Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   8 / 61
(#) patexati válasza gtk hozzászólására (») Ápr 21, 2010 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a választ!
(#) dinokal válasza patexati hozzászólására (») Ápr 22, 2010 /
 
Szia!
A MAX038-as a legjobb, 10-20?MHz-ig megy, de nagyon drága.
Az ICL8038-as 200KHz-ig, ehhez képest szintén drága.
Az XR 2206-os 1MHz-ig, 1000Ft alatti árral barátságosabb, nekem is ilyen van, meg vagyok vele elégedve.
PL: Bővebben: Link
(#) balance válasza bbatka hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Szia!
Éppen most építem én is a 94-es Rt-ben közölt vobler-generátort. Mivel Te már megépítetted, szeretnék néhány dolgot kérdezni vele kapcsolatban. Eddig a vobuláló áramkör és a generátor készült el. A leírás szerint be is lehet állítani, viszont a fűrészjel frekvenciája nem a leírás szerinti 0,8-60 Hz, hanem 25 Hz-től megy kb 1 kHz-ig. Nálad hogyan működik? Csatoltam a rajzot is, hogy ne kelljen keresgélned.
(#) bbatka válasza balance hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
A vobulátor részét akkor használtam utoljára, amikor megépítettem. Nem tudom mekkora a frekvenciája, de ami biztos hogy emlékeim szerint az 555-ös IC-től nagyon függ. Nagy különbségek vannak a különböző gyártmányok között.
(#) Medve válasza balance hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Hello, nem ezt épitettem ugyan meg, de csökkentsd a C1-et.
(#) balance válasza bbatka hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Kipróbáltam egy motorola és egy philips gyártmányú 555-el is, de hajszálra ugyanúgy működik. Egyébként van valami speciális dolog, amire figyelni kell az építésénél, ami okozhat meglepetést?
(#) balance válasza Medve hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Szia! Ha csökkentem C1-et, akkor pont növekszik a multivibrátor frekvenciája, mert a freki számoló képletben a kondenzátor a nevezőben van. Próbáltam növelni C1-et egészen 1u-ig. Ekkor ugyan lement a frekvencia, de cserébe érdemben nem lehetett használni P1-et.
(#) kissi válasza balance hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Szia!

Az 555-ösök jól szoktak működni és sokat használtam, több éven keresztül, mindegyik megfelelően és egyformán működött ( úgy, ahogy tapasztaltad!)! Ha valami nem jó, akkor elköthettél valamit, vagy eredetileg sem volt jó a kapcsolás! Van benne egy poti, szerintem azzal elég nagy tartományban lehet állítani a frekvenciát, mert az határozza meg a kondenzátor töltőáramát a 2/3 Ut-ig és ezáltal a frekvenciát! Ha nincs elkötésed, akkor kb. 30-szor akkora kondenzátor ( C1 kb. 2 µF-nál lenne jó a frekvencia !) .


Steve
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Továbbra is annyit tudok csak mondani hogy nálam nagy különbségek voltal a 555-ösök között. Bevallom nem is kedvelem nagyon őket emiatt.

A többiek által javasolt C1 kondit próbáld változtatni. Lehetőleg ne elektrolit kondi vagy tantál kondi legyen.
Ezzel a kapcsolással még lesznek egyéb problémák is, de nem akarom az ördögöt a falra festeni. (gyors négyszög trigger kapcsolás, végfok kapcsolás)
(#) Medve válasza balance hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Ó bocs, tévedtem, de tudod te a megoldást!
(#) balance válasza bbatka hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Sziasztok! Köszi a tanácsokat, ötleteket, továbbépítem a cuccost. Ha érdemben előrehaladtam vele, közzéteszem a tapasztalataimat.
(#) slogan hozzászólása Máj 25, 2010 /
 
Sziasztok Urak !

Tudom ,hogy nem apró hírdetés topic - oda is betettem - ,de lehet hogy nem jártok arra.

Lenne eladó 2db MAX038 ic ,ha érdekel valakit.
Vadi új ,nem volt használva ,2005-6 óta porosodik nálam,megválnék tőle.

Mégegyszer elnézést a hírdetés szerűért !


Üdv : István
(#) Bukall hozzászólása Jún 19, 2010 /
 
Sziasztok!
Érdekelne egy hobbi függvénygenerátor kapcsolás, a lényeg, hogy ne MAX038-as IC legyen a lelke, mert az már ugye nehezen kapható csak. Jó lenne minél szélesebb frekvenciatartomány, de csak hobbi célokra lesz, pár áramkör tesztelésére és mérések végzésére. Nincsenek túl nagy igényeim a kapcsolással szemben.
Az az igazság, hogy sokat kerestem neten, de szinte mind MAX038-as volt.
Köszi előre is!
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia!
Keress rá az XR2206-ra! Aránylag olcsó, lehet kapni, nagyon sok kapcsolás van rá. Én is tettem fel ide belőle, nézd meg: Bővebben: Link.
(#) Bukall válasza dinokal hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Hello!
Köszi, jónak tűnik. Rendelni is lehet, nem is olyan drága. Érdekes, hogy nem találtam egy ilyen kapcsolást se. Mindig csak a MAX038.
Lehet nem kerestem eléggé
(#) slogan válasza Bukall hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Meg még az is érdekes ,hogy ,ha kérdezel valamit privátban és válaszolnak akkor Te is válaszolsz rá !
(#) Bukall hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Válaszoltam.
Egy olyan kérdésem lenne a XR2206-os IC-s kapcsoláshoz, hogy a C9-es kondenzátor 330nF?
(#) kadarist válasza Bukall hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia!
330 pF az értéke.
(#) Bukall válasza kadarist hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Köszi! Ez most lemaradt, vagy a pF értéket szokás lehagyni? Olyasmi, mint a 300 ohm helyett a 300? Még nem találkoztam ilyennel.
(#) Bukall hozzászólása Jún 21, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem is lenne, hogy a "Sweep be" mire szolgál?
(#) kadarist válasza Bukall hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Például AFSK-modemet lehet ezzel az FSK-funkcióval készíteni. Vagy vobblert építhetsz, az IC-t sweep generátorként használva.
(#) Bukall válasza kadarist hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Szóval ha jól értem, akkor én a függvénygenerátorhoz ezt nem fogom használni. Gondolom ezért nem is említi a leírás. Köszi!
(#) Bukall hozzászólása Júl 28, 2010 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a függvénygenerátort az XR2206-os IC-vel, úgy tűnik, működik rendesen. Sikerült mindent beállítanom, ahogy a "nagykönyvben" meg van írva.
Viszont valami nekem nagyon furcsa. Mégpedig a szinusz és a fűrészjel hasonlósága. Amikor jel alakot váltok, van változás, de nem túl nagy. A szinusz jel nagyon hasonlít a fűrészjelre. A fűrészjellel nincs gond, az szép, de a szinuszból hiányoznak a "görbületek". Kerekebb, mint a fűrészjel, de nem az a szép szinusz. Most az a kérdés, hogy nálam a hiba, vagy pedig ez így van jól?
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Attól függ mekkora frekvencián hasonlítod a két jelet össze. Egyébként alapkapcsolásban nem fűrész, hanem szimmetrikus háromszögjelet kellene generálnia az ic-nek (és ebből alakítja ki a színuszt is). Mindenesetre 1-20kHz közt nem volna szabad torzult színuszt látnod.
Az enyém többszáz kHz esetén sem torzít sokat, pedig az is XR ic.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Helo!
Ezt építettem meg, szerintem nem lesz gond vele, csak már hibát keresek mindenben...
Viszont azt írják, hogy a P4 és P5 a szinuszjel torzításának állítására szolgál. A P4-el szépen lehet állítani, viszont a P5-re nincs semmi reakció.
Köszi a választ!
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Egy szkópképet feltehetnél, a jelalakokról.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Szia!
Tettem fel két képet, az említett jel alakokról. A négyszöggel nincs gond.
A frekvencia 33kHz (nem pontosan).
(#) mex válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
A színusz "beveri a fejét" a pozitív félhullámban, a negatív részén meg háromszög. Nagyon nem jó. Kisebb kivezérlésnél is ilyen? Nézd meg az XR 2-es lábán milyen az alakja. Póbáld meg cserefettel is (beforrasztásnál vigyázz). Valószínűleg a fet lesz a bűnös. A legegyszerűbb, ha kiveszed, és a P5 fetre menő kivezetését a 14-es lábra kötöd közvetlenül. Például a Rózsa Sándor féle műszerépítési könyvben is így van.
(#) Bukall válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Megmértem a 2-es kivezetésen, ott is ugyan ilyen a jel.
Lehetséges, hogy a fet miatt nem reagál a P5 állítására sem?
Délután megpróbálom majd kicserélni a fet-et, és ha úgy se jó, akkor kiveszem és úgy kötöm be, ahogy írtad. Majd jelentkezek, hogy hol tartok.
Addig is köszi!
(#) dinokal válasza Bukall hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Szia! Nézd meg a Bővebben: Link lapon a #506570-es hozzászólást. a Függvénygenerátor fontos1.pdf leírja a helyes beállítást. Nekem elsőre jól működött, csak be kellett állítani. P4-el a jel szimetriáját állítod, P5-el a torzítási tényezőt.
Következő: »»   8 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem