Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   51 / 151
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Az előbbi hozzászólásból kimaradt: az LM339 meg tudja hajtani ezeket a LED-eket közvetlenül ?
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Júl 2, 2010 / 1
 
Hello!
- A bemenő jel megállapításához, három dolgot kell figyelembe venni. A kimeneti feszültség igényt, az IC erősítését, és a bemeneti osztó, osztási arányát.
- A szükséges kimeneti feszültség 4V, mert ennyi a referencia feszültség maximuma a komparátoroknak.
- Az IC erősítése a poti minimum állásában egyszeres. Maximális állásában=(P2/R10)+1 azaz (33/2,2)+1=16szoros.
- Így jelenleg az érzékenység R4-en nézve, 0,25..4V. Az osztót figyelembe véve, ez 1,39V..22V-ot jelentene. (Mert osztás aránya, (R6+R4)/R4=5,5 lesz.)

Neked, viszont felesleges ekkora szabályozási tartomány. Így a P2/R10 arányát, meg lehet változtatni úgy, hogy pld. P2=22kohm és R10=10kohm legyen. Ekkor az IC erősítése 1..3,2 között állítható.

A poti középállásában a feszültség erősítés közelítőleg kétszeres. 4V kimeneti jelre vonatkoztatva ez 2V bementi feszültséget jelent R4 ellenálláson. Tehát az R6/R4 osztót, 35V/2V-ra kell méretezni. Megtartva az R6 100kohm-ot, az R4-re így kb. 6,2kohm jön ki. Az osztás arány ekkor kb. n=17,2-re adódok.

Visszaszámolva a minimális-maximális bemenő feszültséget: Uki/Au*n 4V/1*17,2=68,8V és 4V/3,2*17,2=21,5V. Tehát 22V és 68V bemenő feszültség között, a kimenet 4V-ra állítható be..

- A diódának, szinte bármilyen szilícium dióda megfelel. (Csak azért írok 914-et, mert rövidebb, mint a 4148. De a kettő egy és ugyan az.)

- Nem a Led számít, hanem az áram. Az LM339 maximálisan 20mA-ig terhelhető.
(Tekintve, hogy az IC-ben a meghajtó tranyó bázisárama korlátozva van, nem is igen tud a kimeneten 20mA-nál nagyobb áram folyni. Ezért egyesek korlátozó ellenállás nélkül kötnek Led-et az IC kimenetére. De én műszakilag ezt nem tartom helyesnek és követendőnek..)
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 2, 2010 /
 
Szia!
Így már minden világos. Külön szeretném megköszönni, hogy ennyire érthetően, részletesen elmagyaráztad az összefüggéseket is.
Írok, ha megépítettem...
Köszönöm!
zoka
(#) r3pl4y hozzászólása Júl 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Először is elnézést mindenkitől, hogy csak így bekérdezek, de túl sok nekem ennyi oldal ahhoz, hogy végigolvassam...

Szóval 2 lehetőség állna előttem, de nem tudom melyiket válasszam...
Van nekem 2db deprez műszerem... de ugye ennek csak 2 csatlakozója van... ez elé kellene nekem valami amivel kivezérlésjelzőt csinálhatok..
VAGY:

Kellene nekem egy sima 10 ledes kivezérlés jelző... milyet tudnátok nekem ajánlani ami jól működik?

Erősítőbe szeretném, de nem a végfok kimenő jelét akarom mérni hanem csak simán annyi, hogy a zene ritmusát jelezze ki...

Az az igazság, hogy nem tudom melyiket egyszerűbb megépíteni.. mert a deprez műszeres tetszene nagyon... főleg, hogy műszerem is van hozzá.. de lehet, hogy azt bonyolultabb mint a ledest vagy nem? Valaki aki egy kicsit ráér az írhatna nekem pár sort, hogy mit ajánlana.

Köszi előre is.
(#) Pulyka válasza r3pl4y hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Szia.

Itt van , amit Te keresel.
Talán annyit mondhatok,hogy a ledes kivezérlésjelző valamilyen szinten megbízhatóbb(nincsenek mozgó alkatrészek,nincs kopás,szorulás lehetőség),de ezt nem így kell érteni,hogy a műszert naponta kellene cserélni.
Ha viszont a kapcsolás áramkörét nézem,az kicsit több elemből épül fel,mint egy ledes kivezérlésjelző.
Bizony,nekem is nagyon tetszik,mikor a mutató a ritmusra ugrál.
Én így hirtelen ennyit tudnék mondani.
Jönnek még majd a kollégák,addig is barátkozz meg a fenti linkkel

Szia
(#) bence192 hozzászólása Júl 5, 2010 /
 
napot emberek!
adott egy 20 ledes kivezérlés mérő lm3915-el (kapcsrajz csatolva)
megépítettem és bármiféle jelet adok rá még jel nélkül is elkezd lassal ledenként felfele feltöltődni és a végén kiakad nem nagyon akar működni!

kérlek segítsetek!
(#) kadarist válasza bence192 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Szia!
Vedd ki azt a 10µF-os elkót. Próbáld ki nélküle.
(#) bence192 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Szia
a 10µF os nélkül egyszerűen minden led világít mintha valami feszültség lenne rajta...
esetleg kisebbet próbáljak?
(#) kadarist válasza bence192 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Akkor feszültség van rajta.
Nézd át ezeket a rajzokat.
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Helló!
Elkészítettem a nyáktervet. 12 LED + 1 a bekapcsolt állapot. Első ránézésre elég ijesztő lehet egy átlagos mono 12 LED-es kivezérlésmérőhöz képest.
De túl egyszerű lett volna a külön komparátor IC-k nélkül
Nyilván meghatározott helyre lesz, ezért a LED-ek helye kötött volt.
A 3 komparátor IC GND kivezetése egy földelt emitteres tranzisztoron keresztül van bekötve, legalábbis az volt a tervem, hogy egy 12V-os vezérlőjel szükséges ahhoz, hogy működjön a kijelzés. Abból lehet gond, hogy az ellenálláslétra utolsó ellenállása nem "rendesen" a földön van, hanem csak akkor kap földet, ha az IC-k is ?

A BC639 elvileg elbírja a bekapcsolást, mert 1A-es.

A referencia 8V-hoz elég jó lesz a feszstab IC-s táp, szerintem.

Üdv, zoka.
(#) btbalazs válasza bence192 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Ebben is nézhetsz...

lm3915.pdf
    
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Hello!
Ez a BC elég perverz ötlet volt.. Ha már minden áron kapcsolgatni akarod a kijelzőt, akkor miért nem a plusz tápot, vagy csak a Led-ek tápfeszültségét kapcsolod egy tranyóval. A BC kollektor-emitter maradék feszültsége, meghamisítja a referenciát. Nem beszélve, a 100ohm miatti 110mA-es bázisáramról.. (Amúgy mi értelme ennek?)
Az LM324 helyett, használhattál volna LM358-at is, abban csak két fokozat van.
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Milyen igaz! Csak a LED-ek + vezetékét fogom vele kapcsolni, módosítok a terven, úgy már nem tudja meghamisítani a referenciát.
Azért kell, mivel sztereó üzemmódban nem fog működni a kijelzés, csak ha híd-ra van átkapcsolva.
Mivel ebben az esetben lesz egy vezeték, amin feszültség van, így nem kell kézzel kapcsolgatni.
Az LM324-ből van itthon egypár, oolyan túl nagy helyet nem foglal a nyákon, a nem használt 2bemenet-et a földre húztam, talán abból úgy nem lesz baj.
Köszi!
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Hello!
A szebb megoldás, ha a neminvertáló bement van a GND-n, és az invertáló, meg a kimenetre kötve..
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
Rendben, akkor úgy lesz. Ha összeszereltem, rakok fel képet róla
Köszönöm!
zoka
(#) bence192 válasza bence192 hozzászólására (») Júl 5, 2010 /
 
jelentem probléma meoldódot...., igazából a dióda volt a bűnös,( 0.775 volton épphogy kinyitna a dióda,.. ha kinyit,.. hát nem)
lényeg a lényeg hogy kell egy kics máveleti erősítős delőerősítő meg egy csatoló kondi és nincs semmi probléma!
csaka zért írtam le hogy mások is okuljanak!
(#) West hozzászólása Júl 5, 2010 /
 
Sziasztok.

Elég sokat böngésztem a fórumon itt a ledes kivezérlésjelzőkkel meg fényorgonákkal foglalkozó topikok között, de nem találtam seholse a választ arra a kérdésre, hogy:

Hogyan lehetne megoldani azt, hogy a hangerőtől függetlenül mindig ugyanúgy fusson fel a fénycsík a basszusnál és maradjon lent ha nincs mélytartománybeli hang? Azért kérdem, mert szeretném ha halk zenénél is dinamikusan mozogna, és feltekerve se csak világítana.
(#) kadarist válasza bence192 hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Inkább a csatolókondi hiány okozhatta ezt a kiakadást. Valamilyen egyenszint került aZ IC bemenetére, amit a kondi megfogott.
(#) kadarist válasza West hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Szia!
A hangerőszabályzás elől kell levenni a jelet, amit aztán külön erősítesz, illesztesz a fényorgonához.
(#) proli007 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Hello!
Igazából, már kitárgyaltuk itt ezt a problémát, csak a kollégák lusták kicsit keresni-visszaolvasni. Utána, még helytelen következtetéseket is vonnak le.
üdv! proli007
(#) West válasza kadarist hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Szia.

Igen... Erről a módszerről én is tudok, csak nekem is autórádióról van szó, amit nem akarok felnyitni... Nem lehet valahogy megoldani valami dc-dc konverter segítségével, hogy a nagyobb csúcsokat ne vágjuk, csak zsugorítsuk!?(remélem érthető mire gondolok ) Mert ugye a lényeg az, hogy olyan jelet kapjon a ledvezérlő ami nem túl erős ahhoz hogy érzékelje a feszültségváltozást... Nekem is mélynyomó fénytechnikájához kell, de ugye hangerősségvezérelt jel jön oda is a fejegységtől. De onnan már birok levenni kis jelerősséget, vagy erősítettet, vagy lehet mikrofont is rakni, vagy bármit meg tudok oldani, kivéve a fejegység bontását.
(#) proli007 válasza West hozzászólására (») Júl 6, 2010 / 1
 
Hello!
Nem Dc-Dc konverter, hanem dinamika kompresszor a megoldás. (Nem osztogatnak, hanem fosztogatnak )
üdv! proli007
(#) West válasza proli007 hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Szia.

Köszönöm, ez kell nekem, van is itt az oldalon topik róla.
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2010 /
 
Helló!
Elkészült a kivezérlésjelzőm. Elsőre nem indult problémamentesen, aztán rájöttem mi a hiba: az összes komparátor IC-t fordítva tettem be!
Szerencsére túlélték a mutatványt, és a jó irányba fordítva finoman indultak
Nagyon jó kis kivezérlésjelző. Messzemenően jobb, mint a tranzisztoros kivezérlésjelzős kit-ek, amiket eddig összeraktam. Az szétfolyt, viszont itt elég határozottan kapcsolgatnak be a LED-ek, míg a kialvásuk nem egyszerre történik meg, hanem van egy kis tartásuk.
A dB skálához tartozó ellenállás értékeket jól számoltam ki, bár az ellenállásokban lehet pár ohm ide vagy oda. Ha egyenletesen növelem a hangerőt szinusz jellel, az utolsó 1dB-es lépésű LED-ek sokkal gyorsabban felfutnak, úgy ahogy kell. Ahogy ígértem, itt van róla egy kis kép.

Jó lett, köszi a segítséget!

Ui.: a LED-eket kicserélem majd, 8 fűzöld, és 4 fehér LED-re, úgy jobban illik majd az erősítő előlapjába, de egyenlőre megteszi így is.

Üdv,
zoka

VU12.JPG
    
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Júl 13, 2010 /
 
Hello!
Gratula, örülök, hogy működik. Illetve azzal szemben nem voltak kétségeim, hanem hogy neked is fog tetszeni amit látsz.
üdv! proli007
(#) Mikee91 hozzászólása Júl 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Megépítettem EZT a kivezérlésjelzőt, és minden rendesen működik mindössze annyi a gond, hogy a bc547-es tranyók és/vagy a 470 valamint a 4k7 ellenállások nagyon melegszenek.
Nem tudom miért, de pár perc után a nyákot már nem lehet megfogni annyira forró. Ez normális?
Vagy az lehet a gond hogy egy 12V-os kézi fúró akkutöltőjére kötöttem rá? :no:
Elég kezdő vagyok még, ez az első próbanyákra épített áramköröm, ahhoz képest elég szép lett és tényleg működik is rendesen, csak nem tudom miért melegszik ennyire.

A két kép csak a led-es részéről van, a többi részt csak próbapanelon raktam össze.

Előre is köszi a választ.
(#) kadarist válasza Mikee91 hozzászólására (») Júl 16, 2010 /
 
Szia!
Azok az ellenállások biztosan 4,7 kohm-osak?
(#) Mikee91 hozzászólása Júl 16, 2010 /
 
Igen, azok végigmértem az összeset multiméterrel, és tulajdonképpen az ellenállások jobban melegszenek mint a tranzisztorok. Nemtudom az mennyire számít hogy 0,6W az ellenállások teljesítménye?
Kivittem ráraktam motor aksijára, és a motorban lévő hangcuccra, és ott is ugyan úgy melegedett
És a legalsó zöld lednél lévő ellenállás jóval melegebb lesz mint a pirosaknál levő mikor szól a zene.
(#) Csupasz hozzászólása Júl 16, 2010 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki nekem ajánlani egy olyan VU meter kapcsolást LM 3915-tel, ami az erősítő / 50W,4 ohm/
kimeneti teljesítményét méri?
Előre is köszönöm
Zotya
(#) kadarist válasza Mikee91 hozzászólására (») Júl 16, 2010 /
 
Lehet, hogy csak a külső nagy meleg miatt érzed túl melegnek az alkatrészeket. Ha az elvárásoknak megfelelően működik, akkor nyugodtan használd.
Következő: »»   51 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem