Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   64 / 254
(#) CIROKL válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Igen van már ilyen órám és abban is 33k -van és az szépen megy is , de abban Z560M van , itt mondtátok hogy cseréljem a bázis ellenállást és én megfogadtam de ezek szerint ez nem nyert !
(#) p_istvan válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Rosszul kérdeztem, a tápfesz mekkora?
A kikapcsolt tranzisztor bázisán van 550 mV?
(#) sooty válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Érdekes én azon dolgozok, hogy legyen szellemkép, te meg azon, hogy ne legyen Bővebben: Link
(#) CIROKL válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
A táp az 5Volt természetesen , a dc-dc után 150 Volt van .
Idézet:
„A kikapcsolt tranzisztor bázisán van 550 mV?”

szerintem igen
(#) vicsys válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Jajj! Ne buzeráld a bázis ellenállásokat! Az 33k és kész. Tessék szépen követni a kapcsolási rajzot. Ha kevés a fényerő, akkor az anód ellenállást lehet csökkenteni, de mérni kell az anód áramot, hogy ne lépd túl a megengedettet.
(#) CIROKL válasza vicsys hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Hát igen én nem is akartam kérem csak tudod hallgattam valamire amire rábólintottam , de most meg 10 darab 33k kell keritenem ! A fényerővel nincs semmi gond csak az emlitett szellemkép meg aztán a szünet helyett csak az össze - visszaság van .
(#) p_istvan válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Nem kevés az a 150V a rendes begyújtáshoz?

Ha a kikapcsolt tranzisztor bázisán 550 mV van, az már kinyitja valamennyire! És jogosan világit minden számjegy...
Lehet a PIC kimeneti feszültsége túl magas kikapcsolt állapotban. Az egyik számjegynél kössél sorba egy kis diódát (4148), ha beválik akkor a többivel is.
(#) vicsys válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Én méregettem anno és azt vettem észre, hogy az MPSA-k bázisán közel 50V van jelen. (??) Ezt nem igazán tolerálja a PIC...
(#) Hp41C válasza MolnarG hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Sziasztok!

Még van néhány tisztázni való kérdés a tervezés előtt:
Az eddigi igények:
- 4-6 cső, párhuzamosan vezérelve, fényerő szabályzással,
- LED -es alávilágítás fényerő szabályzással, időzített ki-/ bekapcsolással,
- Külső megvilágítás érzékelése,
- DCF77 szinkron, RC5 távirányító bemenet,
- RTC az idő számítására és a beállítások tárolására - elem / akkumulátor táplálással (32768 Hz órajel kell neki - quartz vagy DS32),
- Hangjelzés kimenet, relé vezérlő kimenet,
- PC -s kapcsolat : RS232 (usb - RS232 konverterrel is megy),
- Két glim a picről vezérelve,
- Mozgásérzékelő bemenet,
- Nyomógombok...

A program szolgáltatásai:
- Dátum (évszázaddal és a hét napjával) és idő kijelzés, öröknaptár,
- 40 időpontos ébresztési hangjelzés / relé vezérlési lehetőség a hét napjának figyelembe vételével,
- Engedélyezhető hangjelzés egész órakor egy beállítható csendes periódussal,
- A csövek kikapcsolása időzítetten, bekapcsolása időzítetten, gombnyomásra, mozgásérzékelővel - automatikus kikapcsolás beállítható időtartalra - ez a funkció is tiltható,
- Egy beállítható időpontban induló program, ami az összes katódot "megjáratja".

Kérdések az áramkörrel kapcsolatban:
- A dekóder milyen legyen: 74141 / CD4018 + 10 MPSA / shift regiszter + 10 MPSA42 / 0.5*portbővítő + 74141 / portbővítő + 10*MPSA42 csövenként?
- Az anódfeszültség előállítása, szabályzása?
- Megvilágítás érzékelés: A pic-ben van A/D: fotoellenállás - ellenállás osztó / Kapacitás töltögetős?
- Mekkora pic: 16F88 - dip18, 16F886 - dip28, 16F887 - dip40?
- Fényerő szabályzás: anódfeszültség változtatásával (a minimális áram alá nem szabad menni az élettartam csökkenés miatt) / anódfeszültséd szaggatásával / katókok kikapcsolásával?
- A hosszabb távú kikapcsolás hogyan történjen: anód feszültséget előállító táp kikapcsolásával / csak a katódok ne kapjanak vezérlést?
- A pic figyelje-e az anódfeszültséget? Esetleg jelezze ki?
- A pc-s kapcsolat optocsatolt legyen?

- Mechanikai felépítés:
* Egy kártyán minden - túl nagy kártya lenne..
* Külön kártya a csöveknek - jobban igazítható különféle csövekhez,
* Külön pic-es, meghajtó, és csöves kártya.
Gondolni kell az oldalról és a felölről látható csövekre.

Kérdések az áramkörrel kapcsolatban:
- Mire terjedjen ki a gombos és az infra távirányítós beállítási lehetőség? Hány nyomógomb. (Talán ez a legnehezebb kérdés...)

Vitassuk meg, aztán rajzolok...
(#) p_istvan válasza vicsys hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Nem értelek, egy üzemképes tranzisztor bázisán hogy lehet 50V?
(#) sooty válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Nincs nagy eltérés a gyújtófeszültség terén a két csőnél, 150 V-ra be kell indulnia.
(#) vicsys válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Ezért is a (??) jelzés... Magam sem tudom, hogy szivároghat vissza.
(#) sooty válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Az összevissza szellemkép tapasztalataim szerint azért keletkezik, mert a katódok a levegőben vannak ... a szünet idejére az sn74141 valamit csinál a katódokkal, gondolom felemeli a tápfeszre (nem megengedett bcd érték 11-15-ig), itt ez vajon megtörténik?
(#) Hp41C válasza vicsys hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Sziasztok!

Az MPSA42 B-je kb <30. A cső kollektor áram igénye kb 5-6 mA, ekkor minimum 166 - 200 uA bázisáram kell. A 33K-val pedig csak 133 uA van. Ezért bátorkodtam a 10k-t javasolni...

A visszaszivárgás miatt bátorkodtam javasolni a bázis direkt lehúzását a földre 10 K -val. A kikapcsolt állapotban a 33k -n már 17 uA hoz létre 0.55 V-ot. Ha közvetlenül a bázis le van húzva 10k-val a földre, akkor már 71 uA hozna létre 0.55V-ot. A bekapcsolt állapotot nem is érintené, ha a bázis ellenállás is 10k, hiszen ekkor a bázisba 380 uA folyna be.>
(#) Hp41C válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Szia!

Nem, a 74141 nyitott kollektoros - eltekintve a beépített zénertől. Az az előnye, hogy belül a tranzisztort alacsony impedancián hajtja - és jobb minőségű a tranzisztor. (A rosszabakat 7441 -két jelölték meg).
(#) sooty válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Aha, de mi okozza azt, ha megszakítom az egyik katódot, akkor helyette paca lesz... (tehát az egyik katód a levegőben) Le kell kapcsolni esetleg az anódfeszültséget is?

DSC00946.JPG
    
(#) p_istvan válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Biztos van oka, de egy biztosnak tűnik, hogy szerencsésebb megoldás a 74141-el meghajtani.
Talán mert a 74141 kimenetét a beépített zéner megfogja 60 V körül biztos elektromos potenciált képezve a nixie katódjának.
(#) sooty válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Igen, de ahhoz át kell írni ennek az egycsövesnek a teljes szoftverét, vissza kell állítani a bcd kódolást, és marad egy csomó üres kimenet...vagy kisebb pic is elég :yes:
(#) vicsys válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
... és még egy IC kell pluszban...
(#) sooty válasza vicsys hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Az sn74141 -en kívül vagy az kell pluszban? Viszont nem kell egy rakat tranyó meg ellenállat
(#) p_istvan válasza vicsys hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Továbbá tíz tranzisztor és ellenállás mínuszban...
(#) CIROKL válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Akkor ez lehet a gondom mert a PIC -en a 8-as lábon lévő tranzisztoron semmit nem mérek a bázison ott nincs feszültség semmi ,ezek szerint a PIC-az nem jó ?
A bázis ellenállások cseréjével /10k/ még rosszabb lett a helyzet , minden összefolyt szépen .
(#) vicsys válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Amit még el szoktam mondani: Az MPSA-k nagyon érzékenyek a túl melegítésre. Rövid ideig kell forrasztani és minél hosszabb lábakkal.
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
150V a gyújtási feszültség ennél a csőnél, ez nem összekeverendő az anódfesszel. Az adatlapon ott van, az minimum 200V!
(#) sooty válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Kell egyáltalán annak mennie, milyen értékről indul az óra? Inkább a tranyó lesz a hibás.
(#) CIROKL válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Holnap kiforrasztom az összes tranzisztort megméregetem őket és majd kiderül hátha ténylegesen ott van a gondom.
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Igazad van, de ha kevés a feszkó akkor inkább elalszik, nem folyamatosan világít minden katód nem?
Itt azt írják, ha nagy a feszültség akkor lesz az, hogy több szám kigyullad a csőben. Bővebben: Link
(#) sooty válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Szóval, mivel nem értek hozzá, inkább kipróbáltam
Ugyanazzal a táppal amit elvileg Laci használ: Tápfeszültség: 187V (ami a dc-dc-ről lejön), az anódon mérhető feszültség az ellenállás után: 127 V (ég mert nagyobb mint a kioltási feszültség gondolom) az anód ellenállás 24K így szépen világít a z568m...
(#) hapro válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Csak egy megjegyzés: a Lacinál a többi láb is be van kötve, nálad viszont csak az adott számjegy.
(#) CIROKL válasza sooty hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Nekem is szépen világit nem is azzal van a gond , a gond az az árnyékolás meg az összefolyás csupán csak de van egy ötletem holnap megnézem .
Következő: »»   64 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem