Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   70 / 148
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Akkor azt hogyan deríthetem ki?

Ez a mag miért nem jó? Melegedni fog, vagy rossz lesz a hatásfoka?
Nekem 100-150W-ot kellene maximum áthajtani rajta, de az idő nagy részében olyan 80W-al menne. Ahhoz sem jó?
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Azt nem tudom, hogy ez a mag jó, vagy nem, mert abból, hogy zöld színű, még nem következik semmi. Meg kell nézni, hogy mennyire bírja a nagyobb indukciót, vagy hogy egyáltalán mennyit bír, mert lehet, hogy akkorák a vasveszteségek, hogy nem lesz jó a célraidra.

Tekerd meg a primert mondjuk 2 x 10 menettel, akármilyen, de szigetelt drótból. A két huzalt sodord össze, úgy tekerd. Szekunder nem kell rá. Ezután kösd be a tápba. Ha szabályozott a táp, akkor 10,5 V-ról indítsd el és várj egy negyed órát, hogy melegszik e a vas. Ha egyáltalán nem melegszik, akkor tekerje le belőle 2 x 1 menetet. Megint kapcsold be, stb. ha már egy picit melegszik a vas, akkor az lesz a primer menetszám. A szekundert meg a szükséges áttételből ki tudod számolni. Ha nem szabályozott a táp, akkor a maximális feszültséget tedd a táp bemenetére ehhez a méréshez, de mindent ugyanígy csinál meg. ( Ha esetleg még a 2 x 10 menettel is melegszik, akkor tekerj rá 2 x 12 menetet, vagy nagyobbat.)

Mennyi lett az Al?
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
10 menetet feltekertem, és mértem. 340uH-t kaptam.
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
A 340 uH az ténylegesen az induktivitás, vagy pedig, ahogy írtam, az induktivitás elosztva a menetszám négyzetével? Tehát, ez az Al, vagy pedig az induktivitás? Az előbbinek jó lenne, az utóbbinak nagyon kevés. Ha ez az induktivitás, akkor ez biztos vaspor vasmag ( iron powder ) ez nem igazán jó trafónak, túl nagy lesz a mágnesezőárama, feleslegesen fog folyni a tranyókon nagy áram.
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ez az induktivitás.

A mag épp tesztelődik, 2*10-ről indultam, most 2*6 menetnél tartok. Nyugalni áramfelvétel 140mA, nézegetem melegszik-e.
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Alakul...
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
2*6 menetnél meg is álltam. 10 perc után már lehetett érezni, hogy langyosodik a mag. Akkor 2*6 menet lesz a primer. A szekundert pedig ha jól számolom 9 menetre kell majd tekerni, ekkor 15V kijön rajta, és 3-3 menet után megcsapolom, hogy legyen meg az 5V is. 5V-ra csatolok vissza, vagyis ezt fogom figyelni, a 15V mászkálhat stabilizálva lesz.

A szekundereket jól számoltam? Tehát 2*9menet. És 3 menet után megcsapolom az 5V-nak.


U.i.: Lehet veszek rendes magot, lehet az kerül majd a cuccba, de addig is, amíg meg nem jön, ezzel eljátszok kicsit. Gyakorolni jó lesz.
(#) karpi válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Nallatok nincs bolhapiac ( ocskapiac) vagy hasonlo?.Itt Temesvarra hozzak nemetbol a bontott autokbol vagy a regi kidobott 100 -200 W-os erositoket .En mar vasaroltam negy darabot hogy gitarerosito vegfoknak hasznaljam.Ott van benne e gyonyoru konvertor amit en kiiktatok hogy 2 x 25 vagy 2 x 30 V-al taplaplom egy halozati traforol .Hidba lehet kotni es igy egy hangszorot 8 Ohm-on nagyon meg tud hajtani.
Ha 12V-rol taplalom akkor aDC-DC konvertor 0,6 A-t fogyaszt ezert akarom halozati tapegysegrol hajtani .

Szoval ott vannak a DC-DC konvertorok benne az erositobe , egy erositoert kb 10-12 Eurot fizettem atlagba. Nem is alkudtam csak a radiator es az alkatreszek mag a munka megcsinalni magat a "dobozt" az mar nyeremeny meg ha nem is mukodik .
Altalaban mukodnek mert elektronikus hatarlo es biztositek van mindegyikben,

Le lehet alkudni es ott vannak a profi alkatreszek.
azon torom a fejem hogy 230 V-re modositsam a tapegyseget a nehez transzformator helyett jobb lenne.
(#) sirály12 hozzászólása Szept 28, 2010 /
 
Lehetőségem lenne venni magokat.
Két fajta mag közül választhatok.
Az adataik a következőek:
45x12x8-as 2000 AL
40x11x7,5 ez 2000AL

Mindkettőből veszek, de nekem a kisebb vagy a nagyobb lenne jobb?
(#) cimopata válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Bármelyiket választod, bőven elegendő.
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Veszteség szempontjából nem olyan rossz ez a vasmag. Az előbbi mérésednél, 2 x 6 menettel, 10 V-on +/- 0.2T az indukció és ahogy mondod, alig melegszik. A baj inkább abban van, hogy kicsi az Al-je, így kicsi az induktivitása is, tehát, már szekunder nélkül is elég nagy áram folyik rajta. Vagyis, elég nagy a mágnesezőáram. Azért nem biztos, hogy nem megy ez rendesen. Tekerj rá valami akármilyen drótból szekundert, aztán nézd meg, hogy 10...30 W terheléssel mit csinál. Ha stabil az a feszültség amire szabályoz és a FEt-ek sem akarnak szétmenni a melegtől, akkor lehet ez még jó. Végül is nem akarsz túl nagy teljesítményt átvinni.
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
Épp az imént vettem jó kis magokat, inkább majd azokkal csinálom meg készre a tápot. Pár nap és itt is lesznek, ha minden jól megy. Addig is tovább olvasgatom a témát, és szedegetem fel a tudást.
Köszönöm az eddigi segítséget, és majd ha a magok megjöttek, akkor biztos lesz még kérdésem.
(#) emmzolee válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 29, 2010 /
 
A magod keresztmetszeti felülete 0.7cm2.
Ezzel 150-200W-ot ki lehet hozni. Az jónak tűnik. A primernek az a 3 menet szerintem kevés lesz, mert ez kis mag. Számoltam egyet. Ha 10 V primer fesszel számolok, az indukciót meg belövöm 0.125T-re, és mondjuk a tápod 40KHz-en megy, akkor 7 menet kell durván. A szekundernek meg 10-11 menet kellhet. Persze nem tudni, pontosan milyen a magod, lehet több gerjesztést is elvisel, de az is lehet, hogy nem. Milyen frekvenciára gondoltál?
Magot tönkre tenni? Ha nem repedt el, akkor nem lesz semmi baja. Ki hűl, vissza tér a jókedve, és működik megint.
(#) sirály12 hozzászólása Okt 1, 2010 /
 
Megérkeztek a magok, amiket fentebb írtam.

A kisebbikkel szeretném megoldani a első körben a tápot.
40x11x7,5 ez 2000AL.

Erre mennyi menetet érdemes tekerni?
A szekunder feszültség 2*15V lenne.
Primerre 2*3 vagy 2*4 menet jó lenne?
A szekunder meg 2*6 vagy 2*8 lehetne, ekkor még lenne bőven szabályzási tartalék. Persze 2 vagy 2,5 menetnél leágazással az 5V számára.

Jól számoltam?
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Kezd 2 x 5 menettel és mérd úgy, ahogy korábban leírtam. A menetszámot úgy állítsd be, hogy szekunder nélkül kb. 40 fokos legyen a ferrit. ( ha ferrited van ) A ferriteknek van egy olyan tulajdonságuk, hogy a legkisebb veszteség nem 25 fokon keletkezik bennük, hanem valahol 70...100 fok körül. Nézd meg a katalógusában. Tehát, ha rájön a tekercselés és az melegíti az egészet, akkor ezen a hőmérsékleten csökkenni fog a ferrit vesztesége, aztán valahogy így lesz a legkisebb veszteségű a trafó. Az AL-nek itt legfeljebb annyi szerepe van, hogy meghatározza a trafó üresjárási áramát. Ez jóval kisebb, mint ami a terhelésből ered, úgyhogy nem nagyon érdekes most.
(#) zn4416 hozzászólása Okt 1, 2010 /
 
Haladok a dologgal...látszik, hogy mit fogok mire lecserélni
Fogok még képeket felrakni az összeszerelés fázisairól és a mérésekről is, csak türelem....
Ahogy nézegettem a táp kicsit több mint a felét elfoglalja, azt hiszem jó lesz
(#) sirály12 válasza zn4416 hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Szép. Remélem nekem is sikerül majd így megtekerni a sajátomat.
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Megmértem!

2*5 menet
áramfelvétel 270mA-->300mA maghőmérséklet kb 35-40C

Ezután megmértem több menettel is.

2*7 menet
áramfelvétel 170mA-->180mA maghőmérséklet kb 25C

2*6 menet
áramfelvétel 210mA-->220mA maghőmérséklet kb 30C

A szobában kb 22c-fok volt.

Akkor a 2*5 menet lesz a nyerő.
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Akkor a lényeg már megvan, most lehet rendes litzéből megtekerni.
(#) emmzolee válasza zn4416 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Nagyon gyilkológép lett a trafód! :yes:
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Most, hogy visszaolvastam, látom, hogy olyan kitöltéssel kellett volna terhelnem, amilyenen járni fog. Én teljes kitöltéssel teszteltem tegnap. Akkor az a mérés teljesen rosz?
(#) albinolynx válasza zn4416 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
A gyári és a saját fotódon is lehet látni fehér "hasábokat". Gondolom 5W-os cement ellenállások. Hol lehet kapni ezt a kivitelt, ahol alul van mindkét kivezetés?
FET-ek drain-source lábai közé RC csillapító tagok lesznek kondival?

Milyen FET-eket használsz? Miért 4db-t "oldalanként"? Mekkora kivehető teljesítményre számítasz?

Megírnád hány szálból készültek a litze-k?
Primer, szekunder egyaránt. Kíváncsi vagyok.

Gondolom a középső 3 lábú csoport az egyenirányító diódák. Ezektől balra mi az a 6db egyforma alkatrész?
(#) (Felhasználó 46585) válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Nem, az teljesen jó, ugyanis maximális kitöltése kb. 10 V-on lesz. Ha nagyobb a betáp, akkor a szabályozó kisebb kitöltési tényezőt állít be, mert különben túl nagy lenne a kimeneti feszültség.

Meg lehetett volna ezt mérni 12 V-on is, de ahhoz működni kellett volna a szabályozónak is, ahhoz viszont fel kellett volna tekerned a szekundert is. Akkor meg már túl aprólékos változtatgatni a menetszámokat.

Mi van a zöld maggal? Az is igéretes volt.
(#) sirály12 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Épp azaz, én 12V-on mértem, maximális kitöltéssel.
Akkor megmérem 10V-on is!


A zöld magot hagytam, egyelőre.
Később majd lehet belerakom valamibe, ha ezzel a táppal végeztem. De az még messze van.
(#) zn4416 válasza albinolynx hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Igen, cement ellenállatok és bontásból származnak. A tápfeteknél lesz snubber kör. IRF3205-öt használok szinte minden autós alkalmazásban ( olcsó és mindent kibír, persze bizonyos kereteken belül ). Azért 4db-ot használok oldalanként, mert korábban csináltam ilyen végfokot, csak azt kettős táppal láttam el ( 2 mag, 2 vez ic, 4 fet/mag 70Khz freki ). Most pedig csak arra vagyok kiváncsi, hogy hangban van-e valami különbség az 1 trafós megoldáshoz képest ( ja meg van egy fölös erölködőm (( több is )) amibe kikapcsolódásként belefaragom a sajátomat ). A kivehető teljesítmény nem tudom mekkora lesz, majd a mérés során kiderül pontosan....
A trafó primerjét 45 szál 0.5-ös dróttal tekertem ( 2X 5 menet ), szekunder azt hiszem 30 szál ugyanebből a huzalból ( valami 40 volt környéki fesz kell, de majd az is kiderül élesztésnél ). Kapcsolófreki szintén 70K környéke lesz.
A képeken azok a "nagy" tranyók MJL-ek régóta használom ezeket a tipusokat, nagyon meg vagyok elégedve velük ( a hangja igazi felsőkategóriás, mondjuk kifejezetten audio célokra gyártották ).
Az egyik képen ott figyel a korábban megtervezett végfok ami már 1 éve üzemel a kocsiban. A másik képen a mostani végfok panelterve látható ( a védelemnél nincs minden rajta ! ).
A táp paneltervre még várni kell....
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
10V-on is ugyanaz, tehát 2*5 menet primer.

Ha jól számolgatom, akkor 2*8 vagy inkább 2*9 menet szekunder kell majd. 2*3 vagy 2*4 menetnél megcsapolva. Így meglesz a 2*15 és 2*5V.
(#) albinolynx válasza zn4416 hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Köszönöm a választ!

Azt kérdezném még, hogy graetz-hez milyen diódákat használsz?
Mik a kritériumai egy ilyen diódának? Schottky kell, vagy mezei - csak bírja a nagy áramot és feszültséget?
(#) Transztyuszeres válasza albinolynx hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Idézet:
„Mik a kritériumai egy ilyen diódának? Schottky kell, vagy mezei - csak bírja a nagy áramot és feszültséget?”
Ide - és a kapcsolóüzembe - a Schottky és az un. FRED (Fast Recovery Epitaxial Diode) jöhet szóba, a sima diódák nem jók. Utóbbiak esetleg ultrafast/hyperfast néven "futnak".
(Kis feszültségeknél meg szinkron egyenirányítót célszerű használni fetekkel, de az egy külön fejezet...)
(#) albinolynx válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Akkor jól tudtam, köszi!

Te személy szerint mit ajánlanál? Mi az ami bevált?
(#) Transztyuszeres válasza albinolynx hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Schottky, MBR20200 (200V,20A) van a lomexben
Következő: »»   70 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem