Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1073 / 2208
(#) sturbi válasza JZoli hozzászólására (») Szept 26, 2010
Nem akarok gonoszkodni, de csöves OTL-t olyan füleshez érdemes építeni, ami 600 ohmos, a 24 ohmosnak mindegy mi van előtte (jajj-jajj. :bummafejbe: . :hide: .)
(#) bakos13gab válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 26, 2010
Hát persze, hogy csak az volt.
(#) Bassmester válasza sturbi hozzászólására (») Szept 26, 2010
Nem vesszük gonoszkodásnak
Tudjuk hogy nagy csöves szaki vagy, de a tapasztalataim szerint nem olyan mindegy hogy mi van előtte.
A 6N13SZ OTL-t egy kis módosítással, ki tudam hegyezni annyira, hogy a 24 Ohm-os Sennheiser HD 201-es fülesemmel is normálisan szóljon. :yes:

Korábban építettem még egy hasonló füleserősítőt, EC360-nal, de az elég lassan melegedett be és sokat zabált a fűtése is. A hangja hasonlóan jó volt, csak egy kissé harsányabb és kétoldalasabb mint a 6N13SZ.
Az elektroncső.hu -n bemutatott cucc, egyébként jó fél évig volt nálam "tesztelésre" egy Sylvania 6080-nal és egy JJ E88CC meghajtóval. Az "eredeti" kapcsolásban, még az 55 Ohm-os fülessel sem volt olyan jó mint 6N13SZ-el és a módosítással.
(#) hgy hozzászólása Szept 26, 2010
Ha az AVA csöves füleserősítő jól szól, jópénzért el is adható, a maga 200!! ohm kimenő impedanciájával, akkor nem értem ezt a sokadszor visszatérő kérdést.
100 mW-hoz, ami fülesnél a hanzáskárosodást súrolja,
egy jól megválasztott meredek végcső (2xE88CC, vagy E182CC és klónjai -ECC99, 6N6-) a maga 30-60 ohmos kimenő impedanciájával miért nem jó? A Kimenőtrafónak rengeteg előnyös tulajdonsága /is/ van, de ne misztifikáljuk már minden alkalmazásban.
(#) sturbi válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 26, 2010
Igen, persze, tulajdonképpen csak viccnek szántam, de ha belegondolsz, hogy egy 30 ohmos csöves OTL-nek mekkora teljesítmény "fekszik" anódból (100 W ? )... (izmos cső kell az igazán jó kompromisszumhoz, még fülesnél is, pl. EC360, 6C41C, 6C33C, ilyesmik), a GI 30 megfullad 30 ohm-tól a belső ellenállásával szerintem (persze könnyű okoskodni úgy, hogy gőzöm sincs hogyan szól. ).
(#) bakos13gab válasza hgy hozzászólására (») Szept 26, 2010
Nekem már volt szerencsém E88CC-kből megépíteni az Ágoston félét és nem tetszett. Hátha ez bejön. Lehet, hogy ágyúval verébre, de szép ez az ágyú...
(#) sturbi válasza hgy hozzászólására (») Szept 26, 2010
Végülis igazad van, a 30 ohmot 100 mW-on kell szemlélni, ha fülesről beszélünk.
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 27, 2010
Az Ágoston félét felejtsd el, a papír mindent elbír. Bajai:
1. Mi fenének kell a meghajtásba két párhuzamos trióda? 2. A kimeneti katódkövető beállítása pocsék. +200 V anódfesznél a katódellenáláson csak +6 V körüli egyenfesz áll be. (számításaim szerint). Durva asszimetria lesz a kimenő jelben!!. 3. Visszacsatolás nélkül is meg kellene hallgatni, a 4 párhuzamos E88CC 20 Ohm körüli kimenőimpedanciát ad, a Tub CAD Journal 32 ohmos GRADO-khoz is csak 3 E88CC-t köt párhuzamusan visszcsat nélkül. 4. A meghajtás és a kimenő csövek között DC csatolás megvalósítható.
De akkor ez már egy másik erősítő..
(#) hapro hozzászólása Szept 28, 2010
Sziasztok!
Vannak-e ide feltöltve sprint layouthoz cső makrók? Én nem találtam. Vagy ha valakinek vannak és megosztaná velem, akkor vegye fel a kapcsolatot velem privátba. Jól jönnének, csak bővíteni szeretném az adatbázist, és már párszor kellett, aztán nem olyan egyszerű megrajzolni őket mint egy tranyót mondjuk.
Köszi
(#) Pioneer válasza hapro hozzászólására (») Szept 28, 2010
Parancsolj itt a noval.
Különben nem nagy ördöngösség megrajzolni.

noval.LMK
    
(#) bakos13gab válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 28, 2010
Erre kis módosításra kíváncsi lennék, ha szabad. A másik pedig, hogy a táp esetében fojtókat használtál-e szűrésre (ha igen, akkor milyeneket)?

Ugyanezek a kapcsolások, amiket a Google kidobott:
A Single-Ended OTL Amplifier for Dynamic Headphones
és
6AS7 OTL Headphone Amplifier
(#) zoliee hozzászólása Szept 28, 2010
Sziasztok!
teljesen újként a csövesek világában szeretnék egyet magam is építeni. annyi közöm van a villanyhoz hogy áramszolgáltatónál melózom, tehát a 10 kV-os része már megy viccen kívül a 6C33C típusú cső teccene ár/érték arányban, esetleg valakinek van ilyennel épített erősítője? ez PP vagy SE lesz? elnézést a sok kérdésért, még erősen láma vagyok a témában, az egyszem wellerem, és a multiméteremen kívül csak egy kész erősítőm van MAyky-tól. PCL 86-osokra építve.
ha valaki tud/akar segíteni MSN varaljaizoli kukac hotmail pont com köszi!!
(#) Bassmester válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 28, 2010
Hali!
A kapcsolás ugyanaz mint a HeadWize-féle. Az R6 helyén nálam 3 db 4k7-es REMIX szénréteg van párhuzamosan, az R5 10k szén, R4 820 szén, R3 47k szén, R2 100 Ohm szén, C4 1000µF/250V Nippon Ch., C3 1µF/250V mkt. Röviden ennyi. Nem raktam bele fojtót, r-c szűréssel megy, a meghajó cső az 6N23P-EV, végcső 6N13SZ. Trafó 100W toroid, középleágas fűtéssel (Fleta csinálta).
Íme még két kép róla, a belseje egyenlőre nagyon gánya
(#) s.sanyi hozzászólása Szept 28, 2010
Sziasztok. Találtam eggy fórumon kimenö méretezésre való számitást.Szeretném ha megnéznétek a számitást,hogy ez alapján tudok-e elfogadható kimenöt méretezn?.EI magra 8,5 cm2-re a képlet alapján np-2473 menet ns-69 menet.A vas méretezését-e képlet alapján kicsinek tartom az elektron cso.hu oldali számitás szerint hihetöbb a trafo mérete.Légyszi nézzétek át,hogy legyen valami útmutatóm.mellékelem a számitást.köszi.
(#) bakos13gab válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 28, 2010
Így is brummentes, ha jól sejtem. Mekkora a tápfeszültséged (mekkorát ejtessz az R-C-n)? Van itthon 5u4c egyenirányítóm. Arra gondoltam felhasználnám bele. Bőven többet tud, mint kéne, de jól néz ki.
(#) djhans válasza zoliee hozzászólására (») Szept 28, 2010
Szia!

Szerintem a kötelező P/ECL86 SE megépítésével kezdd el. Sokat lehet belőle tanulni. Sok kapcsolás van itt rá a topikon. Szinte itt mindenki épített ilyet. Szerzel tv vagy rádió kimenőket és a hálózatinak is jó lesz egy pacsirta vagy két kisebb rádióé. De ne belezd ki őket hanem próbálj szerezni trafókat. Azt nem mondom hogy a kész erősítődet szedd szét.

6c33c nem kezdőknek való. Általában SE készül belőle, ritkán PP. Vagy esetleg OTL (kimenó transzformátor nélküli). Itt sok cső van párhuzamosan kapcsolva, hogy a kis hangszóró impedanciát ki tudja szolgálni.
(#) zoliee válasza djhans hozzászólására (») Szept 28, 2010
Üdv!

köszi, de mivel már van itthon egy PCL86-om, már nem akarok ugyanilyet. van itthon régi videoton csöves rádióm, az lenne az alap. szeretnék mellé építeni egy kivezérlés jelzőt, megy egy csöves RIAA korrektort is. az kivezérlés jelzőhöz már vettem pár új EM84-es csövet.
köszi:
zoli
(valakinek van ilyen meghallgatni??)
(#) Bassmester válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 28, 2010
Semmi brummja nincs neki, holnap mindent lemérek rajta, mert már nem emlékszem a korábban mért adatokra
Én UF4007 diódákat raktam a tápjába. Egy másik trafóval kipróbáltam EZ 81-el is, de 4007-tel úgy tűnt mintha szebben szólna.
(#) CIROKL válasza zoliee hozzászólására (») Szept 28, 2010
Üdv Zoli ! Látom ide találtál , a helyedben lennék megfogadnám a Jani tanácsát . Kezdő csövesnek csak egy (E)Pcl 86 -al csinálj egy kis erősítőt , ha jól tudom neked egy PP -éd van ebből , ezért egy s-ét csinálj és azon legalább szerzel némi tapasztalatot , mind a szerelésben és mint csöves elektronika.
A csöves RIAA korektort meg hagyd meg későbbre az szerintem nagyobb falat , főleg ha jót szeretnél .
Idézet:
„(valakinek van ilyen meghallgatni??”

Mit szeretnél hallani ?
(#) sturbi válasza s.sanyi hozzászólására (») Szept 28, 2010
Hibátlan ez a számítás is, nyugodtan tervezhetsz vele kimenőt (SMA nem szokott butaságokat írni (ellentétben velem. )). Vannak más, szintén jó számítások is (pl. az elektroncso.hu-n, vagy az OPT_da program stb.), megfontolások kérdése hogyan számolsz.
(#) s.sanyi válasza sturbi hozzászólására (») Szept 28, 2010
köszi szépen.
(#) joco63 hozzászólása Szept 28, 2010
Sziasztok! A múltkor kértem tanácsot egy EL84 megépítéséhez, azóta nagyjából elkészült. Felraktam néhány képet is.
Építés: Csöves egyenirányítás EZ81 toroid trafós táp, öntartó alkatrészek.
Kapcs rajz: egy dinaco variáns.
Tapasztalat: nagyon tetszik a hangja brumm gyakorlatilag nincs, meleg tónus semmi bántó, mélyek megfelelőek, magas közép tartomány csodás, nagy tér, és mélység jellemzi.
Nekem az első PP-s erősítőm, de a megépítésével semmi gondom nem volt szinte elsőre tökéletesen működött. Persze sokat utána olvastam többek között ezen a fórumon is mire kell figyelni. Köszönöm a segítségeteket.
(#) hgy válasza joco63 hozzászólására (») Szept 28, 2010
Szép. A BEAG vasra a kimenőket ki tekerte?
(#) klemo86 válasza joco63 hozzászólására (») Szept 28, 2010
Szép! Én egyedül a varázsszemet hiányolom róla, de én mindenre kivezérlés-jelzőt tennék Én a PP után fogom majd kipróbálni az SE-t
(#) joco63 válasza hgy hozzászólására (») Szept 28, 2010
Mayky keze munkáját dicséri a trafó tekercselést. Szerintem nagyon profi munka. Én abszolút elégedett vagyok vele.
(#) joco63 válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 28, 2010
A legközelebbin lesz varázsszem is, az nekem is nagy kedvencem.
(#) istvan3 válasza joco63 hozzászólására (») Szept 29, 2010
Szép munka gratulálok
Amúgy az egy fénycső folytó benne?
(#) klemo86 válasza istvan3 hozzászólására (») Szept 29, 2010
Egy akármilyen trafót is használhatsz fojtónak, ha megvan az indultivitása
(#) joco63 válasza istvan3 hozzászólására (») Szept 29, 2010
Igen egy 11w-os fénycső fojtó. Még meg kellene próbálni 20 watossal. Nem tudom mennyi lehet az induktivitása nincs műszerem amivel meg tudnám mérni, de bevált. Ha van valakinek mérési eredménye a fénycső fojtókról szívesen venném, jó adat lehetne mindenkinek. Csövesnél mindenképpen az LC szűrés híve vagyok, és csöves egyenirányításé, még ha bonyolutabb, és gazdaságtalanabb is. Viszont meg van oldva az anódkésleltetés is, és lágyabb szebb hangot eredményez. Az egyenirányító cső után 66mikrós kondi van aztán a fojtó, utána 130 mikrós kondi, azután egy 10k ellenállás majd az előfoknak szintén 130mikró. A kondik 33mikrós egységekből vannak összerakva. Próbáltam nagyobb értékű kondikat is, de ezekkel is brummentes, a nagyobb kondi nem hozott hallható javulást. Sokak véleménye szerint viszont lustábbá teszi a hangot. :yes:
(#) lpcollector válasza zoliee hozzászólására (») Szept 29, 2010
Több 6C33C SE épült itt a fórumon, érdemes visszaolvasnod...
Ahogyan CHZ mester fogalmazott, "ez a cső nem adja magát olyan könnyen".
Sturbi sokat vallatta, Ő a megmondhatója milyen nagy a szórása még az egy búrán belül lévő triódáknak is.
Elsőre nem számíthatsz vele teljesítményben és minőségben is megfelelő eredményre.
Ha nem szeretnél mindjárt kudarcélménnyel gazdagodni, halgass Djhans-ra és kezdjél egyszerübb csövekkel...
Következő: »»   1073 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem