Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültségosztó
 
Témaindító: bancsi15, idő: Máj 26, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 6
(#) Kovidivi válasza ivicz hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Feszültségosztó azért nem lenne profi megoldás, mert ha a 18V-od változik pár mV-ot, akkor az osztott feszültség is vele arányosan fog mozdulni. Gyorsan utána lehetne számolni, hogy bele fér-e a +-3mV-ba.
(#) Husla válasza ivicz hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Heló!
Szerintem elég egy sima feszültségosztó!
Számoljunk csak utánna durván:
18V/0.01V=1800-szoros osztásra van szükséged.Namost ha a 18V-megemelkedik akár 1V-al,akkor a kimenet még mindig csak 1V/1800al emelkedik,az kb 0.55mV.De mivel mondtad hogy nincs terhelés,vagy télleg kicsi,akkor nem fog változni a 18V sem.De ha nagyobb pontosságra van szükséged,én egy 7805-t használnák,majd a kimenetét osztanám egy potival.Esetleg 2 osztóval könnyebben tudnád szabályozni mV-os nagyságrendben is.
(#) ivicz válasza Husla hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Bocsánat, lehet, rosszul fogalmaztam; a 18V talán nem atomstabil, mert azon a részen még lehet terhelés, de a 10mV-on tényleg nincs (arról van szó, hogy egy gyakorlatban nem meglévő jeladót kell behazudni, mintha ott lenne, különben az egész szerkezet hibával kiszáll). Tehát a 7805 mit szól a 18V-hoz? Nem melegedne nagyon, hogy ennyi feszültséget kell elfűtenie? Vagy két lépcsőben, 7812 + 7805? És/vagy hűtőbordával? Vagy ez az egész melegedés nem ekkora probléma? Elég egy poti, vagy a két ellenállásos feszültségosztót javasoljátok? Köszi előre is.
(#) Kovidivi válasza ivicz hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
A satb IC pontosan annyi hőt fűt el, ami a feszültségkülönbség, az átfolyó áram szorzata. Vagyis (18-5V)x1mA= szinte semmi disszipáció
A tippem: Rakj egy 7812-t pl, utána rakj egy 1kohm-os előterhelést, mert akkor áll be stabil kimenőfeszültség, és ezután rakj egy feszültség osztót. Ha finomítani is szeretnéd, akkor a felső taggal sorosan tegyél egy potmétert. Egyébként mihez kellene? Az mit jelent, hogy nincs rajta terhelés? Mert ha 1Mohm-os nagyságrendben számolod ki a feszültségosztót, és 1mA lesz a terhelés, akkor az úgy nem fog stimmelni...
(#) Husla válasza ivicz hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
A rajta fellépö disszipációs teljesítmény okozza a melegedést.Mivel nincs a kimenete terhelve,evvel nem lesz gond.Természetesen el kell hogy birja a bemenö feszültséget,de a 78L05 elvileg 35V bemenö feszültségig müködik.
A osztót illetöen elöször leosztanám 2 ellenállással kb 20mV-ra,majd a 20mV-ot már egy potival osztanám tovább.
Ugyhogy én a 78l05-t,egy egy ellenállásos osztót,és egy potit ajánlanák.
(#) Husla válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Maga az osztó árama is elegendö elöterhelésnek,ugy kell megválasztani hogy follyon az osztón kb 1mA,az nem fog ártani,és nem lesz gond.
(#) ivicz válasza Husla hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Köszi a választ, azt hiszem, így fogom megoldani.
(#) vegtamas hozzászólása Júl 2, 2010 /
 
Sziasztok!
Ha egy 5V-os mikrokontrollerhez szeretnék egy 3.3V-os DataFlasht illeszteni, akkor a feszültségillesztést ellenállásokkal meg lehet oldani? Ha igen, hogyan?
Üdv, Tamás
(#) Alex2 hozzászólása Júl 12, 2010 /
 
Sziasztok!
Építek egy labortápot LM324-gyel.
Szeretném a feszültség szabályozást finom beállítással bővíteni (a 10K-s poti mellé egy 1K-s v. 500 Ohm-ost). A gond az, hogy e 10K-s poti a 10V-os referencia feszültséget osztja le a következő OPA bemenetére, így ha sorba kötöm vele az 1K-s potit, akkor a 10K-s poti állásától függően változtatja a leosztott feszültséget. Jó lenne egy olyan megoldás, ami a durva poti állásától függetlenül azonos feszültséget állít a finom potival. Egyszerűnek tűnik, és mégsem az.
Köszi előre is a segítséget.
(#) kadarist válasza Alex2 hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
Szia!
A finom potit ne a referencia-ágba kösd, hanem a kimeneti feszültséget figyelő oldalra. Így függetleníteni lehet a kétféle beállítást.
Rajza van a tápodnak? Amúgy nem OPA, hanem OPAMP, vagy méginkább: műveleti erősítő.
(#) Stewe válasza Alex2 hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
Kettős (sztereó) potik csúszkái közé kötve a fimomszabályzó potit tökéletes megoldásnak látszik.
A finomszabályzó poti alsó és felső feszültségkülönbsége állandó lesz a közös tengelyen lévő csúszkák állításával a referenciaablak magassága változik a kisebb potival pedig ezen belül lehet garázdálkodni.
(#) Alex2 válasza Stewe hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
Ezt lerajzolnád, hogy hogyan kötöd össze? Mert nekem nem jött ki működő formára.
(#) Stewe válasza Alex2 hozzászólására (») Júl 12, 2010 / 1
 
Gyorsan ennyit tudtam:

Potik.jpg
    
(#) Alex2 válasza Stewe hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
Közben rajzoltam egyet, de a tied jobbnak tűnik, mert a finom szabályzóval nincs párhuzamosan a kieső 10K.
Köszönöm szépen. Már csak ki kell próbálnom, mert nincs itthon sztereó lineáris potim.
(#) Alex2 válasza Alex2 hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
B-s potival kipróbáltam és jól működik. Köszönöm szépen. Benyomtam a kezecskét a rajzod mellett, remélem megkapod, ami jár érte.
(#) Fulcrum hozzászólása Okt 5, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítség kellene, hogy jól számoltam-e?
PIC-kel szeretnék mérni hálózati feszt. Ehhez egy olyan fesz.osztót raknék be, aminek a felső ellenállása 100K, az alsó 1K. Így a 230V-ból 2,3V lesz. ha jól számolom akkor az osztón atfolyó áram kb. 2,3 mA. Tehát a 530mW. Tehát elvileg az osztóba elég az 1W-os ellenállás?
Előre is köszi.
(#) kadarist válasza Fulcrum hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Szia!
A felső tagot (100 kohm) több ellenállásból érdemes kialakítani (2-3), hogy egy ellenállásra ne az egész mérendő feszültség jusson. Az ellenállások képesek átütni, ha túl nagy feszültséget kapnak.
(#) Alex2 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
A PIC elég gyors, hogy az 50 Hz-es váltó feszt. megmérje?
(#) kadarist válasza Alex2 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Azt nem tudom. PIC-es szakikat kérdezz, de úgy tudom frekvenciamérőt is lehet PIC-el csinálni.
(#) Fulcrum válasza Alex2 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Igen, akár 50MHz-et is képes mérni. Már csináltam olyat. De ebben az esetben a fesz osztó után egyenirányítva lesz a hálózati fesz.
(#) Alex2 válasza Fulcrum hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Érdekes lenne, ha egy max. 20-24 MHz-en működő PIC 50 MHz-et tudna digitalizálni. Véletlenül nem az egyenirányított feszt. akarod mérni?
(#) Fulcrum válasza Alex2 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Pl: http://www.piclist.com/techref/piclist/weedfreq.htm
Ez is 50 MHz-ig mér. De, ha érdekel elküldöm az enyémet is.... Egyenfeszt mérek és a mérő rész működik is. A fesz. osztó méretezésében nem vagyok biztos és ehhez kérnék segítséget, hogy amit én számoltam az szerintetek jó-e? Tehát, hogy legalább 0,5W, de inkább 1W-os ellenállások kellenek az osztóba.
(#) kadarist válasza Fulcrum hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Rakd össze 3db 1W-os ellenállásból a 100 kohm.ot. Csináld meg 2 db 47 kohm-os és 1 db 6,3 kohm-os sorbakötésével.
(#) Alex2 válasza Fulcrum hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Az a kapcsolás frekvenciát mér! Ráadásul ez is bőven túl van a gyárilag megadott határokon, tehát bizonytalan lehet a működése.
Ezt írtad:
Idézet:
„PIC-kel szeretnék mérni hálózati feszt.”

Ez nekem feszültséget jelent. Simán a hálózati feszt. akarod osztani, ami 50 Hz-en "rezeg". Ezt a frekit ugyan tudja mérni a PIC, de ugye, szinuszosan változni fog a +/- csúcsérték között. Ezért kérdés, hogy mit akarsz mérni!!!
Ha nem egyenirányítod, akkor figyelembe kell venni, hogy negatív feszültség is van az osztón, ami a PIC-nek nem biztos, hogy jó.
A másik, pedig az, hogy a 230V csak effektív. A tényleges fesz. ennél magasabb értéket is felvehet (gyök 2)!
(#) Fulcrum válasza Alex2 hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Kb.230V-os feszt kell mérni. De ez úgy valósul meg, hogy a bemenő feszt. (kb 230V/ 50 Hz) leosztom a fesz.osztóval 100-zal, lesz kb 2,3V, majd egyenirányítom és így megy a PIC-be. Végülis maga a mérés az 2-3V egyen fesz. Ebben nincs semmi freki mérés.
Idézet:
„"...Ehhez egy olyan fesz.osztót raknék be, aminek a felső ellenállása 100K, az alsó 1K. Így a 230V-ból 2,3V lesz..."”
(#) Alex2 válasza Fulcrum hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Egyenirányítás után, még mindig "váltófesz." lesz, ami 0 és a csúcsérték között változik. A mérésnél figyelembe kell venni a diódá(ko)n eső feszt is.

KetuEgyJ.jpg
    
(#) zozz12 hozzászólása Feb 13, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Érdeklődnék, hogyan lehetne megoldani, hogy 42V -ból 24V, 12V és 9V -ot állítsak elő, a 42V -os ág megtartásával. Mert van egy szép nagy 42V 400VA -es trafóm, és nem szeretnék venni több trafót, ha egyszer a meglévő, ajándékba kapott trafó is elég volna. Max. 2A terhelés lenne.

(#) kadarist válasza zozz12 hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Szia!
Csapold meg a szekunder tekercset és így több feszültséget is le tudsz venni a trafóról. Egy ilyen nagy trafónál viszonylag könnyű hozzáférni a menetekhez.
(#) zozz12 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Szia!
Csak az a probléma, hogy baromira nem tudom hogy kell, úgyhogy ezt kihagynám. Esetleg meg tudnád mondani, kb. mennyiért vállalnak ilyet?
(#) kadarist válasza zozz12 hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Nem nagy ügy. A szekunder menetekre kell kivezetéseket forrasztani.

trafó.jpg
    
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem