Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sörkollektor és elektronika
Lapozás: OK   4 / 24
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Okt 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Tesztelgettem a dolgokat,és olvasgattam is kicsit.
A tesztekkel a következő eredményekre jutottam:
Az 5V-os indítás,és átkapcsolás folyamán a motor felpörgése folyamán még mindig 9A-ra ugrik fel az áram.Ugyan ez a helyzet a kondival késleltetett relével is, és a relé tekercsével sorba kötött motornál is.
Igaz csak egy pillanatra,de sajnos felugrik
A Feri által közzétett Áramgenerátor működik.
Itthon van egy szétbelezett erősítő és abból kibányásztam egy BDV65A NPN tranzisztort,bár igaz ez csak 12A-os,de ez ingyen volt és a teszt során nem sajnáltam volna ha szétég,de ez nem történt meg.
Egy bontott számítógép proci hűtése ventivel emberi hőmérsékleten tartotta a tranzisztort,és a bázisán egy 47k-trimmerrel lehetett szabályozni.Nyilván a BD249C tranzisztor simábban kibírná ezt az igénybevételt.
Még semmilyen alkatrészre nem költöttem,mert ezek mind bontva voltak itthon.
Az igazat megvallva beleültettétek a fülembe a bogarat a PWM-es hőmérsékletfüggő szabályzással.
A PWM nagy előnye lenne az áramgenerátorral szemben,hogy nem melegítené halálra a tranzisztort kis fordulatszámon,és valamivel takarékosabb.
Ami ellene szólna,hogy ha már PWM akkor sokan közületek egy PIC-el vezérelné a PWM-et.
Most azzal a kérdéssel fárasztanálak titeket,hogy van egy tök egyszerű PWM kapcsolásom ami az alábbi képen látható.
Ezen a kapcsoláson nyilván kicserélném a tranzisztort erősebbre.
A kapcsolás alapján egy 100k-os trimmer vagy poti szabályozná ugyebár az impulzusokat és ezáltal a fordulatszámot.
A kérdésem az lenne,hogy ha ezzel a trimmerrel beállítanám a minimális fordulatszámot,ami kb 25-30 fokos bekapcsolást követően lépne életbe,és ha a trimmerrel párhuzamosan bekötnék egy NTC-Termisztort akkor hosszas hangolás után elképzelhető lenne,hogy PIC vezérlés nélkül is működne nekem a dolog?
Ne haragudjatok,hogy ilyen fárasztó vagyok,de ez csak egy elképzelés.
Vagy ha a PWM-el nem akkor a termisztor az áramgenerátort is képes lenne szabályozni?
Ha nagyon hülye az ötlet kérlek titeket bocsássátok meg nekem,mert nagyon amatőr vagyok.
A válaszokat előre is köszi

pwmd.jpg
    
(#) pivi1 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Üdv!
Az 555-ös kapcsolás szépen működik, már én is kipróbáltam.Apró hátránya hogy a motorból erősen hallható a pulza,alacsony fordulatnál.(persze a kondival lehet rajta szépíteni).NTC-vel az a probléma van,ezért is szokták uPC-vel bonyolítani, hogy hőre ellenállás változása nem lineáris.A platina érzékelő az, de szerintem számodra is felejtős.Egy szó mint száz működhet, csak az ntc-dnek nézd meg az adatlapján hány foknál mennyi az ellenállása.Ezzel próbaképp az ntc helyén, sima ellenállással is tesztelheted,ill.beállíthatod.
(#) INOX 4 EVER válasza pivi1 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
A zaj nem számít,és ami érdekelne engem,hogy neked is ugyan ez az elvi kapcsolás?
Esetleg elbír ez az 555-ös egy nagy tranzisztort is?
Pl : BD249 vagy BVD65A-t?
Közben agyaltam,és rájöttem,hogy nem is párhuzamosan kellene a trimmerrel kötni a termisztort,hanem sorba és inkább kisebb trimmert rakni,hogy a termisztorral együtt adja ki a max 100k-t.
Az,hogy nem lineáris annyira nem zavar,mert max 20 fok eltérés lehet a bekapcsolási hőfoktól a legnagyobb kinyerhető hőfokig.
Bár ez ventitől is függ.
A motorzajra meg van itthon pár bontott kondim esetleg egy 50V 3500µF biztos elég a jel simítására.
köszi a gyors választ.
(#) pivi1 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Ugyanaz a kapcsolás, bár én csak potival teszteltem.
A pulza kitöltését 0-100%-ig tudod szabályozni.
Sok módosulata van:Bővebben: Link,de mindegyik ugyanazon az elven működik.
Háromszögjelet csinál és azt komparálod változtatható értékkel.A frekit meg a kondival tudod változtatni.
Helyedben valami kapcsolóüzemre kitalált fet-et tennék rá.Én esetemben pc alaplapból származó volt(0 költségvetés)
(#) INOX 4 EVER válasza pivi1 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Ja értem én
A kapcsoló üzemű FET kicsit szebben rajzolja ki a jelet,mert rövidebb a nyitási ideje mint egy tranyónak?
Vagy a nagy frekit jobban bírja mint a tranyó?
Vagy most hülyeséget kérdeztem?
Igazából részletkérdés,hogy Tranzisztor vagy FET az a lényeg,hogy bírja az Ampert.
Terveztem egy nyákot a rajz alapján amit mellékeltem az előző hozzászólásomban.
Megtennéd,hogy vetsz rá egy pillantást ha lesz időd?
Csak azért,hogy működni fog-e vagy abszolut rövidzárlat-hosszútűz?
Köszi a választ

PWM.lay
    
(#) pivi1 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
A fet kisebb gate árammal megelégszik, mint bipoláris társai így az 555 jobban elbírja nagy áramnál is(nem kell neki külön meghajtó,kicsi a belső ellenállása....stb)
.lay-t feltennéd .jpg vagy .pcb-be.NI ultiboard nem látja.
(#) INOX 4 EVER válasza pivi1 hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Ezt jó,hogy mondtad.Majd szétbontok minden használaton kívüli cuccot,és talán lesz valamiben egy FET aminek pozitív Gate kiosztása van (most fogalmam sincs,hogy az mosfet,vagy J-fet)és kis szerencsével a lábkiosztás is úgy van mint a tranyón,de az a legkevesebb ,hogy kicsit áttervezem a nyákot egy kicsit.
A nyák tervet Print Screen-el mentettem el JPEG-be
(#) pivi1 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
Alaplapokban előszeretettel használják eztBővebben: Linkvagy hasonlót.A nyákterv teljesen rendben van de az 5-ös lábra még tennék egy 100nF-ot.Sajnos a BD-knél a bázison is nagyobb áramot kell folyatni, hogy teljesítmény legyen.Termisztorral összehozni már kényesebb feladat.Alanatúr PWM:

pwm.JPG
    
(#) INOX 4 EVER válasza pivi1 hozzászólására (») Okt 11, 2010 /
 
Úgy érted az 5-ös lábról húzzak le egy 100nF-os kondit a negatív oldalra?
Végül is semmiből nem tart még 2 forrpontot odabiggyeszteni
Vagy érdemesebb arra tervezni egyet amit te linkeltél?
A FET-el nem lesz gond van itthon sok használaton kívüli adatlap és néhány régi táp van amik bontásra vannak ítélve,tehát hallgatok a profikra
A tranzisztor kilőve.Ha meg más a lábkiosztás a FET-en legfeljebb egy picit módosítok a nyákon.
Elvileg egyszerű mert a talált FET-en levő számot kiguglizom és hopp,elém tárul az adatlapja.
Nagyon köszi a gyors választ.
(#) george47 hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
Ma délutáni tapasztalat!
Két db pc vemtillátorral meghajtva, a kollektor bent volt a teraszon, alul 20 C fok felül 30 C fok , meteorológiai állomási hönérövel mérve.
Az össz fogyasztás 200 mA. amit egy kis napelem is elbir, és nem kell táp meg egyéb cucc.
(#) nagy hoho válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Szia! Ha nem tartalak fel légyszíves értékeld az idei téli tapasztalataidat.
Én most a télen szeretném megépíteni, és a sok napsütés miatt mindíg az jár az eszemben, hogy ha már kész lenne nem kellene fűteni.
Jövőhéten kapok egy vizes napkollektort ami selejtes és ezt szeretném át alakítani sörösre. Ami jó benne,hogy aluminium a doboza és egy különleges üveg van benne ami a napsugárzást szinte teljesen a kollektorban tartja.
Egyenlőre a dobozok kivágására akarok egy szerszámot készíteni. Hasonlóval mint a Tied próbálkoztam oszlopos fúrógépen de kitépte a kezemből. Ezért apróbb fogú kiszúrót akarok készíteni. Vagy a nagy fogú sem akad el Neked? A továbbiakban nem akarlak kérdéseimmel ostromolni a sörkollektor.hu oldalon regisztráltam és ott szinte mindent leírtak.
Üdv: Feri
(#) lewi válasza nagy hoho hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Én egy olyan (és szerintem egyszerűbb megoldást) találtam, hogy valaki egy sarokköszörűt fogatott az asztalhoz, abba köszörűkorongot tett, majd az asztalra is a koronggal merőlegesen egy csövet, amibe be tudja tenni a sörösdobozt, majd egyszerűen addig csiszolta, míg levált a doboz teteje, avagy alja.
(Csak 1 tipp. : )
(#) zsoltee0001 válasza nagy hoho hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Szia

Ment az üzenet.
Koronás fúró kell, kiszúró nem jó. 1.500 forintért vettem készletet a 45, 50-es fejet használtam, legalább 400 dobozt kifúrtam gond nélkül.
Erről a vizes koliról küldenél pár képet? hátha ad ötletet.

Lewi: a következőt már így fogom csinálni, csak a vágótárcsát kellene valahogy a kisköszörűbe fogni, kicsit túlzás lenne ezt a 0,1 vastag csöveket 1000wattos flexel vágni.
(#) lewi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Sima köszörű korongra gondoltam. Lehet kapni ilyet a 110 es, és a 125 ös méretű flex be is kapni. vastagsága úgy 3-4mm, és időtlen időkig tudod vele a sörös dobozokat köszörülni. az ára sem olyan vészes, mert ha jól emlékszem pár száz forintos tétel a tescoban. A minősége pedig tökéletesen megfelel az alu dobozoknak.
(#) zsoltee0001 válasza lewi hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Értem mire gondolsz, fúrás előtt néhány dobozt így csináltam, de nagyon nem lett jó, picit megszalad a köszörű és nem illeszkedik normálisan a következőhöz,
Csúnya volt, meg ráadásul időigényesebb is, fúrással kb fél perc/doboz.
Meg az se jó, ha egy kiló sziloplaszt rajta van.
Ha jól látom ezt se kellene szétoffolnunk
(#) Stewe válasza lewi hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
A sarokköszörű egyszerű, de ki ne próbáld! Csak a szerencsének köszönhető, hogy az ismerősöd gépén nem robbant fel a korong, 3000 1/min re tervezik, nem 12000-re.
(#) zsoltee0001 válasza Stewe hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Tisztító tárcsára gondolt, az pont flexbe való, miért ne lenne jó?
(#) george47 hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Egy hasznos ötlettel szeretnék hozzájárulni a témához.
Az igaz hogy a közetgyapot olcsó, de ha bevizesedik annyi.
Van egy drágább de sokkal jobb megoldás, ráadásul van olyan jó vagy jobb, höszigetelö csak nem igazán reklámozzák. Ez az anyag a polifoam, amit turisták is használnak, meg strandra, ugyanilyet lehet kapni az OBI-ban, söt valószinü a praktikerben és másutt is. Fél cm-s és 2 cm-s kivitelben kapható .
Ha jól láttam 1000 Ft métere.
Az egyik oldala alufoliával boritott. 1 m széles , m-ben kapható . Nagyon könnyü és nem vizesedik.
A 2 cm-s szerintem a 10-cm-s közetgyapotnak, és poliuretánnak felel meg.
Nemrég épitkezésen is láttam, ilyen 2 cm-st épitettek be a tetötérbe.
Elönye még, hogy vékonyabb doboz készithetö, és csökken a súly is.
Söt mivel hötükrös igy a sugarakat is visszaveri a dobozokra, már amennyiben valamennyi átjut a dobozok között.
(#) nagy hoho válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Még nem jött meg a vizes kollektor mert némi gondot okoz Pestről olcsón leszállítani. Egyébként 2,65 m2-es. Ha itt lesz készítek fotókat.
(#) zsoltee0001 válasza george47 hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Erre csak azt tudom mondani, ha már attól kell tartani, hogy mennyire bírja a vizet a koli szigetelése akkor az már régen rossz, teljesen vízhatlanra kell csinálni.
Azon kívül a polifoam nem tudom mennyire bírja a 100-130 fok közötti hőmérsékletet amire pl nyáron, még letakart állapotba is számítani lehet.
Valószínűleg a hőszigetelő képessége nem rossz, mivel csövekre illeszthető hőszigetelő kapható ilyen anyagba.
A hőtükör meg nem azért kell, hogy azt a nagyon minimális fényt visszaverje a dobozok hátuljára, hanem a hő visszasugárzása a cél.
üdv
(#) Stewe válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Természetesen semmi gond vele, a végére nem figyeltem, de azzal kezdte:
Idézet:
„Sima köszörű korongra gondoltam.”
Ez megijesztett kicsit.
(#) nagy hoho válasza lewi hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
A köszörülést már próbáltam.Lassú, zajos, poros.
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Jan 23, 2011 /
 
Sziasztok.
Kérdésem lenne arról a PWM-ről amit ikurt mutatott valamelyik előző oldalon
EZ AZ
A kérdésem az lenne,hogy ha már ugyebár ebben a PWM kapcsiban benne van a Soft Start,vagyis a lágyindító.
Akkor ezt gyakorlatilag a C1 -es kondenzátor végzi el?
Úgy értem ez a kondi felelős érte?
Mert a leírás szerint 47µF-tól 220µF-ig adja meg.
A kérdés az lenne ,hogy minél nagyobb kondit teszek a C1-re annál hosszabb lesz a felfutási idő?
Nem vagyok valami nagy Német nyelvész
Ha valaki tudja a választ akkor kérem írja meg.
És az is érdekelne,hogy ha mondjuk 1500µF-os kondit teszek bele akkor még hosszabb idő lesz a felhúzása?
Előre is köszi a segítséget.
Üdv : INOX
(#) Paloczi hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Üdv!

Az egyik kollégám épített 1 sörkollektort, de arra gondoltunk, hogy egy olyan áramkör kellene bele, ami akkor kapcsolná be a levegő keringtetésére szolgáló ventit, amikor a kollektorban levő hőmérséklet magasabb, mint pl.: a szobában.
Nagyon tudnék örülni, ha valaki tudna ebben segíteni, és küldene egy kapcsirajzot, vagy pár ötletet
Előre is köszi a segítséget
(#) Novak válasza Paloczi hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Szia!
Nálunk az ősszel került beüzemelésre egy kollektor, ahhoz terveztem egy vezérlést. Figyeli a szoba illetve a kollektorban lévő levegő hőmérsékletét. Ha a különbség elér egy beállítható értéket, akkor a ventilátort bekapcsolja, de nagyon minimális fordulatszámon. Ezután ahogyan emelkedik a hőmérséklet a kollektorban, úgy növeli a ventilátor fordulatszámát is. Tehát minél melegebb van a kollektorban, annál nagyobb fordulaton üzemel a ventilátor is. Ez azért praktikus, mert ha felhős az idő, vagy nem teljesen süt a Nap, akkor is nyerhető egy kis meleg a kollektorból.
Mindez 230 V-os ventihez van tervezve, ha érdekel a rajz, akkor ha lesz időm, feltöltöm.
(#) Szebence válasza Novak hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Szia!

Engem érdekelne a rajz, én még pár éve kezdtem el csinálni a kollektorom, már csak a dobozokat kellene összerakosgatni és belehyelezni az "ágyába" na meg a vezérlés.
Pont egy ugyanilyen vezérlést szerettem volna én is.
Nagyon örülnék ha megosztanád velünk a kapcsolásod.

Üdv!
(#) nagy hoho válasza Szebence hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Nem értem akkor az elmúlt pár évben mit csináltál?
Vicsys fórumtársunk tervezett erre a célra egy elektronikát.
(#) Szebence válasza nagy hoho hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Az elmúlt 1 évben ötször költöztem és elég sok problémám volt... Sőt még a kollektorral sem tudtam foglalkozi, és most sem tudom folytatni, viszont az soha nem baj, ha pl lenne egy vezérlő dokumentávióm, hogy bármikor, amikor úgy alakul akár megcsinálhassam. Netem újra csak szeptember óta van és nem értem rá azzal foglalkozni és most a kollektor cuccai sem itt vannak ahol most lakom...
Igen vicsys-el már régebben beszéltünk a kapcsolásáról.
(#) nagy hoho válasza Szebence hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Én viccnek szántam de látom nem olyan vicces a dolog,bocsánat.
(#) Szebence válasza nagy hoho hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Semmi gond én voltam az akinek észre kellett volna vennie, hogy ez vicc, most eléggé feszült vagyok talán emiatt volt ez a hangnem. Én is elnézésed kérem, nem kellett volna így válaszolnom!
Következő: »»   4 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem