Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   105 / 966
(#) teren56 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Ha nem titok, szeretnék bővebb információt kapni.15 évig Én is villannyal fűtöttem.Minden új lehetőség érdekel.
(#) teren56 válasza teren56 hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Van egy "Villamos fűtés"nevű topik.Szerintem ott folytassuk.
(#) walter válasza proba hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Erre addig nem lehet rendes választ adni,amíg nem lehet tudni az automata belső kivitelét, (rajzát ).
(#) Rumcájsz válasza potyo hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Felfogás kérdése...
(#) walter válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szia!!
Még csak most olvastam válaszomra adott kérdést, mugab részéről.
Kösz a választ én is hasonlót írtam volna.
Biztos nem volt teljesen érthető, egy dióda sorosan és az ellenállás is, a dióda 1N4007 ez a félhullámú egyenirányításnak. Ez az záróirányú igénybevételt is megakadályozza a LED-nél. Ezután sorban a LED és a nyitó irányban elhelyezett LED-el párhuzamosan a zéner vagy helyette a 3db,1N4148 ez nyitó irányban,ha zéner,az záró irányban, lényeg , hogy kb.2-2,2V legyen rajta.
De az egész csak találgatás,addig,amíg nem lehet tudni milyen a relé belső felépítése.

( ez nem olyan bonyolult,de mégis vannak akik írnak és kritizálnak,ahelyett,hogy olvasnának. mugab )
(#) lapose válasza walter hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szia!
Idézet:
„3, db. dióda párhuzamosan nyitó irányban a LED-el”

Mugab kolléga jogosan erre a részre gondolt.
(#) potyo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Milyen felfogásé?
(#) walter válasza lapose hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Látom újra vita indul,
Azt írta mugab simán söntölné a LED-et.
A diódákon 3X0,6-0,7V esik nyitó irányban, ez a LED-en is megjelenik,csak stabil feszültség jutna rá. A LED nyitó irányban ált. 2-2,5V illetve típus függő. Ugye folyna áram a LED-en és a diódákon is .
Mi a gond, szerinted is söntöl és a LED nem működik?
(#) walter válasza Rumcájsz hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szia!
Ez valamilyen hőszivattyús fűtés?
Írnál róla bővebbem?
(#) lapose válasza walter hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Nem vita, de fölösleges a 3 dióda, csak egy kell antiparallel a LED-del. A LED-nek a karakterisztikája jobb, mint egy zénernek, ezért nem kell stabilizálni neki a feszültséget, stabilizálja az magának. A nagyértékű ellenállás kellően stabilan beállítja a LED áramát. Az ellentétes polaritású dióda a fontos, mert a LED-ek záróirányban csak kb. 5V-ot viselnek el.
(#) walter válasza lapose hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Ez is egy megoldás.
Csak az előző válaszodban azt írtad jogos mugab részéről,hogy söntölné a LED-et erre válaszoltam.
A stabilizálásra csak azért gondoltam, mert a hálózatban lehetnek feszültség lökések és ugye ekkor nagyobb feszültség jut rá és hiába a jó karakterisztikája,ha 5mA-es.
(#) mugab válasza walter hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szerintem nem leszel kevesebb ha elfogadod az építő jellegű kritikát. Felesleges hülyeségeket kitalálni az ötleted megvédésére...
Az egy ellentétes polaritású diódának van létjogosultsága, a három nyitóirányú meg felesleges, pont
(#) walter válasza mugab hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Szerintem sem lennél kisebb,ha megértenéd amit írtam és elgondolkodnál,hogy te írtál hülyeséget.
Amennyiben szerinted hülyeség a a diódán megjelenő túlfeszültség csupán egy soros ellenállással korlátozva,használd úgy, majd meglátod mennyit üzemel.
A hülyeség inkább az,hogy lessöntöli a LED-et a három dióda,amit te írtál.
Az építő kritikát elfogadom,de ha korrekt amit írtam,akkor nem! A 3-om dióda vagy a zéner nem hülyeség,csupán üzembiztosabb lesz és pont....
(#) walter válasza mugab hozzászólására (») Nov 27, 2010 /
 
Egyébként láttál már LED-es jelzőfényt gyári kivitelben?
Kétlem,akkor ezeket nem írtad volna!
Bár a sok ... mérnök csak a felesleges raktári alkatrészeket akarja így eladni, ugye?
Evvel lezárom, és most.
(#) lapose válasza walter hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Khm..!
Nem kellene ilyeneket írni. Egyet a kedvedért szétszedtem, ez egy Moeller gyártmány. Mivel AC-DC üzemre készült, egy diódahíd, pár ellenállás, és egy kondenzátor van benne. Semmilyen nyitóirányú védelem nincs benne a LED részére.

PB280003.JPG
    
(#) rockersrac válasza lapose hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Van még ilyened? :hide:
(#) gyök2 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia Rumcájsz!
Betetted a bogarat a fülembe ezzel a villanybojleres fűtéssel. Ha volna rá időd és kedved bővebben is leírnád hogy hogyan is működik ez a bojleros rendszer? Nem fontos itt, jó a teren56 által javasolt "Villamos fűtés" nevű topik is. Előre is köszi.
(#) lapose válasza rockersrac hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Akad.
(#) zenetom hozzászólása Nov 28, 2010 /
 
Hali!
Mennyibe kerülhet kb. a földvezetéknek (zöld-sárga) métere?
(#) szabi83 válasza zenetom hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
kb. paraméterek ?
(#) VIM válasza zenetom hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Itt 33-73Ft-ig adják méterét.
(#) zenetom válasza VIM hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Köszi!
(#) walter válasza lapose hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Khmm!
Csak a te kedvedért készítettem fotókat, a típus olvasható a burkolaton, a másik katalógus foton egy relénél alkalmazott megoldás van jól látható a varisztor aminek a szerepét gondolom nem kell leírnom. A LED –es jelzőfény áramkörén szintén látható,hogy nem egy ellenállás és egy diódából áll ,két oldalas az áramkör és csak folyamatos fényt ad semmi impulzus. „nem kellene ilyeneket írni” hát lásd, van ilyen is.
A fotóidról:
Az egyenirányító híd itt is előtte van, „AC-DC-ről üzemel” ,akkor mégis van előtte egyenirányító nem csak ellenállás.
A LED-el itt is van párhuzamosan dióda,ez lehet zéner is.
Egyébként onnan indult,hogy kijelentetted igaz a „kollégád” állítása: söntöli a ledet a 3 dióda,ettől jól elkanyarodtál.
Az,hogy én tennék oda védelmet csak növelné a működés biztonságát és működne is.
Ez szőrözés már nem?
Erre nem érdemes több időt fecsérelni, sok szőrözni való van még nem?
(#) lapose válasza walter hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Idézet:
„Csak a te kedvedért készítettem fotókat,”

Kár volt, engem ezekkel a fotókkal nem tudsz megetetni, ha esetleg a kevésbé hozzáértő fórumlakókra pályázol vele, nem éppen szerencsés.
A képeken szereplő relék tekercsein lévő védőalkatrészek feladata nem a LED védelme, hanem a relét tápláló áramkörök védelme. Ahol egy antiparalel dióda van kötve a LED-el párhuzamosan, az egyenáramú üzemre készült, és a dióda a kapcsoló eszközt(tranzisztor) védi a tekercsen fellépő induktív lökésekkel szemben. A váltóáramú verzión nem használható dióda, ezért van ott varisztor, szintén a feszültségtüskék ellen. De a LED-et it is csak egy soros dióda védi az ellenkező polaritású jeltől, mert ugye a LED zárófeszültsége 5V körüli. De az általad említett három diódás vagy zeneres nyitóirányú védelem egyik kapcsoláson sincs.
Idézet:
„akkor mégis van előtte egyenirányító nem csak ellenállás”

Pont ezt mondtam: A LED-nek annyi védelemre van szüksége, hogy megakadályozzuk rajta a nagy záróirányú feszültség kialakulását. Ez két módon érhető el: Antiparalel diódával, vagy egy soros diódával, de egyik sem véd meg a nyitóirányú túlfeszültség ellen. Az általam felrakott kijelző olyan típusú, hogy bármilyen polaritású DC feszültségre jeleznie kell, ezért kell bele egyenirányító, de pont az egyenirányítás miatt már más védelem nincs is benne.
Mintahogy az általad felrakottban sem. Az egy soros kondenzátoros feszültségosztással működő kijelző, és a kondenzátoros osztás miatt diódahíd van a kimenetén két SMD dupladióda képében, a LED-et egyenfeszültségről üzemeltetve.
(#) bgsf hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Még jó hogy a topic neve "Villanyszerelés"! Amúgy hol találhatnék ennyi LED bekötést 230V-ra?
De mindegy.. ha valaki nem talált ilyen topicot akkor itt is kérdezhet.
walter! Van ilyen fórum! (is)! Nem hiszem hogy egy LED rákötése a 230V-os hálózatra olyan bonyolult lenne...Ha meg neked igen akkor menj át a kezdő kérdések rovatba vagy használd a segédprogramokat!
Ha meg nem akarsz görcsölni akkor válassz olyan LED-et ami elbírja a záróirányú feszültséget! Mert van olyan is!
Megspóroltál volna egy hülye kérdést és sok hülye választ!
(Bocs a modiktól!) (hópihe?)
(Karácsonyra jól jönne!)
(#) Mumtaz hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Az lenne a kérdésem, hogy mi történik akkor, ha a villanyórán, ahová a fázist kell kötni, oda semmi nincs bekötve és ahová a nullát, ott fázis van. Olyankor mit csinálhat a villanyóra?
(#) Dudus válasza Mumtaz hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Semmit nem fog mérni. Az órán a nulla nincsen átvezetve ( többnyire ) csak egy leágazást kap a PEN - ről.

Tehát ha rákötöd a nulla helyére a fázist nem mér semmit, ha a fázis-nulla van elcserélve, akkor mér, de ez esetben be van kötve mindkettő csak fordítva.
(#) Mumtaz válasza Dudus hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Köszönöm szépen.

Egy másik érdekesség. Megnéztem a kis megszakítók dobozában a bekötéseket (régi ház). Összesen 4db megszakító van (+1 az óránál), de ez mos lényegtelen. Ami viszont lényeges, hogy a dobozban a megszakítók alatti 8 sorkapocsból 4 a föld lenne és 4 a nulla. A dobozban mind a 8-ra elvileg a nulla jön be (már furcsa), és a védőföldet nem láttam bejönni. Kimértem, és az elvileg nulla és az elvileg valóban védőföld között 0 az ellenállás. Azért mondom, hogy valóban védőföld, mert magáról a villanyóraszekrény (fém, földelt) és a megszakítók alatti sorkapocs között néztem.

A lakásban megnéztem a konnektorok és a sorkapocs között is. A konnektor földje és a sorkapocs között semmi, de a konnektor egyik villás érintkezője és a sorkapocs között 0 az ellenállás.

Most akkor ez mi lehet? Az egész házban nincs föld, vagy az állatok a védőföldet kötötték be "nullának"?
De ez érdekes, mert egy kötődobozban 3 fázis és 1 nulla fut, és külön fut a dobozon kívül egy föld. Bár ott is a föld és a nulla között 0 az ellenállás.
(#) Dudus válasza Mumtaz hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Nem tudom kihámozni az értelmét! Vagy rajzolj, vagy fotózz!

A PEN szétválasztásánál fémes kapcsolat van a nulla és a védővezető között, így a nagyon kicsi ( 0 Ohm ) ellenállás életszerű.

Tisztázd!

- Hol van szétválasztva a PEN?
- Minden aljzathoz megy-e 3 vezeték a lakáselosztóból?
- A földelőnyárs hova csatlakozik?
- EPH ki van-e építve? Ha igen, hol az EPH csomópontod?

-szerintem-
(#) Mumtaz válasza Dudus hozzászólására (») Nov 30, 2010 /
 
Én ennyire nem vagyok szakzseni.

Hosszasan vezettem le a dolgot, ezért lehet, hogy kusza lett.

Panelház
Tehát: A villanyóra szekrényben egy kötődobozban fut három fázis és egy nulla, valamint a dobozon kívül 1 föld. Utóbbihoz maga a szekrény is hozzá van kötve.
A lakáson belül egy doboz, benne 4db kis megszakítóval. Oda jön be minden a villanyórától a következő leosztásban:

Fekete = fázis. A megszakítók közös pontjára
Kék = elvileg nulla. Egy sorkapocsra, ahonnan szétosztva megy tovább a lakáson belül a konnektorokra.

Külön védőföldnek kikiáltott vezetéket nem találtam, ami bejönne a lakásba, de a sorkapocs (ahol nullának kell lennie) és a villanyóra szekrény között az ellenállás 0 (szakadásmérés üzemmódban a multiméterem sípol). Tehát olyan, mintha a föld lenne kikiáltva nullának.

Minden konnektorhoz 3 vezeték megy, de egyik konnektor földpontja és a villanyóra szekrény fémháza között sem mértem semmit, tehát eszerint egyik konnektorban sincs védőföld. Legalábbis ott nincs, ahol lennie kéne.
Következő: »»   105 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem