Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszám szabályozás (220V-os venti)
Lapozás: OK   4 / 9
(#) Kriss válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 3, 2010 /
 
Szia!

Azt szeretném még kérdezni a rajzzal kapcsolatban, amit adtál, hogy melyik poti állítja a fordulatszámot és hogy a másik mit állít? A nyákrajz miatt lenne fontos tudnom, h melyiket hová tegyem. Köszi!

01226b.jpg
    
(#) Kriss válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Sajnos nem működik, pedig egy csomót szenvedtem vele. Folyamatosan max fordulaton megy még akkor is ha az ic-ket kiveszem. A triak nem rossz mert ha az R8-at és C3-at kiveszem akkor nem kapcsol. Felteszem a nyák rajzot hátha abban van valami hiba. Én már többször átnéztem, de nem találtam semmit. Nagyon megköszönnék minden segítséget!
(#) Kriss válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Izzó maxon világít ic-k nélkül is!
(#) lalca válasza Kriss hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Rossz a nyákod.A triac középső lába megy a motorra.Nézz utána a lábkiosztásnak.
(#) Kriss válasza lalca hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Megcseréltem, annyi a változás hogy a lámpa kb 50%-on vibrál ic-vel is és anélkül is, szabályzás nem működik.
(#) Kriss válasza Kriss hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Egyáltalán működőképes ez a kapcsolás vagy valaki csak azé tette föl hogy másokat szivasson?
(#) Kriss válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
De valaki meg is építette rajtam kívül és ki is próbálta és működött is? Mert úgy hogy csak rámondja hogy működnie kellene az még nem jelent semmit.
(#) kadarist válasza Kriss hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Esetleg valamelyik alkatrész (IC) nem sínylette meg a rossz triak-bekötést?
(#) Kriss hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Esetleg az gond lehet hogy TIC225D helyett TIC225M használok?
(#) Kriss hozzászólása Jún 14, 2010 /
 
Valaki tudna segíteni hogy hol kezdjem a hibakeresést?
(#) otto54 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Szia!
Ha jól látom,akkor a két IC-s kapcsolást építetted meg.
LM353+LM393
Én is megépítettem 2010.január végén,de félre is tettem.
Csak később szereztem meg a rajzhoz tartozó cikket.
Amennyiben először olvasok,majd azután építek,akkor nem építem meg,mert csak bizonyos motorok esetén alkalmazható.
Egyébként működőképes a kapcsolás,csak főáramkörű (soros) vagyis univerzális motor fordulatszám-szabályozására alkalmas.
Üdv. Ottó
(#) Kriss válasza otto54 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Meg tudnád mutatni nekem is azt a cikket?
(#) otto54 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Feltettem a www.ottomat.hu/archivumba "fordszamszab" könyvtárba.
Linkként nem működik,mert beágyazott keretben van.
Ha nem találod,szólj!
Üdv. Ottó
(#) Kriss válasza otto54 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Megtaláltam! Köszi szépen hogy felraktad, rendes tőled!
(#) otto54 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Szia!
Felraktam annak a szabályzónak a rajzát és képét is,amelyet végül megépítettem (ugyanabba a könyvtárba tettem,mint az előzőt).
Ez a kapcsolás,minden szépséget nélkülöz,de működik.
Árnyékolt pólusú motort szabályoz.
A L1 tekercs nincs méretezve,ez volt kéznél!
Üdv. Ottó
(#) proli007 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Hello!
Átszámolgattam a rajzot, (és hogy berajzoltam a műveleti erősítőt komparátorokat már értem is..) itt minden rendben van, sőt szellemesnek tartom az áramkört.
Viszont a nyákon néhány hibát látok, de szerintem ki van vakarva, csak a kép nem elég jó felbontású, hogy ezt is láthatnánk..
De a rajzon szereplő C2-es kondi, nem 4,7µF hanem csak 4,7nF. Ha tényleg a mikrós kondi van benne, az meghiúsítja a működését.
üdv! proli007
(#) otto54 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Hello!
Megnéztem a saját rajzomat,én is 4n7 kondival építettem meg és úgy működött,bár mint korábban írtam az árnyékolt pólusú motorhoz nem volt jó ez a szabályzó.
Én az eredeti rajztól eltérően RC tagos védelmet is raktam a TRIAC-hoz.
Üdv. Ottó
(#) proli007 válasza otto54 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Hello!
RC tagot, én is tettem volna bele. De hát a triac vezérlése sem túl elegáns. De falura megteszi...
üdv! proli007
(#) mex válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Az asztali fúrógépem motorszabályzását is ez a kapcsolás intézi. Alacsony tartományban, "nagy átmérőjű" 4-5 fúróval túlszabályoz, leng, de egyébként egészen használható. A motor 100W kefés varrógépmotor.
(#) proli007 válasza mex hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Hello!
Ez alapvetően, csak egy arányos szabályzó, ha kicsi az erősítése, akkor nagy a szabályozási eltérés, ha nagy, akkor meg leng.. Sajnos a szabályozási jellegét (kényszerűségből) rontja az árammérés integrátor kondija és a motor tehetetlensége. Lehet, hogy visszacsatolásban (R12) próbálkozni kellene egy kondival, vagy egy soros RC taggal. De ehhez már nem igazán értek, a szabályozás számomra egy külön szakma..
üdv! proli007
(#) mex válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Nem támasztottam eleve nagy elvárásokat a kapcsolással szembe, mindenesetre a nyomatéktartása sokkal jobb, mint a gyári szénlemezkés kivitelé. :yes:
Régebben egy tachogenerátoros mosógépmotor szabályzását kellett megoldanom, de az egy más világ, nagyon finoman lehetett, akár az üzemi fordulat 15-20%-ig lemenni.
(#) Kriss válasza proli007 hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Köszönöm hogy időt szakítottál rám. Kicserélem a kondit aztán tesztelem. A nyák az valóban nagyon rossz minőségű lett (ilyet nyomtattak 100 Ft-ért pauszra), de a szakadásokat, zárlatokat javítottam beültetés előtt. Ami még számomra kérdéses az R8 100 Ohmos ellenállás, mert, amikor izzóval teszteltem, C3-at kivettem így a Triakon csak r8 maradt mégis az izzó 50% vibrált kb 25Hz-en.
(#) Kriss válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Kicseréltem, de sajnos nem jött be. Ugyanúgy maradt a fényerő 50% 25Hz, egyik potira sem reagál. Ha R8-at kiiktatom nincs változás, ha C3-at kiiktatom nincs változás, ha mindkettőt kiszedem, akkor nem világít tehát a TRIAK rendben lehet. Alkatrészekben csak annyit tértem el hogy P1 500k Tc pedig TIC225M. Ic-k tápfesze 11,6 V körüli.
(#) Kriss válasza Kriss hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Sok gond lehet itt mert a két 20K ellenállás tűz forró lesz pár perc alatt.
(#) otto54 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Szia!
Ha kiszámolod,akkor egyenként több mint 600mW-ot "disszipálnak" el az ellenállások. Ez azért hőfejlődéssel jár.
A saját biztonságod érdekében remélem,hogy a kísérletezéshez 230V/230V-os leválasztó trafót használsz!
(#) Kriss válasza otto54 hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Az nem lehet hogy valami zárlat van? Mert 12V helyett csak 11,5 V Az IC tápja, ha viszont benne van az IC akkor egyből lemegy 2 V-ra. Közben a triak is tönkrement, pedig a Gate és a mellette lévő lábán 0V-ot mértem. Viszont ami meglepett az az hogy a két szélső lába között meg 25 V volt, pedig a szélső láb nincs összeköttetésben csak a konnekor vezetékével. Mikor levettem róla a vezetéket ott is 0 V-ot lehetett mérni. Szóval nem tudom a triaknak mibaja lett.
(#) otto54 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Hello!
Ilyen esetben az a célra vezető,ha az áramkört a NYÁK-ról el kezded visszarajzolni,mint egy teljesen ismeretlent. A visszarajzolás közben általában rá jön az ember,hogy mi az amit "elrontott",miért nem jó az áramkör.
Üdv. Ottó
(#) proli007 válasza Kriss hozzászólására (») Jún 15, 2010 / 4
 
Hello!
Úgy látom, ez a sehova nem vezető út.
- A Triac MT1 és MT2 lábának felcserélése, nagy hiba volt. Mert a100ohm-os keresztül, a triac kinyitott, de mivel a C3 kivételekor is félfénnyel égett a lámpa, ekkor már a triac egyik fele, biztos, hogy tönkrement. De valószínűsíthető, hogy az LM339 is eltávozott, de az is lehet, hogy csak fordítva raktad be a nyákba.. (A képen ugyan is nem látszik csak a foglalat.)
- De a nyákon is mint említettem, több hibát is látok. Szerintem újra kellene tervezni.
Például, a trimmer poti közepére, csak egy 4,7Mohm-os ellenállás megy. Viszont a panelen, össze van kötve a nagy nagypoti közepével.
A 358 5. lábára, csak az R13 megy, viszont a tápfeszültség jobbról-balról kerülgeti. Egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy nem ér hozzá a láb a táphoz.
Az LM358 8-as lábánál, is olyan forrasztási pöttyöt látok, hogy nem tudom eldönteni, nincs-e átvezetés a mellette húzódó sáv és a láb között.
Az LM358 1. lába és 3-as lába között van, az R12-es ellenállás. De az ellenállás 1-es láb felé menő vége, mintha össze lenne kötve még a mellette lévő ellenálláshoz menő sávval. Ez az R11/D3 közös pontja. Ráadásul ezek 4,7Mohm-os ellenállások, ami mellett könnyű átvezetést készíteni, még egy kis elégett gyantával is.
Nem is sorolnám tovább..

A rajzon szereplő R1 és R2 is eléggé alá van méretezve. A két ellenálláson majdnem az egész 230V rajta van. Jobb lenne két 1W-os ellenállás, de igazából, két 2W-os lenne a megfelelő és biztonságos.
Az R1-R2 ellenállást, nem kellene a panelra leszorítani, hanem had szellőzzön felette. A két ellenállást sem politikus egymás mellé ültetni, pedig hely van ott bőven (főleg ha elforgatod 90 fokkal). A panelen össze vissza tekeregnek a vezető sávok, sok esetben indokolatlanul.

A panel élesztésekor, azt ajánlom, hogy ne kösd a készüléket 230V-ra, hanem bőven megfelel, egy 24V-os trafó. Terhelésnek, pedig egy 24V-os lámpa.
Mind össze, az R1-R2 ellenállással ideiglenesen párhuzamosan kell kötni, egy 1kohm-os ellenállást.
Így egy 230V/24V-os trafóról nyugodt körülmények között lehet méregetni a feszültségeket. Nem kell aggódni a hálózati feszültség miatt, és a kapcsolás ugyan úgy fog működni, mint 230V esetében.
A tápfeszültségnél, nem csoda, hogy nincs meg a 12V. Hiszen a zéner erre a feszültségre korlátozza a tápfeszültséget, amiből, a D1 dióda nyitófeszültsége még levonódik. (A zéner sem biztos, hogy pont 12V feszültségű, főleg ekkora kis áram mellett) De hogy a táp összeomlik 2V-ra az bizony már probléma.

Ha majd 24V-ról járatod, akkor lehet méregetni a feszültségeket. (De ha hiba van, egy szkóp sem ártana.. Viszont ha minden rendben lenne, akkor ez működne egyből.)
üdv! proli007
(#) vilmosd hozzászólása Jún 15, 2010 /
 
Hali
Megcsinaltam a szimulaciot az emlitett kapcsolasnak (csak a gyujto reszt). Ezekkel az ertekekkel mukodhet. Viszont a Triac gyujtasanal el kellene nyomni a pozitiv impulzust, mivel a nullpont detektalas nem all a helyzet magaslatan. Van nemi asszimetria, es a pozitiv felhullam vegen be tud gyujtani a triac. Esetleg egy dioda a gate es a MT1 koze, az anod a Gate-ra, mivel a G gyujto fesz nagyobb mint 0.8 V egy sima 4148 megteszi.
Udv Vili
(#) proli007 válasza vilmosd hozzászólására (») Jún 15, 2010 /
 
Hello!
Bennem is felmerült ez a gond. Csak a szimulációban nem vetted figyelembe a Gate-MT1 közötti 100ohm-os ellenállást. Ezt kellene felrántania az R9 10kohm-nak, mikor töltődik a C3 kondi..
A generátor jelnél figyelembe vetted a dióda trapéz jelét? Ami pozitív oldalon 12V, negatív oldalon, pedig -1V. A nullponti átmenet, kb. 1ms.
üdv! proli007
Következő: »»   4 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem