Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   644 / 2499
(#) agressiv válasza laci30 hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Ha megírnád, hogy milyen tranyó könnyebben tudnánk segíteni.
(#) kadarist válasza laci30 hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Szia!
Például a HE store? Bővebben: Link
(#) Alkotó válasza agressiv hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Milyen az a terhelés, aminek hatására megváltozik a hálózati feszültség szinuszának alakja?
A jelalak az előállítás módjától szinusz. Egy "forgó gép" hozza létre a feszültséget. Ha nő a hálózat terhelése, akkor a növekvő áram, növekvő feszültségesést fog eredményezni a hálózat ellenállásán. E miatt csökkenni fog a feszültség, de a jelalak nem változik.
(#) agressiv válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Mérjed oszcilloszkóppal és meglátod, hogy micsoda érdekességek vannak olykor a 220V-ban.
Amúgy állítólag a kapcsolóüzemű tápok tudják megcsonkítani a szinuszt.
(#) csabacsaba hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
Sziasztok lenne egy kérdésem vagy inkább egy kérésem valaki nem küldene egy egyszerü erősitőnek minden leirását es minden rajzát?
Kőszi.
U.i Kezdő vagyok.
(#) agressiv válasza csabacsaba hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Ha kezdő vagy akkor kezdj egy TDA-val azokat egyszerű megcsinálni és a doksijukban van kapcsolási rajz.
(#) jonnybrown hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
TDA 1554Q elég strapabíró végfok ic... csak táp kell neki, hűtés és jelek és már dübörög is...

felénk van pár motoros (simson és robogó) arc akiknek kellett csinálnom néhány kapcsolást, ...."hogy legyen motoron zene"...
elsőnek kételkedtem benne, hogy hosszútávon működni, fog a 16-20v miatt, de láss csodát nyár óta megy és semmi bajuk... így TDA1554Q forever!
(#) Alkotó válasza agressiv hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
A kérdés nem a detektálás módjára vonatkozott, hanem a tévedésedre próbáltam rávilágítani.
A kapcsolóüzemű tápok valóban képesek a jelalakot formálni, de csak a kimenetükün, nem pedig az őket tápláló hálózatban. Továbbá azok kimenetén egyenirányított és szűrt jel van, ami jó közelítéssel egy egyenes, nem pedig csonkolt szinusz.
(#) agressiv válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Nem a kimenetekről beszélek, hanem a 220-ról. Ha ennyire nem akarsz hinni nekem akkor tedd rá a 220-ra az oszcilloszkópot és rakj be egy tányér pörköltöt a mikróba és meglátod milyen szép lessz a jel.
Nem poénból találtam ezt ki, sokat megy itthon az erősítő és valamikor elkezd iszonyatosan kerepelni és a leglogikusabb magyarázat erre a nyégyszögesedés, és egyszer nem voltam lusta nézni a szkópot néhány órát és bizony elég furcsa alakokat tud produkálni a 220.


Én 1558Q-t használtam és valóban eléggé strapabíró, de a fodított tápot nem bírja...
(#) kadarist válasza agressiv hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Szia! Esetleg nem a hangfrekvenciás központi vezérlés adását hallod olyankor? Zúgósabb trafóknál (pl. hegesztőtrafó) eléggé jellegzetes modulációt szokott okozni.
(#) agressiv válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Nem valószínű mivel ez nem zúgós trafó. És amit leírtam azt nem szeretném még1x leírni.
(#) lapose válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Szia!
Idézet:
„valóban képesek a jelalakot formálni, de csak a kimenetükün”

A csatolt képen egy tipikus PFC nélküli csúcsegyenirányító bemenetén előforduló jelforma látható. Zölddel ábrázolva a hálózati feszültség, sárgával az áram. A csúcsegyenirányítás miatt nem sok köze van a szinuszhoz. Ezt veszi fel a hálózatból.
(#) emersys hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
Üdvözlök mindenkit a Blogon!
Építettem egy nagyobb teljesítményű Bipoláris tranzisztorokból álló kis végfok modult , aminek elég szép hangja van, és persze csodás mélyei. Végtranyó MJL3281A és komplementere.
Ideiglenesen felbordáztam , persze ennél sokkal szebb meg nagyobb bordán foglal ő majd helyet ,de a nyugalmi áram meg egy kipróbáláshoz ez is tökéletes volt.
Viszont van ennek a modulnak sajnos egy rossz arculata is... gyárilag az alapkapcsolás nem tartalmaz kimeneti rövidzár elleni védelmet, pedig egy ekkora modulnál már ez elkerülhetetlen, hogy ne csak a hangszóró legyen védve hanem az erősítő maga is a drága tranzisztoraival együtt.

Lényeg h én szeretnék bele egyet kreálni. Nézegettem sok kapcsolást és sok helyen tapasztaltam ,hogy 2 tranyóval (bc546-556) figyelik a hirtelen megugró túláramot rövidzár esetén. Az elméleti működése az lenne ,hogy a végtranzisztorok emmiter lábát figyelve a meghajtó tranzisztor(ok) bázis áramát korlátozva elmenjen a kivezérlés a végtranyók felé. Elvileg itt pár nano sec- ről van szó ami elég gyors.
[i]is építettem próbapanelre egy ilyet de mivel nekem a meghajtóm egy darlington kapcsolás ezért nincs egyszerű dolgom vele...
Ha valakinek van használható tanácsa azt előre is köszönöm , mert addig nem kapcsolom be míg ez nincs benne
(#) Ge Lee válasza emersys hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Nem az emittert kell figyelni hanem az emitterellenálláson eső feszültséget. Ez a feszültség nyit egy tranyót aminek a bázisa egy ellenállásosztón keresztül elő van feszítve (visszahajló karakterisztika) azért, hogy rövidzár esetén már akár 1-2 tized volt is elég legyen a nyitásához. Ennek eredménye képpen az erősítő teljesen kivezérelhető, viszont rövidzárban nem lesz túl nagy az áram. Meríthetsz ötletet pl. a HTA eredeti rajzából, abban is ilyen van és az is darlingtonos.
(#) agressiv válasza emersys hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Én ezt a végfokot használom már régóta, és egy stabil strapabíró végfok, a hangja nagyon jó, és a paraméterei is.
Szerintem kár lenne elrontani ilyen túláram védelemmel, mert éppen az tetszik nekem benne, hogy teljes kivezérlésen is keményen, dinamikusan szól.
Amúgy nekem nem is volt szükségem rövidzár elleni védelemre, mert alacsony hangerőn nem tud kárt tenni benne egy kis zárlat, nagy hangerőn pedig kiolvad a biztosíték, és meg is van oldva a védelem mindenféle hangminőséget rontó megoldás nélkül, pedig én csak 3 pár tranyóval csináltam
Az optimális nyugalmi árama 120-150mA végfokonként, itt van a legjobb THD/N viszonya és otthoni hifi erősítőnek is tökéletes, akárcsak diszkózásra!
(#) Ge Lee válasza agressiv hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Nem elrontja vele hanem biztonságossá teszi. Ha az benne van attól még ugyanúgy fog szólni teljes kivezérlésnél is. A biztosíték pedig nem véd sem túlvezérlés, sem rövidzár esetén.
(#) emersys hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
Köszi, hogy ilyen gyorsan reagáltatok rám!
Én magam is sajnos tisztába vagyok benne, hogy itt nano secundom-ok ról van szó amihez nem elég sajna egy biztosíték...
Bipoláris tranyók esetében főleg gyorsan kell cselekedni fet még tovább bírja sokkal , mivel ott a végek is nagyobb áramra vannak kiképezve, egyenlőre nézegetem mi lenne nekem a legideálisabb bele, ami müködne is benne...
(#) kadarist válasza agressiv hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
A bizti akkor olvad ki, amikor a végtranzisztoraid már az örök vadászmezőkön melegednek.
(#) agressiv válasza kadarist hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Ha túl nagy áram folyik rajta akor olvad ki a biztosíték és, ha zárlat van a kimeneten akkor túlnagy áram folyik.
(#) petemazi válasza emersys hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Egy kimenettel sorosan kötött, jól méretezett, gyors biztosíték alapszintű megoldás lehet. Ha nincs 100as szög a kimeneten, hanem mondjuk a csatlakozónál a sodort kábel 1 szála okoz zárlatot, akkor megvédi az erősítőt. Szöggel még nem próbáltam, de az említett egy szálas rövidzárat kezelte a biztosíték nálam.
(#) doomkiller hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
Sziasztok! Ismét megalkottam ezt a kapcsolást sztereóban. Az egyik oldalnak a nyugalmi árama 36 mA, a másik oldal viszont bekapcsoláskor felvesz 30 mA-t és 2 másodperc alatt lemegy 0-ra. Megnézem a meghajtó tranzisztort (bc337) és a végtranzisztort (BD243/BD244) nem zárlatosak. Az ellenállásokat diódákat kimértem jók, a vezetősávok között nincs zárlat. Mi lehet a probléma?
(#) laci30 válasza agressiv hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia köszönöm,hogy írtál.
Kellene nekem bc 300 bc 301 bc 303
A bc 300 sehol nem találok.
(#) Dayday hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
Hello.Van 1 Pioneer DEH-424R 4x35 W os CD lejatszom autoba....a kerdes az hogy hany W RMS es melynyomot tehetek ra erosito nelkul? koszi szepen elore is
(#) kadarist válasza laci30 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia!
Ezek jók a BC300 helyett: Bővebben: Link
(#) Dániel X hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
Hali!
url=http://web.mit.edu/6.s28/www/schematics/lm386.htm]Adott ez az áramkör.[/url]. A poti 100 K ra van írva de adatlapon csak 10 K van írva. Megépítettem 100 K ssal de nem működik viszont az elem csatlakoztatásakor bezörren a hangszóró! Próbáltam táp feszt cserélni meg a jack bemenetet is variálni de semmi. Kivettem a potit annál is próbáltam a lábakat összecserélni de semmi. A panelon nincs rövid zár, szakadás minden a helyén van.Valami ötlet?

Köszi!
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Az erősítők a tápfeszültség polaritásának cserélgetését nem nagyon tolerálják. Nem melegszik az IC?
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Semmit nem csinál az égegy adta világon!
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Tehát a hangszóró pukkan. Akkor az IC elvileg megkapja a tápfeszültségét. A 6-4 lábra kapcsolod a tápfeszültséget?
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Ahogy írod! Lehet hogy meghalt valamely alkatrész? Mondjuk már nem pukkan a hangszóró! Az előbb még igen most nem!
(#) Action2K válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Lehet, hogy a hangszóró az örök vadászmezőkre távozott az utolsó hangot kiadva magából?
Következő: »»   644 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem