Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK terv ellenőrzése
 
Témaindító: Paso, idő: Okt 4, 2005
Lapozás: OK   36 / 199
(#) proli007 válasza fantom45 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Hello!
Ez már sokkal jobb, és a kapcsolás is korrektebb. A Led viszont fordítva van, mert a "vágott fele a katód, és az anód kell hogy a plusz tápra menjen.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza fantom45 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Hello!
Kijavítottam úgy ahogy, mert nekem a LAY rajzokhoz csak nézőkém van. Így a Paint-ban karmoltam össze.
üdv! proli007
(#) fantom45 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Értem és köszönöm. Akkor megfordítom a LED et. A fototranzisztor jólesz bele amit még az előzőben írtam?
(#) fantom45 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
ÓÓÓÓÓ Köszönöm szépen
(#) petemazi hozzászólása Ápr 23, 2010 /
 
Sziasztok!
Íme ez a terv, ha emlékeim nem csalnak, így kell bekötni a kondikat. Csalnak az emlékeim?

táp.jpg
    
(#) saraha hozzászólása Ápr 29, 2010 /
 
Üdv.

Terveztem egy nyák-ot.
Lm 4702-es Hi-Fi végfok.
Esetleg,ha valaki érez rá késztetést és segítene átnézhetné,hogy jó-e és felhívhatná a figyelmem,hogy milyen topológiai vagy más hibát vétettem.
Előre is köszönöm.
Itt található a kapcsolási rajz.
(#) _JANI_ válasza saraha hozzászólására (») Ápr 29, 2010 /
 
Az eredeti nyák tervel mi volt a baj? Hogy újra kellett tervezni a PCB-t...
(#) saraha válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
A legnagyobb problémám okozója az,hogy a driver IC-t is a hűtőbordán szeretném elhelyezni egyéb okok miatt...
A másik kizáró ok az,hogy az a rajz az én megítélésem szerint hiányos.
(#) Moderátor hozzászólása Ápr 30, 2010
 
Encoder-es kérdés, és válaszok egy megfelelőbb témába áthelyezve.
(#) _JANI_ válasza saraha hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
A MUTE kapcsoló Vcc felhúzó ellenállása ( Rm ) van rossz helyen. A nyákodon GND-re van kötve, s az elvi rajzon Vcc-re. Hirtelen most enyit találtam...
(#) saraha válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 30, 2010 /
 
Szia.
Valóban.
Köszönöm.
(#) flerkmisk hozzászólása Máj 28, 2010 /
 
Helló mindenkinek!

Nagyon kezdő vagyok, úgyhogy a biztonság kedvéért csináltam egy kapcsolási rajzot az STK200-hoz. Légyszíves ellenőrizze le valaki, hogy jó-e így? Az ellenállásokra miért van szükség?

STK200.sch
    
(#) mefi01 hozzászólása Máj 29, 2010 /
 
Sziasztok
Készítettem nyákrajzot tea2025-ös IC-hez, megnéznétek nekem, hogy minden rendbe van-e?

Itt az IC adatlapja:
TEA2025B

A hidalt kapcsolást készítettem el.

A rajzot csatoltam

Előre is köszi =)

tea2025.jpg
    
(#) Andrew8 hozzászólása Jún 4, 2010 /
 
sziasztok! Van egy 2.1-es hangfalam, és annak az erősítőjét szerettem volna lemásolni, de a nyák rajz nem sikerült. Akinek van 2.1-es erősítőhöz nyák rajza + beültetési rajza pls küldje el nekem. Előre is thx
(#) DJ Szabcsa hozzászólása Jún 6, 2010 /
 
Üdv srácok. Csináltam egy nyáktervet a TDA7293 gyári kapcsolása alapján Sprint Layout 5-tel. Valaki nálam okosabb légyszíves nézze át nincs e benne hiba. Köszönöm...
(#) d4vid hozzászólása Jún 30, 2010 /
 
Sziasztok!
Ezt a kapcsolást építettem meg (egy robotot építek és ahhoz kell) de valamiért nem működik. A NYÁK tervet mellékeltem mert kapcsolási rajzom nincs. Pirossal az átkötések vannak jelölve, a kimenet az a 8 érintkező az IC-k környékén ahová semmi sincs kötve. Az áramkörnek működnie kéne mert az L293D adatlapja szerinti feszültségek rendben vannak, de mégsem működik.
Előre is köszönöm a segítséget!

rajz.png
    
(#) wlaci válasza d4vid hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szevasz!

Az opto típusát megtudod mondani? Én eddig csak nyitott kollektoros NPN tranzisztoros kimenetű optoval találkoztam. Ez pedig valami furcsa módon van bekötve szerintem.
(#) d4vid válasza wlaci hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
(#) _JANI_ válasza d4vid hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
Szia! Lenne pár észrevételem.
- Az L293D tápvezetékeit a lehető legvastagabb nyomvonallal vezesd az IC-khez.
( Persze ez a motorkivezetésekre is vonatkozik. )
- Ha az IC lábai között el tudod vinni a vezetékeket akkor nem kell az alkatrészoldalra felmenni velük.
- Javaslom tegyél LEHÚZÓ ELLENÁLLÁS-okat az L293D bemenetei és a GND közé. ( 1K-10K )
- Az optocsatolók közös kollektor ellenállására nem nagyon vagy szükség! Mert az L392D bemenetein (az adatlap szerint) van ellenállás. Így nem indokolt a használata...

Jó megoldás az TLP 521-4A (4 x optocsatoló) alkalmazása.
De a független optocsatolóknak is megvan az előnyük.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
- Az L293D kimeneteit védő diódák sincsenek beépítve! ( 9. kép. Bidirectional DC Motor Control. )
(#) d4vid válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
Akkor lehet hogy a bemeneti jelet azért nem érzékeli az IC, mert az én ellenállásom és a beépített ellenállás együtt túl nagy -> túl kicsi áramerősség? (A diódák miatt kösz hogy szóltál ha sikerül rábírnom az áramkört a működésre azok külön panelen lesznek...) A vonalvastagsággal nincs baj, mert nem működött a nyomtató és kézzel rajzoltam az áramkört - kb fél centis vezetők... A "lehúzó ellenállások" miért kellenek? (mire jók? - ilyen nagy ellenállás nem olyan mintha semmi nem lenne ott?) (még elég kezdő vagyok )
(#) _JANI_ válasza d4vid hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
Valahol az adatlapban biztosan fel van tüntetve az L392D bemeneti ellenállása. De ez most nem is lényeges. Az viszont fontos hogy a bemenetek határozott logikai szinteket kapjanak. Sajnos az optocsatolók kollektorköri ellenállása ( bár kicsinek mondható ) nem épp a határozott jelszintet biztosítják. Főleg ha több fototranzisztor van nyitva. A lehúzó ellenállás feladata a kikapcsolt fototranzisztor szivárgó áramának levezetése. Igy az alacsony jelszint határozott tartása.
"(...ilyen nagy ellenállás nem olyan mintha semmi nem lenne ott?)
Ahhoz elég, hogy a feladatát ellássa!
Persze lehetne kisebbeket is beépíteni. De akkor az áramkör fogyasztása jelentősen meg fog emelkedni...
(#) d4vid válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
akkor nem azért nincs a kimeneten feszültség, mert mind2 bemenet alacsony, hanem a szivárgó áram miatt mind2 jel magas? 1K ellenállások elég nagyok vagy nagyobb kell? esetleg 4,7K vagy 10K? (ilyenek vannak most itthon )
Idézet:
„Főleg ha több fototranzisztor van nyitva.”
nem lesz több fototranzisztor egyszerre nyitva, mert a tápegység (max 5A) nem bírná a motorokat... ez majd a programban lesz szabályozva...

Szerkesztés:
Most utólag megmértem a kikapcsolt fototranzisztor ellenállását, és az jött ki eredményként, hogy kikapcsolva is úgytűnik magas jelszintet ad... (6,4*10^-6 A) Akkor ez a baj az áramkörben és a lehúzó ellenállás megoldja a hibát?
(#) _JANI_ válasza d4vid hozzászólására (») Júl 1, 2010 / 1
 
Tesztelned kellene csak a motorvezérlő IC-t, eltávolítva az potocsatolót és a bemeneteket egy egy ( szerintem 1K elég ) ellenállással húzd le. Akikor a bemenetre 5V vezérlő feszültséget adsz akkor a hozzá tartozó kimeneten is meg kell jelenjen a (közel) tápfeszültség.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Kicsit keresgéltem...
S úgy néz ki, hogy az L392D-eb bele vannak integrálva a védő dióódák.
Az L392B-ben nincsenek integrált védődiódák. Ezeket külsőleg kell az áramkörhöz kapcsolni.
Tulajdonképpen csak ennyiben különbözik a két áramkör egymástól...
(#) d4vid válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Ennek a kivitelezését úgy gondolod, hogy az LPT port földjét kössem össze az áramkör földjével, az adat bitek meg menjenek közvetlenül az IC vezérlő lábaira? Valami védelem nem kell a gépnek? (nem szeretném ha az LPT portom nekiállna füstölni)
(#) d4vid válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Na jó, az előző hozzászólásomnál még félig aludtam és félreértettem... A tesztelés volt a megoldás. Az L293D nem reagált a +5V jelekre de amikor a földet kötöttem a vezérlőlábakra egyből megjelent az 5V a kimeneteken ahogy kell neki... Szóval akkor kell csinálnom egy új áramkört, amin fordítva vannak a fototranzisztorok bekötve... (vezérlőlábak a tranzisztor kollektorára, föld az emitterre) Úgy is kell 1K lehúzó ellenállás?
(#) _JANI_ válasza d4vid hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Az adatlap szerint az L392-es nem invertálja a jelet... :miaz:
DE. Még mielőtt nekifognál az új áramkör tervezésének, teszteld le az új a kapcsolást. Nehogy újabb meglepetések érjenek. ( Érdemes az OPTO-nak felhúzó ellenállást is bekötni. IC bemenete és a +UT közé. ) Csak a jól működő tesztkapcsolásnak készíts nyákot. ( Elvileg ezzel kellet volna kezdeni. )
[off]
S az L392-es tesztelését természetesen PC nélkül végezd. :yes:
AZ L392D-nek nem kell külső védődióda.
De attól még szerintem rá lehet tervezni a nyákra a külső védődiódákat...
(#) d4vid válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Idézet:
„Az adatlap szerint az L392-es nem invertálja a jelet...”
Nekem L293DNE van beépítve nem sima L293D... Lehet hogy azért nem jó neki a +5V-os jel? :miaz:
(#) d4vid válasza d4vid hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
MEGCSINÁLTAM!!! Az L293D bemeneti lábát ha összekötöm egy 4,7K ellenálláson keresztül a GND-vel akkor működik...
Következő: »»   36 / 199
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem