Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Témaindító: george_b, idő: Nov 30, 2007
Témakörök:
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy tud-e valaki kapcsolást, amiben kb. 1-5 wattos power LED megy hálózatról. Olyasmi kapcsolásra gondolok, mint Skory oldalán van 5mm LED-hez, csak power LED-et szeretnék üzemeltetni. Próbálkoztam, hogy kiszámolok hozzá fólia kondenzátort, meg alkatrész értékeket, de nem igazán megy nekem... Ha valaki tud, akkor tegye fel. Előre is köszönöm!
Szerintem ez a fajta meghajtás soros kapcsolásnak tekintehető,Skori 20mA-es LED-ekre használta,neked minimum 350mA-re van szükséged,ez hálózati feszültségen elfűtené egy 60W-os izzó teljesítményét,vagy többet! Használj trafót vagy kapcsüzemű tápot mindenképpen,a feszültséget le kell csökkenteni,ha gazdaságosan akarsz világítani!
Mondjuk 105 db power LED-et sorosan kötnél egy négyutasan egyenirányított,pufferelt hálózati feszre,akkor a LED-eken kívül már semmi se disszipálna benne és 10000 lumen fölött teljesítene.
Igen, arra is gondoltam, hogy veszek egy kis 12 vagy 9 Voltos NYÁK trafót, egyenirányítom, rá pedig Skory egyik kapcsolóüzemű áramgenerátorát. Ezzel az egésszel az a baj, hogy nem tudom kis méretben megcsinálni...
Ezért lenne jó valami egyszerű kapcsolás. A 105 power LED az már érdekes az akkor minimum 105 ezer forint lenne
1W-os fehér led kb 3-400ft-ért már vehető.
Valahol láttam kb 1000ft-ért kimondottan hálózatra való kis áramgenerátort, direkt ilyen 1W-os ledekre. Utána nézek, hátha megtalálom.
Szerintem hasznalj mobiltoltot, ingyen adjak a regi vacakokhoz valo, 5V,500mA-sokat. Ahhoz csinalsz egy pici aramgeneratort es kesz is.
Tényleg jó ötlet a mobiltöltő,ahogy bbalazs_ is írta,régen egy Samsung töltő szekunderéből letekertem,hogy 3v-os legyen,mert kellett a walkman-emhez.Mondjuk a rádió részét zavarta rendesen,de LED-hez jó lesz!
Sziasztok,
A következőn agyalok: Szeretném megcsinálni az olvasólámpámat LED-esre. Ehhez 350mA áramú, 3,6V nyitófeszültségű Power-LEDet használnék, 3 db-ot.(LED). A vacila az, hogy készítsem el az áramkörömet? A 3 db LED sorba kötve, összesen 11,8 V nyitófeszültséget óhajt, melyet egy 230Vac -> 12Vac transzformátorról (Trafó) egyenirányított ~17,98 V-s feszültség alapoz meg, és LM317T-vel állítom be a LED-ek áramát (350 mA-t), egy 3,6 Ohmos ellenállással. a.) A trafó 4,5 W-s teljesítménye elég kell, hogy legyen, igaz? b.)Így csináljam-e szerintetek, vagy válasszak egy 9V-os trafót, amiből ~12,7 V egyenfeszültséget tudok kialakítani? c.) az LM317t-nél az ellenállásnak, amivel az áramot beállítom, mekkora teljesítményűnek kell lennie? Akkora teljesítményt kell bírjon, mint ami a LEDeknek van? A válaszokat köszönöm előre is, zimpee
Fillerekert kapsz BARHOL 12V-os EGYENFESZULTSEGU dugasztapot (most igazabol tokmindegy, hogy kapcsolouzemu (konnyu) vagy trafos (nehez). Szerintem ezzel a reszevel ne gorcsolj, egy jo aramgeneratort csinalj 12V-ra.
A teljesitmenyt inkabb ketszerezd meg, akkor nem fog annyira melegedni, meretben meg nem sokkal nagyobb.
Hi,
igazából 2 dolog miatt szeretném a NYÁK trafót: 1. Hogy legyen mit építeni, 2. A lámpa háza megvan már, és szeretném, ha minden a régi maradna, csak a belseje nem. Az ár szempontjából 5W-s 9V-s trafó drágább, mint a 4,5W 12V-s, így ezek közt fogok dönteni, a kérdés, hogy melyik a jobb az Lm317 melegedése szempontjából? Mindenképp bordára teszem! Üdv, zimpee
Mivel az áram fix, így a felesleges feszültségtől függ az elfűtendő felesleg. Kisebb feszültségű jobb, feltéve, hogy "kijön" a megfelelő áram mindkettőből.
Köszönöm,
akkor maradok a 9V-s trafónál. Drágább, de kicsivel nagyobb a teljesítménye is, marad inkább az. zimpee
Nos,
sajnos ez a LED mégsem kapható... Kicsit átterveztem a dolgot, a megvalósítás még várat magára... Szereztem Luxeon K2 emittereket 275 Ft/db-ért, mivel kifutó, szerintem érdemes lecsapni rá, nem sok van már!!!
A 9V-os trafo az valto, ugye?
Ha azt egyeniranyitod, akkor megemelkedik a fesz majdnem masfelszeresere. Arrol kb 4db feher ledet hajthatsz.
igen, valto. 4 ledet? 12,78-rol? darabja 3,6 nal nyit, ha jol tudom. hogyan? erdekel, de amugy helyszukeeert lesz 3 csak.
(bocs telorol ment) zimpee
Hogyan kell az alábbi képeken levő led meghajtóra rákötni 6db CREE UV LED -et? Kérlek segítsetek. Köszi!
OK, akkor 3db. Nem szamoltam ki, azert irtam, hogy kb.
Meg ugy emlekeztem, hogy alacsonyabb a nyitoja.
Szia !
Ha már 21V-rol járatod akkor én mindenképpen sorba kötném a 6db ledet. Jelenleg a 0.56R-al 357mA a kimenő áram.(I=0.2/0.56). Az OVP lábbal lehet gond mert akárhogy számolom az nem tűnik jónak én R4-et cserélném 100K-ra vagy R3-at 39k körülire a leírás alapján. A megadott Cree ledet nem ismerem így feltételeztem a 3v/350mA adatokat. Ha nem jó írd meg bár mostmár szerintem te is át tudod számolni.
Szervusz!
Annak a CREE UV LED-nek a nyitófeszültsége inkább 3,6 V körül van a 300-350 mA-es tartományban, sorosan 21,6 V lesz a nyitófeszültsége! István
Igen , ez az amit nem tudtam.
Akkor nem jó sorosan, R5-re rá kell forrasztani mégegyszer 0.56Ohm-ot vagy cserélni 0.28-ra, így közel 700mA lesz a kimenő áram.R3 at pedig 50K-ra cserélni, ezzel OVP-re 1.2V kerül.Persze ha így az egyik 3 as csoportból kimegy 1 led akkor a másik 3 as csoportot azért nem 100% hogy az OVP meg fogja védeni, esetleg rövid időre.
Akkor viszont, ha úgy csinálom ahogy a: 2_csoport_parhuzamos.jpg képen van, akkor nem 10,8 V lesz a nyitófeszültség?
Akkor mekkorákra kell a led meghajtón kicserélnem az ellenállásokat végleg, ha postosan 20,4 V az amit rá kötök. Köszi nektek a válaszokat. És akkor a párhuzamost csináljam ugye?
Akkor összegezve R3 82K, R5 pedig 0,28Ohm nak kell lenni, azaz vagy cseréled vagy ráforrasztasz párhuzamosan mégegyszer 0,56Ohm-ot.
És párhuzamosan kösd a ledeket (2x3).
Ha párhuzamosan kötöd a ledeket, akkor áganként egy-egy db. egy vagy két ohm-os ellenállást is tegyél, hogy egyenletesen oszoljon meg az áram a két ág között, mert nem tökéletesen azonos nyitófeszültségük és a kisebb nyitófeszültségű oldalon ellenállás nélkül jóval nagyobb áram lenne.
Köszi!
Letudnád rajzolni ezt nekem, hogy nehogy el szúrjam a dolgot és tönkre menjenek a led-ek.
Átnéztem az ic adatlapját vissza az egész. Szerintem használd step up/down üzemmódba sorba az egészet!
Ekkor csak R3 at kell cserélned 170k (170k-180k) közötti értékre és a meghajtás is sokkal szebb és biztonságosabb lesz!!
Ja és:
Step-Up/Down üzemmódhoz: JP2-őt rövidre zárni, JP1-et szabadon hagyni!!
Hi,
azt olvastam (valahol itt) a fórumon, hogy az LM317 nem szereti az impulzusüzemet. Ez egészen pontosan mit takar? Mert. pl. Ha egy LPF mögé tenném be őket, vagyis menő diszkófényt szeretnék, elvileg ugye az is kapcsolóüzem, már a frekvencia kb. 2-4 Hz. Vagy egy másik esetben, ha egy össze-vissza villogót szeretnék 3 db ilyen egységből kovácsolni, ami kb. 5-10Hz frekivel váltana, azt szeretné? Vagy, ha nem szeretné, megoldás lenne egy kapcsolóüzemű áramgenerátor neki? Ha pl. _ebben_ a kapcsolásban gondolkodom, lehetne valahogy vezérelni (trigger gondolom nem véletlen van)? Üdv, zimpee
Köszi! Viszont a ChipCad szerint, idézem amit írtak: "Én is a soros elrendezést ajánlom. Az R3 cseréjére vonatkozó javaslat nem biztos, hogy működik. Én azt nem bántanám, de a JP1 vagy JP2 valamelyikét rövidre kell zárni a bemenő és kimenő feszültség viszonyoknak megfelelően, ahogy azt a 1. pont taglalja."
Ehhez mit szóltok?
Sziasztok,
Csak érdekességképpen: Próbálgattam egy kicsit a régi-új Luxeon K2-eseimet. A LED-et csak egy kis nyákra forrasztottam fel, hővezető pasztával megnyomtam az alját, a nyák maga elég vékony, régen vettem még Lomexben (A4 -es méret 700-ér asszem) Gondoltam, hátha érdekel valakit a melegedés-ügy. Nem hiszem, hogy annyira veszélyes értékek, főleg, hogy 560 mA-ről van szó, ami nem is kevés (ezek persze 1,5A-t bírnak). Parancsoljatok [mod]:Ja, az értékek fok Celsiusban értendők!) |
Bejelentkezés
Hirdetés |