Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   114 / 966
(#) zoli_varga válasza copido hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Ahhoz a készülékhez kell földelt konnektor ahol a készülék csatlakozója földelt.
A vízvezetéket meg ne használd mert nem tudhatod hol van benne műanyag cső (de a vízóránál biztos műanyag).
(#) plepi válasza zoli_varga hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Minek megbontani a villanyórát?? Teljesen felesleges,ha a pen keresztmetszete megfelelő az órától akkor nem kell,a lakáselosztóban is el lehet végezni a szétválasztást védővezetőre és 0-ára.
És ez szabályos is. Új mérőhely kialakításánál sem engedi meg a szolgáltató a vill óránál a szétválasztást,persze ez szolgáltatónként változik. Itt felénk a lakáselosztóban kell illetve lehet szétválasztani.
(#) dobo válasza zoli_varga hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Bocs nem neked akartam írni de már begépeltem.
Az meg a másik hogy ha te egy bizonytalan földelést alakítassz ki nem biztos hogy 50 volt hibafeszültségnél leold a kismegszakító de ha leold is akkor is nagyon veszélyes!
Ha nincs földelés kiépítve akkor eph sincs ekkor a hiás készülék házán megjelenő feszültség az egéssz házban megjelenik a csaptelepeken .
A tulajt 3-4 Volt hibafeszültség is ki fogja ugrasztani a zuhany alól az 50 vagy több hibafeszültségről ne is beszéljünk mert az katasztrófa.

A legjobb amit tehetsz felraksz egy fi rlét a felújításig azt úgyis jó ha van felújítás után is így nem vered magad + költségbe ára kb 5000 ft

A felújításnál pedig valóvan a lakáselosztóban kell szétválasztani a pen vezetőt Eon területen biztos.
Így nem kell regisztrált szerelő csak egy megbízható szakember.
(#) plepi válasza dobo hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Reméljük hogy a hálózata még aránylag jó mert ha nem akkor nagyon sok gondot fog okozni a fi,pl mindenre leold stb de átmeneti megoldásnak tökéletes.
(#) copido válasza zoli_varga hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsot és a felvilágosítást.legalább megtudtam,hogy házilag ,laikusan nem érdemes "barkácsolgatni" inkább egy vill.szerelőt hívok,hogy legalább egy konnektort földeljen le.Mellékesként az sem megoldás ha egy rendesen földelt konnektorból a föld vezetéket elhozom elföldeletlen konnektorhoz?Mert a fürdőszobában van egy olyan konnektor ami az órától 3 vezeték jön bele.Üdv:
(#) nikolatesla hozzászólása Dec 25, 2010 /
 
Hali!
Szerintetek az,hogy a konnektorban 230V helyett 251V van attól felrobbanhat egy villanyégő?
Kb 2hete mérhető ekkora feszültség pár dolog már tönkre is ment miatta. Ez mitől lehet?
Valamint mi készteti az égőt a felrobbanáshoz,mert túlfesztől csak ki kéne égnie.
(#) potyo válasza nikolatesla hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Összefügg a dolog, de mondjuk nem lenne kötelező ettől felrobbannia, illetve izzó robbant már fel névleges feszültségről is.

251V elég közel van a +10%-os határhoz, ennyinek nem lenne szabad hosszú időn keresztül lennie. Nem szakadt a nullavezeték valahol? Pl. vasalót bedugod, akkor nem csökken/emelkedik jelentősen a feszültség?
(#) nikolatesla válasza potyo hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Sehol sem szakadt. Úgy is volt mérve,hogy minden ki volt húzva meg úgy is mikor minden bent volt akkor kb 2V-ot csökkent.
Átnéztem ma az elosztót de ott semmi gond nemvolt.
A képen,ahogy van szabályos? Egy megszakítóból 2szál huzal ön ki és az F1-ből kb 2mm vastag 1cm széles rézdarab megy a biztosítékokba int a képen is látszik a fehér sín alatt.
Meg van még egy fázis ami nincs bekötve csak szigetelve,az minek van?

DSC01073.JPG
    
(#) dobo válasza nikolatesla hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Milyen messze laksz a trafótól?
Mert az is lehet hogy az áramszolgáltató elővigyázatosságból a megnövekedett karácsonyi fogyasztás miatt feljebb állította a trafón a szabályzót.
(#) nikolatesla válasza dobo hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Kb 150m
(#) proba válasza copido hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Ha van olyan konnektorod ami földelt és onnan hozod el a földet ,akkor a másik két vezetéket is hozd onnét,ha teheted.Ez lesz a legtökéletesebb megoldás.(azért a FI relé sem árt.)
(#) potyo válasza nikolatesla hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Pedig az azért nincs is túl közel, bár attól függ, hogy mennyire sűrűn lakott hely. Én azért szólnék az áramszolgáltatónak, mert lehet, hogy valahol náluk szakadt a nulla, és a földeléseken keresztül, vagy hosszabb útvonalon záródik az áramkör, ezért mászik el a feszültség. Többi fázison mennyi a feszültség? Ha nálad nincs, akkor egy olyan szomszédnál megnézni, ahol van három fázis bevezetve.

Az a plusz vezeték az lehet, hogy csak azért van, mert annyi vezetéket/olyan kábelt tettek be, ami majd lehetővé teszi a hálózat felbővítését három fázisra.
(#) walter válasza fulcsii hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Szia!
Neked és mindenkinek boldog Karácsonyt!
Nyomaték csavarhúzó az ész megáll,ahelyett,hogy megfelelő minőségű és árú alkatrészt árusítanának.
Ritkábban lehet venni lemez alátéttel is,de aránytalanul drágább. Ahogy Szamóca is írta.
(#) zoli_varga válasza plepi hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Elműnél biztos hogy óránál kötnek. Társasházban biztos. Nemrég újították fel a társasházunkban a méretlen vezetékeket. A lakásban ahol dolgozom ott a tulaj kérte a kivitelezőt hogy helyezzék át az órát. Ott is úgy kaptam meg a helyszínt hogy az elosztóba már fázis nulla és védőföld jött.
De én is kötöttem már elosztóban.
(#) nikolatesla válasza potyo hozzászólására (») Dec 25, 2010 /
 
Nem nagyon lakot hely.
Kb 5háztömb van ami új építésű. Magában az utcában elég sok ház van de mi a végén lakunk ahol van+egy trafóház és ezeket a házak onnan kapják az áramot.
(#) fulcsii válasza zoli_varga hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
E-On-nál is változó!

Regisztrált szerelő és átvevő kérdése az egész!
(#) kowi válasza walter hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
El kell felejteni a sorkapcsot Wago-t kell használni!
Sokkal egyszerűbb gyorsabb és feszültség alatt is könnyebb szerelni.
Ahoz pedig hogy Mt vezetéket összeköss MBCU val ott van a csillárvagó
Itt vannak az árak:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4ehCQnOmhk4J:haluxvill.hu/products/category_86.html+wago+%C3%A1r&cd=1&hl=hu&ct=clnk&gl=hu
De ez minőség és még nem láttam kimelegedve.
Mi a cégnél ilyet használunk.
(#) fulcsii válasza kowi hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Én már láttam ilyet is szétégni!
Nem semmi! Igaz, 1-es alu vezeték volt benne és 16A-folyt rajta! De megoldottuk-))))))))))
(#) walter válasza kowi hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A sorkapocs sok féle kivitelben létezik.
Van csavaros és rugós.De a sorkapocsra szükség van mindenképpen hiszen vezérlő-szabályzó automatikáknál
a szekrényekben valahogy csatlakozni kell.
A lakásoknál eddig is a VAGO, vagy a hasonló megoldású kötőelemek voltak használatosak,ezek a legegyszerűbben szerelhetők és (jobb mint a rugós spirál)
A mérőhelyekben szintén nem lehet elfelejteni a sorkapcsot. Az a baj,hogy valóban inkább csak az alátét nélkülit forgalmazzák,aki nem is meri megjárhat vele,mert elvágja a vezetéket,ha nincs érvéghüvely vagy nagyon meghúzzák...
(#) SzAndras00 válasza fulcsii hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Üdv Urak!
Nálam is égett már el wago-alu vezeték kombináció, de azóta csak alu kontaktpasztával engedem az alu vezetéket beledugni bármibe is.
(#) bundibacsi válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Igen a wago dobozán is rajta van hogy alu vezetékhez nem hasznáható.
(#) fulcsii válasza bundibacsi hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Én arra a kapoccsal oldhatós csillár wagóra mondtam, amibe a flexit is be lehet kötni, hogy elolvadt! Ahhoz is kell paszta?
-Már az ipari dolgok is Wagó rendszerűek kezdenek lenni jelszinten!
(#) zoli_varga válasza fulcsii hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Én úgy tudom minden olyan helyre kell alu paszta ahol réz és alumínium kapcsolódik.
A hajlékony és tömör vezetékhez a WAGO 222 es sorozat szerintem kiváló. Bár ennek kb 3x os ára van. Az áramerősségre figyelni kell és a pontos csupaszolási hosszra is.
(#) kowi válasza walter hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Igen ez mind igaz.
De én lakásba a kötődobozokra gondoltam hogy ott wago-t célszerű használni.
(#) fulcsii válasza zoli_varga hozzászólására (») Dec 28, 2010 /
 
Én is arra gondoltam!

De ezekben a kötőelemekben az érintkezés nem úgy van kialakítva, hogy az alut is tudja? Ja és nem közvetlenül érintkezik a réz az aluval!
(#) walter válasza kowi hozzászólására (») Dec 28, 2010 /
 
Egyetértünk.
(#) SzAndras00 válasza fulcsii hozzászólására (») Dec 28, 2010 /
 
Bocs, hogy bele vau, de mindegyik kötőelembe kell rakni kontaktpasztát alu vezeték esetén.
(#) kowi válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 29, 2010 /
 
Bocs hogy én is bele vau de az alumíniumot is el kell felejteni!
(Már látom is hányan fognak lehurrogni)
(#) dobo válasza kowi hozzászólására (») Dec 29, 2010 /
 
Az alu-nak a lakásban nem sok keresnivalója van szép lassan kikopnak és eltünnek.
De viszont a távvezetékeknél és kábeleknél az energiaelosztásban még sokáig meghatározó szerepet fognak betölteni .
Ugyanis kompromisszomokkal ugyan de gazdaságosabb a használata mint a réz vezetéké.
(#) alienco hozzászólása Dec 30, 2010 /
 
Sziasztok! Hogyan lehet azt ellenőrizni, hogy a védőföld valóban az-e, pl. egy konnektor esetén? Előre is köszi a választ!
Következő: »»   114 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem