Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   911 / 3975
(#) vaszil29 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Köszönöm szépen!!
(#) Maverick91 hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Sziasztok,

találtam ezt a kapcsolást. Le tudná valaki írni, hogy milyen alkatrész az a 3 lábú és 10,7 Mhz-es, valamint hogy mi az az Fm(VCO-tól), és hogy ezeket az IC-ket hol lehet beszerezni.

Köszi:

Maverick
(#) kadarist válasza Maverick91 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Szia!
Ez egy kétszer transzponált FM rádióvevő kapcsolási rajza. A Fin (VCO-tól) a helyi oszcillátor kimenete, a keverő IC SA612 innen kapja a keveréshez szükséges oszcillátorjelet. A három lábú alkatrész egy 10,7 MHz-es kerámiaszűrő. Ez annyit jelent, hogy a 10,7 MHz-es frekvenciát átengedi magán, mást nem. A VCO egyébként feszültségváltozással hangolt oszcillátort jelent.
Ebben a doksiban olvashatsz a szuperheterodin vevők működéséről.
(#) Maverick91 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Köszi a gyors választ. Ezt a kapcsolást a reprádió topicban találtam. Még egy kérdés: Az oszcillátor kimenetével mit kell csinálni? Van és kész, vagy valahova be is kell kötni?
(#) kadarist válasza Maverick91 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Természetesen VCO oszcillátor kimenetére kell kötni azt a vonalat. Ha rádióvevőt szeretnél építeni, akkor inkább kezdd egy egyszerűbb áramkörrel. TDA7000-el egyszerűen készíthetsz FM-vevőt. A beszerzése sem okoz gondot.
(#) dave500 hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Sziasztok! Arra gondoltam, gyakorlásképp megépítem a Kezdő kapcsolások IV. fejezetéből a 2 ledes villogó(tudom, semmi értelme, de gyakorlásnak jó) és arra gondoltam, hogy veszek több fajta ledet, hogy tudjam cserélgetni. Azt szeretném kérdezni, hogy egy 10nF-os kondival szerintetek kb milyen gyorsan fog villogni?
(#) kadarist válasza dave500 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Olyan gyorsan, hogy folyamatos fényt fogsz látni.
(#) dave500 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Azt azért nem szeretném Akkor veszek ilyet is, 47nF és 100nF, otthon van 220,470,2200 és sok sok más kondi is...
(#) kadarist válasza dave500 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
A kapcsolásban 100 µF-os kondenzátor szerepel. Először ilyen értékűekkel építsd meg. Vigyázz a polaritáshelyes beépítésre!
Villogó
(#) dave500 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Bocsánat! Félre írtam, Nem nF hanem uF! Oks! Szerinted 10mm nagy fényerejű ledekkel jól lesz? Meg én annyi extrát csinálok rá, hogy teszek rá 2 tűs csatit.
(#) kadarist válasza dave500 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Jó lesz azokkal a ledekkel is.
(#) MaTe193 válasza moltam hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Tudnád részletezni?Még kicsit kezdő vagyok...A barátom,Google nem adott konkrét dolgot :no:

Máté.
(#) David.zsombor hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Sziasztok megépítettem ezt a kapcsolást de semejik formban ne működik mi lehet az oka? Bővebben: Link
(#) MaTe193 válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Ez így egy kicsit túl tág fogalom.Szerintem első körben ellenőrizd a LED-et,tranzisztort,ellenállást,jók-e,jól kötötted-e be.
(#) Pulyka válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 

Ez pont az én művem
Régebben küldtem be,annak idején ilyen primitív dolgokkal "hülyültem".
Ha rám hallgatsz építs egy komolyabb kapcsolást.
Egyébként melyik része nem működik?
Mert működik,de nem sorolnám be a legkomolyabb,megbízható kapcsolások közé
(#) Riccsusz hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Sziasztok,
Szeretném megtudni, hogy mikor érdemes RC CR, vagy RL LR, szűrő kört használni. Tehát melyik a jobb megoldás a tekercses vagy a kondenzátoros. Illetve szeretnék építeni egy olyan szűrőt ami 300Hz és 2400Hz között enged át. Úgy gondoltam el, hogy először egy felül áteresztőből állna aminek a határ frekvenciája 300Hz, utána pedig egy alul áteresztőből, határ frekvenciája 2400Hz. Hogyan érdemes méreteznem hozzá a kondenzátort és az ellenállást? (Mikrofon és a számítógép közé kellene. Valahogy a jelszintet meg kell tartani.) Magát a képletet ismerem, de a kérdés az hogy hogyan érdemes alakítani az értékeket.
(#) B.I hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Sziasztok.
Ha már a két LED-es villogóról szó esett akkor lenne két kérdésem.
1. Eddig azt értem hogy ha az egyik kondenzátor feltöltődik akkor a másik tranziszor bekapcsol. De ha a kondenzátor feltöltődött akkor annak ki is kell sülni. De ezt nem értem, hogy hogy sül ki.
2. Max. milyen nagy frekvencijáig lehet ezt a kapcsolást feltornázni?
(Bocs de egy kicsit, nagyon kezdő kérdés)
(#) mex válasza B.I hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Konkrétan melyik kapcsolásról van szó?
(#) B.I válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Én erre a kapcsolásra gondoltam.

kapcs.gif
    
(#) mex válasza B.I hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Mindig a nyitott állapotú tranzisztoron sül ki a kondenzátor pozitív pólusa a test felé, a negatív pólus pedig a másik tranzisztor bázis-emitter átmenetén keresztül kapcsolódik a testre. Töltődni a leden + a vele soros ellenálláson keresztül fog az a kondi amelyik pozitív pólusa az éppen zárt tranyó kollektorához csatlakozik.
(#) B.I válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Köszönöm a magyarázatot.
De az még mindig érdekelne hogy max. milyen frekvenciát tud.
(#) mex válasza B.I hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Nézd csak:

A frekvenciát a kondenzátor kapacitásával lehet befolyásolni, esetleg a leddel soros ellenállással, de ezt nem lehet bármilyen nagyságúra választani, a led épsége érdekében.
Amúgy: RxC. Az ellenállást ohmban a kondit farádban megadva megkapod az időt másodpercben.
Ez még jobb!
(#) B.I hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
Éerdekes animáció. De még mindig nem tudom hogy mennyi a maximum, vagy akármeddig el lehet menni?
(#) mex válasza B.I hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
A felső határt már az aktiv elemek is befolyásolják, gondolok itt a tranzisztorok határfrekvenciájára. Ha ledes kapcsolásba gondolkodsz, akkor a ledektől függően párszáz kHz lehet a felső határ.
(#) B.I válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Akkor csak a tranzisztorok határfrekvenciája szabja meg a határt. Nekem a ledek nem kellenek oda. Egy nagyfrekvenciás oszcillátort akarok csinálni.
(#) Imi65 válasza B.I hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Ne feledd, hogy ez egy közelítőleg négyszög jelet generáló kapcsolás, ahol az alapfrekvenciánál több nagyságrenddel magasabb felharmonikusok is jelen vannak, nem is kis amplitúdóval.
(#) B.I válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Köszönöm a figyelmesztetést és a válaszokat.
(#) karesz01 hozzászólása Jún 23, 2010 /
 
sziasztok csöves oszcilloszkópból van egy csövem ami kiégett.
EZ81/6CA4 a típusa ez sima EZ81-el helyettesíthető?
előre is köszönöm!
üdv.
(#) Imi65 válasza karesz01 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Csak bátran.
(#) karesz01 válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Biztos?
Valakinek nincs elfekvőben egy feleslegesen?
Köszi a válszat!
Következő: »»   911 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem