Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   7 / 200
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Hú tényleg! Tervbe volt véve, hogy 4 szál vezetéken viszem majd a tápfeszt. Most a próbaüzemnél meg csak 1 szálat használtam.
Ha nem oldja meg a problámát, akkor még mindig tehetek kondikat az LM317-es rész elejére (találtam 7db 4700u/25V-os kondit; természetesen 20-23V közé állítanám a PC táp kimenetét).
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„4 szál vezetéken viszem majd a tápfeszt.”


Egy vastagabb miért nem elég

Azért javasoltam az LM317 helyett az LM259x -t, mert (kép) nekem pl ilyen van, ugyanebben a formában a tápban és 24V 5A a max amit kitudok hajtani belőle

Hűtés az annyi amit látsz rajta !


Üdv!

lm2596.gif
    
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Azért nem jó egy vastag, mert az AT tápban már bennevannak a vezetékek, és abból hagyok meg annyit, amennyi kell. A furatot kitágítani meg nem szeretném, nehogy rosszul kapjon bele a fúró, és szétroncsolja a panelt.

Ezzel az LM2596-tal is lehet szabályozni a kimenet feszültségét? Mert az adatlapban csak olyat találtam, hogy 3.3, 5, 12V-ot tud. Bár lehet, hogy csak félrenéztem valamit.
Uhh, meg aztán jó drága is.

Ezzel nem lehetne csinálni valamit, hogy ne essen úgy vissza a kimeneti feszültsége? A bemeneten AT táp stabil 23V-ot tart. Ha beállítok 6V-ot terheletlenül, és rárakok egy 6V/21W-os izzót, akkor visszaesik a fesz 2V-ra. Már 3db 4700µF/25V-os kondi van a bemenetén.

Ja, és még akadt egy kis bökkenő a táppal: Találtam még egy ellenállást, ami melegszik (bár nem annyira, mint az előbbi). Azt hiszem ez a -12V-os ágon van. Cseréljem ki akkor ezt is nagyobb teljesítményűre?
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Idézet:
„Találtam még egy ellenállást, ami melegszik”

Nem is csak egyet találtam. Mindegyik melegszik, ami a kimeneti feszültségeken van. Hát ez az átka, ha ilyen mértékben megemelem a kimeneti feszt. Most akkor cserélhetem a maradék 3-at is.
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 / 1
 
Szia !

Jah, értem akkor a több vezetékes megoldást

Idézet:
„Ezzel az LM2596-tal is lehet szabályozni a kimenet feszültségét?”


Igen(kép) Az R1 és R2 egy osztó, ha egy potit teszel be akkor szabályozható.

Idézet:
„6V/21W-os izzót, akkor visszaesik a fesz 2V-ra”


Vigyázz az már 3,5A terhelés

Amikor leesik a feszültség, akkor a szabályzó elött is leesik ? Tehát az AT táp kimenete is leesik ?
Mert akkor valszeg a kapcsolóüzem nem bír szabályozni már. (elég jól megemelted a feszt )


Idézet:
„„Találtam még egy ellenállást, ami melegszik””


Nagyon túl hajtod, ellenállás csere után vigyázz nehogy más is elszálljon.

Üdv!

lm25xx.gif
    
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Aha, most már látom, hogy lehet szabályozni.

Az AT táp kimenete stabil 23V. Az LM317 + BD249 kimenete esik vissza ilyen nagymértékben.

Most cserélgetem picivel nagyobb értékűre ill nagyobb teljesítményűre azokat az ellenállásokat, amik melegednek.
Azért remélem nem fog elszállni semmi sem.
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Ennek a szabályzó résznek tedd fel el a rajzát.
Mert nekem gyanus itt valami

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
5 hozzászólással ezelőtt található egy "ezzel" link alatt.
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Ebből az LM2596-ból van olyan is, ami fix feszt ad ki, meg olyan is, ami szabályozható? Mert lehet, hogy holnap utánanézek, hátha kapok, és akkor ezt fogom használni.

Hogy tudtál 5A-t kiszedni belőle, mikor az adatlapja csak 3A-t ír? Vagy az csak a fix feszültségűre vonatkozik? Vagy hogy is van ez?

5A-nél többet nem lehet elérni egy ilyen kapcsoló üzemű szabályzóval? Mert ha rárakok pl egy 12V-60/55W-os izzót (és biztos fogok is), akkor az kapásból 5A, és amíg hideg az izzószál, addig még ennél is több...
(#) Isti hozzászólása Máj 21, 2007 /
 
vajon elindulna egy PC táp -12 és -5v nélkül?(mert már az egyenirányító részt kiműtöttem, és teszek 12-re egy home-made sufnituning 4-szerezőt, abból potival rávezetem az IC előtti 5V-os részre...

Lassan el is indítom, de időhiányban vagyok sajna...
Ja és terhelésnek mit rakjak be 48V körülre?200-300 ohm megfelel?(mert azokat is kiműtöttem)

(#) MaSTeRFoXX válasza Isti hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Idézet:
„vajon elindulna egy PC táp -12 és -5v nélkül?”

Természetesen, akkor persze ha kiműtöd belőle a komparátort, vagy megoldod hogy ne figyelje ezeket az ágakat....
(#) Isti válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Az a baj, h ebbe sztem nincs komparátor IC, csak egy 5-6db kis tranyó, ami a 12-re, a -5-re stb csatlakozik...
Akkor ebbe az a komparátor???
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 / 1
 
Szia !

Megnéztem a rajzot, hát mit mondjak, nem nagyon csodálkozom, mert nincs visszacsatolás.

Én igy csinálnám, csináltam is valamikor.

Q1 = BD250 Q2= BD249

rajzon nem ez van, de ezt használd.
Többi érték helyes a rajzon.

Üdv!

lm317ujra.gif
    
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
LM2596-ból van olyan is, ami fix feszt ad ki,......”


LM2596S ADJ ezt keresd

Idézet:
„mikor az adatlapja csak 3A-t ír”


(Current Limit) Icl= 4.5A


Idézet:
„5A-nél többet nem lehet elérni egy ilyen kapcsoló üzemű szabályzóval?”


Ez az IC hivatalosan 4.5A 5A-t még bír, de többet nem hiszem. Van olyan is ami ennél többet tud, vagy kiegészíthető, hogy többet tudjon.

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Hűha! Egy ilyesmivel próbálkoztam legelőször, de ott az R3 nagyon melegedett.
Hmm, amit én találtam rajzot, ott a Q2 is PNP-s volt, bár az E és C fordítva volt bekötve (tehát helyesen), ill Q1 nem nagy teljesítményű volt.

Egye fene, "levegőben" összeépítem az általad küldött rajzot, hátha az már jó lesz.

Köszi az LM2596-ról a tájékoztatást!
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Próbáld ki, ennek jónak kell lenni !

R6 az már a terhelés, nem része a kapcsolásnak

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Amikor összeraktam ill próbáltam, akkor még nem láttam ezt a hozzászólást. Nem baj, elfüstöltettem egy 100 Ohm-os ellenállást, de ez legyen a legnagyobb gond.

Máskülönben pedig az általad küldött kapcsolás tökéletesen működik. Beállítom 6.08V-ra, rárakok egy 6V/21W-os izzót, és a fesz csak 5.78V-ra esik vissza, azaz 0.3V-ot. Nyugtass meg, hogy ez így már jó!
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Még annyit, hogy a BD250 helyett nem használhatnék valami mást? Valami méretileg is, meg teljesítményileg is kisebbet? Azon úgy se folyik nagy áram, és a panelen sem foglalna akkora helyet.
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Ez igy már jó !

Jó vastag vezetékkel kösd be(tranyókat, az egész tápvonalat), és a kivezetésekre is 1,5 - 2,5 -ös Cu vezetéket tegyél.

bocs, de mikor újra ránéztem a rajzomra láttam, hogy bent maradt a terhelés R6

Üdv!
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Szia !

Nem tudom, próbáld ki,

Én igy párba használom őket, szerintem igy működik jól.
(Darlington hatása van, ezért igy párban az igazi)

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
Rendben, megvastagítok minden olyan szálat, ahol nagy áram folyik, és vastag vezetéket/rézhuzalt fogok használni.

Ja, ha így párban megfelelőek, akkor semmi pénzért nem módosítok rajta. Ami jó, azt nem kell piszkálni.

Köszi szépen a segítséget!
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 21, 2007 /
 
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Máj 22, 2007 /
 
Most már panelben van az az LM317-es szabályzó, amit tegnap küldtél, csak van még egy kis gond. A 30 Ohm-os ellenállás nagyon melegszik. Ugye csak az a baj, hogy 1/4W-os az, amit odaraktam? Nagyobb teljesítményű kell oda (gondolom én), mert semmi más gond nincs.

A tápegység kimeneti feszültségét visszavettem 20V-ra, így már nincs annyira kihajtva.

Már csak a BD-k hűtését kell megoldani, mert 12V-ra szabályozva 5A-nél eléggé melegszik még úgy is, ha egy ATX tápból való hűtőborda van rajta, és még egy ventillátorral fújom is rá a levegőt.
Esetleg fogassam a táp dobozához, megfelelően elszigetelve???
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 22, 2007 /
 
Hülye ötlet lenne, ha a táp kimeneti feszültségét a visszacsatoláshoz rakott potival szabályoznám (persze lecserélném valami jó minőségűre)?
Esetleg ha digit potit rakok helyette (DS1809), és így még a mechanikai kopás, értinkezési hiba is ki lenne küszöbölve?

Így megszünne az LM-es szabályzó, aminek néha nagyon nagy teljesítményt kell eldisszipálnia.
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Máj 22, 2007 /
 
Idézet:
„Voltage on Any Pin Relative to Ground -1.0V to +7.0V”

Akkor ez azt jelenti, hogy nem köthetem be a 12V-os ágba, ahol ráadásul max 25V is lehet?
(#) Krisz03 hozzászólása Máj 22, 2007 /
 
Hmm, akkor mi a véleményetek? Megfelelő az, ha a visszacsatolás potméterével állítom a kimeneti feszt? Csak mert ez az LM + BD páros nagyon nem jön be. Próbáltam a táp burkolatára is felfogatni (gondolván, hogy nagy felültet, majd elvezeti a hőt), de ott is nagyon melegszik.
Keresnék valami jó minőségű potit, és azt tenném a visszacsatoláshoz. Vagy ha ez így nem megfelelő, akkor utolsó utáni tervnek ott van még a kapcsolóüzemű szabályzó, feltéve, hogy egyáltalán lehet itt nálunk kapni olyat. Azért utolsó utáni, mert keveslem az 5A-t tőle. Ami meg többet tudna, gondolom jóval drágább.
(#) Anthony hozzászólása Máj 22, 2007 /
 
lenne egy kérdésem hogyan kell átalakítani a pc tápot hogy egy autóerősítőt hajtson a szobába? az erősítőnek +12v kell 30A mellett ez hogyan lenne kivitelezhető
a válaszokat segítségeket előre is köszönöm
Anthony
(#) Isti válasza Anthony hozzászólására (») Máj 22, 2007 /
 
bevásárolsz a bontóba először is pár régi AT-s tápot...
A többit majd elmondják, de 300W-ot nehéz lesz kinyerni,
nekem 12A kinyerése közben a feszkö leesett 7-8V-ra(mert csak a 5V-os ágot figyeli, ezért kell átkötni)
megnézed az 5V-os részt- onnan megy vmi egy IC felé. az IC előtt van 2db ellenállásegyikre rá a 5V, a közös kivezetés megy az IC-re, a másik ellenállás a GND-re.
Itt kell majd potival manipulálni.

Egy tápból max 12V-on 10A.t lehet kinyerni jelentősebb fesz esés nélkül.
Talán mennek 5V-on kisebb terheléssel is.
Párhuzamosítás: izmos schottky-diódákkal kapcsolod össze (kb 4 tápot)a 12V-os részeket, rá egy nagy puffer 3-4 4700µF-es, és mehet az erősítőbe... Nem biztos h a 30 A kijön, de kisebb teljesítménnyel menni fog
(#) Isti válasza Isti hozzászólására (») Máj 22, 2007 /
 
amikor 12V-on 12A.t nyertem ki, az 5V-on csak egy tápventi volt terhelésnek, és nem volt átkötve...
Bár ez tápfüggő
(#) Anthony hozzászólása Máj 22, 2007 /
 
köszi a segítséget nem muszáj a 300w kierősítenie elég nekem a 100w felettti teljesítmény is! ez hogyan tudnám megoldani ? jelentősebb pénzráfordítás nélkül? a lényeg hogy élvezhetően szóljon! mert kevesebb amperon is működik szerintem ha nem adja le az egész teljesítményt csak a felét erősítő is csak fél gőzre lenne állítva?
Következő: »»   7 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem