Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Átmenet nélküli alkonyatkapcsoló
Lapozás: OK   1 / 4
(#) Fery hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Néztem a keresőt de ebben a témában csak egy olyat találtam ami konkrét darab rajzát keresi.

Nekem a következő lenne a gondom.
Kiprobáltam egy csomo olyan kapcsolást amely alkonyat kapcsolóként üzemel de olyat nem találtam még a Schmidt-triggerrel megoldottak között se amelyiknél ne lenne egy kicsi átmeneti időszak amikor instabil a kimenete. Sajna az nekem nem jó. Tud-e valaki olyanról egy rajzot amely ugy produkál stabil kimenetet hogy nem kapcsol vissza csak akkor amikor következő periódus jön.
Ami még fontos, hogy 12 volt tápról menjen, kimenete egy NPN tranyo legyen ami sötétbe legyen nyitva.
Ja es viszonylag egyszerü is legyen ne PIC vagy ilyesmi mert nem tudom programozni, nincs égetőm stb...
és a nyák nem lehet nagyobb 3 x 4 cm-nél.

(#) Topi válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Ennek a neve hiszterézis. Olyan kapcsolás kell neked amiben egy időzítővel hiszterézist valósítanak meg. Ez a kulcsszó!
(#) lgyk válasza Topi hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Tehát magyarul egy normál alkonykapcsoló, aminek a kimenete Schmitt-triggerrel bináris állású lesz (pl. 555-ös Schmitt-trigger). Ezt rávezeted egy bistabil 555-re (ennek a kimenete hajtja a tranyódat), és a két áramkör közé teszel egy "puffer"kondit+ellenállást. Ha a Schmitt-trigger vált, akkor a kimenet csak lassan fog átbillenni a kondi miatt.

Ekkora nyákot necces hozzá csinálni, hacsak nem kétoldalas SMD-ről van szó...
(#) Fery válasza Topi hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Igen ezt tudom de attól még nem találtam olyat, ami jó lenne nekem, próbáltam már több félét is össze is állitottam de nem lett jó egyik sem , én is próbáltam tervezni de megakadtam. Egy vezérlőrendszer része lenne a többi már kész de ez a része hiányzik.
(#) Fery válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Nem ismerem azt a részét, hogy, hogy van az 555 triggerkapcsolása. A bistabil még megoldom de hogy hozom össze a kettőt. Ez talán müködhet de még nem látom át. Még a a nyák méretbe beleférhetek ha 556-ot használok.
(#) elektro válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
én tudok egyet nagyon tökéletesen ment nekem. Még most is megy. Ajálom nekd. A bementre 0-5Vkörüli jel menjen asszem. Van neki egy erősítő fokozata is ha kell odaadom azt is

555.JPG
    
(#) lgyk válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Bocs, elírtam! Két Schmitt-trigger kell hozzá! A kettő közé kell beilleszteni a "pufferelést", ami a föld és a csatlakozási pont között levő kondiból, és az első kimenete és a csatlakozási pont között levő ellenállásból áll (a profik szóljanak, ha valami nem jó!).

Az 556 így is jó lesz, ha az 555-ös Schmitt-trigger megfelel a célnak.

(#) Fery válasza elektro hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Miből áll az előfok, és mi a senzor ?
Küld el légyszi holnap összerakom és megnézem.
(#) Fery válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Szeretném kevésbé zsúfolni lehet, hogy egy is elég.
(#) lgyk válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Ez az 555-ös kapcsolás nem hiszterézises. De ha a két rajzot összekombinálod, akkor (remélem) az lesz. :yes:

Szerk.: Vagy mégis? 1/3 Vcc és 2/3 Vcc között nem reagál az 555-ös Schmitt-trigger, tehát mégis hiszterézises...
(#) Fery válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Már egy ideje küzdök vele, szerintem itt is lefutunk vele pár kört mire lesz belőle valami. Muszály kitalálnom mert a többi része beültetve kész nem akarom az egészet elbukni.
(#) Fery válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Szia Szerk

Arra a kapcsolásra gondolsz amit elektro küldött ?
Ez Schmidt triggeres bistabil ? tehát vissza is billen a köv periódusnál ?
(#) lgyk válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
A Szerk.-et az utólagos szerkesztés jelölésére biggyesztettem oda. :yes:

Ez egy normál Schmitt-trigger, de a középső tartományban nem vált át egyik irányban sem (tehát nem "billeg" folyamatosan, ha a jel pont középen van, hanem az egyik állásban marad).
(#) Fery válasza lgyk hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Bocsi Azt hittem valaki a modik közül szúrta bele.

Na szóval holnap összedobom valami kisérleti panelen
a bejáratát valami npn tranyóval gondolom bázisán egy foto ellenállással és egy potival bázis osztóként, bár megvárom amit elektro küld előfokot.

(#) Göndör válasza Fery hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Elektronikában kezdő vagyok, így a konkrét megoldásra nem merek vállalkozni, de van egy kósza ötletem. A hiszterézis-jelenségek tipikusan termodinamikai jelenségek. Vagyis ha megfelelő helyre betennél egy hőmérsékletre érzékeny alkatrészt (egy kicsit túlvezérelt tranzisztort, vagy valami hasonlót), aminek csupán annyi a dolga, hogy túlmelegszik, és ezzel elrontja a kapcsoló üzemmódot, akkor a visszahűlésig eltelt idő biztosíthatná az instabil időszakot.
Ha hülyeséget mondtam, akkor minden kedves olvasótól elnézést kérek.
(#) Fery válasza Göndör hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Hát nem látom át , hogy ez hogy müködhetne, szerintem sehogy. A hiszterézis jelenség szerintem nem csak thermodinamikára igaz. Akár vizszintkapcsolónak is van hiszterézise és még nagyon sok mindennek.
A túlmelegitett tranyó ötlete már csak azért sem lehet jó mert nehéz lenne kontrollálni a dolgot. ezenkivül jóval nagyobb áram kellene hozzá mint esetleg 1-2 555-öshöz
főleg ha a CMOS versiót használom mikroamperekkel megelégszik. De köszi, nincs miért elnézést kérned arra való a fórum, hogy tornáztassuk az agyunkat.
(#) Stefan hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Találtam egy ilyen "kapcsoló hiszterézissel" rajzot valameik könyvben.
Ha helyettesíted a potit fényérzékeny ellenállattal és a ledet optocsatolóval esetleg relével akkor jó lesz.

hiszt.JPG
    
(#) cszotyi hozzászólása Máj 14, 2007 / 4
 
Helló!
Csatoltam 1 képet 1 alkonyat kapcsolóról amely ipari körülmények között dolgozik már több éve gond nélkül.
:yes:

fotorele.JPG
    
(#) Fery hozzászólása Máj 19, 2007 /
 
Sziasztok
Köszi az ötleteket nem vesztem el csak kicsit megszálltak melóval a héten és nem volt annyi időm sem hogy rendesen levegőt vegyek. Remélem most a hétvégén már össze tudom dobni a kisérleti darabokat, és előbbre jutok.
(#) kaqkk hozzászólása Dec 1, 2009 /
 
Én olyan fotórelét szeretnék építeni :
ami 5 voltos kimenő jelet produkál
és optotranzisztor az érzékelő eleme .
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Jól van párhuzamosan, a diódán a csík felöli láb a negatív ágban van.De ha nem így lenne akkor nem is menne nem?
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Megfordítom a tranyó meg nem gond ingyen volt és van vagy 10 db (Bontott)
(#) rammeradrian válasza rammeradrian hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Bocs tévedtem csak nem volt elöttem a panel a csík fele van a + -on nem kell fordítan az jó és 1N4007 van benn.
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
100kohm -os volt a legnagyobb amit itthon találtam és most akár hogy állítom nem csinál semmit!
Bekötés: a trimmer középső és a szélső lába van bekötve

Névtelen.jpg
    
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Azzal mit csináljak?
(#) rammeradrian válasza rammeradrian hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
A poti középállásában 0,1-et ír a multiméter a 20 mA-es határnál paff

DSC00971.JPG
    
(#) rammeradrian válasza rammeradrian hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Találtam még egy BC182B-t és Kicseréltem a BC337-est egy másik BC337-esre de hiába!
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Amint odaérintem a testet a vonalhoz behúz a relé de el is enged utána meg tapogathatom és a 120 ohm -os ell melegszik rendesen
(#) rammeradrian válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 1, 2010 /
 
Kicseréltem a tranyót ami az ellenállás eőtt volt de még mindig nem jó
(#) rammeradrian válasza rammeradrian hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Cseréltem FOTO ellenállást (régi éjjeli fényből bontott)
Tranyókat cseréltem csak a BC107-eseket nem tudtam mert nincs másik! MI lehet a hiba?
De ha most teszem a testet ahova mondtad akk behúz és marad is.
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem