Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1122 / 2208
(#) joco63 hozzászólása Nov 26, 2010
Sziasztok! Mit tudtok a 6p41c illetve gyakrabban használt jelölés a 6p41s-ről. Magyar megfelelője a PL508 más fűtőfeszültséggel. Milyen impedanciájú kimenő tr kell hozzá és kb hány wattot tud? Hány voltról üzemeltethető? Esetleg kapcs rajzot ha tud valaki....
(#) mark.budai válasza joco63 hozzászólására (») Nov 26, 2010
PL508 anóddisszipációja 12W, azaz SE-ben 3-4W-ot ad, PP-ben 15-18-at, mint egy EL84.
(#) djhans válasza Lakatfogó hozzászólására (») Nov 26, 2010
Sok kis hiba volt benne. Így csináld meg és biztos, hogy jó lesz.

pcl86se.jpg
    
(#) djhans válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 26, 2010
Kicsit erősebb PP-ben mint egy EL84. El84PP 12-15W (15 már nagyon nehezen) PL508 15-20W. Hiába azonos az anóddiszipáció. A nagyobb anódlemez megetszi a hatását.
(#) hangszoros válasza joco63 hozzászólására (») Nov 26, 2010
Izmosabb az 508-nál.
Életem legjobb erősitője ezzel készült Trióda PP 10Watt.
Porig alázott, egy 9000$ -os duál mono gyári OTL-t (Klimo Van den Hullal rendelve)
Valaki vett egy kitet, (Ismert hozzáértő ittholi embertől ) nagyon gyér volt, rámlöcsölte.
Sziszifusz bele, és agybaj ahogy szólt
Probálom megkeresni irkáját, és képeit. A kapccsal nem sokra mész, mert az anyagok miatt volt eszelös. Különlegesen jó ellenálások, általam tuningolt papir kondik, elkók, rezgéscsillapitott ház, trafók stb. Vagy 2évig gyakorlatoztam rajta.
(#) joco63 válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 26, 2010
Azért kaptam én is kedvet ezekhez a csövekhez, mert.
1 hallottam egy pp szólni, és lepadlóztam tőle
2 nagyon jókat írnak a csőről a neten, jók a tulajdonságai függetlenül attól, hogy nem ismert.
3 nagyon olcsó
4 jól nézki, pont jó méretű cső.
A rajzot légyszíves küld meg ha megtalálod. az alkatrész tuning az már egy másik történet. A 3,5 kohm os kimenő jó lehet hozzá?
(#) Lakatfogó válasza djhans hozzászólására (») Nov 26, 2010
A pentóda katódellenállásának csökkentése nem növeli meg túlzottan a nyugalmi áramot?


Egyébként úgy is próbáltam, hogy volt egy 10µF-es elkó a triódán, ahová a 22µF-est tetted, de az sem okozott semmi változást a működésben.
(#) hangszoros válasza joco63 hozzászólására (») Nov 26, 2010
Ha megtalálom irom, felrakom
Arra emlékszem, hohyha nem triódába hsználtam 40-50Wattot ki lehetett maszironi belőle. De nem birta volna a trafója, meg sokkal rosszab volta hangja. Trióda pp talán 15Watt kiférhetne belőle.
Valószinüsitem, hogy a PL 504 mégjobb lenne. Talán 30Watt trióda PP némi izadással
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Nov 27, 2010
RT.2004 évkönyvben is van kapcsolás (Hetényi L.) 15W ITT IS

KÉP 078.jpg
    
(#) Bassmester válasza sturbi hozzászólására (») Nov 27, 2010
Hali!
Kipróbáltam ezt a meghajtót is, hasonlóan jó mint a másik 6E5P-s megoldás.
A 4k7-es potival mit kéne állítanom? Szimmetriát talán? Ha a GND felé eltekerem, akkor dörren egyet és elhallgat.
Szerinted mit kéne változtatnom rajta, hogy a kivezérelhetősége jó maradjon, de ne hajtsa torzításba az előtte lévő fokozat?
(#) Lakatfogó válasza djhans hozzászólására (») Nov 27, 2010
Hmm, a gerjedést véletlen be nem kötött árnyékolás okozta.

Viszont a 150ohm betoldása a trióda katódjára (1k + 150ohm van ott most), valamint a 100µF-es elkó a pentóda katódjára valamit megoldott, mert most közvetlen vonal szintről hajtom bemeneti osztó nélkül, és úgy kb. a hangkari csúszkájának feléig lehet neki küldeni, addig bírja.
Korábban bazira le kellett osztani a jelet, most legfeljebb egy egyszerű felezős osztóval jó lesz.

A 100-as elkó majd cserélve lesz 220µF-ra, ha nekiállok megcsinálni a nyákot a csatornáknak.

Tina szerint 20,5dB az erősítés, ha ez számít valamit.
(#) CHZ válasza lpcollector hozzászólására (») Nov 27, 2010
Ma már , megfelelő idejű járatást követően , elvégeztem én is a végleges beállításokat . Úgy érzem sikerült a megfelelő szimmetriát és munkapontokat belőnöm .Hallgatva is nagyon meggyőző .
Gondolom Te sem tétlenkedsz , várjuk az eredményeket és a képeket .

KÉP 084.jpg
    
(#) mark.budai hozzászólása Nov 27, 2010
6P3Sz PP-nek 370V anódfesszel hány ohm Raa-s kimenő kell?
(#) CHZ válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 27, 2010
Én 6k-ra méretezném .
(#) hangszoros válasza Lakatfogó hozzászólására (») Nov 27, 2010
Ne azzal görcsölj, hogy 100 vagy 220mikro az elkó. inkább azzal, hogy milyen minőségü auditiv
(#) mark.budai válasza CHZ hozzászólására (») Nov 27, 2010
Köszi!
(#) Lakatfogó válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 27, 2010
A többi kondim tömbkondi, pl. MKP, de az sima közönséges Capxon elkó. Milyen kondit érdemes oda tenni helyette?
(#) hangszoros válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 27, 2010
Az AC szimetrát lehet állitani vele. Szkóp nélkül nehéz az optimum keresése mivel függ a 2. cső etrösitésétől is
(#) sturbi válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 27, 2010
Igen, a szimmetriát lehet beállítani vele. Mivel nincs szkópod csináld azt, hogy a bemenetre rávezetsz 50-100 mV-nyi 50 HZ-es színusz jelet (vagy amilyen van, de azért ne legyen több 1Khz-nél) és a fix oldalon megméred multiméterrel (váltófesz állásban) hány volt van (pl. a végcső rácsán), utána a potis oldalon beállítasz ugyanakkorát (a másik végcső rácsán). Ha ez megvan, be van állítva a szimmetria. :yes:
(#) hangszoros válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 27, 2010
Nem kéne "dörrenie". Esetleg segit, ha 1-10k soros ellenálást sorbakötsz a vezráccsal
(#) CHZ válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 27, 2010
Rajz nem korrekt , a 4k7 trimmer alsó pontját kb. 10k -22k ellenállással földeld , könnyebb lesz beállítani ..
(#) sturbi válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 27, 2010
Attól is függ, mekkora telejesítményt szeretnél. Ha jól számolom 6 Kohm Raa-val (kb. ez az ideális. Az AN PSE-ben 1,5 K-t használ, az 18 W-os. PP-ben az 6K-nak felelne meg) 22 W körüli teljesítmény lesz igen jó minőségben. Valamivel kisebb minőségi igény esetén 4,5 K-ig simán jó AB osztályú beállítás lenne szerintem (kb. 30 W még mindig kiváló minőségben (30 % maradékfeszültséggel számoltam, ami még elég nagyvonalú egy pentódás kapcsolásnál)).
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Nov 27, 2010
Az szerintem nem lesz jó, mert a 6E5P-k igen nagyot erősítenek ebben a beállításban, ha felemeled 10-22 K-val a potit tuti, hogy az ellenfázisú 6E5P túlvezérlődik "mint állat".
Gyönyörű az erősítőd, sugárzik belőle a méltóság és az erő (a jó fényképezésnek is köszönhetően).
(#) Bassmester válasza sturbi hozzászólására (») Nov 27, 2010
Hali!
A potit tekergetve, hallhatóan nem sok minden változik, csak a végállás felé közelítve. Milyen módon tudnám meghatározni a poti és az ellenállás optimális értékét?
Akkor, kell alá ellenállás vagy inkább nem? Azért lenne jó bele, hogy ne durrogjon ha tekergetem?
(#) sturbi válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 27, 2010
Azt a potit nem kell tekergetni, egyszer kell beállítani (utána ki is cserélhető fix ellenállásokra), és az biztosan nem a telejesen letekert állásban lesz (ahol koppan), mert akkor az ellenfázisú 6E5P nem kap vezérlést. Ha úgy beállítod ahogyan javasoltam jó lesz. (ha sok a bemenetre 50-100 mV, akkor kisebb bemenőjellel kell egyforma nagyságú feszültségeket állítani a végcsövek vezérlőrácsán, ezt füllel nem lehet megcsinálni, mérni kell valahogy, ha nincs szkóp akkor multiméterrel, fontos a szimmetrikus vezérlés ott).
(#) heinrik endre hozzászólása Nov 27, 2010
Szisztok...csak egy kérdéssel szeretnék nektek feltenni mégpedig vettem kb 1 éve kondikat az erősitőmhőz de úgy vettem észre hogy ellustultak tudnátok ajánlani egy másik strapabirobb márkát.A mostani helyett.Előre is kőszi.A mostani 400 v 330yF
(#) CIROKL válasza heinrik endre hozzászólására (») Nov 27, 2010
Erre aztán fölöttébb kíváncsi lennék hogy ezt hogyan vélted felfedezni ? A képen csöveket látni nem kondikat
(#) hangszoros válasza CIROKL hozzászólására (») Nov 27, 2010
Én meg arra, hogyha nem irod mihelyet akarsz jobbat, és nem irod a tipust hogyan lehet tudni miről van szó. !
(#) CIROKL válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 27, 2010
Én nem akarok semmit ! félre címezted nem de jobban figyelj kinek mit írsz , melyik hozzászólásra válaszolsz !
(#) Bassmester válasza sturbi hozzászólására (») Nov 27, 2010
Na szerencsémre sikerült "megjavítani" a szkópomat.
2 db 6N13SZ csövet kellett kicserélni a tápjában és láss csodát
Csinálok koaxból valami mérőzsinór szerűséget, aztán nekiállok szkópolni az erősítőmet.
Érdekességnek, íme a "kicsike":
Következő: »»   1122 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem