Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   979 / 3965
(#) vilmosd válasza szucsip hozzászólására (») Szept 2, 2010 /
 
Hali
En csinaltam arammeresre erositot. Ez egy kicsit bonyolult, de ha a meroellenallas feszultsegszintje valtozo, es nagyobb lehet mint az OPA tapja, szukseges ez a megoldas. Az OPA bemeneti tartomanya veges, es altalaban kisebb mint a tapfesz tartomany. Az en erositom bemeneti tartomanya kb 5x a tapfesz tartomanynak. Igy siman tudok merni az aramkorben barhol. Az erositese az aramkornek A=R5/R3. Jelen esetben 2x. Arra figyelni kell, hogy a kimenofesz Uref-(I/R1xA), tehat fazist fordit. Az offszetet lehet allitani a R2 trimmerelesevel (9k9 + 500 ohm ). Erre amugy is szukseg lehet preciz meresnel, mert a R2, R3, es a R4, R7 ellenallasokat parba kell valogatni. Ha kisebb meroellenallast alkalmazol, a R5 novelesevel lehet megnovelni az erositest.
Udv Vili

curramp2.pdf
    
(#) szucsip válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 2, 2010 /
 
Igen, így

Aztán az ellenállások arányán változtathatsz, ha túl halk, akkor a lentit növeled, ha túl hangos, akkor meg csökkented.
(#) DJanosi hozzászólása Szept 2, 2010 /
 
Udv lenne egy nagy kerdesem:Van egy 4x7 Led oszlopom tehat kettesevel vannak parhuzamban es 6 V ot igenyel egy Led 3 V korulit es az lenne a nagy kerdesem hogy valaki tud e olyan kapcsolast amiben ez a ledsor villogna nem tul gyorsam de nem tul lassan se es lehetoleg egyszeru kellene ha valaki tud es elarulja megkoszonnem elore is koszonom
(#) MaTe193 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 2, 2010 /
 
Köszönöm a választ! Annyi lenne még,hogy,ha a potméternél nekem megvan,hogy mi a jó hangerő,akkor melyik ellenállást módosítsam.Pl:nekem az ideális hangerő 25k ellenállásnál van,akkor melyiket módosítsam?
Máté.
(#) Litux hozzászólása Szept 2, 2010 /
 
Szerintetek ez a kapcsolás milyen más icékkel müködik még?

villogo.gif
    
(#) szucsip válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 2, 2010 /
 
Mi az, hogy melyiket, ha a potméternél van

Adok egy tippet: Gondolj úgy a potenciométerre mint 2db -általad már odarajzolt- ellenállásra. Tedd be a potenciométert, állítsd be a kívánt erősítést, aztán szedd ki, és mérd meg, hogy

Mekkora az ellenállás a potenciométer közepe, és az egyik vége között (ekkora értékű ellenállást kellene betenni egyiknek), meg azt is, hogy mekkora az ellenállás szintén a potenciométer közepe, és a MÁSIK vége között. (értelem szerűen ekkora értékűnek kellene lennie a másik ellenállásnak, amit beteszel)

Az ellenállás értékek nem kritikusak. Ha pl az jönne ki, hogy 4,121ohm, és 95,87kohm, akkor nyugodt szívvel betehetsz 3,9kohm és 91kohm ellenállásokat. Úgy sem fogod meghallani a külömbséget.
(#) szucsip válasza vilmosd hozzászólására (») Szept 2, 2010 /
 
Óóó köszönöm, de én nem bonyolítom túl ennyire.
Csak egy kapcsoló üzemű tápegységet akarok áramgenerátorként használni. Segédtáp lesz, és a műveleti erősítő TL071, vagy uA741 -es lesz. Az ellenállásokat úgy választottam meg, hogy maximum 12,6V essen a bemenetekre.

Persze a tápfeszültség +-15V lesz, mint a mesében. (Most az egyszer... ... talán )
(#) proli007 válasza Litux hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Hello!
Ez egy kimondottan erre a feladatra készült céláramkör. Nem fog mással működni.
üdv! proli007
(#) B.I hozzászólása Szept 3, 2010 /
 
Sziasztok.
Lenne egy pár kérdésem. Az első az, hogy hogyan kell a következő mozaikszavakat kiejteni: PIC és IC. A második az lenne, hogy nem régen vettem egy csiszológépet (garancia nélkül) és ahol vettem ki is próbáltam müködött gond nélkül, de itthon már nem. Csak amikor bekapcsolom elkezd brummogni és a motor nagyon melegszik. Szétszedtem de semmi hibát nem láttam benne, de még csak nem is szorul. Nincs valami ötletetek, hogy mi lehet vele?
(#) szucsip válasza B.I hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Üdv.

A kiejtés: "pik" és "ícé". A csiszoló motorját próbáld elindítani kézzel. Aztán próbáld a másik irányba is. Ha úgy elindul, akkor szerintem kondenzátorhiba.
(#) B.I válasza szucsip hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Köszönöm a nyelvoktatást. Próbáltam kézzel is elinditani, de csak elindul és elkezd lassulni de a motor közben forrósodik. Azt elfelejtettem írni, hogy univerzális motorról van szó és nincs benne kondenzátor.
(#) MaTe193 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Köszönöm szépen! Erre gondoltam!
(#) MaTe193 hozzászólása Szept 3, 2010 /
 
Üdvözlet!

Újabb kérdéssel fordulok Hozátok:Kaptam egy orosz multimétert(?) melyet szeretnék működésre bírni,viszont akadt egy kis gonom az elemeknél,mivel 4,1V illetve 1,4V-os elem kellene bele.Az a kérdés,hogy a 4,1V-osat lehet sima laposelemmel helyettesíteni?Illetve mi legyen az 1,4V-ossal?(Elhelyezés képen látszik)Továbbá a beosztás leolvasásához is kérnék némi útmutatást!
Képek:Bővebben: Link
Köszönettel:Máté.
(#) szucsip válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
A 4,1V-os elem helyettesítésére azt tudom javasolni, hogy tegyél bele egy 4,5V-osat, de köss vele sorba egy schottky diódát, akkor kb 4,1V-ot fog kapni a műszer.
Az 1,4V-os elem helyére jó lehet az 1,5V-os, de ha NiMH vagy NiCd "ceruza" akkut teszel bele, akkor az mégjobb.
(#) MaTe193 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Köszönöm a választ !Csakhogy az AA-s és az AAA-s sem megy bele.Gondolom valami külső táplással kell megoldanom.Viszont:ha minden igaz,akkor az 1,4-eseket úgy kötötték össze,hogy a +okatössze és a -okat is.Ez most akkor soros/párhuzamos?Akkor 2,8V kellene neki?A schottky elhanyagolható?Még valami:a leolvasás hogyan történik?
(#) Imi65 válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Annak a műszernek elem nélkül is kéne menni, az adataiból arra következtetek, hogy az kutya közönséges kéziműszer (semmi erősítés, vagy ilyesmi). Feszültséget csak Ohm -méréshez igényel.
(#) MaTe193 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
No igen,erre én is rájöttem feszt mér is csak nem tudom leolvasni az eredményt.Én kíváncsi vagyok az OhM mérésére is,ezért kérdezem.
(#) szucsip válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Hát ha ellenállás méréshez használja csak az elemet, akkor biztosan kell benne lennie egy fesz.stabilizátornak, esetleg áramgenerátornak. (szerintem csak fesz. stabilizátor van benne)

Viszont ha ez így van, akkor igen, szerintem nem is feltétlenül szükséges a schottky. Csak nem ismerem a műszer lelkivilágát, és butaságot nem akarok biztosra mondani.
(#) Imi65 válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Miért nem? Akkor mit szólnál a C4324-hez? Na, annak aztán vannak cifra méréshatárai a 300-as végkitéréshez....
(#) Imi65 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Oroszok biztos nem variáltak ezzel, de nem is szükséges. Arra ott a nullázó poti! Csak lehet, hogy ettől nagyobb feszültséggel már nem lehet beállítani.
(#) MaTe193 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Valóban,stabkocka nincs benne,se egy poti van,lehet,hogy az az.Raktam fel képet a belsejéről.Bővebben: Link
(#) Imi65 válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Az tisztán látszik, hogy a magasabb feszültségű telep vége az x1000-es Ohm -méréshatár dug-aljához megy. A kisebb feszültséget valószínűleg a x1, x10, és x100 méréshatárokhoz igényli. Ez az, ha lehet, jó komplikáltan, testvérek.
Azért ez más gyártmányoknál is "visszaköszön".
(#) MaTe193 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Már kezd tisztulni a dolog.Szerinted USB-ről megfelelő ellenállással működne a kisebb ellenállások mérése?
(#) Imi65 válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 / 1
 
Szerintem mindegyik méréshatárban el lehetne érni működőképességet. Az 5V-ból lehet 4,1V-ot csinálni (itt láthatod, hogy van 3,9, és 4,3V-os zéner, egyik felfelé, a másik lefelé eltérhet ennyit, ha válogatod), és két diódával is lehet 1,2V körül, ha ezt egy Ge diódával még "megemeled", máris 1,4V közelében jársz. Csak ötletesen.
(#) Imi65 válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Úgy méretezz, hogy a legkisebb méréshatárban (x1) a mérőáram kb 15mA lesz.
(#) MaTe193 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Tudnál segíteni?Valami vázlattal,ilyesmivel?

U.I.:Amíg nincs Zener,ellenállás jó lenne?
(#) lapose válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Szia!

Nem kell parázni, eredetileg is sima lapos elem való bele, csak az oroszok biztos az orosz elem feszültségét vették alapul . Abba a két kis fülbe pont be lehet akasztani a lapos elem két fülét. Bár én már évek óta úgy használom, hogy három alkáli elemet forrasztok a helyére.
A kisebbik elem már nemigen kapható, Magyarországon 3V-os zseblámpába árulták: Két ilyen kis elem volt egy papírhengerbe csomagolva. Ide is tökéletes egy jó minőségű alkáli elem.
(#) MaTe193 válasza lapose hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Hali!
Köszönöm válaszod,a laposelemet be fogom tenni.Viszont nem fér be a ceruzaelem a másik helyre
(#) lapose válasza MaTe193 hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Ha jól emlékszem azért volt benne párhuzamosan két elem, hogy elég kicsi legyen az elemek belső ellenállása. Egy jó alkáli elemből elég bele egy. Ehhez kicsit át kell alakítani az elemtartót: Ki kell venni a középső érintkezőt, és át kell forrasztani a vezetékeket.

Szerk: Az általad felrakott képen nem látszik pontosan a kis elemtartó bekötése, mielőtt átalakítod ellenőrizd le.
(#) MaTe193 válasza lapose hozzászólására (») Szept 3, 2010 /
 
Raktam fel közeli képet a belsejéről.Amit fogok vezeték az megy középre.Gonoldom(jelzés is van) a szélső a + a középső a -.(javíts ki ha nem így van)Tehát elég bele egy 1,5V-os rézkupakos elem(nem reklámozok )?
Máté.
Következő: »»   979 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem