Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   72 / 188
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
A kondenzátor az a mérendő, vagy valamelyik beépített, 33nF/1nF, amire gondolsz? Vagy mindhárom?
(#) p_istvan válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
A mérendőre.
Az 1 µF már jó érték, a 2 uf fölött már nagyon szerencsés együttállás kell, és a PIC-ből is érzékenyebb széria!
(#) djhans válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Nálam a 680nF-ot még jól méri. 1µF-ot már nem. Engem nem nagyon zavar. Azokat átteszem a másik mérőpontra. Nekem hasonló induktivitás van mint a kitben.
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Jó akkor rendben van talán így már rendben lesz az lcm3-am köszi! Majd még olyat kipróbálok hogy van 2db 4,7uF, ero mkt-m az a zöld fajta a kettőt sorba kötöm, ezeket elkó módban m1-es memóriájúnak és <5mOhm-nak méri megnézem hogy méri őket... ezektől jobb "nagy értékű" kondim nincs... Egyébként még azt vettem észre, hogy 2db 27pF es kondit a "nagy" méréshatárban is meg tudtam mérni, meg a kicsiben is csak a nF-es tartománnyal van "gondja" az "elkós" állásnak...>
(#) abcdabcd válasza djhans hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Én is a kithez hasonlóval üzemeltem be az lcm3-at, nekem is kb hasonló méréshatár volt, akkor ezek szerint ez a "normál érték" köszi!
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Szervusz István

Már pár nappal ezelőtt letöltöttem az 1.32 hexet. Be is égettem. Lényegesen javult az előzőekhez képest.
Példaképen a korábbiakban az un. „külsőmenetes” vasmagot mérve a 100u érték folyamatosan felfelé vándorolt, most stabil. Hirtelenjében csak egy 3.5 Hy-s lemezelt trafó akadt a kezembe, gond nélkül méri a megadott tűrési tartományon belül. A korábban gondot jelentő nagy ellenállású (2.5 kohm) trafót is méri, azonban itt már 40%-al nagyobb értéket mér.
Összességében jelentős javulást sikerült elérned.
Köszönet a fáradozásodért.
(#) jano36 válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Amint a korábbiakban elhangzott, az általam leírt paramétereket, csak a fazékmagos kivitellel és 1.30-1.32 verziójú szoftverrel lehet elérni. Ezen kívül lényeges változtatást hajtottam végre a hardveren is. Billenő kapcsolók helyett toló kapcsolók. A hangoló elemek a kijelzőtől és a táptól távol egy csoportba elhelyezve járulékos trimerekkel kiegészítve. Mindezek eredménye, hogy a C oldalon 4.7 µF-ig 1%-on belüli pontossággal mér. 4.7µF felett 10µF-ig vizsgálva a névleges értéket +-100nF között ugrálva, de kijelzi. A kis értékű induktivitások mérésénél szintén egy járulékos trimer kondi került beépítésre, amivel a mérési pontosságot lehet itt is állítani.
Amint a mellékelt képekről látható az L finomító trimer hiányzik a nyákról, továbbá a hangoló kondenzátorok (több darabból álló) megfelelő elhelyezése miatt a nyák áttervezése folyamatban van.
Ennyi.
Üdv. minden érdeklődőnek.
(#) jano36 válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Még néhány kép
(#) jano36 válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Több nincs
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Szervusz!
Köszi a visszajelzéseket!
Megjegyzés:
- A kapacitásméré pontosítás szoftverből is lehetséges.
- Az induktivitás pontossága elvileg nem követelmény, de jó ha +-5%-on belül van. ( frekvenciából és kapacitásokból számolódik, de a pontosításhoz induktivitásmérés állásban rövidrezárva abemenetet legalább egyszer nullázni kell, utána eltárolódik)
(#) abcdabcd válasza jano36 hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Köszönöm a képeket, és a pontos leírást, annyit szeretnék kérdezni, hogy a dcdc konverter az a skori-féle, illetve, még, hogy így ez a nyák mekkora méretű lett (hányszor hányas) ?
(#) jano36 válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
A NYÁK 80x100. A táp nem a skori féle. Azt az igényt, hogy a háttérvilágítás is müködjön nem teljesíti.
Mellékelem az általam alkalmazott kapcsolást.

Szia.

MP3410.pdf
    
(#) CHZ hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
Szia István !

Beégettem az 1.24 változatot , de nekem nem hozta a nagyobb pontosságot L mérésnél .
Közel dupláját mérem nagyobb induktivitásokkal , DMM 6 Hy és az LCFesr 5,9 Hy mutat .
Az 1.20 verzió 13Hy -t mér .

LCM3.jpg
    
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Szervusz!
- Milyen "induktivitásról" van szó?
- A kalibrálásokat is elvégezted legalább egyszer? (az ESR nullázást is...)

Általában 10-20 %-kal kevesebbet fog mérni a nagyobb értékeknél a DMM az LCM3-hoz képest mivel más gerjesztésnél mér (leginkább a lemezelt vasmagoknál )
Ha ennél nagyobb az eltérés akkor valami árulás van:
- Áramköri hiba.
- A több tekeccsel ellátott trafók kisebb menetszámú tekercseinél is megnő a pontatlanság.
- Nagy veszteságü tekercsek, pl. 1,5-2 kOhmnál nagyobb ohmos tekercsellenállás, rossz minőségű vasmag.

Esetleg az DMM illetve a hozzá kalibrált LCFesr nem mér pontosan?

Én egy Rohde&Schwarz preciziós mérőhiddal ellenöriztem, két LCM3-on... (fojtós és fazékmagos kivitel)

Mérd meg a tekercsen a frekvenciát és számold ki az induktivitást (a kapacitás 33 + 1 nF) 10-20 kb. H-ig jó értéket kapsz, fölötte már a veszteségi ellenállással korrigált Thomson képlet kell. (ellenőrizd az LCFesr-t is a frekvencia és a beépített kapacitás alapján is)

István
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Köszi !

Fojtó , csöves tápba , hiperszil magon , 100 ohm körüli DC R . Áramköri hibát kizárnám , mert a műszer a régi , kettő is van és a régi változat is kb. ezt produkálja , tehát semmit nem változott a régihez képest .
Viszont ESR mérésnél pontosabbnak látom és stabilabb , ott látok javulást .
Az LCFesr , nem a DMM-hez lett kalibrálva , annak az első verziója is nagyon rosszul mért nagyobb induktivitásokat .
Most égetem az 1.32 verziót , fazékmaggal megpróbálom .
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Valami mégsem kerek nálad...

5-6 H körül még a régi verzió is viszonylag pontos volt számos utánépítésnél is.
Más induktivitást is mértél, ennek a fojtónak több tekercse van? (lehet hogy a parazita kapacitása 20-30 nF?, kivitele milyen)
Fesr0 mekkora, esetleg a többi diagnosztikai érték?

Majd holnap folytatom...
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Köszönöm , én sem értem miért nem kaptam a várt eredményt , valami oka biztosan van .
Egyetlen tekercs , hiperszil vason légréssel , 12 Hy nem is lehet .
Csatolásban látható a diagnosztika néhány adata , szerintem ezek elfogadhatóak .
Már az 1.32 fazékvasas változatot is próbáltam , azonos eredménnyel .
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Ez már nem fért be ....

K5.jpg
    
(#) abcdabcd válasza CHZ hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Az ESR mérés szerintem is javult valamelyest(v1.32), van egy pár darab 0,1%os ellenállásom (>10Ohm osak) azokon próbálgattam, viszont kondik ESR-ére szerintem egészen pontos értéket ad, legalábbis abból gondolom, hogy a teljesen más elven mérő(javítsatok ki ha nem teljesen így van) Bob Parker féle ESR mérő is ugyanezeket az értékeket méri, persze az csak két értékes jegyet jelez ki... Úgyhogy egyébként ezért nem értem, hogy a hutale-féle mérő egyik fórumtársunk által megépített változata(már nem tudom ki tett ki a honlapjára egész sok mérést, ott láttam) vajon mért mér lényegesen többet némely esetben, amikor állítólag a BP féle műszer elvét adoptálta... (nem személyeskedésként írtam csak leírtam amit tapasztaltam)
(#) Ideiglenes válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Csak jelzem, hogy amíg volt ilyesmire időm, néhány mérést én tettem fel a netre. A kétfajta készülék közötti különbséget én sem értettem, de lehet, hogy rosszul építettem meg valamelyiket.
Az LCM3 újabb programjánál annyi változást vettem észre, hogy induláskor mintha később dobná be a második frekvencia értéket. A hétvégén próbálgattam,és mint korábban is, akkor is jól mért. Szóval egyelőre nem látom a különbséget a programváltozatok között, de a lelkem nyugodtabb, hogy az újabb van benne.
(#) tothtechnika hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék nálam hozzáértőbb emberektől

Megépítettem az LCM3-as cuccot. Nem az eredeti nyákra, mert nem bírtam legyártani a nagyon vékony vezetőfólia végett, meg van egy ilyen agymenésem hogy szeretek saját nyákot

Szóval: Próbáltam beszerezni speckó kondikat. Csináltam egy fényképet mind a nyákról, mind a készülékről.

Az a hiba, hogy egyszeráen az ellenállásmérés, és az ESR mérés nem jó. Kalibrálom, és akkor néha sikerül 0-ra beállítani, de sokszor átmegy minuszba, meg ilyen fél ohmokat, 2ohmokat mér 50-60mohm helyett.

Az a tippem, hogy a 33nF nem jó bele. Szerintem nagy lehet a belső ellenállása, és emiatt nem tudom nomrálisan használni a műszert.

Légyszi pillantsatok rá.

Köszi előre is.
(#) l48 válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
A hiba nagy valószinűséggel a mérőzsinórok rossz érintkezéséből adódik. Csak jó minőségű dugót és hüvelyt használj,a kötéseket inkább forraszd. A 33 nF tényleg nem az igazi
(#) tothtechnika válasza l48 hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Csipesz van rajta, és a mérőzsinór forrasztva van.
(#) abcdabcd válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Az a 2ohm az érdekes, kalibráláskor mér annyit? Vagy kisebb érték helyett ír ki ennyit? Nekem is mintha lett volna ilyen állapotban a műszerem, de akkor állandóan azt írta ki esr helyett meg kalibrálás után is, nemtudom már hol volt a gond... talán a nyákomon volt repedés vagy épp a többszöri átforrasztástól akkor kezdett leválni vagy a 33nFhez vagy a tekercshez vezető egyik sáv (most mind a kettő meg van támogatva 1-1 darab csupaszított 1eres dróttal és így nem csinál ilyesmiket)
(#) tothtechnika válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Azt hiszem megoldottam... Volt egy kis gyanta pár helyen azokat letakarítottam és mintha jó lenne most, de nem akarom elkiabálni...
(#) hutale válasza Ideiglenes hozzászólására (») Okt 27, 2010 /
 
Nem szeretnék összehasonlítani készülékeket, csak mivel felvetődött, kíváncsi lennék néhány olyan mérési eredményre, ahol 1 ellenállást ( pl. 1 Ohm, 5 Ohm, 10 Ohm, 20 Ohm stb.) párhuzamosan összekötve 1 Schottky diódával megmérnéd mind két mérővel - persze ha van időd, kedved. Ugyanis LCFesR kifejezetten áramkörben lévő elkó ESR-ét hivatott mérni, max. 150 mV feszültséggel (2 áramerősséggel éri el ezt), mely sokkal rosszabb körülmények között történik, mint az a mérés, amikor az elkó ESR-ét egymagában mérjük. A párhuzamos diódával szimulálni lehet az áramkörben lévő alkatrész mérését.
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Bob Parker féle mérőm nincsen, így nem tudok nyilatkozni róla. LCFesR mérővel - újabb 3.05 szoftverrel 0-1 Ohm tartományban 3 mOhm, 1-30 Ohm tartományban 30 mOhm felbontással - 1%-os ellenállásokat mértem, 1%-os pontosság érhető (ld. videót - adatlap).

Az említett eltérés tapasztalható kis ESR értékű 1-2 µF kondik mérésekor. Ugyanis LCFesR és Bob P. mérő nem korrigál a kondi kapacitív reaktanciájával (10 us áram-impulzus, azaz 100 kHz frekvencia mellett), hanem az együttes értékét mutatja. Ugyanis nagyon kis mérő-feszültség mellett a kapacitás mérése nagyon pontatlan lenne. Egy kis számítással az ESR kiszámítható (ESR= Mért érték - Xc, ahol Xc=1/(2 * 3.14 * 100000 * C), bár nem szükséges:

- 10 µF fellett az Xc érték már elhanyagolható az ESR mellett,
- Rossz kondi / jó kondi ESR értékeinek összehasonlításnál az Xc érték egyáltalán nem számít: (ESRrossz + Xc) - (ESRjó + Xc) = ESR rossz - ESR jó, azaz különbség képzésekor eltűnik.

Remélem érthető voltam.
(#) vargaf válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Szia!
A 33 nF az biztosan nem felel meg. Az ESR mérés kalibrálásánál jó lenne tudni a műszer által kiírt értékeket.
Az Fesr és Uesr értékeit írjad meg. A kontaktusok minőségét is ellenőrizzed.

Üdv.:

Feri
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Valamikor féléve kaptam 2 db mérési eredményt, az egyikben 2 uF, a másikban ugyanaz a kondi párhuzamosan kötve 2 db 10 Ohm-mal (eredője 5 Ohm) szerepel. Ha utána próbálunk számolunk, elég nagy a %-os eltérés. Ezzel nem is foglalkoztam, de most hogy előjött a téma, ide mellékelem.
Ezzel csak azt szeretném megerősíteni, hogy mostohább / más körülmények között másképpen mérhetnek a mérők, különösen a mérési határ szélén, és azt is, hogy ESR szempontjából összehasonlítani különböző mérési elvű, különböző frekvenciával mérő mérőket nem érdemes (még Bob P. és LCFesR között is van különbség: Bob P. max. mérő feszültsége 600 mV, LCFsesR esetében Max. 300 mV - azaz az utóbbi esetében még a Schottky dióda sem fog ki). Fontos, hogy a célt lehessen elérni: ellenállások pontos mérése és a rossz kondik kiszűrése és szerintem a mérőkkel ezek könnyen teljesíthetők.
(#) tothtechnika válasza vargaf hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Szia!

Itt vannak az adatok:Re: 0.241kOhm
User0 = 98.3mV
Fesr = 81,3 Khz

Az 1nF-aim szerintem jók, jóminőségű stiró kondik.

Hol lehetne jó 33nF-ot venni?

Üdv: Gábor
Következő: »»   72 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem