Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Igen van már ilyen órám és abban is 33k -van és az szépen megy is , de abban Z560M van , itt mondtátok hogy cseréljem a bázis ellenállást és én megfogadtam de ezek szerint ez nem nyert !
Rosszul kérdeztem, a tápfesz mekkora?
A kikapcsolt tranzisztor bázisán van 550 mV?
Érdekes én azon dolgozok, hogy legyen szellemkép, te meg azon, hogy ne legyen Bővebben: Link
A táp az 5Volt természetesen , a dc-dc után 150 Volt van .
Idézet: „A kikapcsolt tranzisztor bázisán van 550 mV?” szerintem igen
Jajj! Ne buzeráld a bázis ellenállásokat! Az 33k és kész. Tessék szépen követni a kapcsolási rajzot. Ha kevés a fényerő, akkor az anód ellenállást lehet csökkenteni, de mérni kell az anód áramot, hogy ne lépd túl a megengedettet.
Hát igen én nem is akartam kérem csak tudod hallgattam valamire amire rábólintottam , de most meg 10 darab 33k kell keritenem ! A fényerővel nincs semmi gond csak az emlitett szellemkép meg aztán a szünet helyett csak az össze - visszaság van .
Nem kevés az a 150V a rendes begyújtáshoz?
Ha a kikapcsolt tranzisztor bázisán 550 mV van, az már kinyitja valamennyire! És jogosan világit minden számjegy... Lehet a PIC kimeneti feszültsége túl magas kikapcsolt állapotban. Az egyik számjegynél kössél sorba egy kis diódát (4148), ha beválik akkor a többivel is.
Én méregettem anno és azt vettem észre, hogy az MPSA-k bázisán közel 50V van jelen. (??) Ezt nem igazán tolerálja a PIC...
Sziasztok!
Még van néhány tisztázni való kérdés a tervezés előtt: Az eddigi igények: - 4-6 cső, párhuzamosan vezérelve, fényerő szabályzással, - LED -es alávilágítás fényerő szabályzással, időzített ki-/ bekapcsolással, - Külső megvilágítás érzékelése, - DCF77 szinkron, RC5 távirányító bemenet, - RTC az idő számítására és a beállítások tárolására - elem / akkumulátor táplálással (32768 Hz órajel kell neki - quartz vagy DS32), - Hangjelzés kimenet, relé vezérlő kimenet, - PC -s kapcsolat : RS232 (usb - RS232 konverterrel is megy), - Két glim a picről vezérelve, - Mozgásérzékelő bemenet, - Nyomógombok... A program szolgáltatásai: - Dátum (évszázaddal és a hét napjával) és idő kijelzés, öröknaptár, - 40 időpontos ébresztési hangjelzés / relé vezérlési lehetőség a hét napjának figyelembe vételével, - Engedélyezhető hangjelzés egész órakor egy beállítható csendes periódussal, - A csövek kikapcsolása időzítetten, bekapcsolása időzítetten, gombnyomásra, mozgásérzékelővel - automatikus kikapcsolás beállítható időtartalra - ez a funkció is tiltható, - Egy beállítható időpontban induló program, ami az összes katódot "megjáratja". Kérdések az áramkörrel kapcsolatban: - A dekóder milyen legyen: 74141 / CD4018 + 10 MPSA / shift regiszter + 10 MPSA42 / 0.5*portbővítő + 74141 / portbővítő + 10*MPSA42 csövenként? - Az anódfeszültség előállítása, szabályzása? - Megvilágítás érzékelés: A pic-ben van A/D: fotoellenállás - ellenállás osztó / Kapacitás töltögetős? - Mekkora pic: 16F88 - dip18, 16F886 - dip28, 16F887 - dip40? - Fényerő szabályzás: anódfeszültség változtatásával (a minimális áram alá nem szabad menni az élettartam csökkenés miatt) / anódfeszültséd szaggatásával / katókok kikapcsolásával? - A hosszabb távú kikapcsolás hogyan történjen: anód feszültséget előállító táp kikapcsolásával / csak a katódok ne kapjanak vezérlést? - A pic figyelje-e az anódfeszültséget? Esetleg jelezze ki? - A pc-s kapcsolat optocsatolt legyen? - Mechanikai felépítés: * Egy kártyán minden - túl nagy kártya lenne.. * Külön kártya a csöveknek - jobban igazítható különféle csövekhez, * Külön pic-es, meghajtó, és csöves kártya. Gondolni kell az oldalról és a felölről látható csövekre. Kérdések az áramkörrel kapcsolatban: - Mire terjedjen ki a gombos és az infra távirányítós beállítási lehetőség? Hány nyomógomb. (Talán ez a legnehezebb kérdés...) Vitassuk meg, aztán rajzolok...
Nem értelek, egy üzemképes tranzisztor bázisán hogy lehet 50V?
Nincs nagy eltérés a gyújtófeszültség terén a két csőnél, 150 V-ra be kell indulnia.
Ezért is a (??) jelzés... Magam sem tudom, hogy szivároghat vissza.
Az összevissza szellemkép tapasztalataim szerint azért keletkezik, mert a katódok a levegőben vannak ... a szünet idejére az sn74141 valamit csinál a katódokkal, gondolom felemeli a tápfeszre (nem megengedett bcd érték 11-15-ig), itt ez vajon megtörténik?
Sziasztok!
Az MPSA42 B-je kb <30. A cső kollektor áram igénye kb 5-6 mA, ekkor minimum 166 - 200 uA bázisáram kell. A 33K-val pedig csak 133 uA van. Ezért bátorkodtam a 10k-t javasolni... A visszaszivárgás miatt bátorkodtam javasolni a bázis direkt lehúzását a földre 10 K -val. A kikapcsolt állapotban a 33k -n már 17 uA hoz létre 0.55 V-ot. Ha közvetlenül a bázis le van húzva 10k-val a földre, akkor már 71 uA hozna létre 0.55V-ot. A bekapcsolt állapotot nem is érintené, ha a bázis ellenállás is 10k, hiszen ekkor a bázisba 380 uA folyna be.>
Szia!
Nem, a 74141 nyitott kollektoros - eltekintve a beépített zénertől. Az az előnye, hogy belül a tranzisztort alacsony impedancián hajtja - és jobb minőségű a tranzisztor. (A rosszabakat 7441 -két jelölték meg).
Aha, de mi okozza azt, ha megszakítom az egyik katódot, akkor helyette paca lesz... (tehát az egyik katód a levegőben) Le kell kapcsolni esetleg az anódfeszültséget is?
Biztos van oka, de egy biztosnak tűnik, hogy szerencsésebb megoldás a 74141-el meghajtani.
Talán mert a 74141 kimenetét a beépített zéner megfogja 60 V körül biztos elektromos potenciált képezve a nixie katódjának.
Igen, de ahhoz át kell írni ennek az egycsövesnek a teljes szoftverét, vissza kell állítani a bcd kódolást, és marad egy csomó üres kimenet...vagy kisebb pic is elég :yes:
Az sn74141 -en kívül vagy az kell pluszban? Viszont nem kell egy rakat tranyó meg ellenállat
Továbbá tíz tranzisztor és ellenállás mínuszban...
Akkor ez lehet a gondom mert a PIC -en a 8-as lábon lévő tranzisztoron semmit nem mérek a bázison ott nincs feszültség semmi ,ezek szerint a PIC-az nem jó ?
A bázis ellenállások cseréjével /10k/ még rosszabb lett a helyzet , minden összefolyt szépen .
Amit még el szoktam mondani: Az MPSA-k nagyon érzékenyek a túl melegítésre. Rövid ideig kell forrasztani és minél hosszabb lábakkal.
150V a gyújtási feszültség ennél a csőnél, ez nem összekeverendő az anódfesszel. Az adatlapon ott van, az minimum 200V!
Kell egyáltalán annak mennie, milyen értékről indul az óra? Inkább a tranyó lesz a hibás.
Holnap kiforrasztom az összes tranzisztort megméregetem őket és majd kiderül hátha ténylegesen ott van a gondom.
Igazad van, de ha kevés a feszkó akkor inkább elalszik, nem folyamatosan világít minden katód nem?
Itt azt írják, ha nagy a feszültség akkor lesz az, hogy több szám kigyullad a csőben. Bővebben: Link
Szóval, mivel nem értek hozzá, inkább kipróbáltam
Ugyanazzal a táppal amit elvileg Laci használ: Tápfeszültség: 187V (ami a dc-dc-ről lejön), az anódon mérhető feszültség az ellenállás után: 127 V (ég mert nagyobb mint a kioltási feszültség gondolom) az anód ellenállás 24K így szépen világít a z568m...
Csak egy megjegyzés: a Lacinál a többi láb is be van kötve, nálad viszont csak az adott számjegy.
Nekem is szépen világit nem is azzal van a gond , a gond az az árnyékolás meg az összefolyás csupán csak de van egy ötletem holnap megnézem .
|
Bejelentkezés
Hirdetés |