Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   69 / 148
(#) watt válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 23, 2010 /
 
Hihetetlen vagy. Leírtam, hogy a litze tekeréshez képest jobb lett a mért eredmény. Mit kéne ezen matekolni? Minél kéne jobbat csinálni(A megfelelőnél kell jobb? Minek?)? A gyári vacak tápoknál jobb lett. A tieidnél biztosan nem(én nem vagyok ipari tápokat gyártó vállalat alkalmazottja, sem vezetője és nem is leszek), de ez nem nagyon mozgat meg, mert megfelelő a feladatra. Nem is értem miről is beszélünk egy jó ideje, főleg hogy minek...
(#) (Felhasználó 46585) válasza watt hozzászólására (») Szept 23, 2010 /
 
Én értem, de inkább ezennel befejeztem.
(#) Transztyuszeres válasza emmzolee hozzászólására (») Szept 23, 2010 /
 
Idézet:
„Nagyon hasznos lenne, ha valaki ilyeneket csinálna Magyarul.”

Jó lenne magyar felirattal is, csak ez senkinek sem érdeke.
Amatőröknek marad a kísérletezés, gyári tápok tanulmányozása és szétszedése, guglizás és fordítgatás...
(#) emmzolee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 23, 2010 /
 
Hát igen sokszor éreztem már, hogy az Angol nyelvtudás hiánya nagyon nagy hátrány. Ha találok is valami hasznosat, nem mindig értem meg rendesen. Esetleg félre értem, és úgy már nem is ér az egész semmit.

Ha valaki esetleg vágja a témát, és affinitást érez magában, hogy oktató leírásokat, videókat, vagy bármi hasznosat csináljon, nagyon szívesen vennénk.
Azt gondolom, hogy sokunk nevében beszélek.
(Vagy ezekből a dolgokból cikket írna...)

Szóval hasznos lenne. Remélem ez a kis gondolatébresztő szövegem értő szakikra talál.

Például nagyon tetszett régebben cimopata egyik cikke. Rezonáns kapcsolóüzemű tápegység Nagyon jól érthetően, sok mindenre kitérve,alaposan elmagyarázta a kapcsolás működését, és a beindításával járó esetleges problémákat is. A kapcsolás működési elvét is meg lehetett érteni. Nagyon jó volt.
Ilyesmikre gondolok.
(#) emmzolee hozzászólása Szept 23, 2010 /
 
Ja, és majd elfelejtettem Skori Weblapját, megemlíteni, ahonnan szintén sokat meg lehet tanulni a kapcsoló üzemről is. Na meg ott a Trafóméretező program is amit azóta, hogy megtaláltam, rengetegszer használtam.
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Idézet:
„1 kW-ot tud mindenféle hűtés nélkül statikusan és a mérete 160 x 160 mm... ...Szólj, ha a fénykép is érdekel, bár valamelyik topicba már felettem.”
Engem érdekelne a kép, az enyém 190x100mm-es lesz (widescreen tervezésű)
Inkább a 230V-os topikba tedd be - ha nem gond. Itt off az ilyen Castone-táp.
(#) emmzolee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Na ez engem is érdekelne.
(#) zn4416 hozzászólása Szept 26, 2010 /
 
Csinálok egy végfokot, gondoltam rakok a magra rezet

100_3391.JPG
    
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Király!

Ezek miféle magok?
Honnan sikerült szerezni őket?
(#) Transztyuszeres válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Király a litze. Az honnan van? (mármint a huzal)
A mag gondolom Tali Bt-s.
(#) zn4416 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2010 /
 
Nyert, Tali Bt.
1100 Ft N87-es anyag, 60X30X20 méret régebben próbáltam 1,2Kw átment nehézségek nélkül. :yes:
(#) sirály12 hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
Van egy toroid magom, aminek a méretei:
szélesség: 30mm
magasság: 13mm
belső átmérő: 19mm

Autóerősítő tápban volt. Ezt szeretném felhasználni. A menetszámokat kb. így képzeltem el:
bejövő feszültség 10-16V
kimenő feszültség: 2*14-15V (stabilizálás után 2*12V)
primer 2*3menet
szekunder: 2*6menet (2*2 menetnél leágazás 5V számára, ehhez stabilizálnám a feszültséget is) elég a 6 menet, vagy legyen több?

A menetszámok jók? Szeretném ha 10V-ról is tökéletesen menne. A terhelés maximum 100-120W lenne.

És egy fontos kérdés a végére: magot tönkre lehet tenni hőhatással? Mert a magom a legutóbb kicsit felforrósodott, ki tudom mérni, hogy jó-e még?

Kösz a segítséget.
(#) zn4416 válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Hello !

Szerintem a 3 menettől be fog telítődni a mag, mivel valami autós cuccból szedted ki primernek nyugodtan tekerj rá 2X6 menetet ( értelemszerűen a szekundert ehhez kell igazítani ). Az 5 voltnak meg tekerj rá másik szekundert.
Szabadonfutóst akarsz csinálni ? Ezért akarod a szekundert stabilizálni ?
Először azt döntsd el, hogy milyen topológiát használsz ( szerintem ha 10-16V-os bemeneti fesz ingadozással számolunk akkor jobban jársz egy primer oldali szabályzással ).
Ha pedig a mag nem repedt meg, akkor nem hiszem, hogy valami baja lenne.
(#) (Felhasználó 46585) válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
" Szerintem a 3 menettől be fog telítődni a mag,... "

Ez azért nagyban attól függ, hogy mekkora frekvencián jár...
(#) sirály12 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Értem.
Akkor 2*6 menet primer, és 2*12 menet szekunder gondolom elég lesz.

Nem szabadonfutó lesz, csak az 5V-os ágnak kell stabilnak lennie, ott fog több áram folyni, a 12V-os ágon pár amper kell, amit stabilizálni akarok, így minden fesz stabil lesz, és az 5V-os ág terhelésingadozása nem kavar be a 12V-os ágnak. Tehát az 5V-os ágat fogom figyelni. Az 5V-os égnak miért ajánlasz külön szekundert? Az miben jobb?

És a trafóm vajon jó még? A hőre vonatkozó kérdésem miatt kérdezem. Esetleg ki tudom valahogy mérni?
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
30khz környékén fog menni.
(#) sirály12 hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
A Cimopata féle kapcsolást építem meg, kissebb eltérésekkel, de a vezérlés ugyanaz, és a freki is.

Bővebben: Link
(#) zn4416 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Igaz, ezen elsiklottam.
(#) sirály12 hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
Akkor lehet azért melegedett fel annyira a mag! Véletlenül megjárattam alacsonyabb frekiről is, mert sípolt, és levittem a frekit, amire abbahagyta a sípolást, csak mire észrevettem hogy valami nem kerek, a fetek eldurrantak, és a mag forró volt. Ez tönkreteheti a magot?
(#) zn4416 válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Életképes lesz még a mag.
Most neked +- 5V-od lesz? Mert akkor lehet leágazást is csinálni a 12-ből.
(#) zn4416 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Képet nem tudsz a magról betenni ?
Szürke színű ?
(#) sirály12 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
A mag zöld színű.
Nekem +-12V kell 3-4A mellett, és +-5V 10-15A mellett.

mag.jpg
    
(#) zn4416 válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ilyen zöld maggal én is dolgoztam már régebben, 50KHz-en fűtött mint a kazán ( atom nagy veszteségek ). Alacsonyabb frekin viszont még ma is üzemel egy végfokban. A trafó már készre van szerelve ? Milyen vastag kanócokkal ?
Eszembe jutott US Blaster végfokban volt ilyen zöld mag.
(#) (Felhasználó 46585) válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ez valószínű nem ferrit, hanem iron powder. Ez a szín nem trafónak való, hanem mondjuk kimeneti soros fojtótekercsnek, ott jóval kisebb az áram hullámos összetevője, így a vasveszteség is kicsi. ( elviselhető )

Viszont, nagyon olcsó.
(#) zn4416 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Hát ez az ezért kérdeztem rá !
Ha pedig rendes tápot akar csinálni, akkor hozzávaló magot kell szerezni. :yes:
(#) sirály12 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Készre volt, de a szálakról lejött némely helyen a lakk ( a mesélt hőhatástól, vagy csak a hajtogatástól), ezért most úgy döntöttem újratekerem, holnap keresek hozzá vékony drótot és tekerek. Ezért kérdeztem a menetszámokat. Már le lett tekerve róla a képen még rajtalévő vastag drót.

A képen lévő tekeréssel működött, és terhelhető is volt, de hangja volt, remélem ez az új tekeréssel elmúlik majd. Végülis ennyi volt a bajom csak vele, amúgy jó volt. Nyugalmi áramban 200-300mA folyt rajta, ebben már az ic tápfesze is benne van. 40-50W terhelésre tizedvolt pontosan tartotta a feszt, csak az a sípolás kikészített.
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ennyire rosz lenne? Egy Sal 2*200W-os erősítőből van.
(#) (Felhasználó 46585) válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Na jó, jó, de honnan tudja, hogy melyik a rendes mag? Ezért kérdezte...
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Valahol itt olvastam, de nem találom, hogy hogyan is kell megmérni a magom AL értékét. Valaki nem írná le?
Hátha nem annyira rosz, nehéz lesz itt jó magot vennem.


u.i.:
Pár menet kell és induktivitást mérek, ennyi rémlik, de milyen képlettel kell visszaszámolni?
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Tekerj rá 10 menetet. Al=L/Nnégyzet. ( A mért induktivitást elosztod 100-al.) De nem ez az adat mutatja meg, hogy egy vasmag jó vagy nem.
Következő: »»   69 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem