Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1071 / 2208
(#) lac- válasza mokmen hozzászólására (») Szept 21, 2010
ÓÓ, tényleg nagyon szépek Lehet hülye kérdés, de a GU50 az OTL, vagy csak eldugtad a kimenőket? Egyébként érdekelne, hogy hány wattot tud (a GU50 es). Köszi.
(#) joepapa válasza gkari hozzászólására (») Szept 22, 2010
Nem olvastam, felcipeltem megmértem egyuttal lepróbáltam az időközben beszerzett 2DB új EZ81 et és 2 használt EZ80 at...azaz végre vannak egyencsöveim.
Mivel nekem sacc 90mA kell ekörül méricskéltem, de az EZ81 eket megmértem 160mA el is 1k5 utáni rövidzárral is, csak egy áramtesztre, bírták, majdnem rá is sült az újjam a csőre utánna 160mA nél nagyon melegszik.
Táblázatban az eredmények.
Ezekszerint pont jó táp nekem.
A rádió meg annyit ér amennyiért megveszik, ezt spec 5000 Ft ért kezdtem hirdetni 1 évig, majd 3e ft ért, és itt volt még mindig azaz 3e ft ot sem ér. A tápot nem hiszem, hogy megtekerné vasastól rezestől bakelitestő valaki 3e ft ért
Szóval egy csöves rádió annyit ér amennyiért elviszik, az meg nem sok.
Én is sajnáltam mert a kísértés rávitt, hogy bedugdozzam az ECH81 eket és az EBL 21 et is és kis csellel beindult. (Úgy kaptam, hogy rossz vagy nem tudják, én mintha egyszer 2 éve bedugtam volna és semmi...most meglett a hiba el volt törve a hálozati vezeték tőben a szigetelésen belül, szerencsére, mert az összes csövet kicserélték mielött odadták, de ezekszerint úgy sem ment nekik) Ha a családtól lenne nem szedném szét, de valami ismeretlentől kaptam. A narancssárga membrános hangszórónak kellene egy pár és tuti kis tölcsért lehetne belőle csinálni.
(#) joepapa válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Ez sajna nem fedlapos, hanem egy alu meg van hajtva U alakban azaz ez maga az erősítő, erre van az előlap és a bakelit hátlap felcsavarozva, ha új fedlap az új erősítő.
Azaz akkor már átépítem az EL 84 ből a MÜSZI féle kimenőket ebbe a házba az egybeserleg alatt azok a kimenők elforgathatók, mert ami most bent van Tolnai az pont akkora a két db mint a seleg.

De sajnos az a megérzésem, hogy nem a kimenőket szórja a táptrafó, henem magát a 6P3S alkatészeit, ill a 6H9C cuccait, mert pl a katódkondi 3mm re van a táptrafó lemezeitől.
És az a csatorna a brummos csak a másik nem!
Ill a másik is de az csak épp hogy olyan "így kéne" mértékben.
Szóval a táptrafót kellene forgatni, de nem fér el max egy csavarfuratnyit talán 5 fokos elforgatás meg...de majd kiszedem megpróbálom mozgatni.
A torroid szór? Akkor ezt is rosszul tanították anno, mint a bifilárist...nekünk azt tanították 15 éve, hogy a torroid nem szór mivel teljesen zárt a "vas" (porkohászati mag)
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Szept 22, 2010
Bakker! most esik le! mágnesesen az ALU nem árnyékol... Ez egy elb@xt erősítő, kezdve a helytelen kapcsolás átépítésével szívtam vele eleget mire hangja lett. Most meg az ALU anyagválasztás miatti baki...és akkor még ott a túl kis méret ami miatt nem fér el a csöves egyenirányítás...

A torroidom csak 5cm magas, az erősítőben 7,5cm magas hely van azaz a torroid vasköpennyel el fog férni, csak 4 es furatokon fognak átjönni a kivezetések, akkor már bezárom a szellemet a palackba.

De mintha arra emlékeznék, hogy a torroidot két 3mm es vastárcsa közé szorítva nem lett volna szórása.
(#) (Felhasználó 1947) válasza joepapa hozzászólására (») Szept 22, 2010
A jó trafó, és alkatrészelhelyezés alap egy csöves erősitőnél.
A toroid trafó magja sima szalagmag kör alakban feltekerve, nem porvasmag, de ez a mostani hiba szempontjából nem lényeges
Egy helyesen megépitett csövesben semmilyen brumm ,és gerjedés nem lehet, ebből indulj ki.
Használj minőségi alkatrészeket és nem lesz vele semmi gond.
(#) joepapa válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Lehet, most belegondoltam, és sosem láttam még üres torroid magot, és valamiért porvasmagnak képzeltem el
De miért szórna a torroid? hiszen teljesen zárt kör hol szór?
De kár is ezen agyalnom, egyszerübb este fülessel meghallgatni, a trafó elmozdításhoz is ki kell szedni a trafó ha meg kint van rögtön eltűnik a brumm akkor egyértelmű szórás, és a tororoidot betéve a helyére meg kell hallgatni.
Csak ahoz a toroidot is ki kell szednem, és a 6l6 tápját is.
Azaz mindkét erősítőt, a terta 328 is darabokban , és van 3 szatyor alkatrészem ömlesztve amit gondolkodás közben válogatok, azaz egyre nagyobb a rumli a konyhában.
KONYHAUDIOLABORATORIUM
Lehet csak hétvégén merek még 2 berendezést szétcibálni.
(#) mokmen válasza lac- hozzászólására (») Szept 22, 2010
30w-nek indult,pp-nek de nem birtam vele.Párhuzamosan vannak a Gu-k tán 10W le is ad.Ez monoblok torroid trafos a kimenő is a hengerben hálo
Tr.alatt,réz fazékkal árnyékolva. A torroidoknak tényleg nagy a szorása.-
(#) lac- válasza mokmen hozzászólására (») Szept 22, 2010
Rendben, köszi.
(#) varttina válasza joepapa hozzászólására (») Szept 22, 2010
Létezik toroid porvasmag is, de azt inkább zavarszűrésre használják, mint trafónak.
A toroid szórása lényegesen kisebb mint egy "kocka" trafóé, de közel sem nulla! A szórás egy része abból adódik, hogy a tekercsek nem szimmetrikusan vannak elkészítve. Mind a primer, mind pedig a szekunder tekercset úgy érdemes kivitelezni, hogy teljesen érjenek körbe a vasmagon. Ha pl. egy fűtőtekercshez 18 menetre van szükség, azt érdemes 20 fokonként elhelyezni egymástól.
(#) mokmen válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Lehet tuloztam a Pl36-tal.Most mértem a hangszoron ampert 0,84 maxon 8 ohmnál ez talén 5-6W.Bár fogalmam nincs hogy igy kell-e kimenő teljesitmény számolni.A kapcsirajz szerint PP-ben 40W-t ebből volt a sacc.A tőlcsérekbe vettem Vidi. szélessávu hangszorokat 8ohm 15watt 80 decibel/watt freki tartományra nem emlékszem,de majd megnézem
(#) mokmen válasza mokmen hozzászólására (») Szept 22, 2010
Hangszoroval kapcsolatban:8ohm 20W 70-20000Hz 88dB-szoval mindenre rosszul emlékeztem
(#) (Felhasználó 1947) válasza mokmen hozzászólására (») Szept 22, 2010
A kimenőteljesitményt a következő képlettel ki tudod számolni:
P=U2/R
Egyébként ügyes kis cuccokat épitettél.
(#) (Felhasználó 1947) válasza joepapa hozzászólására (») Szept 22, 2010
Idézet:
„De miért szórna a torroid? hiszen teljesen zárt kör hol szór?

Hát ez az, "körben "szór.
Egyrészt mert jó Magyar szokás szerint túl vannak gerjesztve, másrészt eddig nem nagyon láttam impregnált toroidot, igy mechanikus zaja is lehet.
(Mondjuk ez a hagyományos trafókra is igaz.)
Megnéztem a fotóidat az erősitőről, és lenne pár gondolatom ezzel kapcsolatban:
-Ha van rá mód próbáld meg szimmetrikusan elhelyezni a két csatornát, középen a táppal.
A sok alkatrész egy kupacban levegőben lógó kötésekkel nem túl előnyös, meg veszélyes is lehet.
Használj forrlécet, vagy tervezz egy egyszerű panelt.
A régi "zöld" szén, és fémréteg ellenállások sem ideális választás, de ha ez van, akkor ez van.Egy biztos, ezek már nem fognak öregedni.
A tápot ne méretezd határra, hanem számolj kétszeres teljesítménnyel, mint ami valójában kell.
(#) nikolatesla hozzászólása Szept 22, 2010
Hali!
Senkinek sem van PCL805-höz egy rajza?
SE vagy PP?
(#) gkari válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 22, 2010
(#) nikolatesla válasza gkari hozzászólására (») Szept 22, 2010
Ebben a 2db PCL805 előtt milyen előerősítő van?
(#) gkari válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 22, 2010
Szerintem bármilyen jó lehet, ami kb. 3-400mV. jelet kiad(és kondis kicsatolású).
(#) (Felhasználó 1947) válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 22, 2010
Az a két PCL805, az egy PCL805
Előtte pedig PABC80.A kedvenc TV-s csöveid.
Esetleg meg is köszönhetnéd a rajzot, ha már lusta voltál beütni a google-ba hogy "PCL805 tube amplifier"
Hogy akarsz bármit is épiteni, ha nem tudsz értelmezni egy kapcsolási rajzot?Nonszensz...
(#) nikolatesla válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Bocs,hogy még nem köszöntem meg!

Be írtam de csak alap kapcsolásokat találtam.
Ja azt hitem,hogy 2db végcső van benne.

ECC85 jó bele?
(#) (Felhasználó 1947) válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 22, 2010
Felejtsd el a "gombhoz a kabátot" hozzáállást!
Mit is akarsz? Csöves erősitőt épiteni, igaz?
Kiválasztasz egy megbizható, többek által megépitett
kapcsolást, megveszed hozzá a csöveket, trafókat, alkatrészeket, összeforrasztgatod őket,és láss csodát:
kész a csövi.
Ennyire egyszerű.
Ne úgy állj neki hogy mi van a sufniba, meg mit sikerült kukázni, ez nem hozzáállás.
Wartburg árán ne akarj Ferrarit.
Egy csöves erősitő, mér egy egyszerű kis PCL86 SE is
komoly lóvé, ha korrekten megépited.
Ne az motiváljon hogy legyen olcsón egy csövesed,ilyen nem létezik.
Ha mégis, az olyan is....
(#) nikolatesla válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Engem egyenlőre csak a kapcsolás érdekelt! Mivel most a GU50 SE erősítőt építek. Csak az anyag beszerzés hosszas.
Én általában nem használt cuccból építem meg az erősítőt. Csövek mai vannak itthon mind új!
Csak arra voltam kíváncsi,hogy milyen kapcsolás van hozzá illetve,hogy ECC85 vagy E88CC jó e az elő fokba.
Mivel most ez van itthon.
(#) (Felhasználó 1947) válasza joepapa hozzászólására (») Szept 22, 2010
Ha hazaérek, küldök szakirodalmat csöves erősitő épitéssel kapcsolatban.

(Morgan Jones:Building valve amplifiers)

(#) lac- válasza gkari hozzászólására (») Szept 22, 2010
Üdv, láttam a linket a pcl805-ről, hány wattot tudhat? Köszönöm.
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Megoldható lenne, hogy "beletekinthessek" én is ebbe az irodalomba
(#) (Felhasználó 1947) válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 22, 2010
Természetesen.Angol nyelvű, de könnyen értelmezhető, rengeteg fotóval, rajzzal.
(#) gkari válasza lac- hozzászólására (») Szept 22, 2010
Abból kiindulva, hogy a max. Wa:8W, 2W-nál nem hiszem,hogy -jó hanggal- többet tudna.Nekem tetszk ez a kapcsolás!
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 22, 2010
Köszönöm! A leirását megtaláltam a neten, sőt a Google Books az első részét láttatni is engedi...
(#) sturbi válasza 6C4C hozzászólására (») Szept 22, 2010
Vége a szüretnek, megkerültem (hétvégén és hétfőn nem lehetett a talajviszonyok miatt szüretelni, csak teganap és ma).
Köszönöm az észrevételeket, a meghajtócsőnél lesz kondi, csak nem rajzoltam bele a kapcsolásba. Áramgenerátort nem nagyon akarok (főleg, mert csak 3 novál foglalat van befúrva, és egyelőre nem látom a negyedik helyét sem), viszont valamit tennem kell a hálózati fesz ugrálása ellen. Mikor a közelben heggesztenek, annyira ugrál a nyugalmi áram is, hogy nem lehet használni az erősítőt (a mostani állapotban sem, gondolom a végcső ilyen típusú direktcsatolásával összefüggésben (mármint hogy a meghajtócső árama állítja be a végcső áramát). Mivel az egész dc. csatoltnak van tervezve, azon gondolkodom, hogy a negatív ágnak stabilizálni kellene a tápot olyan 200-230 V körülre (285 V-ból gondolom kijönne), akkor talán ki lehetne küszöbölni a heggesztés okozta zavarokat. (mondjuk akkor meg a stabilizátorcsőnek kell legalább egy foglalat még. )
(#) gkari válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 22, 2010
Rengeteg magyar nyelvű is van itt, az "elektronika" könyvtárból töltögesd le(egyenként), legalább 20 alapmű van ott.
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Szept 22, 2010
Szia Zoli !
Örülök, hogy megkerültél, nincs valami tipped "hegesztés ellen" ? A negatív fesz stabilizálása megoldaná (mérsékelné) vajon a "kínomat", mert így nagyon nem jó,a szomszédaim sokat szoktak hegeszteni, kondenzátor csatolásnál nem tűnt fel még ez a probléma, szokásos fix rácselőfesznél sem.
Következő: »»   1071 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem