ami egy pontmátrixos lcd vezérlő ic) mego tt van 4darab M5259-es ic ami sejtésem szeirnt memóriák lehetnek.
Nah én ezt a kütyüt hogyan tudnám használni? meg hogy ezekenek hogy lehet kideríteni a lábkiosztását?
meg még 1 kérdés mivel ez egy lcd modul ezért ugye nem lehet közvetlenül vezérelni a kjelző akkor hogyan?
sajna ehhez nem értek
(#) maTaKee válasza Marco_HUN hozzászólására (») Márc 22, 2007 /
 
PIC

(#) Marco_HUN hozzászólása Márc 22, 2007 /
 
és azzal hogyan ?: mer ahhoz megm ég annyit se értek mint a sima elektornikához
(#) maTaKee válasza Marco_HUN hozzászólására (») Márc 22, 2007 /
 
nem akarom elvenni a kedved de a PIC az kissé bonyolult
(#) Marco_HUN válasza maTaKee hozzászólására (») Márc 23, 2007 /
 
sajnos rájöttem és azért kérdezem a nagy közönséget itt HE-n
(#) Frankye válasza Marco_HUN hozzászólására (») Márc 23, 2007 /
 
Ennek egy kissé ilyen "Gerekek! Mondjátok el hogyan építsek atombombát és villanymozdonyt!"-jellege van... A PIC programozását nem lehet egyetlen hozászólásban elmondani.
Javaslom, nézz szét elsősorban is a PIC-es oldalrészen, meg a PIC-es cikkek között! Ha felmerül konkrétan valamilyen kérdésed, akkor azt tedd fel, arra már lehet érdemben válaszolni.
(#) _JANI_ válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 23, 2007 /
 
Val.szeg, ilyen kilelződ van:
Kép: Hivatkozás

Ha ÍGY adsz rá feszt:
Kép: Hivatkozás

ÍGY FOG VILÁGÍTANI !!! :
Kép: Hivatkozás

Fútőfesz: 1.2V + 22ohm sorbakötve!
Rács és SZegmensfesz: + 15V (DC)

Bocs a gyenge képminőségért. De csak a BEBCAM. -volt kéznél... Szorry, az oldal szétrántásáért! De így talán jobban látszik, h. a VFD-t könyű vezérelni!
Következő: »»   82 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem