Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   7 / 2208
(#) tungsram hozzászólása Máj 1, 2007
A váltóáramú fűtéssel semmi gond azt az egyszerű dolgot leszámitva, hogy a rendesebb erősitőkben a fűtésközepelést potméterrel oldják meg igy csökkentve a brummot. Ez hivják még brummkompenzálásnak is.De nagy általánosságban az ECC-ket nem igy kötik be fütésre. Ha már ennyire ragaszkodnál ehhez akkor viszont érdemes már egyenárammal és áramgenerátorosan fűteni. Egy: bekapcsoláskor a fűtőszál nem izzik fel hirtelen és nem vesz fel nagy áramokat. Kettő: a fűtőszál öregedésével csökken a fütőáram és a cső alul lesz fűtve amit nagyon nem szeret mert a katód nem teljes felülete emittál csak "foltokban" igy ezek a részek hamarabb bemondják az unalmast. Harmadik: nincs brumm!!! Természetesen a fűtőszál egyik végét itt is össze kell kötni a talajjal mert a fütés katód feszültség véges. Ez alól kivétel képeznek pl a TV-ben alkamazott P sorozatú csövek mert ezeket a soros fűtés miatt (hálózat!!!) nagy fűtés katódfesz elviselésére tervezték. Ez a probléma főleg a földelt anódos kapcsolásnál gond mert itt a katód feszültsége jelentős potenciálon van. Ennek a tervetésénél figyelembe kell venni a csőgyártó által megadott max értéket.Ebben az erősitőben is igy hajtják meg a vécső előtt levő fél lepke hangszinszabályozót a kis kimeneti impedancia miatt. (kissebb a gerjedésveszély illetve kissebb a zavarérzékenység). De a vége ennek a megoldásnak nem korrekt mert ők több csőgarnitúrát is ajánlanak hozzá. Ez sem volna baj de ahány tube annyi anódköri impedancia. Magyarul csak egy csővel fog normálisan müködni mert a kimenőtrafó ehhez illeszkedik. A nyugalmi áramot ellenállásal állitják be ami elég nagy baromság pl-ul EL34 esetén hiszen ennek az az A-osztájú beállitásánál 250V-nál 100ma!! Ha az ellenállás értéke nem pontos akkor az anódáram sem az és könnyen belátható, hogy az anódimpedancia is megváltozik mint fentebb utaltam rá. Ki lehet számolni egyszerű gyepi módszerekkel: Z= anódfesz/ anódáram.Tehát ha valaki még is a több cső variációja mellett dönt akkor létre kell hozni egy szabályozható negativ előfeszt a munkapont beállitására. Igy még a katódellenállás is elhagyható párhuzamosan pedig az ellencsatolás is megszünik.Ezt a trióda pentóda kapcsolási dolgot én hülyeségnek tartom mert ha pl-ul átkapcsolom triódába akkor a hatásfok 30% alá esik!! Más: ha egy pentódát be akarok kötni triódának akkor illik a segédrácsot fémesen összekötni az anóddal.Utolsó de nem elhanyagolható szempont a negativ visszacsatolás teljes hiánya ami azért még gitárerősitőnél is javallt. Csökken a torzitás és és nő a sávszélesség stb. Ezt még a legócskább MV-3_as keletnémet erősitőkből sem spótolták ki!Ezt a teljesitményt ami kb 12W 2 db EL84 v ECL86 ellenütemben vigyorogva letolja jóval kissebb kimenő trafó méretek mellett. Egyébként is utálatos az A-osztály mert itt akkora szűrések kellenek a brumm miatt ,hogy az már sok. Az EL34 meg egyébként is hajlamos beizzásra ilyen beállitás mellett főleg a távolkeleti csöveknél figyeltem meg. Ha pedig izzik akor előbb v utóbb begázosodik és megszalad kapufa. Mi a fenének jó 25W-ot elfüstölteni a tökkel?A tápegysége pedig szűrés szempontjából enyhén szólva is alulméretezett , illetve ebből az átkacsolgatósdiból eredően nincs fojtós segédrács csatolásmentesités. A személyes véleményem: az eleje korrekt de a vége az legalábbis részemről kifogásolható. Természetesen minimális ráncfelvarással lehetne e dolgon alakitani de hát ez már mindenki saját szivügye.
(#) elektro válasza tungsram hozzászólására (») Máj 1, 2007
hy
én már kezdek letenni a darlingról majd egyszer megépítem de most nem. Hanem barkácsoló segítségével Találtunk egy rajzot a 807es csővel. Ez is viszonylag egyszerű(annak látszik) mellékeltem is. Naa szóval az a lényeg hogy mi erről a véleményed mi lehet a rosz és mi a jó?
(#) Sebi válasza tungsram hozzászólására (») Máj 1, 2007
Teljes mértékben egyetértünk.
Ezenkívül nekem egyáltalán nem szimpatikus a lepkeszabályzó kimenetét potméterrel fogadni.
Sajnos - mivel a csövek elég sokat kibírnak - rengetegen esküsznek az általuk "tenyésztett" (nem tervezett) kapcsolásokra és ezt napjainkban a neten egyszerűen közzé is tehetik.
(#) elektro válasza Sebi hozzászólására (») Máj 1, 2007
Sebi
neked mi avéleményed a fent említet rajzal kapccsolatban? A 807es. Amit én mint hozzá nemértő észrevettem az a váltóáramos fűtés ami nekem nem tetszik. Szerintem megérdemel egy áramgenerátort vagy valami más stabilizátort vagy nem?
(#) Mate78 hozzászólása Máj 1, 2007
Végre megint van élet ebben a topikban.
Mindenkinek sikeres tervezgetést,építgetést kívánok.

üdv.
(#) Sebi válasza elektro hozzászólására (») Máj 1, 2007
Az a legkisebb gond. Amikor még csövekkel építkeztünk, szinte kizárólag váltóról voltak fűtve. Elvétve használtak - leginkább érzékeny műszerekben - egyenáramú fűtést. A 807 (orosz:G807) elterjedt volt erősítőkben (pl: EAG AV760/C).
Együtemű (A-osztályú) üzemben csak adóvégfoknak használtuk.
Mint írtam, egy véleményen vagyok tungsram-mal a katód-ellenállásos rácselőfesz- előállítással kapcsolatban: nem tetszik. (Az anódról való visszacsatolás sem...) Kimenőtrafó készítését nem lehet megúszni - itt még a légréssel is bajlódni kell - tehát az ellenütemű véget melegen ajánlom, mert a trafókészítést jobban megérdemli.
Az általam használt csövek: EL84, ECL82-86, 6L6, EL34, ezekben sosem csalódtam, rengeteg rajz van hozzájuk, mert Európában szinte csak ezekből építkeztek, kimenőtrafók műhelyrajzai is jelentek meg pl Rádiótechnikában.
(#) elektro válasza Sebi hozzászólására (») Máj 1, 2007
hy
tudnál valamit javasolni a hiba javítsára? A tápról annyit hogy sima szilícium diódát használnék késleltetve az anódfeszt. Amit még hozzáfűznék az a kimenő trafó. Lehet kapni egy német cégnél un univerzális trafókat meg van adva a primer és szekunder ellenállásuk és így lehet választani. Barkácsoló asszem vett is és ha jól tudom akkor jókat mond róla úgyhogy a többi infót tőle kell megkérdezni mármint imenő ügyben. Nem tom de valahogy nem akarok EL84 ha hasonló csöveket használni. Pedig tudom hogy jók meg minden. Még annyit hogy így ezt a kapcsolást megépítem a fentebb említett tápellátással akkor működne? Mert ha igen akkor megépítem és azt később módosíthatom mivel nyákot nem tervezek hozzá mert felesleges vannak ezek a bakelitből készül lapok amin forr fölhöz hasonlók vanna direkt légszereléshez és ezt fogom használni.
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Máj 1, 2007
Elektro annyit szeretnék hozzáfűzni hogy ez hangszererősítőnél bevált altarnatíva.
Hifi-be nemtom kielégítő-e minősége.
Illetve nem az hogy minősége hanem hogy ez attól univerzális,hogy azt írják primer impedanciának 2,5Kohm-10000Kohm os primerként lehet használni...

Az alsó fekvenciahatár 100Hz. Ez gitárerősítőnél kielégítő határ,hifi-be nem biztos(gyakorlati tapasztalatom nincs vele).
Ezt a trafót igen, vettem egy nagy levegőt és megvettem.
Hammond125ESE. 15W-os
http://www.hammondmfg.com/125SE.htm
Nem akarok kimenőtrafót tekerni mert félek a kudarctól.
Ezt fogom beépíteni a fentebbi kapcsolásba amit mellékeltem.

Volt aki méricskélt vele és bíztatónak találta. Azt mondja lehet hifi-be is jó lenne.

Legfeljebb ha gagyi akkor eladom...

Üdv
(#) barkácsoló válasza barkácsoló hozzászólására (») Máj 1, 2007
Meg úgy gondoltam hogy ha variálnék aez erősítővel,más sugártetródát raknék a végére
akkor ez talán egy kicsit kitágítja a határokat,hogy miket próbálhatok ki
(#) tungsram válasza elektro hozzászólására (») Máj 1, 2007
Ezt a 807-essel működő valamit el kell felejteni. Indok: ezek a csövek csak magas 600-800v-os feszültségen dolgoznak jól és akkor is csak ellenütemben. Ilyenirányú alkalmazása nemcsak felesleges de hülyeség is mert ilyen alacsony anódnál ez a tök nem érzi jól magát. kettő. Én világéletemben utáltam ezt a csövet egyrészt a beszerezhetelen foglalata másrészről a magas üzemi feszültsége + a nagyon nehezen kivitelezhető kimenői miatt. Ez a tök egyébként az anti világban rövidhullámú adócső volt eredetileg. Semmiféleképpen nem ajánlom akárhogy is favorizálják ezek a tökagyú jenkik. Készült vele egyébként magyar erősitő is BEAG de ennek a javitása ia rémálom volt. Tudok olyan alkamazását ahol 1000V!!! mellett rácsáramos üzemmódban 120W-ot szedtek ki kettöből. De ezt most 2db PL519 460V- nál szó szerint fél gőzel tolja le. Gondolom elég volt ebből az értekezésből.
(#) tungsram hozzászólása Máj 1, 2007
Még egy észrevétel: A segédrácsot nem az anódról kéne lekötni hanem a fojtó tekercs utáni kondiról. Hát aki ezt a szemetet feltette nagyon el volt szállva az agya ha egyáltalán volt És lesznek akik nagy lelkesedéssel meg is épitik.
(#) EcoPityu válasza tungsram hozzászólására (») Máj 1, 2007
Szia Tungsram!
Nem kell 807-es foglalat? Vagy egyből G807-?, De van gyári EAG 80w-osnak a kimenője is , amit említettél, az még 900v-ról pörgött, a táptrafóját még használom is /2x650v 50HZ/ nagyonn tutti csőregenerálásra! Egyébként olvastad a Doc-aimat? Itt előrébb?
Ha valaki akar esetleg szenvedni 807-es sugártetródával, az szóljon, én odaadom őket szívesen, ha nem a tetején lenne a rohadt anódkivezetése, akkor még talán fel is használnám. De így csak porfogó.
(#) EcoPityu hozzászólása Máj 1, 2007
Tungsram!
Csak hogy favorizáljuk a 6L6-ot, értékelnéd a cumómat? (#80000) EcoPityu
(#) tungsram hozzászólása Máj 1, 2007
Köszönöm én nem kérek a 807-ből. Egyébként is ma intéztem az épülő 2x100W-os végemhez 12!!!!!db kerámia magnovál foglalatot. persze ebböl csak 4 kell most.
(#) tungsram válasza EcoPityu hozzászólására (») Máj 1, 2007
Jó de hol találom meg?
(#) tungsram válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 1, 2007
Köszönöm és majd áttanulmányozom az anyagot.
(#) tungsram hozzászólása Máj 1, 2007
EcoPityu kérésére kezdjük el taglalni a 6L6-os csövet. Ez is mint általában minden régi csö adóban kezdte a pályafutását méghozzá katonaiban. Amit érdemes róla tudni: ez klasszikus tetróda oktálfoglalattal. Pd=18W.Erősitőben általában 25W-ig szokták alkalmazni bár rácsáramos üzemmódban 47W-ot is letol. Utóbbi beállitását HI-FI erősitőknél nem alkalmazzák a jelentős torzitása miatt. Előnye: párba válogatva a K=2% ami igen jó érték. Ismertes igen sok kissebb teljesitményű zenekari erősitőben való alkalmazása. Itt is van kivétel mert a Marshall-ban 4 tök tolja a villanyt. A teljesitmény pedig csúcsokban eléri a 100w-ot is (mért érték). A munkaponti beállitásokra nem érzékeny tulzottan. Hátránya: hajlamos a mikrofóniára és gerjedésre. Nem nagyon birja a nagy hajtást amire elemittálással válaszol. Van egy orosz megfelelője 6P3CE. Ez lokátoroknak volt a "keménycsöves modulátora". Attól eltkintve , hogy nagyobb előfeszültséget kiván egy szinte tönkretehetlen cső. Ahol csak lehetett mindenütt ezzel váltottam ki a betegeskedő 6L6-okat. Nem mikrofóniás és még a túlhajtott üzemmódot is jól viseli. Erősitőkben kimondottan tudom ajánlani a 6L6 helyére. Az ezekkel felépitett erősitőknek kellemes lágy hangzása van. Nem túl magas 380V-nál jól méretezett kimenő esetén tolja a fent leirt 25W-ot. ez pedig már a High-End-ben is elegendő. Kapcsolási rajzot a Rádiótechnika Évkönyv 1969-es számában lehet találni. Egyenlőre ennyi
(#) EcoPityu hozzászólása Máj 3, 2007
Kihalt a Topic!
Látod-látod Tungsram, jól eltántorítottad őket a Darling-tól...
Egyébként én is jól megnéztem: A bemenet nem válságos, bár eléggé kocsog amerikaias, a bemeneti csatolókondenzátor kihagyásával már én élőben is találkoztam egy két gitárerősítőnél. A közös munkapont érdekében/amihez elengedhetetlen a párba válogatott cső/ kiccsi olcsó megoldásként ötölhette ki a szerző ezt a közös katódellenállás módszert. De ez a közös sztereohatást rontó jelkikeveredés hülyeség. Aki jobban megnézi a kapcsolást / én rá is nagyítottam / láthatja , hogy az a katód ellenállás egy 470µF-os kondival hidegítve van, ekkora szűrésen annál a néhányszor 10mA-nyi Anód-Katód áramnál, ha jel jelenik meg akkor megeszem a kalapom! Akkor már arról nem is beszéltem, hogyha totál összekötjük a két oldal betápját, akkor a táprángatáson is átjuthat nem is kevés jel az egyik oldalról a másikra, ami áthallást okoz. Végülis nekem ezért van mind a két oldalhoz külön egyenirányítás. Szóval srácok, akinek tetszik ez a kapcsolás, vagy a csövek, vagy másik csövek, tessék megépíteni, aztán ha rossz akkor lehet alakítgatni, de ez a Darling annyira primitív, hogy akár forrlécre, vagy a csőfoglalat lábaira el lehet készíteni. Persze a csatolókondit/ pl 100nF/100v/ el ne felejtsétek!
(#) barkácsoló válasza EcoPityu hozzászólására (») Máj 3, 2007
Üdv!
Szó sincs róla hogy eltántorodtam volna itten az egész elektronccssöves technikától! Csak annyi hogy tungsram kritikája után rávettem magam, hogy ne csak nézzek hanem lássak is,és nem kell mindent úgymond bevenni.
Először gondolkodni és aztán beszélni.
Úgyhogy előkerestem a műszerész nagybátyám régi tankönyvét és újra
önképzőkört tartok magamnak az elektroncsöves erősítőkről.
Úgyhogy megpróbálom magam a lehetőségekhez mérve okítani.

A nagybátyám könyvében a példaáramkörök le vannak rajzolva félvezetőkkel és elektroncsövekkel is és így sokkal könnyebben megérteni az egészet.
(#) tungsram válasza EcoPityu hozzászólására (») Máj 3, 2007
Eszembe se jutott de ha valami nem igazán jó akkor az nem buli. Mellesleg ha valaki ennyire rgaszkodik hozzá felteszem az átalakitott rajzot normális emészthető és Európai módon. A héten fogok direkt emiatt szkennelni olyan rajzokat amiket a kezdőknek szántam. Van közte saját is. Ezek legalább tuti működőképesek. Ezért tartom károsnak a netet mert itt minden önjelölt próbálkozhat mindenféle szankció nélkül. Itt nem rólad van szó EcoPityu !!!! És igenis körömszakadtáig küzdeni fogok azért, hogy ezek az angolszász szemetek ne kerüljenek be a vérkeringésbe. ők csinálják a hülyeségüket ott ahol vannak. Utolsó de nem elvetendő gondolat: 1980-tól SI azaz nemzeközi mértékegységrendszer van amit elvileg mondenki alá is írt. Kérdezem én akkor a britek jenkik miért nem alkalmaznak szabványos rajzjeleket, miért számolnak inch.ben stb. Majd ha ők is átállnak akkor talán én is jobban megbarátkozok velük. Addig nem.
(#) elektro válasza tungsram hozzászólására (») Máj 3, 2007
hy
ezt főként tőled kérdezem mint tapasztalt ember de bárki aki tud rá válaszolni tegye azt. Úgy gondoltam hogy haépítek egye csövest akkor az úgy lesz mint a tranyós erősítőm. Úgy építettem meg hogy alig értettem hozzá senki nem segítet bene. Elég jó kis erősítő mái napig azt halgatom de ez lényegtele. Arra rengeteget költöttem pácolt cseresznye fa előlap meg mindenből a majdnem legjobb. Később meg megtanultam mi miért van ott és itt.ott alakítottam rajta. A csöves is így lesz. kinéztem a 2A3 as csövet (jó beleválasztottam) és kerestem rajzokat. Találtam dögivel vanolyan amiben van 4alkatrész működik le van fényképezve és mindenki jókat tudott mindani de ott kezdődik vele a baj hogy 650V kő az anódnak. Azt nem akarom. Valahogy tartok tőle tudom hogy vigyázo semmi gond nncs vele de valahogy kerülöm ha lehet.Találtam még vagy 20 rajzot de az eddigi tapasztalatok azt bizonyítják hogy ne bízzak meg benne. Végül rátaláltam erre a kitre
leírás és alkatrész lista maj itt a rajz http://www.elektroncso.hu/cikkek/gad300_kr.jpg
(#) elektro válasza elektro hozzászólására (») Máj 3, 2007
ja lemaradt hogy ezt így megépíthetném gond nélkül. Kell valami átalakítás esetleg bele?
(#) sturbi hozzászólása Máj 3, 2007
Hát, ha az árlista barátságos, sztem jó választás.
(#) barkácsoló válasza sturbi hozzászólására (») Máj 3, 2007
Pfff ne viccelj! 380,000 Ft!
Ennyit nem hogy erősítőre nem költenék hanem.... semmire sem a jelenlegi életemben
Hát ez nem tudom.. Rengeteg pénz...

Én vagyok olyan elvetemült hogy szeretek
alkatrészek után járni-kelni,dobozolást készíteni, ezeknek is meg van az öröme nálam,nekem így kerek
ez az egész. Nem egyszer az összeszerelés csak egy pillanat ahoz képest amit egy áramkör kivitelezésével eltölt az ember, és előjön hogy a dolognak csak egy része a forraszgatás,előtte a nyáktervezés,fejvakarás,utána a fúrás-faragás,mesterkedés és én ezzel nagyon jól elvagyok. Én nem hagyom hogy megfosszanak ettől pláne plussz pénzért!

Ez a kit pláne ilyen drágán egy luxus dolog, amit nemcsak hogy nem akarok,de nem is tudnék megengedni magamnak...

Bocsássatok meg ha "off topic" ra sikeredett a hozzászólásom.

És szerintem már leszögezhetjük hogy minimum az 50%
a haszon ezen a cuccon amit elmlítettél elektro...
TERMÉSZETESEN AZ ELADÓ JAVÁRA.



(#) elektro válasza sturbi hozzászólására (») Máj 3, 2007
hy
hát igen az az ami nem túlságosan az. De ugya a kimenő az a húzó 22e darabja. De ha azon faszariskodok akkor b..hatom akkor felesleges drága csöveket venni. Amúgy nincs meg valakinek az eredeti verzióya mert nemtom kivenni a pozíció számokat
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Máj 3, 2007
ja de ha összeadod az alkatrészek ami kellenek hozzá. Még ha az oldalon lévőket is veszem meg akkor is 150e nemtöbb. Csak nem tom mi kerül ennyibe
(#) barkácsoló válasza elektro hozzászólására (») Máj 3, 2007
nem tudom egyáltalán honnan lehet ennyi pénzt egyszerre előteremteni.. Jómódúnak kell leni hozzá...
Elektro és ha "nem jön be?"
Ezek nagyon nagy pénzek...
Ennyiért egy kétszemélyes külföldi nyaralást is meg lehet oldani...
(#) elektro válasza barkácsoló hozzászólására (») Máj 3, 2007
jaj az én epítési sebességemtől még senki nem szédült el. Kb 1év mire az alkatrészek fele meglesz. A régi erősítőm is 2évig készült. Megterveztem a panelt aztán kimarattam aztán elfogyott a pénz egyszercsak melóvalösszejött annyi hogy megtudtam rendelni az alkatrészek akkor 3hónap szünet akkor megvettem a hűtőbordát majd a trafót. Nem kapkodik itt el semmit. Azt mondták hogy 2A3 6e is lehet venni. Amatőr találkozókon lehet vanni tuti olcsón. Karácsony után szokott lennipénzem akkor megveszem a kimenőt. A tápo trafót meg 6e megtekerik toroid és nem kell 30e kiadni tápptrafóra. Faterom oloyan helyen dolgozik ahol van fém és meró meg minden ami kell a vázhoz. Ez után már lehet barkácsolni tuningolni joibb alkatrészekkel
(#) Mate78 hozzászólása Máj 3, 2007
Én ezt a kapcsolást építettem meg,PL 504-es csövekkel.
Kedves Tungsram!Mi a véleményed róla?Érdekelne.
Kösz

Üdv.

15W PP.doc
    
Következő: »»   7 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem