Fórum témák
» Több friss téma |
Néztem a keresőt de ebben a témában csak egy olyat találtam ami konkrét darab rajzát keresi.
Nekem a következő lenne a gondom. Kiprobáltam egy csomo olyan kapcsolást amely alkonyat kapcsolóként üzemel de olyat nem találtam még a Schmidt-triggerrel megoldottak között se amelyiknél ne lenne egy kicsi átmeneti időszak amikor instabil a kimenete. Sajna az nekem nem jó. Tud-e valaki olyanról egy rajzot amely ugy produkál stabil kimenetet hogy nem kapcsol vissza csak akkor amikor következő periódus jön. Ami még fontos, hogy 12 volt tápról menjen, kimenete egy NPN tranyo legyen ami sötétbe legyen nyitva. Ja es viszonylag egyszerü is legyen ne PIC vagy ilyesmi mert nem tudom programozni, nincs égetőm stb... és a nyák nem lehet nagyobb 3 x 4 cm-nél.
Ennek a neve hiszterézis. Olyan kapcsolás kell neked amiben egy időzítővel hiszterézist valósítanak meg. Ez a kulcsszó!
Tehát magyarul egy normál alkonykapcsoló, aminek a kimenete Schmitt-triggerrel bináris állású lesz (pl. 555-ös Schmitt-trigger). Ezt rávezeted egy bistabil 555-re (ennek a kimenete hajtja a tranyódat), és a két áramkör közé teszel egy "puffer"kondit+ellenállást. Ha a Schmitt-trigger vált, akkor a kimenet csak lassan fog átbillenni a kondi miatt.
Ekkora nyákot necces hozzá csinálni, hacsak nem kétoldalas SMD-ről van szó...
Igen ezt tudom de attól még nem találtam olyat, ami jó lenne nekem, próbáltam már több félét is össze is állitottam de nem lett jó egyik sem , én is próbáltam tervezni de megakadtam. Egy vezérlőrendszer része lenne a többi már kész de ez a része hiányzik.
Nem ismerem azt a részét, hogy, hogy van az 555 triggerkapcsolása. A bistabil még megoldom de hogy hozom össze a kettőt. Ez talán müködhet de még nem látom át. Még a a nyák méretbe beleférhetek ha 556-ot használok.
én tudok egyet nagyon tökéletesen ment nekem. Még most is megy. Ajálom nekd. A bementre 0-5Vkörüli jel menjen asszem. Van neki egy erősítő fokozata is ha kell odaadom azt is
Bocs, elírtam! Két Schmitt-trigger kell hozzá! A kettő közé kell beilleszteni a "pufferelést", ami a föld és a csatlakozási pont között levő kondiból, és az első kimenete és a csatlakozási pont között levő ellenállásból áll (a profik szóljanak, ha valami nem jó!).
Az 556 így is jó lesz, ha az 555-ös Schmitt-trigger megfelel a célnak.
Miből áll az előfok, és mi a senzor ?
Küld el légyszi holnap összerakom és megnézem.
Szeretném kevésbé zsúfolni lehet, hogy egy is elég.
Ez az 555-ös kapcsolás nem hiszterézises. De ha a két rajzot összekombinálod, akkor (remélem) az lesz. :yes:
Szerk.: Vagy mégis? 1/3 Vcc és 2/3 Vcc között nem reagál az 555-ös Schmitt-trigger, tehát mégis hiszterézises...
Már egy ideje küzdök vele, szerintem itt is lefutunk vele pár kört mire lesz belőle valami. Muszály kitalálnom mert a többi része beültetve kész nem akarom az egészet elbukni.
Szia Szerk
Arra a kapcsolásra gondolsz amit elektro küldött ? Ez Schmidt triggeres bistabil ? tehát vissza is billen a köv periódusnál ?
A Szerk.-et az utólagos szerkesztés jelölésére biggyesztettem oda. :yes:
Ez egy normál Schmitt-trigger, de a középső tartományban nem vált át egyik irányban sem (tehát nem "billeg" folyamatosan, ha a jel pont középen van, hanem az egyik állásban marad).
Bocsi Azt hittem valaki a modik közül szúrta bele.
Na szóval holnap összedobom valami kisérleti panelen a bejáratát valami npn tranyóval gondolom bázisán egy foto ellenállással és egy potival bázis osztóként, bár megvárom amit elektro küld előfokot.
Elektronikában kezdő vagyok, így a konkrét megoldásra nem merek vállalkozni, de van egy kósza ötletem. A hiszterézis-jelenségek tipikusan termodinamikai jelenségek. Vagyis ha megfelelő helyre betennél egy hőmérsékletre érzékeny alkatrészt (egy kicsit túlvezérelt tranzisztort, vagy valami hasonlót), aminek csupán annyi a dolga, hogy túlmelegszik, és ezzel elrontja a kapcsoló üzemmódot, akkor a visszahűlésig eltelt idő biztosíthatná az instabil időszakot.
Ha hülyeséget mondtam, akkor minden kedves olvasótól elnézést kérek.
Hát nem látom át , hogy ez hogy müködhetne, szerintem sehogy. A hiszterézis jelenség szerintem nem csak thermodinamikára igaz. Akár vizszintkapcsolónak is van hiszterézise és még nagyon sok mindennek.
A túlmelegitett tranyó ötlete már csak azért sem lehet jó mert nehéz lenne kontrollálni a dolgot. ezenkivül jóval nagyobb áram kellene hozzá mint esetleg 1-2 555-öshöz főleg ha a CMOS versiót használom mikroamperekkel megelégszik. De köszi, nincs miért elnézést kérned arra való a fórum, hogy tornáztassuk az agyunkat.
Találtam egy ilyen "kapcsoló hiszterézissel" rajzot valameik könyvben.
Ha helyettesíted a potit fényérzékeny ellenállattal és a ledet optocsatolóval esetleg relével akkor jó lesz.
Helló!
Csatoltam 1 képet 1 alkonyat kapcsolóról amely ipari körülmények között dolgozik már több éve gond nélkül. :yes:
Sziasztok
Köszi az ötleteket nem vesztem el csak kicsit megszálltak melóval a héten és nem volt annyi időm sem hogy rendesen levegőt vegyek. Remélem most a hétvégén már össze tudom dobni a kisérleti darabokat, és előbbre jutok.
Én olyan fotórelét szeretnék építeni :
ami 5 voltos kimenő jelet produkál és optotranzisztor az érzékelő eleme .
Jól van párhuzamosan, a diódán a csík felöli láb a negatív ágban van.De ha nem így lenne akkor nem is menne nem?
Megfordítom a tranyó meg nem gond ingyen volt és van vagy 10 db (Bontott)
Bocs tévedtem csak nem volt elöttem a panel a csík fele van a + -on nem kell fordítan az jó és 1N4007 van benn.
100kohm -os volt a legnagyobb amit itthon találtam és most akár hogy állítom nem csinál semmit!
Bekötés: a trimmer középső és a szélső lába van bekötve
Azzal mit csináljak?
A poti középállásában 0,1-et ír a multiméter a 20 mA-es határnál paff
Amint odaérintem a testet a vonalhoz behúz a relé de el is enged utána meg tapogathatom és a 120 ohm -os ell melegszik rendesen
Kicseréltem a tranyót ami az ellenállás eőtt volt de még mindig nem jó
Cseréltem FOTO ellenállást (régi éjjeli fényből bontott)
Tranyókat cseréltem csak a BC107-eseket nem tudtam mert nincs másik! MI lehet a hiba? De ha most teszem a testet ahova mondtad akk behúz és marad is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |