Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AM adó kapcsolások, kérdések
Lapozás: OK   3 / 3
(#) geri12 hozzászólása Dec 13, 2009 /
 
Ez gyakorlatilag úgy van, ahogy pucuka is mondja. De viszont az is érdekes hogy a weblapon a srác azt írta hogy tesztelte avval az audió átalakítással, amit te is csináltál.

Más:

A két varicap dióda jól van benne? Tudod ez nem dual, hanem két darab külön AM varcap dióda, aminek a két katodját össze kell forrasztani.

Melléklet:

Ezen a képen két rajzra van osztva az AM adó. Az alsó a modulátor. Ezt a részt kéne hozzákapcsolni a meglévő kapcsoláshoz.

jimy100.jpg
    
(#) pucuka válasza magitor hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Üdv!
Ha belenézel a fényképen levő rádiódba, abban is nagy valószínűséggel az van, zsebrádiókban szokásos ellenütemű trafós hangvégfok. de nem tudom, hogy manapság hol lehet beszerezni, de ez a legegyszerűbb megoldás.
De jó az is amit geri12 csatolt rajzán allul látni, erről kell hajtani a végtranzisztor tápját.
A fojtó értéke nem kritikus, elég nagy impedanciát képviseljen az adási frekvencián.
(#) magitor válasza pucuka hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Megmutatnád hogy a sematikus rajzon hova kössem be? gondolom a fojtó elé a 7808 közé, vagy azt el is kell hagynom? nem teljesen tiszta a dolog! 2n2222 van itthon de a 2n3055 öst lehet helyettesíteni más pnp vel? pl BD240? igen a varikapok jól vannak benne, a közösített láb a katód, és azok vannak a középső pontba illesztve!
(#) pucuka válasza magitor hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Igen, a fojtó elé. és a fojtó marad. A 2N3055 öt helyettesítheted más nagyteljesítményű NPN ! tranzisztorral. Megpróbálhatod a 2N2222 -t is de melegedni fog.
2N3055 emitterét kell a végtranzisztor 5 V tápjára kötni, 5 V DC to RF final összekötendő a From modulator 5 VDC with.
Ennyi, alkalmazhatod a Te kapcolásodra.
(#) magitor válasza pucuka hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Akkor az így kellene csatolni? 7808 ot el lehet hagyni, vagy adhatom ezzel a modulációnak tápot? mert 12V a tápfeszem, így is nagyon melegszik a 7805 benne, amit majd hűtőbordára teszek mindenképp.

ide.jpg
    
(#) pucuka válasza magitor hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Oda. Bár szerintem jobban járnál, ha beiktatnál még egy elválasztó- végfokot, és azt modulálnád. Így nem bántanád az oszcillátort, meg a PLL is stabil lehetne.
De próba cseresznye.
(#) magitor válasza geri12 hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Huh ebben a kapcsolásban a 10µF elkónak merre vana pozitív lába? a potméter felé?
(#) magitor válasza magitor hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Megoldottam, jelentem kész a kapcsolás, sikerült felélesztenem, viszont kicsi sávot tudok beszorni kb 1000-1400 kHz közé, most 13xx kHz en szól,1233kHz re állítva, egy cb antennát raktam rá mert a drótantennával siralmas hatótávja volt, pár centi, így már 5-10 métert max ha beszór, viszont az eléggé gáz, rossz minőségben, de működik. Geri ha visszaküldöm rákukkantasz? nincs sajnos szkópom. Ami még hiba a lock randomra kapcsol be!
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Sziasztok!

Az oldalon elég sok szó esik az FM rádió adókról, sok helyen lehet ilyet készen is kapni, de AM adóról nem nagyon hallani? Nem lehet hogy egyszerűbben lehetne egy ilyet készíteni mint FM-t? Van valahol kapcsolási rajz?
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
bocsi, találtam témát, az oldal keresője nem dobta ki elsőre (az intelligens keresésről át kell állítani téma címekre akkor jobban működik)
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Én azt hittem hogy az AM adóknak nagyobb a hatótávja, és egyszerűbbek mint az FM-ek
(#) pucuka válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Az AM, és az FM modulációs módok, nem befolyásolják a terjedést. A terjedés ("hatótáv") a frekvenciától (frekvencia sávtól) függ leginkább. Minél alacsonyabb a frekvencia, (minél hosszabb hullám) annál inkább jellemzö a földfelszíni terjedés, minél nagyobb a frekvencia, annál inkább csökken a föld felszíni terjedés, és jellemzővé válik az egyenes vonalban való terjedés. Ezért a frekvenciát a lehetőségek közül mindíg az összeköttetés, az ellátandó terület szempontjainak megfelelően választják.
A modulációs mód elvileg frekvenciától nem függ, de a használható átviteli sáv miatt az FM moduláció a kellő sávszélesség miatt, a kb. 20 - 30 MHz feletti tartományban használatos, legalábbis hang átvitelre.
Az AM adók, de a vevők is "egyszerűbbek" mint az FM -re készültek, ezért az AM modulációs mód műsorszórásra elterjedtebb, mint az FM, már a mi volt előbb és a kompatibilitás miatt is. A HH, KH, és RH műsorszóró sávokban.
De pl AM -et használnak a repülős kommunikációra a 110 -136 MHz, és 250 MHz sávban is.
(#) gkari válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Alapvetően igazad van, de azért vannak érdekes dolgok is. A CB őrület idején a 11m.-es hullámhosszon(ami ugye még RH, de annak majdnem a legrövidebbje) DX-eltünk még Indonéziával is - persze csak SSB-n. AM, FM-en ez gyakorlatilag lehetetlen volt.
Üdv!
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Persze, 3, 4 -szer akkora teljesítménnyel. Ugyanakkora AM el, és FM -el is ment volna. De a 27 MHz en sem a földfelszíni terjedés, hanem többékevésbé egyenesvonalú terjedés, ami az F rétegekről visszaverődött. Így ment többszáz km -re, de közte semmi. Erre írtam hogy frekvencia függő. Ez már 120 MHz en nem működik, pedig ott is AM van.
(#) zuzmow hozzászólása Jan 22, 2011 /
 
Adjon Isten Urak!
Tud valaki AM 540 kHz-re valami olyasmi zavaróról kapcsolást adni ami 3-4m-en belül elnyomja a Kossuth rádiót? előre is köszönöm
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 4, 2016 /
 
Üdv. Esetleg valaki ismeri ezt az áramkört? TL072-vel megvalósított AM adó áramkör,elvileg stabil önrezgő résszel. Rajzoltam hozzá egy nyáktervet,holnap nyomtatásra kerül és összerakom.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 5, 2016 /
 
Azért a TL -nek kicsit sok lesz az a 500 - 1200 kHz. Ez egy nagyjából hangfrekis IC Az egységnyi erősítése is csak 3 MHz. Szimulátorban lehet, hogy működik, a valóságban nemigen.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2016 /
 
Persze nem 100m-re és egyéb távokra megy el,hanem ha a kimenő "antenna" vezetéket a rádió antennája mellé helyezzük akkor szépen szól.
(#) phoma hozzászólása Júl 4, 2016 /
 
Tisztelt Fórumtagok! Ahogy láttam, a leginkább ebbe a topicba illik a kérdésem. Középhullámú adót szeretnék építeni, amely szokásos műsorvevő készülékkel fogható. Tisztában vagyok vele, hogy ez engedélyköteles lehet, ezért bármilyen más ötletet is szívesen fogadok, ami a célhoz hozzásegíthet.

Szempontok:

- egy erdőben lévő tanyán lakom, ahol az URH vétel teljesen leárnyékolt, a házban egyetlen URH adó sem jön, ezért gondoltam az alacsonyabb frekvenciájú középhullámra, mely viszont épp olyan remekül fogható, mintha nem is erdőben laknék
- egy tőlem légvonalban 300 méterre lévő szomszéd tanyán nem laknak állandóan, ezért gyakran betörnek hozzájuk és elviszik mindenüket, amit aztán pótolni kell. A tulajdonos nagyon elkeseredett. El kéne kapni a betörőket. Én gyakran itthon tartózkodom, ezért vállalnám, hogy figyelem a tanyájukon előforduló hangokat, amikor a tulajdonos nincs itt, és ha egyértelműen idegenek hangját hallom, akkor értesítem a rendőrséget. A tanyára nincs rálátásom a sűrű növényzet miatt, ezért gondoltam rádiós átvitelre. A sűrű (fás és bokros) erdei növényzeten kívül más (pl. domb, tereptárgy, építmény) nincs közöttünk, a felszín sík. Mindkét tanyán van áram, így a hálózati tápellátás biztosított.
- a környéken a legközelebbi település, egy falu légvonalban 4 kilométerre van, csakúgy, mint a legközelebbi közút, tehát a rádióadás itt kevéssé zavarna másokat, mint egy lakott településen
- kiemelt szempont, hogy nincs pénzük, és én sem tudok sokat beruházni erre, ezért riasztó, kamera, őrző-védő cég, távfelügyelet, stb. kialakítása meghaladja az anyagi kereteinket
- próbáltunk walkie-talkie-t is, de a monitor üzemmódja jelentős háttérzajjal jár, azonkívül nem lehet folyamatosra állítani. Cél lenne a megfigyelési helyen a minél csendesebb üzemmód, a helyszínen pedig a teljes némaság.
- némi beruházással egy internetes mikrofonos kapcsolat megoldható lenne (mobilnettel), oda azonban olyan készüléket kéne felszerelni, amely eléggé keveset fogyaszt, zajtalan és minél kisebb méretű, illetve nem értékes annyira, hogy ha esetleg azt is ellopnák, akkor jelentős kár érne minket, ezért semmilyen internetes megoldás nem jöhet szóba (azonkívül tűzvédelmi szempontból sem lenne helyénvaló egy állandóan bekapcsolt számítógép egy felügyelet nélküli házban).

A fentiek miatt összességében egy egyszerű középhullámú adóra gondoltam. Megépítettem az alábbi, két tranzisztoros középhullámú adó kapcsolást, de ennek hatótávolsága csak néhány méterig terjed, így a fenti célra használhatatlan: http://www.circuitstoday.com/am-transmitter-circuit

A kérdésem, hogy tudtok-e javasolni a fenti körülményekre tekintettel bármilyen olcsó és jól működő megoldást? Válaszaitokat előre is köszönöm!

Péter
(#) pucuka válasza phoma hozzászólására (») Júl 5, 2016 /
 
Középhullámú adót nem építhetsz, bár a linkeden szereplő játék kategória.
Viszont lehet beszerezni GSM hálózaton működő riasztó központ kiegészítőt, ami értesítést (SMS) küld esemény esetén egy vagy több telefonszámra, praktikusan ugyanazon GSM hálózat telefonjára.
(#) Gafly válasza phoma hozzászólására (») Júl 5, 2016 /
 
Wifi átlövi ezt a távolságot...
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem